20 września 2020 r. Imieniny obchodzą: Renata, Filipina, Eustachy

Pogoda: Siedlce

Numer 38
17-23 września 2020r.

menu

NEWS

W bieżącym wydaniu m.in. wiele konkursów, w których do wygrania są ciekawe książki. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Wyróżnienia dla zasłużonych

15 stycznia 2020 r.

Nagroda dla najlepszych marek


fot. ARCHIWUM

10 stycznia po raz 20 odbyła się gala „Dobre, bo bialskie”. Pamiątkowe statuetki powędrowały do dziesięciu instytucji, firm i przedsiębiorców, które przyczyniają się do rozwoju powiatu bialskiego.

Wydarzenie zgromadziło ponad 300 zaproszonych gości, wśród których znaleźli się m.in.: samorządowcy, duchowni oraz przedstawiciele lokalnych placówek, instytucji oraz firm. Spotkanie zainaugurował koncert piosenki francuskiej. Na scenie zaprezentowała się Anna Hamela oraz jej muzycy. Zgromadzonych powitał starosta bialski Mariusz Filipiuk. - Dzisiejsza gala ma charakter jubileuszowy. Oprócz tradycyjnych pięciu statuetek wręczyliśmy też złote statuetki podmiotom, które były już laureatami nagrody „Dobre, bo bialskie” i które funkcjonują na rynku od 20 lat. Cieszę się, że choć w taki symboliczny sposób możemy nagrodzić naszych przedsiębiorców. Jest to podziękowanie za to, że mimo trudności ciągle inwestują i zapewniają miejsca pracy mieszkańcom powiatu. Mam nadzieję, że statuetka będzie dla nich naszym symbolem wdzięczności i motorem napędowym do dalszego działania - zaznaczył starosta.

Wśród nagrodzonych przedsiębiorców znalazły się firma handlowo-zaopatrzeniowa Agro-Handel z Polubicz Wiejskich oraz firma handlowo-usługowa Łukasza Filipiuka z Międzyrzeca Podlaskiego. Statuetki powędrowały także do bialskiej stacji pogotowia ratunkowego i sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie. Ostatnia z nagród - w kategorii „lider samorządności” - trafiła do gminy Wisznice.

Złotymi statuetkami „Dobre, bo bialskie” wyróżniono: Bank Spółdzielczy w Łomazach, Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie, Przedsiębiorstwo Robót Drogowych S.A. w Białej Podlaskiej, Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe MIKA w Janowie Podlaskim oraz Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Bialbud Sp. j. w Białej Podlaskiej.

Nagrodę dla pratulińskiego sanktuarium odebrał jego kustosz ks. kan. Jacek Guz. - To wyróżnienie za krzewienie kultu i miejscowych tradycji, a także potwierdzenie ze strony powiatu, że Pratulin to dobre miejsce - podkreślił się ks. J. Guz

 

Spory dorobek

Kustosz zaznaczył, że jest dumny z dobra, które wyrosło ponad 100 lat temu ze świadectwa bohaterskich męczenników za wiarę. - Od ponad 20 lat jest ono rozwijane szczególnie mocno. Przyjeżdża do nas coraz więcej osób. Wszyscy pielgrzymi doceniają dorobek wiary naszych ojców i tutejszej podlaskiej ziemi. Właśnie wróciłem z Katowic, gdzie prezentowaliśmy film „Modlitwa o Polskę. Z ziemi podlaskiej”. Gdyby nie ta projekcja, tamtejsi ludzie pewnie nigdy nie usłyszeliby o Pratulinie. Po obejrzeniu filmu wszyscy zapowiedzieli, że nas odwiedzą, ponieważ chcą doświadczyć mocy tego niezwykłego miejsca - opowiadał kustosz.

Pytany o inwestycje odparł, że nie wypada się chwalić, że wszystko zostanie ocenione przez historię. - Jestem wdzięczny zarówno za życzliwą krytykę, jak i za słowa podziękowania. To, co się tu ostatnio dzieje, jest dorobkiem wszystkich duszpasterzy, którzy posługiwali w sanktuarium w ostatnich latach - przyznał, ks. J. Guz.

Pielgrzymi, którzy regularnie odwiedzają sanktuarium zauważyli już, że kościół jest ogrzewany i otwarty każdego dnia do 21.00. Uwagę zwracają także przebudowane prezbiterium z wyeksponowanymi relikwiami męczenników, odnowiona elewacja kościoła i jego estetyczne otoczenie. - Teraz przygotowujemy się m.in. do utworzenia parku przy stawie. Mamy już stosowny projekt. Wszystkich proszę o modlitwę w intencji dzieł, które są przed nami - zaapelował kustosz sanktuarium.

 

Dostatek projektów

Piotr Dragan, wójt gminy Wisznice nagrodę odebrał razem z panią skarbnik i przewodniczącą rady gminy.

- Dziękuję staroście i kapitule konkursu. Myślę, że dostrzeżono naszą ofensywę inwestycyjną, która rozpoczęła się jeszcze w ubiegłym roku i będzie trwała do 2021 r. Głównym problemem jest wyludnianie się gminy. Z tego powodu postawiliśmy na projekty, które będą dawały miejsca pracy. Budżet na obecny rok można określić mianem historycznego, bo opiewa na ponad 31 mln zł. W tej chwili realizujemy aż 15 różnych projektów. Do najważniejszych należy utworzenie ośrodka opiekuńczo-leczniczego w Curynie. W ramach rewitalizacji zmodernizujemy też za 14 mln zł trzy inne budynki na terenie Wisznic. Szykujemy się do modernizacji dróg w Łyniewie, Curynie i Dubicy, a także do przedsięwzięć wodno-kanalizacyjnych. W ostatnim czasie rozpoczęliśmy również projekt dotyczący promocji przedsiębiorczości na terenie gmin należących do porozumienia „Dolina Zielawy”. Jest on skierowany do mieszkańców, którzy chcą rozpocząć własną działalność gospodarczą. Zainteresowanie jest duże, bo wniosek o dofinasowanie złożyło 80 osób - wylicza P. Dragan.

W poprzednich latach statuetkę „Dobre, bo bialskie” otrzymały m.in. gminy Leśna Podlaska, Międzyrzec Podlaski i Konstantynów.

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Żołnierz z powołania


W niedzielę 13 września w Terespolu odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy oraz pomnika generała dywizji Wojska Polskiego Franciszka Krajowskiego.

FOTOGALERIA

Dziękczynienie za zbiory


8 września w sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września odbyły się diecezjalne dożynki i odpust parafialny. Uroczystościom przewodniczył biskup pomocniczy Grzegorz Suchodolski. [fot. ks. M. Weresa]

PATRONAT "ECHO"


Konkurs wiedzy biblijnej
1 września ruszyła rejestracja uczniów do 24 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, którego terminarz (z powodu pandemii) został zmieniony z wiosennego na jesienny.
więcej »
Hosanna Młodych
W sobotę 19 września - już po raz drugi - odbędzie się Hosanna Młodych - spotkanie włączające się w Hosanna Festival organizowany w Siedlcach w dniach od 18 do 20 września.
więcej »
Jak wygrać z uzależnieniami?
Tegoroczne Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które odbędzie się 19 września, po raz pierwszy będzie miało formułę spotkania online. Za to jego program jak zawsze zachęca do udziału.
więcej »
Hosanna Festival
Przed nami XXVII Ogólnopolski Festival Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna. Modlitwa, uwielbienie i dużo dobrej muzyki składają się na program kolejnej festiwalowej edycji.
więcej »
X Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn
Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Siedleckiej zaprasza do udziału w jubileuszowej - X Diecezjalnej Pielgrzymce Mężczyzn do Pratulina, która odbędzie się jak zawsze w pierwszą niedzielę października w sanktuarium bł. Wincentego Lewoniuka i 12 Towarzyszy.
więcej »
Dzień Dziedzictwa Lokalnego
20 września, o 14.00, na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Rykach rozpocznie się Dzień Dziedzictwa Lokalnego.
więcej »
 

POLECAMY


Papież na ekranie
25 września na ekrany kin trafia film pt. „Wojtyła. Śledztwo”.
więcej »
Prosta modlitwa
Modlitwa nie jest zaklęciem spełniającym prośby. Jest za to wyjątkowym i autentycznym obcowaniem z Bogiem, które wymaga zaufania i bliskości.
więcej »
Zniszczyć świętego
23 września Kościół obchodzi liturgiczne wspomnienie św. o. Pio. Jego droga do świętości nie była łatwa.
więcej »
Rekolekcje dla kapłanów
„Trudności w radosnym i twórczym przeżywaniu kapłaństwa” to temat rekolekcji dla księży w Loretto, które odbędą się w dwóch terminach: 12-15 października i 3-6 listopada.
więcej »
 

SONDA

 

Czy istnieje recepta na wychowanie?

najważniejsza jest miłość do dziecka i mądrość w jej okazywaniu

liczy się konsekwencja i spójne spojrzenie rodziców

trzeba dbać o emocjonalną więź z dzieckiem, jakość wspólnie spędzanego czasu

lepiej polegać na intuicji

nie ma recepty na sukces wychowawczyLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR