20 lutego 2020 r. Imieniny obchodzą: Leon, Ludmiła, Eustachy

Pogoda: Siedlce

Numer 7
13-19 lutego 2020r.

menu

NEWS

Eucharystia daje życie - to nasz formacyjny cykl będący odpowiedzią na nowy trzyletni program duszpasterski w Polsce. Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Wyróżnienia dla zasłużonych

15 stycznia 2020 r.

Nagroda dla najlepszych marek


fot. ARCHIWUM

10 stycznia po raz 20 odbyła się gala „Dobre, bo bialskie”. Pamiątkowe statuetki powędrowały do dziesięciu instytucji, firm i przedsiębiorców, które przyczyniają się do rozwoju powiatu bialskiego.

Wydarzenie zgromadziło ponad 300 zaproszonych gości, wśród których znaleźli się m.in.: samorządowcy, duchowni oraz przedstawiciele lokalnych placówek, instytucji oraz firm. Spotkanie zainaugurował koncert piosenki francuskiej. Na scenie zaprezentowała się Anna Hamela oraz jej muzycy. Zgromadzonych powitał starosta bialski Mariusz Filipiuk. - Dzisiejsza gala ma charakter jubileuszowy. Oprócz tradycyjnych pięciu statuetek wręczyliśmy też złote statuetki podmiotom, które były już laureatami nagrody „Dobre, bo bialskie” i które funkcjonują na rynku od 20 lat. Cieszę się, że choć w taki symboliczny sposób możemy nagrodzić naszych przedsiębiorców. Jest to podziękowanie za to, że mimo trudności ciągle inwestują i zapewniają miejsca pracy mieszkańcom powiatu. Mam nadzieję, że statuetka będzie dla nich naszym symbolem wdzięczności i motorem napędowym do dalszego działania - zaznaczył starosta.

Wśród nagrodzonych przedsiębiorców znalazły się firma handlowo-zaopatrzeniowa Agro-Handel z Polubicz Wiejskich oraz firma handlowo-usługowa Łukasza Filipiuka z Międzyrzeca Podlaskiego. Statuetki powędrowały także do bialskiej stacji pogotowia ratunkowego i sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie. Ostatnia z nagród - w kategorii „lider samorządności” - trafiła do gminy Wisznice.

Złotymi statuetkami „Dobre, bo bialskie” wyróżniono: Bank Spółdzielczy w Łomazach, Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie, Przedsiębiorstwo Robót Drogowych S.A. w Białej Podlaskiej, Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe MIKA w Janowie Podlaskim oraz Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Bialbud Sp. j. w Białej Podlaskiej.

Nagrodę dla pratulińskiego sanktuarium odebrał jego kustosz ks. kan. Jacek Guz. - To wyróżnienie za krzewienie kultu i miejscowych tradycji, a także potwierdzenie ze strony powiatu, że Pratulin to dobre miejsce - podkreślił się ks. J. Guz

 

Spory dorobek

Kustosz zaznaczył, że jest dumny z dobra, które wyrosło ponad 100 lat temu ze świadectwa bohaterskich męczenników za wiarę. - Od ponad 20 lat jest ono rozwijane szczególnie mocno. Przyjeżdża do nas coraz więcej osób. Wszyscy pielgrzymi doceniają dorobek wiary naszych ojców i tutejszej podlaskiej ziemi. Właśnie wróciłem z Katowic, gdzie prezentowaliśmy film „Modlitwa o Polskę. Z ziemi podlaskiej”. Gdyby nie ta projekcja, tamtejsi ludzie pewnie nigdy nie usłyszeliby o Pratulinie. Po obejrzeniu filmu wszyscy zapowiedzieli, że nas odwiedzą, ponieważ chcą doświadczyć mocy tego niezwykłego miejsca - opowiadał kustosz.

Pytany o inwestycje odparł, że nie wypada się chwalić, że wszystko zostanie ocenione przez historię. - Jestem wdzięczny zarówno za życzliwą krytykę, jak i za słowa podziękowania. To, co się tu ostatnio dzieje, jest dorobkiem wszystkich duszpasterzy, którzy posługiwali w sanktuarium w ostatnich latach - przyznał, ks. J. Guz.

Pielgrzymi, którzy regularnie odwiedzają sanktuarium zauważyli już, że kościół jest ogrzewany i otwarty każdego dnia do 21.00. Uwagę zwracają także przebudowane prezbiterium z wyeksponowanymi relikwiami męczenników, odnowiona elewacja kościoła i jego estetyczne otoczenie. - Teraz przygotowujemy się m.in. do utworzenia parku przy stawie. Mamy już stosowny projekt. Wszystkich proszę o modlitwę w intencji dzieł, które są przed nami - zaapelował kustosz sanktuarium.

 

Dostatek projektów

Piotr Dragan, wójt gminy Wisznice nagrodę odebrał razem z panią skarbnik i przewodniczącą rady gminy.

- Dziękuję staroście i kapitule konkursu. Myślę, że dostrzeżono naszą ofensywę inwestycyjną, która rozpoczęła się jeszcze w ubiegłym roku i będzie trwała do 2021 r. Głównym problemem jest wyludnianie się gminy. Z tego powodu postawiliśmy na projekty, które będą dawały miejsca pracy. Budżet na obecny rok można określić mianem historycznego, bo opiewa na ponad 31 mln zł. W tej chwili realizujemy aż 15 różnych projektów. Do najważniejszych należy utworzenie ośrodka opiekuńczo-leczniczego w Curynie. W ramach rewitalizacji zmodernizujemy też za 14 mln zł trzy inne budynki na terenie Wisznic. Szykujemy się do modernizacji dróg w Łyniewie, Curynie i Dubicy, a także do przedsięwzięć wodno-kanalizacyjnych. W ostatnim czasie rozpoczęliśmy również projekt dotyczący promocji przedsiębiorczości na terenie gmin należących do porozumienia „Dolina Zielawy”. Jest on skierowany do mieszkańców, którzy chcą rozpocząć własną działalność gospodarczą. Zainteresowanie jest duże, bo wniosek o dofinasowanie złożyło 80 osób - wylicza P. Dragan.

W poprzednich latach statuetkę „Dobre, bo bialskie” otrzymały m.in. gminy Leśna Podlaska, Międzyrzec Podlaski i Konstantynów.

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Kolejna rocznica


Siedleckie uroczystości upamiętniające 77 rocznicę ratowania Dzieci Zamojszczyzny odbyły się w niedzielę 2 lutego. Organizatorem obchodów jest Stowarzyszenie Domu Dziecka - Pomnika im. Dzieci Zamojszczyzny. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Szpacze Trele-Morele


1 lutego po raz czwarty odbył się przegląd piosenki kabaretowo-biesiadnej. Impreza stała się już lokalną tradycją, co potwierdza wysoka frekwencja i udział zespołów z odległych krańców regionu Mazowsza, Podlasia i Lubelszczyzny.

PATRONAT "ECHO"


Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej
Zapraszamy młodzież szkół ponadpodstawowych do udziału w 24 Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej odbywającym się w roku szkolnym 2019/2020.
więcej »
Jarmark na Kazimierza
5 marca na placu przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbędzie się Jarmark na Kazimierza - coroczna impreza plenerowa.
więcej »
Zapraszamy na film
Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białej Podlaskiej organizują pokaz filmu „Pójdź za mną. Testament Jana Pawła II” oraz spotkanie z reżyser filmu - Wandą Różycką-Zborowską.
więcej »
Święto Kobiet
8 marca mieszkańcy miasta będą celebrować to szczególne święto. O 16.00 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbędzie się IX Gminny Dzień Kobiet.
więcej »
Pamięci wyklętych
W niedzielę 1 marca ulicami miasta przejdzie II Siedlecki Marsz Żołnierzy Wyklętych. Spotkanie rozpocznie Msza św. w kościele pw. św. Stanisława o 10.15. Start marszu zaplanowany jest na 11.30.
więcej »
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
1 marca w sali konferencyjnej urzędu gminy w Terespolu odbędą się Gminne Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
więcej »
 

POLECAMY


Nie lękajcie się przebaczać
To książka o Bożym miłosierdziu i spowiedniczej posłudze kapucyna, br. Luisa Dri OFMCap, z której wielokrotnie korzystał papież Franciszek.
więcej »
Pismo Święte bronią
Współczesny człowiek odpowiedzi na duchowe problemy często poszukuje w ezoteryce, wróżbach czy duchowości Wschodu. Taka postawa otwiera demonowi drogę do działania.
więcej »
 

SONDA

 

Czy miłości można się nauczyć?

trzeba się uczyć - to zadanie na całe życie

są ludzie niezdolni do okazywania uczuć

najważniejsza jest odpowiedzialność

miłość to nie emocje, ale decyzja i wierność postanowieniom

miłość to najbardziej zakłamane słowo w dzisiejszym świecieLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR