20 września 2020 r. Imieniny obchodzą: Renata, Filipina, Eustachy

Pogoda: Siedlce

Numer 38
17-23 września 2020r.

menu

NEWS

W bieżącym wydaniu m.in. wiele konkursów, w których do wygrania są ciekawe książki. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Zastrzeżenia z Lublina

15 stycznia 2020 r.

Wątpliwości i pytania


fot. ARCHIWUM

Wojewoda lubelski Lech Sprawka unieważnił uchwałę dotyczącą likwidacji bialskiego zespołu żłobków. Decyzję radnych zaskarżyła w urzędzie wojewódzkim rada rodziców.

Za likwidacją zespołu żłobków i powołaniu dwóch oddzielonych placówek opowiedzieli się radni z Koalicji Obywatelskiej i klubu Biała Samorządowa. Uchwałę podjęto na listopadowej sesji rady miasta. Pomysł zamknięcia zespołu żłobków został zaproponowany przez obecnego prezydenta miasta Michała Litwiniuka. - Nie likwidujemy żłobków, ale formułę, w jakiej ostatnio funkcjonowały. Doświadczenia z ostatniego roku pokazują, że zarządzanie zespołem odległych od siebie o 3,5 km placówek nie realizuje zakładanej efektywności. Przeprowadzone niedawno kontrole pokazały uchybienia w skuteczności prowadzenia jednostki i w jakości sprawowanej opieki, a także czytelności działań obu żłobków. Reorganizacja nie przyniesie zmian dla rodziców. Likwidacja zespołu to lepsza organizacja pracy, uporządkowana decyzyjność, skoordynowanie i efektywniejsze wykorzystanie zasobów ludzkich. Reorganizacja nie spowoduje zwiększenia nakładów finansowych - zapewniał włodarz.

Sprzeciw wobec likwidacji zespołu zgłaszali natomiast sami rodzice. Ich tłumaczenia nie zostały jednak wzięte pod uwagę. Władze zignorowały także petycję podpisaną przez prawie wszystkich rodziców. 10 grudnia rada rodziców złożyła pismo w urzędzie wojewódzkim, w którym poinformowała, że bialski urząd miasta pominął opinię rady w trakcie przygotowywania i podejmowania uchwały. Wojewoda L. Sprawka unieważnił uchwałę w całości.

„W ocenie organu nadzoru niewystąpienie przez organy Miasta Biała Podlaska do Rady Rodziców Zespołu Żłobków Miejskich w Białej Podlaskiej o wyrażenie opinii o planowanej zmianie organizacyjnej pozbawiło Radę Rodziców możliwości wypowiedzenia się co do kwestii likwidacji tego Zespołu w formie przewidzianej przez ustawodawcę. Zatem w niniejszej sprawie nastąpiło naruszenie art. 12a ust. 4 pkt 2 ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech, co stanowi istotne naruszenie prawa skutkujące koniecznością stwierdzenia nieważności uchwały Nr X/134/19” - czytamy w rozporządzeniu wojewody.

 

Wyjaśnienia od włodarza

27 grudnia prezydent M. Litwiniuk złożył w urzędzie wojewódzkim pisemne wyjaśnienie. Tłumaczył w nim, że każdy ze żłobków ma swój oddzielny statut, a rada rodziców zespołu żłobków miejskich w jego opinii została powołana z poważnymi uchybieniami (ponieważ każdy żłobek powinien mieć odrębną radę; według włodarza o utworzeniu rady nie powiadomiono też organu prowadzącego i części rodziców). M. Litwiniuk podkreślał również, że rada wiedziała o zamiarach władz miasta w sprawie likwidacji zespołu. Zaznaczył, iż z przepisów prawa nie wynika wprost, że w przypadku zmiany formy zarządzania żłobkami miejskimi organ prowadzący ma obowiązek zasięgnięcia opinii rady rodziców.

W ocenie organu nadzoru, czyli wojewody, powyższe wyjaśnienia nie wpływają jednak na ocenę prawną uchwały. O komentarz poprosiliśmy rzecznika prasowego prezydenta Białej Podlaskiej. Do sprawy ustosunkował się sam włodarz miasta.

 

„Podtrzymuję stanowisko”

W otrzymanym oświadczeniu czytamy: „Trzeba zaznaczyć, że wojewoda w swej decyzji podkreślił przede wszystkim, że miasto jako organ prowadzący zespół żłobków ma prawo do przekształcenia struktury organizacyjnej jego zarządzania. Zdaniem wojewody w przeprowadzonej procedurze zabrakło tylko formalnego wystąpienia do rady rodziców o opinię, która nie jest wiążąca. Ustawa i statuty mówią o oddzielnej dla każdego ze żłobków radzie rodziców, natomiast wojewoda uznał, że jej funkcję spełnia powołana we wrześniu 2019 r. rada rodziców. W przeciwieństwie do urzędu miasta uznał, że radę rodziców zespołu żłobków powołano zgodnie z wymogami formalnymi. Podtrzymujemy swoje stanowisko w sprawie zasadności funkcjonowania dwóch samodzielnych żłobków. Jako miasto mamy dwie możliwości: podjęcia uchwały na nowo z uwzględnieniem uwagi wojewody lub zaskarżenie jego decyzji do Sądu Administracyjnego”.

Na które rozwiązanie zdecydują się władze miasta? Tego na razie nie wiadomo. Opozycja dalej uważa, że likwidacja żłobków była wyłącznie decyzją czysto polityczną. Za rodzicami podczas listopadowej sesji wstawiał się poprzedni prezydent, a dziś poseł Dariusz Stefaniuk (PiS). O dalszych rozstrzygnięciach w tej sprawie będziemy informować.

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Żołnierz z powołania


W niedzielę 13 września w Terespolu odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy oraz pomnika generała dywizji Wojska Polskiego Franciszka Krajowskiego.

FOTOGALERIA

Dziękczynienie za zbiory


8 września w sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września odbyły się diecezjalne dożynki i odpust parafialny. Uroczystościom przewodniczył biskup pomocniczy Grzegorz Suchodolski. [fot. ks. M. Weresa]

PATRONAT "ECHO"


Konkurs wiedzy biblijnej
1 września ruszyła rejestracja uczniów do 24 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, którego terminarz (z powodu pandemii) został zmieniony z wiosennego na jesienny.
więcej »
Hosanna Młodych
W sobotę 19 września - już po raz drugi - odbędzie się Hosanna Młodych - spotkanie włączające się w Hosanna Festival organizowany w Siedlcach w dniach od 18 do 20 września.
więcej »
Jak wygrać z uzależnieniami?
Tegoroczne Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które odbędzie się 19 września, po raz pierwszy będzie miało formułę spotkania online. Za to jego program jak zawsze zachęca do udziału.
więcej »
Hosanna Festival
Przed nami XXVII Ogólnopolski Festival Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna. Modlitwa, uwielbienie i dużo dobrej muzyki składają się na program kolejnej festiwalowej edycji.
więcej »
X Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn
Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Siedleckiej zaprasza do udziału w jubileuszowej - X Diecezjalnej Pielgrzymce Mężczyzn do Pratulina, która odbędzie się jak zawsze w pierwszą niedzielę października w sanktuarium bł. Wincentego Lewoniuka i 12 Towarzyszy.
więcej »
Dzień Dziedzictwa Lokalnego
20 września, o 14.00, na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Rykach rozpocznie się Dzień Dziedzictwa Lokalnego.
więcej »
 

POLECAMY


Papież na ekranie
25 września na ekrany kin trafia film pt. „Wojtyła. Śledztwo”.
więcej »
Prosta modlitwa
Modlitwa nie jest zaklęciem spełniającym prośby. Jest za to wyjątkowym i autentycznym obcowaniem z Bogiem, które wymaga zaufania i bliskości.
więcej »
Zniszczyć świętego
23 września Kościół obchodzi liturgiczne wspomnienie św. o. Pio. Jego droga do świętości nie była łatwa.
więcej »
Rekolekcje dla kapłanów
„Trudności w radosnym i twórczym przeżywaniu kapłaństwa” to temat rekolekcji dla księży w Loretto, które odbędą się w dwóch terminach: 12-15 października i 3-6 listopada.
więcej »
 

SONDA

 

Czy istnieje recepta na wychowanie?

najważniejsza jest miłość do dziecka i mądrość w jej okazywaniu

liczy się konsekwencja i spójne spojrzenie rodziców

trzeba dbać o emocjonalną więź z dzieckiem, jakość wspólnie spędzanego czasu

lepiej polegać na intuicji

nie ma recepty na sukces wychowawczyLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR