20 lutego 2020 r. Imieniny obchodzą: Leon, Ludmiła, Eustachy

Pogoda: Siedlce

Numer 7
13-19 lutego 2020r.

menu

NEWS

Eucharystia daje życie - to nasz formacyjny cykl będący odpowiedzią na nowy trzyletni program duszpasterski w Polsce. Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Zastrzeżenia z Lublina

15 stycznia 2020 r.

Wątpliwości i pytania


fot. ARCHIWUM

Wojewoda lubelski Lech Sprawka unieważnił uchwałę dotyczącą likwidacji bialskiego zespołu żłobków. Decyzję radnych zaskarżyła w urzędzie wojewódzkim rada rodziców.

Za likwidacją zespołu żłobków i powołaniu dwóch oddzielonych placówek opowiedzieli się radni z Koalicji Obywatelskiej i klubu Biała Samorządowa. Uchwałę podjęto na listopadowej sesji rady miasta. Pomysł zamknięcia zespołu żłobków został zaproponowany przez obecnego prezydenta miasta Michała Litwiniuka. - Nie likwidujemy żłobków, ale formułę, w jakiej ostatnio funkcjonowały. Doświadczenia z ostatniego roku pokazują, że zarządzanie zespołem odległych od siebie o 3,5 km placówek nie realizuje zakładanej efektywności. Przeprowadzone niedawno kontrole pokazały uchybienia w skuteczności prowadzenia jednostki i w jakości sprawowanej opieki, a także czytelności działań obu żłobków. Reorganizacja nie przyniesie zmian dla rodziców. Likwidacja zespołu to lepsza organizacja pracy, uporządkowana decyzyjność, skoordynowanie i efektywniejsze wykorzystanie zasobów ludzkich. Reorganizacja nie spowoduje zwiększenia nakładów finansowych - zapewniał włodarz.

Sprzeciw wobec likwidacji zespołu zgłaszali natomiast sami rodzice. Ich tłumaczenia nie zostały jednak wzięte pod uwagę. Władze zignorowały także petycję podpisaną przez prawie wszystkich rodziców. 10 grudnia rada rodziców złożyła pismo w urzędzie wojewódzkim, w którym poinformowała, że bialski urząd miasta pominął opinię rady w trakcie przygotowywania i podejmowania uchwały. Wojewoda L. Sprawka unieważnił uchwałę w całości.

„W ocenie organu nadzoru niewystąpienie przez organy Miasta Biała Podlaska do Rady Rodziców Zespołu Żłobków Miejskich w Białej Podlaskiej o wyrażenie opinii o planowanej zmianie organizacyjnej pozbawiło Radę Rodziców możliwości wypowiedzenia się co do kwestii likwidacji tego Zespołu w formie przewidzianej przez ustawodawcę. Zatem w niniejszej sprawie nastąpiło naruszenie art. 12a ust. 4 pkt 2 ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech, co stanowi istotne naruszenie prawa skutkujące koniecznością stwierdzenia nieważności uchwały Nr X/134/19” - czytamy w rozporządzeniu wojewody.

 

Wyjaśnienia od włodarza

27 grudnia prezydent M. Litwiniuk złożył w urzędzie wojewódzkim pisemne wyjaśnienie. Tłumaczył w nim, że każdy ze żłobków ma swój oddzielny statut, a rada rodziców zespołu żłobków miejskich w jego opinii została powołana z poważnymi uchybieniami (ponieważ każdy żłobek powinien mieć odrębną radę; według włodarza o utworzeniu rady nie powiadomiono też organu prowadzącego i części rodziców). M. Litwiniuk podkreślał również, że rada wiedziała o zamiarach władz miasta w sprawie likwidacji zespołu. Zaznaczył, iż z przepisów prawa nie wynika wprost, że w przypadku zmiany formy zarządzania żłobkami miejskimi organ prowadzący ma obowiązek zasięgnięcia opinii rady rodziców.

W ocenie organu nadzoru, czyli wojewody, powyższe wyjaśnienia nie wpływają jednak na ocenę prawną uchwały. O komentarz poprosiliśmy rzecznika prasowego prezydenta Białej Podlaskiej. Do sprawy ustosunkował się sam włodarz miasta.

 

„Podtrzymuję stanowisko”

W otrzymanym oświadczeniu czytamy: „Trzeba zaznaczyć, że wojewoda w swej decyzji podkreślił przede wszystkim, że miasto jako organ prowadzący zespół żłobków ma prawo do przekształcenia struktury organizacyjnej jego zarządzania. Zdaniem wojewody w przeprowadzonej procedurze zabrakło tylko formalnego wystąpienia do rady rodziców o opinię, która nie jest wiążąca. Ustawa i statuty mówią o oddzielnej dla każdego ze żłobków radzie rodziców, natomiast wojewoda uznał, że jej funkcję spełnia powołana we wrześniu 2019 r. rada rodziców. W przeciwieństwie do urzędu miasta uznał, że radę rodziców zespołu żłobków powołano zgodnie z wymogami formalnymi. Podtrzymujemy swoje stanowisko w sprawie zasadności funkcjonowania dwóch samodzielnych żłobków. Jako miasto mamy dwie możliwości: podjęcia uchwały na nowo z uwzględnieniem uwagi wojewody lub zaskarżenie jego decyzji do Sądu Administracyjnego”.

Na które rozwiązanie zdecydują się władze miasta? Tego na razie nie wiadomo. Opozycja dalej uważa, że likwidacja żłobków była wyłącznie decyzją czysto polityczną. Za rodzicami podczas listopadowej sesji wstawiał się poprzedni prezydent, a dziś poseł Dariusz Stefaniuk (PiS). O dalszych rozstrzygnięciach w tej sprawie będziemy informować.

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Kolejna rocznica


Siedleckie uroczystości upamiętniające 77 rocznicę ratowania Dzieci Zamojszczyzny odbyły się w niedzielę 2 lutego. Organizatorem obchodów jest Stowarzyszenie Domu Dziecka - Pomnika im. Dzieci Zamojszczyzny. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Szpacze Trele-Morele


1 lutego po raz czwarty odbył się przegląd piosenki kabaretowo-biesiadnej. Impreza stała się już lokalną tradycją, co potwierdza wysoka frekwencja i udział zespołów z odległych krańców regionu Mazowsza, Podlasia i Lubelszczyzny.

PATRONAT "ECHO"


Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej
Zapraszamy młodzież szkół ponadpodstawowych do udziału w 24 Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej odbywającym się w roku szkolnym 2019/2020.
więcej »
Jarmark na Kazimierza
5 marca na placu przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbędzie się Jarmark na Kazimierza - coroczna impreza plenerowa.
więcej »
Zapraszamy na film
Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białej Podlaskiej organizują pokaz filmu „Pójdź za mną. Testament Jana Pawła II” oraz spotkanie z reżyser filmu - Wandą Różycką-Zborowską.
więcej »
Święto Kobiet
8 marca mieszkańcy miasta będą celebrować to szczególne święto. O 16.00 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbędzie się IX Gminny Dzień Kobiet.
więcej »
Pamięci wyklętych
W niedzielę 1 marca ulicami miasta przejdzie II Siedlecki Marsz Żołnierzy Wyklętych. Spotkanie rozpocznie Msza św. w kościele pw. św. Stanisława o 10.15. Start marszu zaplanowany jest na 11.30.
więcej »
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
1 marca w sali konferencyjnej urzędu gminy w Terespolu odbędą się Gminne Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
więcej »
 

POLECAMY


Nie lękajcie się przebaczać
To książka o Bożym miłosierdziu i spowiedniczej posłudze kapucyna, br. Luisa Dri OFMCap, z której wielokrotnie korzystał papież Franciszek.
więcej »
Pismo Święte bronią
Współczesny człowiek odpowiedzi na duchowe problemy często poszukuje w ezoteryce, wróżbach czy duchowości Wschodu. Taka postawa otwiera demonowi drogę do działania.
więcej »
 

SONDA

 

Czy miłości można się nauczyć?

trzeba się uczyć - to zadanie na całe życie

są ludzie niezdolni do okazywania uczuć

najważniejsza jest odpowiedzialność

miłość to nie emocje, ale decyzja i wierność postanowieniom

miłość to najbardziej zakłamane słowo w dzisiejszym świecieLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR