20 września 2020 r. Imieniny obchodzą: Renata, Filipina, Eustachy

Pogoda: Siedlce

Numer 38
17-23 września 2020r.

menu

NEWS

W bieżącym wydaniu m.in. wiele konkursów, w których do wygrania są ciekawe książki. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Srebrny jubileusz SKK

15 stycznia 2020 r.

Urodziny u kolekcjonerów


fot. ARCHIWUM

Od 25 lat Siedlecki Klub Kolekcjonerów spotyka się w każdą drugą niedzielę miesiąca. Niedziela 12 stycznia wyjątkowo zarezerwowana została nie na pokaz zbiorów czy wykład, ale na obchody jubileuszu 25 lat działalności SKK.

Przebiegały one jak w rodzinie: bez patosu, serdecznie i bardzo radośnie. Wielką kolekcjonerską familię, która stawiła się w Centrum Kultury i Sztuki, tworzą nie tylko pasjonaci zbieractwa i sympatycy, ale też przyjaciele i sponsorzy z całej Polski i z zagranicy. Witając wszystkich na początku spotkania, prezes SKK Sławomir Kordaczuk zaznaczył, że siedlecki klub jest wyjątkowym zjawiskiem w regionie. Na czym polega jego fenomen? - Nie mamy nad sobą żadnego dyrektora, który groziłby nam placem za jakieś psikusy. Nie mamy konta w banku ani księgowej, która dawałaby nam pieniądze na zabezpieczenie np. druku plakatu. Nie mamy żadnych składek. Spotykamy się dla samej przyjemności przebywania w swoim towarzystwie. Wstępując do klubu, wiele osób zapowiedziało, że nigdy niczego nie kolekcjonowały, nie będą zbierać żadnych przedmiotów, ale chcą być w naszym towarzystwie i uczestniczyć we wszystkich przedsięwzięciach, które podejmujemy - wyjaśnił.

Przypomniał też pokrótce historię klubu. Powstał on 8 stycznia 1995 r. przy siedleckim Muzeum Regionalnym (wówczas Muzeum Okręgowym), zrzeszając 34 osoby, następnie działał przy Miejskim Ośrodku Kultury w Siedlcach, by ostatecznie znaleźć się pod skrzydłami Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oddział „Podlasie”. Jubileusz był doskonałą okazją, by za dobrą współpracę podziękować władzom oddziału na czele z prezes Anną Kirchner i wiceprezesem Jerzym Chromikiem.

 

212 legitymacji członkowskich

Wyjątkowo na scenie mieli okazję otrzymać tego dnia legitymacje nowi członkowie SKK. Legitymację z numerem 210 S. Kordaczuk wręczył dr. Januszowi Kuligowskiemu, dyrektorowi Archiwum Prezydenta RP. - Siedleckim kolekcjonerom kibicuję prawie od początku. Sytuacja dojrzała i postanowiłem stać się członkiem rzeczywistym - mówił J. Kuligowski, kolekcjoner miejskich pocztówek, nie kryjąc satysfakcji. - Życzę przyjemnych chwil działalności w klubie. Żeby kolekcje się powiększały i rozmnażały! - dodał.

Odbierając legitymację nr 211 Wojciech Radzikowski, właściciel firmy Piekarnia Ratuszowa Radzikowscy, wytłumaczył się, że jego przygoda ze zbieractwem zaczęła się w szkole średniej. - Życie zawodowe i rodzinne trochę mnie oddaliło od tego, ale kolekcję numizmatyczną posiadam i będę ją rozwijał - obiecał. Legitymacja opatrzona numerem 212 trafiła do Jacka Wierzbickiego - właściciela największej w Polsce kolekcji dotyczącej rugby.

Elżbieta Łęczycka, która na jubileusz przyjechała z Grupą Śpiewaczą „Białki”, nie kryła dumy z przynależności do SKK i ze swojej legitymacji (nr 150), którą ma od 13 stycznia 2013 r. - Wzięłam ją dzisiaj, bo warto od czasu do czasu zajrzeć do tego pięknego tekstu zamieszczonego w niej, który dodaje nam sił i determinacji do zmagania się z codziennymi wyzwaniami. Jest tutaj zdanie: „uprawnia do wszelkich zaszczytów wynikających z przynależności do klubu oraz chwalenia się wspólnymi inicjatywami podejmowanymi w przesławnym grodzie księżnej Ogińskiej” - odczytała. Wraz z koleżankami odśpiewała na cześć SKK „Plurimos annos”, a następnie kilka wzruszających pieśni o pięknie polskiej ziemi.

 

Pomysłów nie brakuje

Uroczystość SKK była okazją do wspomnień i pochwalenia się różnymi działaniami. Omówił je w skrócie S. Kordaczuk, wspierając się prezentacją multimedialną. Pierwsza z aktywności to comiesięczne spotkania w MR. A że SKK to nie koło wzajemnej adoracji, w każdym ze spotkań uczestniczy ok. 80 osób, przy czym skład zawsze jest inny. Przychodzący na nie mają szansę poznać kolekcjonerów i ich zbiory, jak też artystów, historyków czy podróżników, słowem - pasjonatów różnych dziedzin. W okresie wakacji przed MR organizowane są natomiast „Giełdy staroci i rzeczy potrzebnych komuś innemu”.

SKK organizuje wycieczki krajoznawcze. Jak dotąd odbyło się ich 71. - Zwiedzamy placówki muzealne, wstępujemy do muzeów prywatnych. Nie stanowimy konkurencji dla biur turystycznych, ponieważ takich propozycji nie mają one w swojej ofercie - mówił S. Kordaczuk. Oznajmił również, że przez 25 lat nie wyczerpały się ani tematy, ani pomysły na wycieczki. Prezes nie pominął też działalności wydawniczej SKK. Poza gadżetami pamiątkowymi, kalendarzykami listkowymi, i rewenetami klub ma na swoim koncie kilkaset pocztówek, 44 numery „Lamusa. Pisma Siedleckich Kolekcjonerów”, redagowanego przez Tadeusza Bohatyrewicza, 151 wspomnień o regionie opublikowanych przez Adama Krzeskiego w zeszytach monograficznych „Z dziejów Ziemi Najbliższej”.

Nie sposób wymienić wszystkich osiągnięć SKK ani nagród, jakie otrzymał za swoją działalność. Najlepszym przykładem siły rażenia siedleckich kolekcjonerów jest fakt, że kiedy o tym, jak pracują i jak niewielkim kosztem się to odbywa, opowiedzieli w Sieradzu, reaktywowany został Sieradzki Klub Kolekcjonera i Artysty. Napis umieszczony na pamiątkowych rewenetach, które wraz z kalendarzykami sprezentowano uczestnikom gali jubileuszowej - „Najlepsze dopiero przed Tobą” - mówi o SKK wszystko. I obiecuje wiele!

 

Czas życzeń

- Macie piękne pasje. Dzięki nim możecie przekazywać ogromną wiedzę młodym ludziom. Uczyć, że nie samym chlebem żyje człowiek - stwierdził prezydent Siedlec Andrzej Sitnik, gratulując jubileuszu wszystkim tworzącym SKK. - Ta pasja powoduje, że przez 25 lat można robić coś niekoniecznie związanego z prozą życia i nieustannie się uśmiechać. Życzę zdrowia i jeszcze większej pasji w gromadzeniu i wymianie wszelkiego rodzaju pamiątek - dodał.

Gratulacje złożył klubowiczom również Maciej Nowak, wiceprzewodniczący rady miasta Siedlce. - Życzę wielkich sukcesów kolekcjonerskich, ale przede wszystkim by wasza pasja nigdy was nie opuściła - mówił. Dodał, że w młodości też zbierał znaczki i monety, obiecując, iż przybędzie z nimi na jedno ze spotkań, by kolekcjonerzy zweryfikowali jego zbiory.

 

Stargane życiem serca otwiera…

Dużo ciepłych słów wypowiedziano tego dnia pod adresem S. Kordaczuka. - To, że klub jest tak liczny, prężny, że tak piękne zapisuje karty w dziejach Siedlec, jest zasługą prezesa - stwierdziła E. Łęczycka. Na jego cześć napisała wiersz i odczytała. „Pan Sławek Kordaczuk - tę poufałość proszę wybaczyć - pasją ciekawą swe życie znaczy. Historyk, mecenas, zbieracz i szperacz, stargane życiem serca otwiera” - recytowała m.in. Nic dodać, nic ująć…

- Jest mi niezmiernie miło być wśród ludzi tak dobrze nastawionych do innych; którzy mają pasje, którym chce się coś robić, wśród których dane było mi spotkać wspaniałego człowieka, jakim jest pan prezes - zaznaczyła w swoim wystąpieniu prezes Siedleckiego Towarzystwa Naukowego prof. Violetta Machnicka, dodając, że potrafił on odkryć w ludziach pasje kolekcjonerskie i zachęcić do uporządkowania mniejszych lub większych zbiorów. - To dzięki tobie, Sławku, dowiedziałam się, że kolekcjonuję miniatury samochodowe. A kolekcjonuję takowe, bo - tak myślę - to pewien rodzaj rekompensaty za brak prawa jazdy - przyznała. Wręczyła S. Kordaczukowi miniaturę forda mustanga 428, rocznik 1969. - To ford, który został wyprodukowany tylko dla potrzeb wyścigowych, o supermodnym jak na tamte czasy silniku, bardzo nieekologicznym w dzisiejszym świecie. Auto, które pojawiło się w liczbie 279 egzemplarzy, jeszcze bywa dostępne dla kolekcjonerów. Tylko że to drogi zakup; takie auto kosztuje od 600 tys. do miliona dolarów. Symbolicznie dzielę się z panem prezesem tym, co mam najcenniejszego w sensie mocy wyścigowej, i dziękuję za te siłę, którą pan nam daje, za ten power, za tę moc silnikowo-sercową - powiedziała V. Machnicka.

Wisienką na urodzinowym torcie SKK - był wspaniały recital akordeonowy 15-letniego Szymona Świerzawskiego z Hołubli.

LI

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Żołnierz z powołania


W niedzielę 13 września w Terespolu odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy oraz pomnika generała dywizji Wojska Polskiego Franciszka Krajowskiego.

FOTOGALERIA

Dziękczynienie za zbiory


8 września w sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września odbyły się diecezjalne dożynki i odpust parafialny. Uroczystościom przewodniczył biskup pomocniczy Grzegorz Suchodolski. [fot. ks. M. Weresa]

PATRONAT "ECHO"


Konkurs wiedzy biblijnej
1 września ruszyła rejestracja uczniów do 24 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, którego terminarz (z powodu pandemii) został zmieniony z wiosennego na jesienny.
więcej »
Hosanna Młodych
W sobotę 19 września - już po raz drugi - odbędzie się Hosanna Młodych - spotkanie włączające się w Hosanna Festival organizowany w Siedlcach w dniach od 18 do 20 września.
więcej »
Jak wygrać z uzależnieniami?
Tegoroczne Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które odbędzie się 19 września, po raz pierwszy będzie miało formułę spotkania online. Za to jego program jak zawsze zachęca do udziału.
więcej »
Hosanna Festival
Przed nami XXVII Ogólnopolski Festival Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna. Modlitwa, uwielbienie i dużo dobrej muzyki składają się na program kolejnej festiwalowej edycji.
więcej »
X Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn
Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Siedleckiej zaprasza do udziału w jubileuszowej - X Diecezjalnej Pielgrzymce Mężczyzn do Pratulina, która odbędzie się jak zawsze w pierwszą niedzielę października w sanktuarium bł. Wincentego Lewoniuka i 12 Towarzyszy.
więcej »
Dzień Dziedzictwa Lokalnego
20 września, o 14.00, na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Rykach rozpocznie się Dzień Dziedzictwa Lokalnego.
więcej »
 

POLECAMY


Papież na ekranie
25 września na ekrany kin trafia film pt. „Wojtyła. Śledztwo”.
więcej »
Prosta modlitwa
Modlitwa nie jest zaklęciem spełniającym prośby. Jest za to wyjątkowym i autentycznym obcowaniem z Bogiem, które wymaga zaufania i bliskości.
więcej »
Zniszczyć świętego
23 września Kościół obchodzi liturgiczne wspomnienie św. o. Pio. Jego droga do świętości nie była łatwa.
więcej »
Rekolekcje dla kapłanów
„Trudności w radosnym i twórczym przeżywaniu kapłaństwa” to temat rekolekcji dla księży w Loretto, które odbędą się w dwóch terminach: 12-15 października i 3-6 listopada.
więcej »
 

SONDA

 

Czy istnieje recepta na wychowanie?

najważniejsza jest miłość do dziecka i mądrość w jej okazywaniu

liczy się konsekwencja i spójne spojrzenie rodziców

trzeba dbać o emocjonalną więź z dzieckiem, jakość wspólnie spędzanego czasu

lepiej polegać na intuicji

nie ma recepty na sukces wychowawczyLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR