20 lutego 2020 r. Imieniny obchodzą: Leon, Ludmiła, Eustachy

Pogoda: Siedlce

Numer 7
13-19 lutego 2020r.

menu

NEWS

Eucharystia daje życie - to nasz formacyjny cykl będący odpowiedzią na nowy trzyletni program duszpasterski w Polsce. Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kościół

 
 

O bliskości Pana Boga

15 stycznia 2020 r.

Pomiędzy nami idziesz, Panie...


fot. PIXABAY.COM

...po kamienistej drodze życia/ I słuchasz słów zrodzonych z lęku/ Przed jutrem pełnym tajemnicy. To fragment hymnu nieszpornego Liturgii Godzin. Prawda, zdawać by się mogła, zasadnicza dla naszej wiary. Niestety, często świadomie ją odrzucamy, ponieważ czujemy, że zauważenie Jego bliskości w szaroburym świecie pociągnęłoby za sobą konieczność radykalnej zmiany życia.

Kilka dni temu niedzielą Chrztu Pańskiego rozpoczęliśmy tzw. liturgiczny okres zwykły. To 33 lub 34 tygodnie - swoista „długa prosta”, przepleciona Wielkim Postem i okresem wielkanocnym, wypełniona zwyczajnością, radością, ale też zmaganiem się ze sobą i z tym wszystkim, co sprawia, że pomiędzy nami raz wyrastają wysokie mury i pogłębiają się przepaście. To nasze „Tabory” i „Golgoty”, momenty uroczyste i szarość - najtrudniejsza do opisania, najpospolitsza... Jaki obraz Boga w swoich sercach niesiemy? Czy uda się nam rozpoznać Go kroczącego pomiędzy nami - podobnie, jak to miało miejsce w czasie „ewangelicznego kryzysu” (ileż tych kryzysów przez minione dwa tysiące lat odnotowano!) po „sprawie Jezusa z Nazaretu”, którego ukrzyżowano, złożono w grobie, idącego incognito z uczniami narzekającymi na swój los i utyskującymi, że przecież „oni się spodziewali”, że będzie inaczej?... (por. Łk 24,13-32).

Pytania są kluczowe, ponieważ odpowiedzi w zasadniczy sposób będą miały wpływ na głębię przeżywanej wiary. Albo doprowadzą nas do spotkania z Nim, pomogą odnaleźć Jego obecność w codzienności, albo zamienią praktyki chrześcijańskie w pusty rytuał, suchą konwencję.

 

Jeszcze raz nad Jordan...

Po dziś dzień na domniemane miejscu chrztu Jezusa w Jordanie przybywają pielgrzymi. Dla katolików jest to zazwyczaj okazja do odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych, symbolicznego polania głowy wodą. Członkowie niektórych Kościołów protestanckich (głownie baptyści) moment ten przeżywają głębiej: przywdziewają białe, długie do ziemi szaty i całkowicie zanurzają się w Jordanie. Woda w wysychającej rzece jest mętna - człowiek, który z niej wychodzi wygląda... hmm... tak sobie. Dzieci by powiedziały: jak zmokła kura.

Jak wyglądał Jezus, gdy przyjął chrzest nawrócenia z rąk Jana Chrzciciela? Można sobie wyobrazić. Właśnie... jak zmokła kura. Ciekawe, że głos z nieba, o którym piszą ewangeliści - kluczowa dla całej historii zbawienia Ojcowska deklaracja! - właśnie w tym momencie się rozległ! Bóg chciał, aby tak właśnie zapamiętano Jego Syna! Pokornego, wmieszanego w tłum, bliskiego wszystkim, którzy szukają ratunku dla siebie, spragnionym nadziei. Aby w takim właśnie kontekście dokonało się również objawienie troistości Boskiej natury.

Pamiętam moją babcię - gdy chcieliśmy zrobić jej zdjęcie z zaskoczenia, zazwyczaj protestowała. Tłumaczyła: - Jeśli chcecie mnie zapamiętać, to uśmiechniętą, z kwiatami w dłoni, pięknie ubraną...

Bóg paradoksów? A może inaczej: Bóg skracający dystans. Bliski. Zapraszający, czekający na nasz ruch.

 

„Przestrzeń otwarta”

„Opuściłeś śliczne nieba, obrałeś barłogi” - nucimy cichutko kolędę, nader często bez pełni świadomości, jak wielkiej wagi treść w sobie niesie. Albo mniej lub bardziej umyślnie oddalamy tę treść. Nie akceptujemy jej. W głębi duszy niejednokrotnie wybieramy Boga, który trzyma się z daleka od nas - monumentalnego, nierealnego, wyniosłego? Bo czujemy wewnętrznie, że zauważenie Jego bliskości w szaro-burym świecie, solidaryzującego się w ludzkiej nędzy, bezgranicznego w rozkochaniu się w nas, oddaniu w miłości do końca, pociągnęłoby za sobą konieczność radykalnej zmiany życia? A to takie trudne.

Nawrócenie zaczyna się właśnie od tego momentu: od odkrycia tej Obecności. Cała reszta stanowi już tylko konsekwencję spotkania.

Jednym z najcenniejszych polskich obrazów religijnych jest „Ecce homo” namalowany przez Alberta Chmielowskiego. Według relacji Leona Wyczółkowskiego, malarz zaczął tworzyć swoje dzieło w 1879 r. w kościele św. Ducha we Lwowie. Niedokończony obraz podarował w 1904 r. arcybiskupowi Andrzejowi Szeptyckiemu. Dziś jest on umieszczony w ołtarzu kościoła - sanktuarium św. brata Alberta w Krakowie przy ul. Woronicza 10. Wizerunek powstawał w szczególnych okolicznościach. Najpierw pozował do niego Bolesław Krzyżanowski, kuzyn Chmielowskiego. To jednak nie wystarczyło artyście. Podanie, utrwalone piórem Karola Wojtyły w poemacie „Brat naszego Boga” głosi, że obraz Chrystusa na dziedzińcu pretorium (nawiązując do J 19,1-5) brat Albert malował wiele lat. Czerpał inspirację z rysów twarzy żebraków, bezdomnych i tych, których spotykał na co dzień. Dzieła nigdy nie skończył, bo i nie mógł skończyć - odbicie ewangelicznej sceny stało się „przestrzenią otwartą”.

 

Który obraz?

Od wieków artyści próbowali na różne sposoby tworzyć wyobrażenia Chrystusa. Nie bez znaczenia był fakt, w jakiej epoce żyli. Po dziś dzień zasadą w prawosławnych szkołach malowania ikon jest poprzedzanie procesu tworzenia dzieła postem i modlitwą. Zdarzało się, że malarz kreśli rysy Chrystusa, sam będąc na kolanach.

Idea Chrystusa Króla - monumentalnego, panującego nad światem - stała się dominująca w chrześcijaństwie od IV w, po ogłoszeniu przez sobór nicejski (325 r.) dogmatu o jedności Boskiej natury. Dla ukazania treści panowania Chrystusa posłużono się symboliką zapożyczoną z formuły cesarskiej. Wyposażono Go w atrybuty imperatora, zwycięzcy, naznaczono znakami ludzkiej potęgi. Z tego samego okresu pochodzą pierwsze wizerunki Chrystusa Pantokratora (Wszechmogącego). Jezus przedstawiony jest w pozycji stojącej lub siedzącej na tronie, z otwartym Pismem Świętym w lewej dłoni i uniesioną prawą dłonią w geście błogosławieństwa. Tradycja takiej prezentacji Zbawiciela przetrwała do naszych czasów. Jest powielana w ikonografii, poezji, obecna w pieśniach pasyjnych, hymnach.

Rodzi się pytanie: któremu wizerunkowi Chrystusowego panowania bliżej do oryginału? Aby znaleźć odpowiedź, trzeba sięgnąć do Ewangelii. Narodzony w stajni, wychowany w ubogim domu, przyjaciel żebraków, otoczony gromadą uczniów rekrutujących się w większości z robotników i rybaków, nieposiadający domu, skrybów, którzy by notowali wygłaszane nauki. Gdzie tu panowanie, cesarskie szaty, atrybuty władzy, w które tak ochotnie przez wieki stroją Jezusa rzeźbiarze, poeci, malarze? Sam o sobie mówił, że przyszedł po to, aby służyć i swoje życie oddać na okup za wielu. Zbudowano mu szczególny „tron”: krzyż, do którego Go przybito. Dlatego też triumfalizm „na ludzki obraz i podobieństwo”, po który tak chętnie sięgamy w teologii czy eklezjologii (przy okazji szukając sposobów, aby coś z niego „uszczknąć” dla siebie), jest nieporozumieniem. Jezus pokonał śmierć, zniweczył skutki grzechu - to fakt. Mamy prawo i obowiązek, by wyrażać radość z tego powodu, nieść je światu jako Dobrą Nowinę - ukazywać jako ratunek, drogę do jego sanacji. Ważne jest, aby zachować wierność Ewangelii i ukazywać taki obraz Chrystusa Króla, który tam - z Jego woli i ustanowienia - został namalowany. Ale też nie zgubić zamysłu Boga, który chciał być „Bogiem z nami”, czułym i bliskim.

Ks. Paweł Siedlanowski

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Kolejna rocznica


Siedleckie uroczystości upamiętniające 77 rocznicę ratowania Dzieci Zamojszczyzny odbyły się w niedzielę 2 lutego. Organizatorem obchodów jest Stowarzyszenie Domu Dziecka - Pomnika im. Dzieci Zamojszczyzny. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Szpacze Trele-Morele


1 lutego po raz czwarty odbył się przegląd piosenki kabaretowo-biesiadnej. Impreza stała się już lokalną tradycją, co potwierdza wysoka frekwencja i udział zespołów z odległych krańców regionu Mazowsza, Podlasia i Lubelszczyzny.

PATRONAT "ECHO"


Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej
Zapraszamy młodzież szkół ponadpodstawowych do udziału w 24 Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej odbywającym się w roku szkolnym 2019/2020.
więcej »
Jarmark na Kazimierza
5 marca na placu przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbędzie się Jarmark na Kazimierza - coroczna impreza plenerowa.
więcej »
Zapraszamy na film
Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białej Podlaskiej organizują pokaz filmu „Pójdź za mną. Testament Jana Pawła II” oraz spotkanie z reżyser filmu - Wandą Różycką-Zborowską.
więcej »
Święto Kobiet
8 marca mieszkańcy miasta będą celebrować to szczególne święto. O 16.00 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbędzie się IX Gminny Dzień Kobiet.
więcej »
Pamięci wyklętych
W niedzielę 1 marca ulicami miasta przejdzie II Siedlecki Marsz Żołnierzy Wyklętych. Spotkanie rozpocznie Msza św. w kościele pw. św. Stanisława o 10.15. Start marszu zaplanowany jest na 11.30.
więcej »
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
1 marca w sali konferencyjnej urzędu gminy w Terespolu odbędą się Gminne Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
więcej »
 

POLECAMY


Nie lękajcie się przebaczać
To książka o Bożym miłosierdziu i spowiedniczej posłudze kapucyna, br. Luisa Dri OFMCap, z której wielokrotnie korzystał papież Franciszek.
więcej »
Pismo Święte bronią
Współczesny człowiek odpowiedzi na duchowe problemy często poszukuje w ezoteryce, wróżbach czy duchowości Wschodu. Taka postawa otwiera demonowi drogę do działania.
więcej »
 

SONDA

 

Czy miłości można się nauczyć?

trzeba się uczyć - to zadanie na całe życie

są ludzie niezdolni do okazywania uczuć

najważniejsza jest odpowiedzialność

miłość to nie emocje, ale decyzja i wierność postanowieniom

miłość to najbardziej zakłamane słowo w dzisiejszym świecieLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR