20 lutego 2020 r. Imieniny obchodzą: Leon, Ludmiła, Eustachy

Pogoda: Siedlce

Numer 7
13-19 lutego 2020r.

menu

NEWS

Eucharystia daje życie - to nasz formacyjny cykl będący odpowiedzią na nowy trzyletni program duszpasterski w Polsce. Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Komentarze

 
 

Jest jak jest

15 stycznia 2020 r.

Rekord wszechczasów

Ludzie to lubią, ludzie to kupią, byle na chama, byle głośno, byle głupio… - śpiewał przed laty Wojciech Młynarski.

Od pierwszego dnia nowego roku najważniejszym wydarzeniem kulturalno-rozrywkowym, nieustannie przywoływanym przez media publiczne, stał się „Sylwester marzeń z Dwójką”. Choć o nocy, podczas której na całym świecie witano nadejście nowego roku kalendarzowego, wszyscy już dawno zapomnieli (łącznie z bojącymi się huku petard psami), to narodowy nadawca do dziś katuje nas kolejnymi powtórkami tej przeprowadzonej z rozmachem imprezy muzycznej. Mega widowiska, którego - co dobitnie podkreślono na pasku w trakcie emisji jednego z kultowych programów informacyjno-propagandowych - „zazdroszczą Polakom pseudoelity”. Co więcej, fani tego typu rozrywki, przebierając nerwowo nogami, już nie mogą się doczekać dnia, w którym na ich ekranach pojawi się nowy kanał rozrywkowo- towarzyski TVP Sylwester.

Kwestia zakopiańskiego koncertu promującego m.in. gwiazdy disco polo, dookoła których wyginały się wychudzone Słowianki, sprowokowała kolejną dyskusję o roli tego gatunku muzycznego w rodzimej kulturze. A wszystko zaczęło się w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, kiedy to najedzeni rodacy legli na kanapach, by obejrzeć jubileuszowy koncert świętującego 30-lecie pracy artystycznej Zenka Martyniuka. W prorządowych mediach od razu pojawiły się słupki i wykresy oglądalności, z których wynikało, że transmisję z filharmonii białostockiej obejrzało o wiele więcej osób niż celebrowaną przez papieża pasterkę czy liczne koncerty kolęd i pastorałek razem wzięte. Kiedy po kolejnych powtórkach większość pseudoelit miała już po przysłowiową kokardę benefisu artysty, określanego przez złośliwych mianem „Chopina naszych czasów”, prezes TVP niespodziewanie wskoczył w buty Chucka Norrisa i robił wszystko, by nie czekać na sylwestra, ale by to on - sylwester - zaczekał na niego i zmierzające do stolicy polskich Tatr tłumy dawców dudków.

Przepis Jacka Kurskiego (utrzymywanego w telewizji przez ekipę dobrej zmiany) na nocną imprezę dla całego narodu po raz kolejny okazał się skuteczny. Zakopiańska zabawa urządzona przy wsparciu m.in. państwowych spółek zaowocowała - jak wyraził się sam prezes - „rekordem wszech czasów”. Tymczasem oponenci tego typu rozrywki od razu zaczęli wytykać mu prowadzenie akcji ogłupiania narodu na masową skalę, zgodnie z jego autorską maksymą: „ciemny lud to kupi”. W dyskusji nie mogło także zabraknąć podtekstów politycznych w stylu: pisowska telewizja wspiera pisowskie gwiazdy, które są oklaskiwane przez biorców 500 + i 13 emerytur.

Tymczasem w Zakopanem wystąpili raczej artyści, których sowicie opłacono z naszych podatków. O związki z partią rządzącą nie podejrzewałbym raczej promującej ruchu LGBT Natalii Oreiro czy oblewających się pomyjami i rozwodzących na naszych oczach małżonków z grupy „Piękni i Młodzi”. Choć z drugiej strony zastanawiająca jest w tej sytuacji rola państwa - w tym wypadku instytucji nazywanej telewizją publiczną, która ten rodzaj aktywności oraz ludzi tego pokroju promuje, nagłaśnia, a nawet finansuje. Zapytane m.in. o te kwestie przez „Nasz Dziennik” władze telewizji odpowiedziały, że zapraszając te, a nie inne gwiazdy, „kierowały się tylko i wyłącznie ich dorobkiem artystycznym i popularnością, a nie poglądami”. Czyżby zatem cytowany na wstępie autor wielu kultowych tekstów i tym razem miał rację, stawiając przed laty taką, a nie inną diagnozę…

Leszek Sawicki

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Kolejna rocznica


Siedleckie uroczystości upamiętniające 77 rocznicę ratowania Dzieci Zamojszczyzny odbyły się w niedzielę 2 lutego. Organizatorem obchodów jest Stowarzyszenie Domu Dziecka - Pomnika im. Dzieci Zamojszczyzny. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Szpacze Trele-Morele


1 lutego po raz czwarty odbył się przegląd piosenki kabaretowo-biesiadnej. Impreza stała się już lokalną tradycją, co potwierdza wysoka frekwencja i udział zespołów z odległych krańców regionu Mazowsza, Podlasia i Lubelszczyzny.

PATRONAT "ECHO"


Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej
Zapraszamy młodzież szkół ponadpodstawowych do udziału w 24 Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej odbywającym się w roku szkolnym 2019/2020.
więcej »
Jarmark na Kazimierza
5 marca na placu przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbędzie się Jarmark na Kazimierza - coroczna impreza plenerowa.
więcej »
Zapraszamy na film
Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białej Podlaskiej organizują pokaz filmu „Pójdź za mną. Testament Jana Pawła II” oraz spotkanie z reżyser filmu - Wandą Różycką-Zborowską.
więcej »
Święto Kobiet
8 marca mieszkańcy miasta będą celebrować to szczególne święto. O 16.00 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbędzie się IX Gminny Dzień Kobiet.
więcej »
Pamięci wyklętych
W niedzielę 1 marca ulicami miasta przejdzie II Siedlecki Marsz Żołnierzy Wyklętych. Spotkanie rozpocznie Msza św. w kościele pw. św. Stanisława o 10.15. Start marszu zaplanowany jest na 11.30.
więcej »
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
1 marca w sali konferencyjnej urzędu gminy w Terespolu odbędą się Gminne Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
więcej »
 

POLECAMY


Nie lękajcie się przebaczać
To książka o Bożym miłosierdziu i spowiedniczej posłudze kapucyna, br. Luisa Dri OFMCap, z której wielokrotnie korzystał papież Franciszek.
więcej »
Pismo Święte bronią
Współczesny człowiek odpowiedzi na duchowe problemy często poszukuje w ezoteryce, wróżbach czy duchowości Wschodu. Taka postawa otwiera demonowi drogę do działania.
więcej »
 

SONDA

 

Czy miłości można się nauczyć?

trzeba się uczyć - to zadanie na całe życie

są ludzie niezdolni do okazywania uczuć

najważniejsza jest odpowiedzialność

miłość to nie emocje, ale decyzja i wierność postanowieniom

miłość to najbardziej zakłamane słowo w dzisiejszym świecieLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR