20 września 2020 r. Imieniny obchodzą: Renata, Filipina, Eustachy

Pogoda: Siedlce

Numer 38
17-23 września 2020r.

menu

NEWS

W bieżącym wydaniu m.in. wiele konkursów, w których do wygrania są ciekawe książki. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Komentarze

 
 

Jest jak jest

15 stycznia 2020 r.

Rekord wszechczasów

Ludzie to lubią, ludzie to kupią, byle na chama, byle głośno, byle głupio… - śpiewał przed laty Wojciech Młynarski.

Od pierwszego dnia nowego roku najważniejszym wydarzeniem kulturalno-rozrywkowym, nieustannie przywoływanym przez media publiczne, stał się „Sylwester marzeń z Dwójką”. Choć o nocy, podczas której na całym świecie witano nadejście nowego roku kalendarzowego, wszyscy już dawno zapomnieli (łącznie z bojącymi się huku petard psami), to narodowy nadawca do dziś katuje nas kolejnymi powtórkami tej przeprowadzonej z rozmachem imprezy muzycznej. Mega widowiska, którego - co dobitnie podkreślono na pasku w trakcie emisji jednego z kultowych programów informacyjno-propagandowych - „zazdroszczą Polakom pseudoelity”. Co więcej, fani tego typu rozrywki, przebierając nerwowo nogami, już nie mogą się doczekać dnia, w którym na ich ekranach pojawi się nowy kanał rozrywkowo- towarzyski TVP Sylwester.

Kwestia zakopiańskiego koncertu promującego m.in. gwiazdy disco polo, dookoła których wyginały się wychudzone Słowianki, sprowokowała kolejną dyskusję o roli tego gatunku muzycznego w rodzimej kulturze. A wszystko zaczęło się w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, kiedy to najedzeni rodacy legli na kanapach, by obejrzeć jubileuszowy koncert świętującego 30-lecie pracy artystycznej Zenka Martyniuka. W prorządowych mediach od razu pojawiły się słupki i wykresy oglądalności, z których wynikało, że transmisję z filharmonii białostockiej obejrzało o wiele więcej osób niż celebrowaną przez papieża pasterkę czy liczne koncerty kolęd i pastorałek razem wzięte. Kiedy po kolejnych powtórkach większość pseudoelit miała już po przysłowiową kokardę benefisu artysty, określanego przez złośliwych mianem „Chopina naszych czasów”, prezes TVP niespodziewanie wskoczył w buty Chucka Norrisa i robił wszystko, by nie czekać na sylwestra, ale by to on - sylwester - zaczekał na niego i zmierzające do stolicy polskich Tatr tłumy dawców dudków.

Przepis Jacka Kurskiego (utrzymywanego w telewizji przez ekipę dobrej zmiany) na nocną imprezę dla całego narodu po raz kolejny okazał się skuteczny. Zakopiańska zabawa urządzona przy wsparciu m.in. państwowych spółek zaowocowała - jak wyraził się sam prezes - „rekordem wszech czasów”. Tymczasem oponenci tego typu rozrywki od razu zaczęli wytykać mu prowadzenie akcji ogłupiania narodu na masową skalę, zgodnie z jego autorską maksymą: „ciemny lud to kupi”. W dyskusji nie mogło także zabraknąć podtekstów politycznych w stylu: pisowska telewizja wspiera pisowskie gwiazdy, które są oklaskiwane przez biorców 500 + i 13 emerytur.

Tymczasem w Zakopanem wystąpili raczej artyści, których sowicie opłacono z naszych podatków. O związki z partią rządzącą nie podejrzewałbym raczej promującej ruchu LGBT Natalii Oreiro czy oblewających się pomyjami i rozwodzących na naszych oczach małżonków z grupy „Piękni i Młodzi”. Choć z drugiej strony zastanawiająca jest w tej sytuacji rola państwa - w tym wypadku instytucji nazywanej telewizją publiczną, która ten rodzaj aktywności oraz ludzi tego pokroju promuje, nagłaśnia, a nawet finansuje. Zapytane m.in. o te kwestie przez „Nasz Dziennik” władze telewizji odpowiedziały, że zapraszając te, a nie inne gwiazdy, „kierowały się tylko i wyłącznie ich dorobkiem artystycznym i popularnością, a nie poglądami”. Czyżby zatem cytowany na wstępie autor wielu kultowych tekstów i tym razem miał rację, stawiając przed laty taką, a nie inną diagnozę…

Leszek Sawicki

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Żołnierz z powołania


W niedzielę 13 września w Terespolu odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy oraz pomnika generała dywizji Wojska Polskiego Franciszka Krajowskiego.

FOTOGALERIA

Dziękczynienie za zbiory


8 września w sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września odbyły się diecezjalne dożynki i odpust parafialny. Uroczystościom przewodniczył biskup pomocniczy Grzegorz Suchodolski. [fot. ks. M. Weresa]

PATRONAT "ECHO"


Konkurs wiedzy biblijnej
1 września ruszyła rejestracja uczniów do 24 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, którego terminarz (z powodu pandemii) został zmieniony z wiosennego na jesienny.
więcej »
Hosanna Młodych
W sobotę 19 września - już po raz drugi - odbędzie się Hosanna Młodych - spotkanie włączające się w Hosanna Festival organizowany w Siedlcach w dniach od 18 do 20 września.
więcej »
Jak wygrać z uzależnieniami?
Tegoroczne Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które odbędzie się 19 września, po raz pierwszy będzie miało formułę spotkania online. Za to jego program jak zawsze zachęca do udziału.
więcej »
Hosanna Festival
Przed nami XXVII Ogólnopolski Festival Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna. Modlitwa, uwielbienie i dużo dobrej muzyki składają się na program kolejnej festiwalowej edycji.
więcej »
X Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn
Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Siedleckiej zaprasza do udziału w jubileuszowej - X Diecezjalnej Pielgrzymce Mężczyzn do Pratulina, która odbędzie się jak zawsze w pierwszą niedzielę października w sanktuarium bł. Wincentego Lewoniuka i 12 Towarzyszy.
więcej »
Dzień Dziedzictwa Lokalnego
20 września, o 14.00, na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Rykach rozpocznie się Dzień Dziedzictwa Lokalnego.
więcej »
 

POLECAMY


Papież na ekranie
25 września na ekrany kin trafia film pt. „Wojtyła. Śledztwo”.
więcej »
Prosta modlitwa
Modlitwa nie jest zaklęciem spełniającym prośby. Jest za to wyjątkowym i autentycznym obcowaniem z Bogiem, które wymaga zaufania i bliskości.
więcej »
Zniszczyć świętego
23 września Kościół obchodzi liturgiczne wspomnienie św. o. Pio. Jego droga do świętości nie była łatwa.
więcej »
Rekolekcje dla kapłanów
„Trudności w radosnym i twórczym przeżywaniu kapłaństwa” to temat rekolekcji dla księży w Loretto, które odbędą się w dwóch terminach: 12-15 października i 3-6 listopada.
więcej »
 

SONDA

 

Czy istnieje recepta na wychowanie?

najważniejsza jest miłość do dziecka i mądrość w jej okazywaniu

liczy się konsekwencja i spójne spojrzenie rodziców

trzeba dbać o emocjonalną więź z dzieckiem, jakość wspólnie spędzanego czasu

lepiej polegać na intuicji

nie ma recepty na sukces wychowawczyLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR