29 stycznia 2020 r. Imieniny obchodzą: Franciszek, Zdzisław, Zenon

Pogoda: Siedlce

Numer 5
30-05 lutego 2020r.

menu

NEWS

W bieżącym numerze m.in. o świętach zniesionych w Kościele w Polsce. Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNA


Podgląd chwilowo niedostępny

Archiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Budżet uchwalony

2 stycznia 2020 r.

Trudny, ale się dopiął


fot. JS

Radni miejscy uchwalili budżet na 2020 r., który - zdaniem większości - jest optymalny, racjonalny i uczciwy.

Ostatnia w 2019 r. sesja należała do tych z kategorii najważniejszych, ponieważ głównym punktem było uchwalenie budżetu na przyszły rok. Wcześniej radni debatowali nad nim w komisjach i konsultowali swoje opinie z kierownikami jednostek samorządowych. - Meritum jest budżet - takim stwierdzeniem rozpoczęła obrady Joanna Szczepańska, przewodnicząca rady miasta. Zgodnie z porządkiem sesji przedstawiony został projekt uchwały, który określa dochody w wysokości 62,4 mln zł, w tym dochody bieżące - 57,7 mln zł i majątkowe - 4,7 mln zł. Wydatki mają być utrzymane w granicach 66,2 mln zł. Kwota planowanego deficytu wynosi 3,5 mln zł i jest wynikiem - jak wyjaśniła skarbnik Elżbieta Torbicz - zaplanowanych wydatków majątkowych na poziomie wyższym niż dochody bieżące. - Źródłem pokrycia deficytu są wolne środki znajdujące się na rachunku budżetu oraz sprzedaż papierów wartościowych w wysokości 2,9 mln zł. Z ich emisji na ten cel przeznaczonych zostanie 748 tys. zł, a pozostała kwota na spłatę wcześniej zaciągniętych kredytów w wysokości 2,1 mln zł - wyjaśniła skarbnik, dodając, iż miasto kolejny rok będzie korzystało z emisji obligacji skarbowych, co jest korzystniejszym rozwiązaniem niż zaciąganie kredytów bankowych.

Z przedstawionego projektu uchwały budżetowej wynika, że najwięcej środków miasto przeznaczy na pokrycie wydatków związanych z wynagrodzeniami, tj. 47,1%. - Najwięcej w działach dotyczących oświaty - wyliczyła Torbicz, zauważając, że subwencja oświatowa pokryje 44% wydatków bieżących.

 

Nie ma porażek

Dyskusję nad projektem uchwały budżetowej poprzedziło przedstawienie stanowiska burmistrza. Wiesław Muszyński ocenił, że był to „najtrudniejszy do ułożenia budżet”. - Musieliśmy znaleźć 23 mln zł na oświatę - 23 mln zł oraz 15,5 mln zł na pomoc społeczną - podkreślił, wyliczając jednocześnie zaplanowane do realizacji inwestycje: rewitalizacja rynku, budowa promenady nadbużańskiej, przebudowa ul. Suchawskiej i Długiej, termomodernizacja budynków socjalnych, przebudowa i budowa nowego oświetlenia. Burmistrz wyjaśnił, iż najwięcej zgłaszanych przez mieszkańców potrzeb dotyczy inwestycji drogowych i te, zdaniem włodarza, będą realizowane. Zadeklarował także wsparcie organizacji pozarządowych.

Radny Krzysztof Flis pytał burmistrza o wskazanie tego, co w minionym roku nie wyszło, sugerując przyznanie się do porażek. - Nie ma ich. To, co zaplanowaliśmy, realizujemy - odpowiedział W. Muszyński. - Jedynie odwleka się rewitalizacja miasta - dodał, zaznaczając jednak, że prace rozpoczną się wiosną 2020 r., a wcześniej ruszy przebudowa parku przy cerkwi.

 

Rekordowe wydatki

Jerzy Łagodziński zauważył, że tegoroczny budżet, choć „trudny, to jednak się dopiął”. - Jest on rekordowy w kwestii wydatków - podkreślił radny. A radna Łucja Pamulska dodała, iż tegoroczny plan finansowy jest największy w historii miasta. Zauważyła też, że maleją wpływy z podatków i zaapelowała do mieszkańców, by rozliczali się na terenie miasta. Wspomniała również o kosztach przygotowania dokumentacji technicznej na te drogi, które są „w opłakanym stanie” i wystosowała kolejny apel. - W ciągu dwóch lat tablice w parku miejskim zostały zdewastowane, a ich remont to kwota ok. 8 tys. zł plus dokumentacja techniczna, czyli ok. 10 tys. zł. Szanujmy mienie, które mamy - poprosiła Pamulska.

Głos w sprawie uchwalanego projektu zabrała także Renata Kapelko. - Powinniśmy się cieszyć tym budżetem, który jest skomponowany bardzo racjonalnie i uczciwie wobec wszystkich - stwierdziła.

Z kolei swoje niezadowolenie wyraził Mariusz Czuj. - Nie ma w wydatkach na zadania inwestycyjne tych ulic, o które wnioskowałem, czyli ul. Wiejskiej i Wspólnej - zaznaczył radny. - Chciałbym zapytać pana burmistrza o kryteria wyboru ulic do remontu - dodał.

W. Muszyński wyjaśnił, że mieszkańcy z różnych części miasta na bieżąco kontaktują się z urzędnikami i wnioskują o naprawę poszczególnych ulic. - Realizujemy wiele inwestycji ze środków unijnych - mówił burmistrz. - Do przebudowy dróg kierujemy pieniądze, na które także uzyskaliśmy dofinansowanie z zewnątrz. Nie wszystkie spełniają wymagane kryteria. Inaczej jest w przypadku ulic Suchawskiej i Długiej, które zostaną przebudowane w 2020 r. Będziemy starali się wykonać dokumentację techniczną kolejnych ulic w ciągu roku, aby móc je przebudować w następnych latach - zapewnił.

M. Czuj poruszył również kwestię dotyczącą zakupu nowego samochodu na potrzeby urzędu miasta. Stwierdził, że pod uwagę brana jest zbyt duża kwota jest. Burmistrz orzekł, że zaplanowany na ten cel wydatek to 120 tys. zł. - Trudno jednak powiedzieć, ile ostatecznie wydamy na auto - dodał. Muszyński.

W głosowaniu uchwały budżetowej udział wzięło 14 radnych. Budżet na 2020 r. został przyjęty.

Joanna Szubstarska

Powrót

STRONA GŁÓWNA


Podgląd chwilowo niedostępny

Archiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Noworoczny koncert charytatywny


18 stycznia w sali Podlasie Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach po raz 17 odbyła się noworoczna gala charytatywna New Year’s Party 2020 - „Dzieci Eurolingua dzieciom lokalnie i międzynarodowo”, przygotowana przez Europejskie Centrum Szkolenia Językowego Eurolingua. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Na rzecz dzieci z Amazonii


16 stycznia w parafii św. Józefa w Siedlcach odbyło się II Diecezjalne Spotkanie Kolędników Misyjnych. Jego uczestnikami była młodzież i dzieci, które na co dzień działają w ogniskach misyjnych Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci. [fot. Monika Król]

PATRONAT "ECHO"


Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej
Zapraszamy młodzież szkół ponadpodstawowych do udziału w 24 Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej odbywającym się w roku szkolnym 2019/2020.
więcej »
Abby Johnson z wizytą w Polsce
Jej historia podbiła serca Polaków: dyrektor jednej z klinik aborcyjnych pod wpływem swoich doświadczeń porzuca pracę i staje się obrończynią życia. O swojej niezwykłej przemianie Abby Johnson opowie w lutym na spotkaniach w Bydgoszczy, Krakowie, Pile, Rumi oraz w Warszawie.
więcej »
Dzieci Zamojszczyzny
Siedleckie uroczystości upamiętniające 77 rocznicę ratowania Dzieci Zamojszczyzny odbędą się w niedzielę 2 lutego. Organizatorem obchodów jest Stowarzyszenie Domu Dziecka - Pomnika im. Dzieci Zamojszczyzny.
więcej »
Amazonki u Matki Bożej Kodeńskiej
W niedzielę 9 lutego odbędzie się jubileuszowa, X Pielgrzymka Amazonek do Matki Bożej Kodeńskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Święty na nasze czasy
W pamięci Polaków kard. Stefan Wyszyński, Prymas Polski, zapisał się jako wielki mąż stanu, człowiek wyjątkowej odwagi, ale nade wszystko nieugięty świadek Chrystusa.
więcej »
Diabeł się mnie boi
„Kiedy ktoś mu mówił, że jest najbardziej znanym egzorcystą, z pokorą i ironią odpowiadał: «Najsłynniejszym, ale nie najbardziej skutecznym!»” - tak o. Gabriela Amortha wspomina w książce pt. „Diabeł się mnie boi” ks. Antonio Mattatelli.
więcej »
 

SONDA

 

Dzień Życia Konsekrowanego to...

okazja do wyrażenia wdzięczności Panu Bogu za posługę sióstr i braci zakonnych

czas intensywnej modlitwy o nowe powołania do służby Bogu i ludziom

sposobność do refleksji nad sensem życia

refleksja na temat osobistego zaangażowania w realizacji swojego powołania

czas modlitwy za KościółLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR