27 września 2020 r. Imieniny obchodzą: Damian, Wincenty, Kosma

Pogoda: Siedlce

Numer 39
24-30 września 2020r.

menu

NEWS

W bieżącym wydaniu m.in. wiele konkursów, w których do wygrania są ciekawe książki. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Budżet uchwalony

2 stycznia 2020 r.

Trudny, ale się dopiął


fot. JS

Radni miejscy uchwalili budżet na 2020 r., który - zdaniem większości - jest optymalny, racjonalny i uczciwy.

Ostatnia w 2019 r. sesja należała do tych z kategorii najważniejszych, ponieważ głównym punktem było uchwalenie budżetu na przyszły rok. Wcześniej radni debatowali nad nim w komisjach i konsultowali swoje opinie z kierownikami jednostek samorządowych. - Meritum jest budżet - takim stwierdzeniem rozpoczęła obrady Joanna Szczepańska, przewodnicząca rady miasta. Zgodnie z porządkiem sesji przedstawiony został projekt uchwały, który określa dochody w wysokości 62,4 mln zł, w tym dochody bieżące - 57,7 mln zł i majątkowe - 4,7 mln zł. Wydatki mają być utrzymane w granicach 66,2 mln zł. Kwota planowanego deficytu wynosi 3,5 mln zł i jest wynikiem - jak wyjaśniła skarbnik Elżbieta Torbicz - zaplanowanych wydatków majątkowych na poziomie wyższym niż dochody bieżące. - Źródłem pokrycia deficytu są wolne środki znajdujące się na rachunku budżetu oraz sprzedaż papierów wartościowych w wysokości 2,9 mln zł. Z ich emisji na ten cel przeznaczonych zostanie 748 tys. zł, a pozostała kwota na spłatę wcześniej zaciągniętych kredytów w wysokości 2,1 mln zł - wyjaśniła skarbnik, dodając, iż miasto kolejny rok będzie korzystało z emisji obligacji skarbowych, co jest korzystniejszym rozwiązaniem niż zaciąganie kredytów bankowych.

Z przedstawionego projektu uchwały budżetowej wynika, że najwięcej środków miasto przeznaczy na pokrycie wydatków związanych z wynagrodzeniami, tj. 47,1%. - Najwięcej w działach dotyczących oświaty - wyliczyła Torbicz, zauważając, że subwencja oświatowa pokryje 44% wydatków bieżących.

 

Nie ma porażek

Dyskusję nad projektem uchwały budżetowej poprzedziło przedstawienie stanowiska burmistrza. Wiesław Muszyński ocenił, że był to „najtrudniejszy do ułożenia budżet”. - Musieliśmy znaleźć 23 mln zł na oświatę - 23 mln zł oraz 15,5 mln zł na pomoc społeczną - podkreślił, wyliczając jednocześnie zaplanowane do realizacji inwestycje: rewitalizacja rynku, budowa promenady nadbużańskiej, przebudowa ul. Suchawskiej i Długiej, termomodernizacja budynków socjalnych, przebudowa i budowa nowego oświetlenia. Burmistrz wyjaśnił, iż najwięcej zgłaszanych przez mieszkańców potrzeb dotyczy inwestycji drogowych i te, zdaniem włodarza, będą realizowane. Zadeklarował także wsparcie organizacji pozarządowych.

Radny Krzysztof Flis pytał burmistrza o wskazanie tego, co w minionym roku nie wyszło, sugerując przyznanie się do porażek. - Nie ma ich. To, co zaplanowaliśmy, realizujemy - odpowiedział W. Muszyński. - Jedynie odwleka się rewitalizacja miasta - dodał, zaznaczając jednak, że prace rozpoczną się wiosną 2020 r., a wcześniej ruszy przebudowa parku przy cerkwi.

 

Rekordowe wydatki

Jerzy Łagodziński zauważył, że tegoroczny budżet, choć „trudny, to jednak się dopiął”. - Jest on rekordowy w kwestii wydatków - podkreślił radny. A radna Łucja Pamulska dodała, iż tegoroczny plan finansowy jest największy w historii miasta. Zauważyła też, że maleją wpływy z podatków i zaapelowała do mieszkańców, by rozliczali się na terenie miasta. Wspomniała również o kosztach przygotowania dokumentacji technicznej na te drogi, które są „w opłakanym stanie” i wystosowała kolejny apel. - W ciągu dwóch lat tablice w parku miejskim zostały zdewastowane, a ich remont to kwota ok. 8 tys. zł plus dokumentacja techniczna, czyli ok. 10 tys. zł. Szanujmy mienie, które mamy - poprosiła Pamulska.

Głos w sprawie uchwalanego projektu zabrała także Renata Kapelko. - Powinniśmy się cieszyć tym budżetem, który jest skomponowany bardzo racjonalnie i uczciwie wobec wszystkich - stwierdziła.

Z kolei swoje niezadowolenie wyraził Mariusz Czuj. - Nie ma w wydatkach na zadania inwestycyjne tych ulic, o które wnioskowałem, czyli ul. Wiejskiej i Wspólnej - zaznaczył radny. - Chciałbym zapytać pana burmistrza o kryteria wyboru ulic do remontu - dodał.

W. Muszyński wyjaśnił, że mieszkańcy z różnych części miasta na bieżąco kontaktują się z urzędnikami i wnioskują o naprawę poszczególnych ulic. - Realizujemy wiele inwestycji ze środków unijnych - mówił burmistrz. - Do przebudowy dróg kierujemy pieniądze, na które także uzyskaliśmy dofinansowanie z zewnątrz. Nie wszystkie spełniają wymagane kryteria. Inaczej jest w przypadku ulic Suchawskiej i Długiej, które zostaną przebudowane w 2020 r. Będziemy starali się wykonać dokumentację techniczną kolejnych ulic w ciągu roku, aby móc je przebudować w następnych latach - zapewnił.

M. Czuj poruszył również kwestię dotyczącą zakupu nowego samochodu na potrzeby urzędu miasta. Stwierdził, że pod uwagę brana jest zbyt duża kwota jest. Burmistrz orzekł, że zaplanowany na ten cel wydatek to 120 tys. zł. - Trudno jednak powiedzieć, ile ostatecznie wydamy na auto - dodał. Muszyński.

W głosowaniu uchwały budżetowej udział wzięło 14 radnych. Budżet na 2020 r. został przyjęty.

Joanna Szubstarska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Spotkanie środowisk twórczych


22 września Dom Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach był miejscem inauguracji działalności Duszpasterstwa Środowisk Twórczych Diecezji Siedleckiej. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w intencji twórców kultury sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy w kościele w Kotuniu. Program spotkania w DPT obejmował m.in. prelekcje i koncert. [fot. ks. Marek Weresa]

FOTOGALERIA

Na chwałę Pana Boga


Od 18 do 20 września trwało w Siedlcach muzyczne święto - Hosanna Festival. Przez trzy dni na chwałę Boga śpiewali zarówno profesjonalni muzycy, jak i ci, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z muzyką chrześcijańską. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Konkurs wiedzy biblijnej
1 września ruszyła rejestracja uczniów do 24 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, którego terminarz (z powodu pandemii) został zmieniony z wiosennego na jesienny.
więcej »
X Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn
Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Siedleckiej zaprasza do udziału w jubileuszowej - X Diecezjalnej Pielgrzymce Mężczyzn do Pratulina, która odbędzie się jak zawsze w pierwszą niedzielę października w sanktuarium bł. Wincentego Lewoniuka i 12 Towarzyszy.
więcej »
 

POLECAMY


Prosta modlitwa
Modlitwa nie jest zaklęciem spełniającym prośby. Jest za to wyjątkowym i autentycznym obcowaniem z Bogiem, które wymaga zaufania i bliskości.
więcej »
Zniszczyć świętego
23 września Kościół obchodzi liturgiczne wspomnienie św. o. Pio. Jego droga do świętości nie była łatwa.
więcej »
Rekolekcje dla kapłanów
„Trudności w radosnym i twórczym przeżywaniu kapłaństwa” to temat rekolekcji dla księży w Loretto, które odbędą się w dwóch terminach: 12-15 października i 3-6 listopada.
więcej »
Motocykliści do Pratulina
Diecezjalne Duszpasterstwo Motocyklistów zaprasza motocyklistów na Pielgrzymkę Motocyklową Mężczyzn do Pratulina. Odbędzie się ona 4 października.
więcej »
Nie ma czasu na nudę
Mamy kolejny przewodnik zachęcający do odkrywania piękna miejsca, w którym żyjemy. Poręczna książeczka „Z Drozdem i Zbirkiem przez Łuków i okolice” jeszcze pachnie świeżością, a już zdobyła serca czytelników.
więcej »
Pokażą nasze zabytki
W każdy piątek o 19.45 w TVP Warszawa program o zabytkach diecezji siedleckiej pt. „Sztuka cenniejsza niż czas”. Zachęcamy do oglądania!
więcej »
 

SONDA

 

Czy istnieje recepta na wychowanie?

najważniejsza jest miłość do dziecka i mądrość w jej okazywaniu

liczy się konsekwencja i spójne spojrzenie rodziców

trzeba dbać o emocjonalną więź z dzieckiem, jakość wspólnie spędzanego czasu

lepiej polegać na intuicji

nie ma recepty na sukces wychowawczyLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR