15 sierpnia 2020 r. Imieniny obchodzą: Maria, Napoleon, Stefan

Pogoda: Siedlce

Numer 33
13-19 sierpnia 2020r.

menu

NEWS

W bieżącym numerze: cykl artykułów poświęconych 100 rocznicy cudu nad Wisłą. Polecamy lekturę!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

VIII OFT Sztuka plus Komercja

2 stycznia 2020 r.

Nagrody przyznane


fot. Janusz Mazurek

Zakończył się VIII Ogólnopolski Festiwal Teatrów „Sztuka plus Komercja”, który od października gościł na deskach Sceny Teatralnej Miasta Siedlce.

Podczas gali podsumowującej, która odbyła się 19 grudnia w Centrum Kultury i Sztuki, poznaliśmy laureatów festiwalu. W tym roku jury i publiczność byli zgodni - za najlepszy uznano spektakl „Berek, czyli upiór w moherze 2” wyprodukowany przez Teatr Gudejko. Dziennikarze swoją nagrodę przyznali sztuce „Nerwica natręctw”. Najlepszym aktorem festiwalu została Ewa Kasprzyk, którą widzowie zobaczyli w przedstawieniu „Berek, czyli…”. W jej imieniu nagrodę odebrał Jerzy Gudejko, przedstawiciel Teatru Gudejko, producenta obu nagrodzonych spektakli. - Ze spektaklami, które przygotowujemy od 20 lat, jest jak z prezentem. Staramy się dobrać go tak, by osoba obdarowana cieszyła się nim, żeby był on dla niej użyteczny. Na pewno czasami tygodniami państwo myślicie, czym kochaną osobę uszczęśliwić, a potem wpatrujecie się w jej oczy: czy ten prezent na pewno się udał, czy jest ważny, czy cieszy. My tak mamy z naszymi przedstawieniami.

Miesiącami szukamy sztuki, dobieramy obsadę, szukamy reżysera, pracujemy nad scenografią, kostiumami, muzyką. Staramy się każdym elementem naszego przedstawienia państwa zachwycać. Jeśli to się udaje, a jak widać po dzisiejszej gali, dosyć często się udaje, to jesteśmy szczęśliwi, że państwu się podoba - powiedział J. Gudejko.

 

9 tys. widzów

W ramach VIII OFT „Sztuka plus Komercja” od 4 października wystawiono 11 spektakli, w tym siedem konkursowych, które obejrzało 9 tys. widzów. - Festiwal zapoczątkował śp. Andrzej Meżerycki, nasz patron, potem prowadził go Mariusz Orzełowski, a potem ja starałem się to kontynuować - przypomniał Waldemar Koperkiewicz, dyrektor CKiS, przyznając, że to prawdopodobnie ostatni jego festiwal w tej roli. - W tym roku mieliśmy rekordową liczbę publiczności. Przychód też był rekordowy, ale nie powiem, żeby skarbówka się nie interesowała - zażartował dyrektor. Odniósł się także do propozycji zmiany nazwy CKIS na Teatr Miejski im. A. Meżeryckiego. Podczas gali otwarcia festiwalu widzowie i zaproszeni goście mieli okazję wypowiedzieć się na ten temat. - Zostałem zapewniony, iż nowy dyrektor na pewno wprowadzi nową nazwę, tym bardziej że to państwo o tym decydowaliście w ankietach, za co bardzo dziękuję. To znaczy, że teatr jest wasz - podkreślił W. Koperkiewicz. Zwrócił uwagę, że teatr to „ostoja naszego języka, bardzo maltretowanego przez wszystkie grupy społeczne: począwszy od polityków, przez reklamę, media, po naszą codzienną mowę”. - Wszyscy powołujemy się na to, że to nasz największy skarb. Teatr to właśnie język: niepowtarzalny i piękny. Kto odwiedza teatr, na pewno pięknie mówi po polsku. Państwo na pewno - zaznaczył dyrektor CKiS.

Patronem artystycznym tegorocznej edycji festiwalu był Jacek Kawalec. - Teatr jest miejscem magicznym, gdzie możemy delektować się językiem. Ponadto tu wszystko dzieje się naprawdę. Nikt nie udaje, że śpiewa, w odróżnieniu od artystów disco polo, wszyscy mówią na żywo, nie z playbacku. Warto chodzić do teatru. Warto organizować takie festiwale. To okazja do tego, żeby zaprezentować sztukę, która jest bliska ludziom - stwierdził aktor. I dodał: - Sztuka i komercja, jak wskazuje nazwa festiwalu, to miejsce, gdzie możemy spotkać się z czymś lżejszym, co przekona tych, którzy do teatru niekoniecznie są przekonani. Chciałbym państwu podziękować za to, że byliście na tych spektaklach, głosowaliście na najlepsze przedstawienie i jesteście z nami, bo bez was, publiczności, nas by nie było.

Z kolei prezydent miasta Andrzej Sitnik podkreślił, że liczba widzów świadczy o tym, iż teatr w Siedlcach jest potrzebny. - Cieszę się, że tak dużej liczbie osób ten festiwal przyniósł satysfakcję z obecności tutaj i oglądania sztuk teatralnych - powiedział Andrzej Sitnik.

 

Na cele charytatywne

Laureaci otrzymane nagrody finansowe przekazali na cele charytatywne trojgu chorym dzieciom: Filipowi Olszakowi, Michalinie Jarosz oraz Tymkowi Kalacie. - Chciałabym bardzo podziękować głównemu organizatorowi CKiS za możliwość uczestniczenia w tej uroczystości. Dziękuję sponsorowi oraz Teatrowi Gudejko za przekazanie nagrody mojej córce Michalinie. Ta nagroda ma dla nas ogromne znaczenie. Na pewno wspomoże rozwój Michaliny, a nam da nadzieję na lepsze jutro. Chcielibyśmy bardzo podziękować wszystkim którzy nas wspierają i są z nami - powiedziała Małgorzata Jarosz. Z kolei Renata Kalata, mama Tymka, podziękowała za to, że los jej synka jest ważny nie tylko dla jego rodziców, ale także innych ludzi. - Całość środków przeznaczymy na jego rehabilitację, by tak, jak zdobył te schody i scenę, tak w dalszym życiu mógł zdobywać szczyty.

Na zakończenie VIII edycji OFT „Sztuka plus komercja” widzowie mogli wysłuchać koncertu „Byle nie o miłości - Piosenki Agnieszki Osieckiej” w wykonaniu Nuli Stankiewicz. Pomiędzy utworami - tymi znanymi, ale odmienionymi poprzez jazzowe aranżacje, jak i tymi, które są prawie nieznane - pojawiały się fragmenty wywiadów ze zmarłą 22 lata temu poetką. Ten koncert na pewno zostanie na długo w pamięci widzów.

HAH

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pod Siedlcami w Wiśniewie


Mazowiecki Festiwal Kapel Ludowych na dobre wpisał się w krajobraz gminy Wiśniew. Dopisała pogoda i nie zawiodła publiczność. W biesiadzie ludowej, której w tym roku przewodziła kapela podwórkowa Z kopyta, i wspaniałej zabawie nie przeszkodziła nawet pandemia koronawirusa. [fot. J. Mazurek]

FOTOGALERIA

Przed obliczem Matki


14 sierpnia, o 4.00, reprezentanci Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej zgromadzili się przed świątynią w Mirowie, by w jednej grupie, niosąc grupowe znaczki i intencje wszystkich pielgrzymów, wejść na Jasną Górę. Pielgrzymi zameldowali się w Kaplicy Cudownego Obrazu o 5.50, następnie uczestniczyli w odsłonięciu obrazu Matki Bożej Częstochowskiej i złożyli intencje pielgrzymów duchowych. Pątnikom towarzyszyli biskupi siedleccy. [fot. Piotr Rudko]

PATRONAT "ECHO"


Bitwa o wolność
Zapraszamy do udziału w muzycznym konkursie piosenki patriotycznej organizowanym przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach.
więcej »
Zastawiłem Cię? Zadzwoń!
Uczniowie Zespołu Szkół Pondagimnazjalnych nr 2 w Siedlcach stworzyli specjalne karty dla kierowców. Umieszczony na nich numer telefonu pozwoli w przypadku zastawienia samochodu zadzwonić do jego właściciela.
więcej »
Patriotyczny konkurs fotograficzny
Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo zaprasza do udziału w patriotycznym konkursie pod nazwą #Nasza Flaga.
więcej »
Rodzinna niedziela
16 sierpnia w Domu Rekolekcyjnym w Siedlanowie odbędzie się „Rodzinna niedziela”. Serdecznie zapraszamy tych, którzy pragną czegoś więcej w małżeństwie.
więcej »
Dożynki w Rykach
W niedzielę 23 sierpnia w Rykach odbędą się dożynki gminne. Wzorem lat ubiegłych mają one bardzo ciekawy program. Rozpoczną się Mszą św. dziękczynną o 12.00.
więcej »
Oranżeria 2020
Radzyński Ośrodek Kultury zaprasza na 25 Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Autorską „Oranżeria 2020”. Impreza, która odbędzie się w dniach 28-30 sierpnia, ma być m.in. transmitowana na żywo w Telewizji Radzyń.
więcej »
 

POLECAMY


W oku kamery
Jakie skarby i zabytki kryją się na wschodzie Mazowsza? O tym będzie można się dowiedzieć z programu „Sztuka cenniejsza niż czas” emitowanego w TVP3 Warszawa.
więcej »
Miriam z Nazaretu
Maryja z wiarą przyjęła Boże orędzie, które zmieniło całkowicie nie tylko jej życie, ale także bieg historii świata.
więcej »
 

SONDA

 

Polski sierpień

to miesiąc rocznic patriotycznych;

w tym roku świętujemy szczególną rocznicę - 100-lecie cudu nad Wisłą;

wspominamy powstanie warszawskie i wszystkich poległych w walce o wolną ojczyznę;

to czas pieszych pielgrzymek do sanktuariów maryjnych;

miesiąc jak każdy inny.LITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR