25 stycznia 2020 r. Imieniny obchodzą: Tatiana, Paweł, Miłosz

Pogoda: Siedlce

Numer 4
23-29 stycznia 2020r.

menu

NEWS

W bieżącym numerze m.in. materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca. Polecamy lekturę ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

VIII OFT Sztuka plus Komercja

2 stycznia 2020 r.

Nagrody przyznane


fot. Janusz Mazurek

Zakończył się VIII Ogólnopolski Festiwal Teatrów „Sztuka plus Komercja”, który od października gościł na deskach Sceny Teatralnej Miasta Siedlce.

Podczas gali podsumowującej, która odbyła się 19 grudnia w Centrum Kultury i Sztuki, poznaliśmy laureatów festiwalu. W tym roku jury i publiczność byli zgodni - za najlepszy uznano spektakl „Berek, czyli upiór w moherze 2” wyprodukowany przez Teatr Gudejko. Dziennikarze swoją nagrodę przyznali sztuce „Nerwica natręctw”. Najlepszym aktorem festiwalu została Ewa Kasprzyk, którą widzowie zobaczyli w przedstawieniu „Berek, czyli…”. W jej imieniu nagrodę odebrał Jerzy Gudejko, przedstawiciel Teatru Gudejko, producenta obu nagrodzonych spektakli. - Ze spektaklami, które przygotowujemy od 20 lat, jest jak z prezentem. Staramy się dobrać go tak, by osoba obdarowana cieszyła się nim, żeby był on dla niej użyteczny. Na pewno czasami tygodniami państwo myślicie, czym kochaną osobę uszczęśliwić, a potem wpatrujecie się w jej oczy: czy ten prezent na pewno się udał, czy jest ważny, czy cieszy. My tak mamy z naszymi przedstawieniami.

Miesiącami szukamy sztuki, dobieramy obsadę, szukamy reżysera, pracujemy nad scenografią, kostiumami, muzyką. Staramy się każdym elementem naszego przedstawienia państwa zachwycać. Jeśli to się udaje, a jak widać po dzisiejszej gali, dosyć często się udaje, to jesteśmy szczęśliwi, że państwu się podoba - powiedział J. Gudejko.

 

9 tys. widzów

W ramach VIII OFT „Sztuka plus Komercja” od 4 października wystawiono 11 spektakli, w tym siedem konkursowych, które obejrzało 9 tys. widzów. - Festiwal zapoczątkował śp. Andrzej Meżerycki, nasz patron, potem prowadził go Mariusz Orzełowski, a potem ja starałem się to kontynuować - przypomniał Waldemar Koperkiewicz, dyrektor CKiS, przyznając, że to prawdopodobnie ostatni jego festiwal w tej roli. - W tym roku mieliśmy rekordową liczbę publiczności. Przychód też był rekordowy, ale nie powiem, żeby skarbówka się nie interesowała - zażartował dyrektor. Odniósł się także do propozycji zmiany nazwy CKIS na Teatr Miejski im. A. Meżeryckiego. Podczas gali otwarcia festiwalu widzowie i zaproszeni goście mieli okazję wypowiedzieć się na ten temat. - Zostałem zapewniony, iż nowy dyrektor na pewno wprowadzi nową nazwę, tym bardziej że to państwo o tym decydowaliście w ankietach, za co bardzo dziękuję. To znaczy, że teatr jest wasz - podkreślił W. Koperkiewicz. Zwrócił uwagę, że teatr to „ostoja naszego języka, bardzo maltretowanego przez wszystkie grupy społeczne: począwszy od polityków, przez reklamę, media, po naszą codzienną mowę”. - Wszyscy powołujemy się na to, że to nasz największy skarb. Teatr to właśnie język: niepowtarzalny i piękny. Kto odwiedza teatr, na pewno pięknie mówi po polsku. Państwo na pewno - zaznaczył dyrektor CKiS.

Patronem artystycznym tegorocznej edycji festiwalu był Jacek Kawalec. - Teatr jest miejscem magicznym, gdzie możemy delektować się językiem. Ponadto tu wszystko dzieje się naprawdę. Nikt nie udaje, że śpiewa, w odróżnieniu od artystów disco polo, wszyscy mówią na żywo, nie z playbacku. Warto chodzić do teatru. Warto organizować takie festiwale. To okazja do tego, żeby zaprezentować sztukę, która jest bliska ludziom - stwierdził aktor. I dodał: - Sztuka i komercja, jak wskazuje nazwa festiwalu, to miejsce, gdzie możemy spotkać się z czymś lżejszym, co przekona tych, którzy do teatru niekoniecznie są przekonani. Chciałbym państwu podziękować za to, że byliście na tych spektaklach, głosowaliście na najlepsze przedstawienie i jesteście z nami, bo bez was, publiczności, nas by nie było.

Z kolei prezydent miasta Andrzej Sitnik podkreślił, że liczba widzów świadczy o tym, iż teatr w Siedlcach jest potrzebny. - Cieszę się, że tak dużej liczbie osób ten festiwal przyniósł satysfakcję z obecności tutaj i oglądania sztuk teatralnych - powiedział Andrzej Sitnik.

 

Na cele charytatywne

Laureaci otrzymane nagrody finansowe przekazali na cele charytatywne trojgu chorym dzieciom: Filipowi Olszakowi, Michalinie Jarosz oraz Tymkowi Kalacie. - Chciałabym bardzo podziękować głównemu organizatorowi CKiS za możliwość uczestniczenia w tej uroczystości. Dziękuję sponsorowi oraz Teatrowi Gudejko za przekazanie nagrody mojej córce Michalinie. Ta nagroda ma dla nas ogromne znaczenie. Na pewno wspomoże rozwój Michaliny, a nam da nadzieję na lepsze jutro. Chcielibyśmy bardzo podziękować wszystkim którzy nas wspierają i są z nami - powiedziała Małgorzata Jarosz. Z kolei Renata Kalata, mama Tymka, podziękowała za to, że los jej synka jest ważny nie tylko dla jego rodziców, ale także innych ludzi. - Całość środków przeznaczymy na jego rehabilitację, by tak, jak zdobył te schody i scenę, tak w dalszym życiu mógł zdobywać szczyty.

Na zakończenie VIII edycji OFT „Sztuka plus komercja” widzowie mogli wysłuchać koncertu „Byle nie o miłości - Piosenki Agnieszki Osieckiej” w wykonaniu Nuli Stankiewicz. Pomiędzy utworami - tymi znanymi, ale odmienionymi poprzez jazzowe aranżacje, jak i tymi, które są prawie nieznane - pojawiały się fragmenty wywiadów ze zmarłą 22 lata temu poetką. Ten koncert na pewno zostanie na długo w pamięci widzów.

HAH

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Noworoczny koncert charytatywny


18 stycznia w sali Podlasie Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach po raz 17 odbyła się noworoczna gala charytatywna New Year’s Party 2020 - „Dzieci Eurolingua dzieciom lokalnie i międzynarodowo”, przygotowana przez Europejskie Centrum Szkolenia Językowego Eurolingua. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Na rzecz dzieci z Amazonii


16 stycznia w parafii św. Józefa w Siedlcach odbyło się II Diecezjalne Spotkanie Kolędników Misyjnych. Jego uczestnikami była młodzież i dzieci, które na co dzień działają w ogniskach misyjnych Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci. [fot. Monika Król]

PATRONAT "ECHO"


Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej
Zapraszamy młodzież szkół ponadpodstawowych do udziału w 24 Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej odbywającym się w roku szkolnym 2019/2020.
więcej »
Festiwal Kolęd i Szczodrywek
25 stycznia we Włodawskim Domu Kultury po raz 19 zaprezentują się zespoły śpiewacze z Polski oraz przygranicznych obszarów Białorusi i Ukrainy.
więcej »
Abby Johnson z wizytą w Polsce
Jej historia podbiła serca Polaków: dyrektor jednej z klinik aborcyjnych pod wpływem swoich doświadczeń porzuca pracę i staje się obrończynią życia. O swojej niezwykłej przemianie Abby Johnson opowie w lutym na spotkaniach w Bydgoszczy, Krakowie, Pile, Rumi oraz w Warszawie.
więcej »
Dzieci Zamojszczyzny
Siedleckie uroczystości upamiętniające 77 rocznicę ratowania Dzieci Zamojszczyzny odbędą się w niedzielę 2 lutego. Organizatorem obchodów jest Stowarzyszenie Domu Dziecka - Pomnika im. Dzieci Zamojszczyzny.
więcej »
Amazonki u Matki Bożej Kodeńskiej
W niedzielę 9 lutego odbędzie się jubileuszowa, X Pielgrzymka Amazonek do Matki Bożej Kodeńskiej.
więcej »
Łosickie kolędowanie
W niedzielę 26 stycznia, o 15.00, w sali widowiskowej Łosickiego Domu Kultury rozpocznie się koncert z cyklu „Łosickie kolędowanie”.
więcej »
 

POLECAMY


Święty na nasze czasy
W pamięci Polaków kard. Stefan Wyszyński, Prymas Polski, zapisał się jako wielki mąż stanu, człowiek wyjątkowej odwagi, ale nade wszystko nieugięty świadek Chrystusa.
więcej »
Diabeł się mnie boi
„Kiedy ktoś mu mówił, że jest najbardziej znanym egzorcystą, z pokorą i ironią odpowiadał: «Najsłynniejszym, ale nie najbardziej skutecznym!»” - tak o. Gabriela Amortha wspomina w książce pt. „Diabeł się mnie boi” ks. Antonio Mattatelli.
więcej »
 

SONDA

 

Czego uczą nas bł. Męczennicy Podlascy?

że są wartości, których za wszelką cenę trzeba bronić, nawet za cenę życia

że wierność Bogu bardzo dużo kosztuje

zaufania mimo wszystko - z wiarą, że wyda ono błogosławione owoce

są wzorem odwagi - także, a może zwłaszcza, dla młodych ludzi

trudno powiedzieć - unici żyli w innych czasach, borykali się z innymi problemamiLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR