9 sierpnia 2020 r. Imieniny obchodzą: Klara, Roman, Romuald

Pogoda: Siedlce

Numer 32
06-12 sierpnia 2020r.

menu

NEWS

W numerze - relacje z wyjścia poszczególnych grup Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej. Polecamy lekturę!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Komentarze

 
 

Felieton

2 stycznia 2020 r.

…jakie młodzieży chowanie…

Po wyczynie „satyryków” z niemieckiej rozgłośni państwowej WDR można powiedzieć tylko tyle, że nasza polska młodzież jest jednak wychowana dobrze.

Każdy z nas, pamiętając przedwyborczą akcję „Zabierz babci dowód”, zapewne myśli sobie, że takiego rozwydrzenia młodzieży i skierowania jej przeciwko starszym nie można było już przeskoczyć. Otóż nie, niemieckie dzieciaczki z klas młodszych szkoły podstawowej i zapewne także z przedszkola, pod świetlanym przewodem jakiejś aktywistki z ruchów ekologicznych, wyśpiewały dla swych babć istną laurkę, w której babcia jedząca codziennie kotlety i jeżdżąca do lekarza samochodem nie dość, że przejeżdża z lubością dwoje staruszków z balkonikami na przejściu dla pieszych, to dodatkowo jest czule nazywana ekologiczną świnią, lochą bądź maciorą (Umwetlt-Sau). Dzieciątka ów „tytuł” wyśpiewują lub wykrzykują z istną lubością, co można zauważyć na załączonym do tego „utworu” filmiku (zresztą już przez WDR wycofanym z sieci). Przy tym „evencie kulturalnym” nasza krajowa akcja wydaje się być pieszczotą wobec najstarszej części społeczeństwa i trąci zgrzebnością.

Mnie zastanowiło jedno: ile z tych dzieciątek po skończonym nagraniu zostało odebranych przez własne babcie czy dziadków i z uśmiechem mówiło im, w jak wspaniałym ekologicznie poprawnym wydarzeniu wzięło udział? I ile z nich w ogóle nie zauważyło, że wcześniej śpiewało właśnie o swoich dziadkach?

 

Ideologiczne zacietrzewienie

Tuż przed świętami znowu zawrzało wokół abp. Marka Jędraszewskiego w związku z jego wypowiedzią o ideologii ekologizmu. Pomijając fakt, iż sam hierarcha tego terminu nie użył, a jego wypowiedź była tylko odpowiedzią na pytanie zadane przez dziennikarkę, nie sposób nie odnieść wrażenia, iż dotknął on bardzo czułego punktu - zideologizowania naszego myślenia o świecie. Reakcja części polskiego społeczeństwa, szczególnie uważającego się za celebrytów i elitę, wyraźnie pokazała, że w tej wojnie fakty oraz prawda się nie liczą. Ważne jest to, co wymyślą niektóre główki ideologicznych menadżerów. Oczywiście, jednym z pierwszych argumentów przeciwko abp. Jędraszewskiemu i jego zwolennikom było stwierdzenie, iż o żadnej ideologii nie ma tutaj mowy, gdyż wszelkie działania ekologów opierają się na rzetelnie potwierdzonych faktach naukowo stwierdzonych, a metropolita krakowski - gdyby żył w czasach Kopernika - twierdziłby zapewne, że Słońce krąży z lubością dokoła Ziemi. Powstaje więc uzasadnione pytanie: czym właściwie jest ideologia? Dla większości z nas stanowi ona zbiór tez wzajemnie się uzasadniających, będących całościowym wytłumaczeniem świata i zachodzących w nim procesów. Na pierwszy rzut oka nic nie można takiej konstrukcji zarzucić. Wszak każdy z nas chce poznać świat go otaczający i wiedzieć, jak się rzeczy mają. Jest jednak mały szkopuł, który odkryć można dopiero po wnikliwym spojrzeniu na to, co nazywamy ideologią. Otóż każdy taki zbiór tez oparty jest na zasadniczym grzechu pierworodnym, a mianowicie na zanegowaniu przednaukowego zdroworozsądkowego kontaktu z rzeczywistością. Mówiąc prościej, każda ideologia twierdzi, iż nasze spontaniczne poznanie rzeczywistości nie daje nam prawdziwego obrazu tego, co dzieje się w świecie i dlatego potrzebuje interpretacji najczęściej zewnętrznej, czyli instruktażu jakiegoś guru mającego dostęp do „tajemnicy” świata. Krótko mówiąc: każda ideologia zakłada reedukację społeczną. Człowiek z natury swojej na tyle głupio myśli, że trzeba mu wbić w czapę odpowiednie myślenie. Przy czym w tym wbijaniu brak będzie tylko jednego - prawdy.

 

Quasi religia

Ideologia niebezpiecznie zbliża się do poznania religijnego. I chociaż zawsze będzie tylko jego małpowaniem, gdyż każde poznanie religijne zakłada zgodność z rzeczywistością, czyli prawdę, to jednak elementy religijnego sposobu odbioru rzeczywistości będzie starała się naśladować. Tak było od zawsze, wystarczy tylko wspomnieć różne ruchy gnostyckie, ideologię A. Comte’a dążącego do stworzenia religii ludzkości czy też komunistyczno-nazistowskie rytuały na wzór religijnych obrzędów. W tym, co dzieje się dzisiaj wokół spraw ekologicznych, można również dostrzec ten sam mechanizm. Sam „fenomen św. Grety od Klimatu” jest tego dosadnym potwierdzeniem. Dziecię doznało bowiem jakiejś wizji „mistycznej” pod wpływem oglądanego w telewizji programu i odczuło w sobie misję pchającą ją na salony tego świata. Jak prorok objeżdża wszystkie wsie i miasteczka, starając się dotrzeć do wielkich i małych z przesłaniem, które dzisiaj już nie dotyczy tylko problemów ekologicznych, ale zwalczania np. patriarchatu i kultury nań ponoć zbudowanej. I tutaj właśnie pojawia się element kultyczny, gdyż jedna z polskich osób publicznych, J. Ochojska, za swój obowiązek uznała „donieść” prorokini o jakimś mało znaczącym biskupie, który śmie podważać jej pozycję „naczynia duchowego” nowej wizji świata, a ponadto najbezczelniej chce posłać ją z powrotem do szkół. I nie liczy się przy tym fakt (a więc coś empirycznie sprawdzalnego), iż „prorokini” korzysta z wsparcia fundacji, której donatorami jest chociażby Fundacja Rockefellera, od dawna już zmierzająca do fundamentalnej przebudowy kulturowej świata poprzez zniszczenie cywilizacji zachodnioeuropejskiej na rzecz Nowego Ładu czy też z dotacji przyszłego kontrkandydata Donalda Trumpa w wyścigu prezydenckim w USA (listę innych firm sponsorskich można znaleźć w internecie). I nie zastanawia nikogo, dlaczego owa „prorokini” nie udaje się chociażby do największego „dostawcy CO2”, jakim są Chiny? Czyżby nie chodziło tylko o dwutlenek węgla? Tych pytań stawiać jednak nie wolno, bo „godzą one” w świetlane wypowiedzi Grety od Klimatu.

 

Piosenka jest dobra na wszystko

Wracając jednak do występu dzieciaków w WDR, jak na dłoni widać ów element indoktrynacyjny ideologii. Dzieciak będzie żył w świecie, w którym żyje. Będzie chodził za rączkę ze swoją babcią i rysował dla niej laurki. Ale kiedy przyjdzie pora, to zabierze jej nie tylko dowód. Bo ważniejsza będzie wbita w mózg wizja świata. Można się o tym przekonać, słuchając wypowiedzi młodzieży z amerykańskich i zachodnich uniwersytetów. Oni żyją w świecie normalnym, normalnie spożywają swoje posiłki i zajmują się normalnie swoimi sprawami. Ale gdy tylko przyjdzie do rozmów o aborcji i gender, wówczas stają się zidiociałymi zombie, które zagryzą przeciwnika. Dlatego fraza z Frycza Modrzewskiego nabiera dzisiaj zasadniczego znaczenia. Niech to będzie memento na Nowy Rok 2020.

Ks. Jacek Świątek

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pielgrzymi na szlaku


W niedzielę, 2 sierpnia, po porannej Mszy św. pod przewodnictwem bp. Grzegorza Suchodolskiego na pątniczy szlak wyruszyli z Siedlec uczestnicy 40 Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę. Z powodu epidemii tegoroczne pielgrzymowanie ma formę sztafety - każdego dnia w pielgrzymce uczestniczy po dziesięć osób. [fot. Jarosław Kurzawa]

FOTOGALERIA

Teściowie z nieba rodem


W niedzielę 26 lipca w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie odbyła się I Diecezjalna Pielgrzymka Teściowych i Teściów.

PATRONAT "ECHO"


Bitwa o wolność
Zapraszamy do udziału w muzycznym konkursie piosenki patriotycznej organizowanym przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach.
więcej »
Zastawiłem Cię? Zadzwoń!
Uczniowie Zespołu Szkół Pondagimnazjalnych nr 2 w Siedlcach stworzyli specjalne karty dla kierowców. Umieszczony na nich numer telefonu pozwoli w przypadku zastawienia samochodu zadzwonić do jego właściciela.
więcej »
Bitwa Warszawska
14 sierpnia Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach zaprasza na wykład historyczny online o Bitwie Warszawskiej.
więcej »
Patriotyczny konkurs fotograficzny
Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo zaprasza do udziału w patriotycznym konkursie pod nazwą #Nasza Flaga.
więcej »
Ponad 23 artystów
Nadbużański Festiwal Teatrów dla Dzieci „Gaducha” w Sarnakach to trzydniowe wydarzenie skierowane do całych rodzin. Rozpocznie się w piątek 7 sierpnia, a zakończy w niedzielę 9 sierpnia.
więcej »
Klasyka w Rykach
9 sierpnia, o 16.00, Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach zaprasza na koncert „Klasyka w Rykach” realizowany w ramach projektu „Wolność jest w nas”.
więcej »
Festiwal kapel ludowych
W niedzielę 9 sierpnia Gminny Ośrodek Kultury w Wiśniewie organizuje po raz 14 Mazowiecki Festiwal Kapel Ludowych. Do udziału w imprezie zaproszeni są zarówno soliści, jak i zespoły.
więcej »
 

POLECAMY


W oku kamery
Jakie skarby i zabytki kryją się na wschodzie Mazowsza? O tym będzie można się dowiedzieć z programu „Sztuka cenniejsza niż czas” emitowanego w TVP3 Warszawa.
więcej »
Podążać za Papieżem Polakiem
Nasz rodak znany był z zamiłowania do podróżowania. Ale zanim jako papież okrążał glob ziemski, niosąc Dobra Nowinę, swe kroki stawiał na rodzimej ziemi, podziwiając jej piękno.
więcej »
 

SONDA

 

Po co pielgrzymujemy?

aby uprosić cud uzdrowienia, nawrócenia itp.;

z wdzięczności za otrzymane łaski;

po duchową podbudowę;

aby wyrazić swoją wierność Panu Bogu;

w dzisiejszym świecie chaosu pielgrzymowanie jest okazją do złapania dystansu.LITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR