27 września 2020 r. Imieniny obchodzą: Damian, Wincenty, Kosma

Pogoda: Siedlce

Numer 39
24-30 września 2020r.

menu

NEWS

W bieżącym wydaniu m.in. wiele konkursów, w których do wygrania są ciekawe książki. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Historia

 
 

Getto - zapomniana karta historii

2 stycznia 2020 r.

Pamięć o dawnych mieszkańcach


fot. ARCHIWUM

10 grudnia w budynkach Muzeum-Zespołu Synagogalnego we Włodawie - w małej i wielkiej synagodze - odbyły się spotkania, których celem było przypomnienie miejsca noszącego ślady masowych zbrodni i represji reżimów totalitarnych.

Międzynarodowa konferencja była efektem wieńczącym projekt „Getto we Włodawie - zapomniana karta historii”, na który włodawscy muzealnicy pozyskali dofinansowanie z Funduszu Promocji Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem projektu jest upowszechnianie wiedzy na temat getta poprzez naukowe badania oraz dokumentowanie miejsca pamięci, o czym poinformowała Anita Lewczuk vel Leoniuk - dyrektor muzeum. Konferencja, z udziałem gości z Izraela przypomniała tę zapomnianą kartę historii nadbużańskiego miasteczka. W budynku małej synagogi zgromadzili się historycy, regionaliści, młodzież szkolna, obecny był starosta Andrzej Romańczuk i burmistrz Wiesław Muszyński. Zarys dziejów żydowskiej dzielnicy mieszkaniowej we Włodawie w latach 1939-1943 przedstawił były pracownik włodawskiego muzeum - dr Krzysztof Skwirowski. Historyk sięgnął do okresu, kiedy zaczęło powstawać zwarte osadnictwo żydowskie w mieście.

- Początki tzw. dzielnicy żydowskiej sięgają 1684 r., kiedy ówczesny właściciel - Rafał Leszczyński - wydał specjalny przywilej na odbudowanie żydowskiej dzielnicy miasta: synagog, szkół i jatek rzeźniczych, czyli miejsc sprzedaży mięsa z uboju. Jak zaznaczył Skwirowski, liczba ludności wyznania mojżeszowego zaczęła się od tego czasu powiększać. W 1939 r. duży obszar miasta zamieszkany był w zdecydowanej większości przez Żydów. Getto, wraz z powołaniem rady żydowskiej, Niemcy utworzyli w styczniu 1940 r. Obejmowało ulice: Solną ( obecnie Polskiego Czerwonego Krzyża), Furmańską, Kotlarską, Okunińską i Rynek. W 1941 r. przebywali tu także Żydzi z Kalisza, Lubartowa, Chełma, Łodzi, Mławy czy Radzynia. W październiku i listopadzie 1942 r. rozpoczęły się deportacje do obozu zagłady w Sobiborze. Na części terenu został utworzony zamknięty obóz pracy, dla pozostałych wydzielono kwartał przy ul. Jatkowej (obecnie ul. Spokojna). W maju 1943 r. odjechał ostatni transport do Sobiboru. Po tzw. akcji likwidacyjnej Włodawa stała się Judenrein, tj. wolna od Żydów.

O eksterminacji Żydów na okupowanych ziemiach polskich mówił dr hab. Dariusz Libionka z działu naukowego Państwowego Muzeum na Majdanku. Natomiast Jakub Chmielewski, pracownik tej samej instytucji, przybliżył temat zagłady Żydów włodawskich w kontekście akcji „Reinhardt” na Lubelszczyźnie, której celem była eksterminacja ludności żydowskiej w Generalnym Gubernatorstwie oraz grabież jej mienia.

 

Włodawa - mój sztełt

W konferencji udział wzięły także przedstawicielki Moshmout Center, tj. Centrum Pamięci z zaprzyjaźnionego z Włodawą miasta Kiryat Motzkin w Izraelu. Założycielka i dyrektorka Centrum - dr Lea Ganor, która przedstawiła historię swojej rodziny, w wystąpieniu nazwała Włodawę swoim sztełt - małym miasteczkiem. - Jestem drugim pokoleniem tych, którzy ocaleli z Holokaustu - mówiła Ganor. - W Izraelu do ostatniej dekady minionego wieku ludzie nie opowiadali o swoich doświadczeniach związanych z tymi trudnymi wydarzeniami. Od kiedy pamiętam, mój ojciec, który śpiewał we włodawskiej synagodze, opowiadał o Włodawie, ale jego wspomnienia sięgały tylko do okresu II wojny światowej. Jedyną rzeczą, jaką usłyszałam na temat Holokaustu, była historia rabina z Radzymina, który uciekł do Włodawy, gdzie został zamordowany. Dr L. Ganor podreśliła, że Włodawa jest w jej pamięci, mimo tego, że urodziła się po wojnie.

O życiu codziennym w getcie i kobietach z czasów wojny opowiedziały Hana Oren i Inbal Raz. Natomiast po konferencji w budynku wielkiej synagogi otwarta została wystawa „Getto we Włodawie - zapomniana karta historii”.

Joanna Szubstarska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Spotkanie środowisk twórczych


22 września Dom Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach był miejscem inauguracji działalności Duszpasterstwa Środowisk Twórczych Diecezji Siedleckiej. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w intencji twórców kultury sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy w kościele w Kotuniu. Program spotkania w DPT obejmował m.in. prelekcje i koncert. [fot. ks. Marek Weresa]

FOTOGALERIA

Na chwałę Pana Boga


Od 18 do 20 września trwało w Siedlcach muzyczne święto - Hosanna Festival. Przez trzy dni na chwałę Boga śpiewali zarówno profesjonalni muzycy, jak i ci, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z muzyką chrześcijańską. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Konkurs wiedzy biblijnej
1 września ruszyła rejestracja uczniów do 24 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, którego terminarz (z powodu pandemii) został zmieniony z wiosennego na jesienny.
więcej »
X Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn
Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Siedleckiej zaprasza do udziału w jubileuszowej - X Diecezjalnej Pielgrzymce Mężczyzn do Pratulina, która odbędzie się jak zawsze w pierwszą niedzielę października w sanktuarium bł. Wincentego Lewoniuka i 12 Towarzyszy.
więcej »
 

POLECAMY


Prosta modlitwa
Modlitwa nie jest zaklęciem spełniającym prośby. Jest za to wyjątkowym i autentycznym obcowaniem z Bogiem, które wymaga zaufania i bliskości.
więcej »
Zniszczyć świętego
23 września Kościół obchodzi liturgiczne wspomnienie św. o. Pio. Jego droga do świętości nie była łatwa.
więcej »
Rekolekcje dla kapłanów
„Trudności w radosnym i twórczym przeżywaniu kapłaństwa” to temat rekolekcji dla księży w Loretto, które odbędą się w dwóch terminach: 12-15 października i 3-6 listopada.
więcej »
Motocykliści do Pratulina
Diecezjalne Duszpasterstwo Motocyklistów zaprasza motocyklistów na Pielgrzymkę Motocyklową Mężczyzn do Pratulina. Odbędzie się ona 4 października.
więcej »
Nie ma czasu na nudę
Mamy kolejny przewodnik zachęcający do odkrywania piękna miejsca, w którym żyjemy. Poręczna książeczka „Z Drozdem i Zbirkiem przez Łuków i okolice” jeszcze pachnie świeżością, a już zdobyła serca czytelników.
więcej »
Pokażą nasze zabytki
W każdy piątek o 19.45 w TVP Warszawa program o zabytkach diecezji siedleckiej pt. „Sztuka cenniejsza niż czas”. Zachęcamy do oglądania!
więcej »
 

SONDA

 

Czy istnieje recepta na wychowanie?

najważniejsza jest miłość do dziecka i mądrość w jej okazywaniu

liczy się konsekwencja i spójne spojrzenie rodziców

trzeba dbać o emocjonalną więź z dzieckiem, jakość wspólnie spędzanego czasu

lepiej polegać na intuicji

nie ma recepty na sukces wychowawczyLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR