29 stycznia 2020 r. Imieniny obchodzą: Franciszek, Zdzisław, Zenon

Pogoda: Siedlce

Numer 5
30-05 lutego 2020r.

menu

NEWS

W bieżącym numerze m.in. o świętach zniesionych w Kościele w Polsce. Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNA


Podgląd chwilowo niedostępny

Archiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Historia

 
 

Getto - zapomniana karta historii

2 stycznia 2020 r.

Pamięć o dawnych mieszkańcach


fot. ARCHIWUM

10 grudnia w budynkach Muzeum-Zespołu Synagogalnego we Włodawie - w małej i wielkiej synagodze - odbyły się spotkania, których celem było przypomnienie miejsca noszącego ślady masowych zbrodni i represji reżimów totalitarnych.

Międzynarodowa konferencja była efektem wieńczącym projekt „Getto we Włodawie - zapomniana karta historii”, na który włodawscy muzealnicy pozyskali dofinansowanie z Funduszu Promocji Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem projektu jest upowszechnianie wiedzy na temat getta poprzez naukowe badania oraz dokumentowanie miejsca pamięci, o czym poinformowała Anita Lewczuk vel Leoniuk - dyrektor muzeum. Konferencja, z udziałem gości z Izraela przypomniała tę zapomnianą kartę historii nadbużańskiego miasteczka. W budynku małej synagogi zgromadzili się historycy, regionaliści, młodzież szkolna, obecny był starosta Andrzej Romańczuk i burmistrz Wiesław Muszyński. Zarys dziejów żydowskiej dzielnicy mieszkaniowej we Włodawie w latach 1939-1943 przedstawił były pracownik włodawskiego muzeum - dr Krzysztof Skwirowski. Historyk sięgnął do okresu, kiedy zaczęło powstawać zwarte osadnictwo żydowskie w mieście.

- Początki tzw. dzielnicy żydowskiej sięgają 1684 r., kiedy ówczesny właściciel - Rafał Leszczyński - wydał specjalny przywilej na odbudowanie żydowskiej dzielnicy miasta: synagog, szkół i jatek rzeźniczych, czyli miejsc sprzedaży mięsa z uboju. Jak zaznaczył Skwirowski, liczba ludności wyznania mojżeszowego zaczęła się od tego czasu powiększać. W 1939 r. duży obszar miasta zamieszkany był w zdecydowanej większości przez Żydów. Getto, wraz z powołaniem rady żydowskiej, Niemcy utworzyli w styczniu 1940 r. Obejmowało ulice: Solną ( obecnie Polskiego Czerwonego Krzyża), Furmańską, Kotlarską, Okunińską i Rynek. W 1941 r. przebywali tu także Żydzi z Kalisza, Lubartowa, Chełma, Łodzi, Mławy czy Radzynia. W październiku i listopadzie 1942 r. rozpoczęły się deportacje do obozu zagłady w Sobiborze. Na części terenu został utworzony zamknięty obóz pracy, dla pozostałych wydzielono kwartał przy ul. Jatkowej (obecnie ul. Spokojna). W maju 1943 r. odjechał ostatni transport do Sobiboru. Po tzw. akcji likwidacyjnej Włodawa stała się Judenrein, tj. wolna od Żydów.

O eksterminacji Żydów na okupowanych ziemiach polskich mówił dr hab. Dariusz Libionka z działu naukowego Państwowego Muzeum na Majdanku. Natomiast Jakub Chmielewski, pracownik tej samej instytucji, przybliżył temat zagłady Żydów włodawskich w kontekście akcji „Reinhardt” na Lubelszczyźnie, której celem była eksterminacja ludności żydowskiej w Generalnym Gubernatorstwie oraz grabież jej mienia.

 

Włodawa - mój sztełt

W konferencji udział wzięły także przedstawicielki Moshmout Center, tj. Centrum Pamięci z zaprzyjaźnionego z Włodawą miasta Kiryat Motzkin w Izraelu. Założycielka i dyrektorka Centrum - dr Lea Ganor, która przedstawiła historię swojej rodziny, w wystąpieniu nazwała Włodawę swoim sztełt - małym miasteczkiem. - Jestem drugim pokoleniem tych, którzy ocaleli z Holokaustu - mówiła Ganor. - W Izraelu do ostatniej dekady minionego wieku ludzie nie opowiadali o swoich doświadczeniach związanych z tymi trudnymi wydarzeniami. Od kiedy pamiętam, mój ojciec, który śpiewał we włodawskiej synagodze, opowiadał o Włodawie, ale jego wspomnienia sięgały tylko do okresu II wojny światowej. Jedyną rzeczą, jaką usłyszałam na temat Holokaustu, była historia rabina z Radzymina, który uciekł do Włodawy, gdzie został zamordowany. Dr L. Ganor podreśliła, że Włodawa jest w jej pamięci, mimo tego, że urodziła się po wojnie.

O życiu codziennym w getcie i kobietach z czasów wojny opowiedziały Hana Oren i Inbal Raz. Natomiast po konferencji w budynku wielkiej synagogi otwarta została wystawa „Getto we Włodawie - zapomniana karta historii”.

Joanna Szubstarska

Powrót

STRONA GŁÓWNA


Podgląd chwilowo niedostępny

Archiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Noworoczny koncert charytatywny


18 stycznia w sali Podlasie Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach po raz 17 odbyła się noworoczna gala charytatywna New Year’s Party 2020 - „Dzieci Eurolingua dzieciom lokalnie i międzynarodowo”, przygotowana przez Europejskie Centrum Szkolenia Językowego Eurolingua. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Na rzecz dzieci z Amazonii


16 stycznia w parafii św. Józefa w Siedlcach odbyło się II Diecezjalne Spotkanie Kolędników Misyjnych. Jego uczestnikami była młodzież i dzieci, które na co dzień działają w ogniskach misyjnych Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci. [fot. Monika Król]

PATRONAT "ECHO"


Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej
Zapraszamy młodzież szkół ponadpodstawowych do udziału w 24 Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej odbywającym się w roku szkolnym 2019/2020.
więcej »
Abby Johnson z wizytą w Polsce
Jej historia podbiła serca Polaków: dyrektor jednej z klinik aborcyjnych pod wpływem swoich doświadczeń porzuca pracę i staje się obrończynią życia. O swojej niezwykłej przemianie Abby Johnson opowie w lutym na spotkaniach w Bydgoszczy, Krakowie, Pile, Rumi oraz w Warszawie.
więcej »
Dzieci Zamojszczyzny
Siedleckie uroczystości upamiętniające 77 rocznicę ratowania Dzieci Zamojszczyzny odbędą się w niedzielę 2 lutego. Organizatorem obchodów jest Stowarzyszenie Domu Dziecka - Pomnika im. Dzieci Zamojszczyzny.
więcej »
Amazonki u Matki Bożej Kodeńskiej
W niedzielę 9 lutego odbędzie się jubileuszowa, X Pielgrzymka Amazonek do Matki Bożej Kodeńskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Święty na nasze czasy
W pamięci Polaków kard. Stefan Wyszyński, Prymas Polski, zapisał się jako wielki mąż stanu, człowiek wyjątkowej odwagi, ale nade wszystko nieugięty świadek Chrystusa.
więcej »
Diabeł się mnie boi
„Kiedy ktoś mu mówił, że jest najbardziej znanym egzorcystą, z pokorą i ironią odpowiadał: «Najsłynniejszym, ale nie najbardziej skutecznym!»” - tak o. Gabriela Amortha wspomina w książce pt. „Diabeł się mnie boi” ks. Antonio Mattatelli.
więcej »
 

SONDA

 

Dzień Życia Konsekrowanego to...

okazja do wyrażenia wdzięczności Panu Bogu za posługę sióstr i braci zakonnych

czas intensywnej modlitwy o nowe powołania do służby Bogu i ludziom

sposobność do refleksji nad sensem życia

refleksja na temat osobistego zaangażowania w realizacji swojego powołania

czas modlitwy za KościółLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR