11 lipca 2020 r. Imieniny obchodzą: Cyprian, Olga, Benedykt

Pogoda: Siedlce

Numer 28
09-15 lipca 2020r.

menu

NEWS

Kustosz sanktuarium w Woli Gułowskiej zaprasza na uroczystości odpustowe z okazji wspomnienia Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel - 16 lipca. Centralna Eucharystia rozpocznie się o 12.00

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Rozważanie do Ewangelii

1 grudnia 2019 r.

Bóg jest wierny swoim obietnicom

Bóg daje się poznać w Piśmie Świętym jako Pan obietnicy. Gdy Abraham pierwszy raz doświadczył bliskości i działania Boga, było to właśnie doświadczenie Bożej obietnicy.

„Wyjdź z twojej ziemi rodzinnej… Uczynię bowiem z ciebie wielki naród” - usłyszał ten, który jest nazywany ojcem wszystkich wierzących. Pan Bóg, ilekroć działał w historii Narodu Wybranego, tylekroć składał swoje obietnice oraz je wypełniał. W dzisiejszej liturgii słowa także słyszymy przepowiadanie proroka Izajasza, który składa obietnicę w imieniu samego Boga. Jest to jednak obietnica wyjątkowa, dotyczy bowiem nie tyle doczesności, ile rzeczy ostatecznych. „Stanie się na końcu czasów…” - słyszymy w pierwszym czytaniu. Prorok zapowiada tymi słowami wyjątkowy dzień, w którym nastąpi powszechne zbawienie. Będzie to dzień pokoju i radości, dzień przepełniony Bożą światłością - dzień, którego nieświadomie oczekuje serce każdego człowieka. Pan Bóg obiecał, że ten dzień nastąpi, choć nie znamy jego „dnia, ani godziny”. Gdy zaś Bóg coś obiecuje, to możemy mieć pewność, że się to wypełni. Pan Bóg jest zawsze wierny swoim obietnicom.

Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy adwent – okres liturgiczny przepełniony nadzieją i pełnym napięcia oczekiwaniem. Łacińskie słowo adventus posiada dwojakie znaczenie: pierwszym z nich jest „przyjście”, drugim zaś „przyszłość”. Oczekujemy zatem przyjścia naszego Pana, Jezusa Chrystusa. Oczekujemy także przyszłości, która przerasta wszelkie nasze doczesne pragnienia i wyobrażenia. Zmartwychwstały i uwielbiony Chrystus powróci - tak samo jak wstąpił do nieba, tak i z niego zstąpi, aby objawiło się Jego ostateczne królowanie. Nie wiemy, kiedy i w jaki sposób się to dokona. Dzisiejsza Ewangelia nawet sugeruje, że nie powinniśmy tych spraw zbytnio dociekać. „W chwili, której się nie domyślacie, Syn Człowieczy przyjdzie” - mówi sam Jezus. Możemy mieć jednak pewność, że nasza nadzieja nie jest płonna, a oczekiwanie nie jest bezcelowe. Pan obiecał, że powróci. Bóg zaś jest zawsze wierny swoim obietnicom.

Każdy z nas nosi w swoim sercu jakieś oczekiwania. Najczęściej są to nasze doczesne pragnienia i tymczasowe życzenia, które może nawet przedstawiamy Bogu podczas modlitwy. Pan Bóg proponuje nam jednak coś więcej - składa nam obietnicę zbawienia, które przynosi Jego Syn. Zbawienie, które może dać nam Jezus, nieskończenie przerasta wszelkie ludzkie wyobrażenia. Bóg obiecuje nam szczęście niewyobrażalne, którego dotąd „ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało”. Nosimy jednak w sobie wewnętrzny dramat, który polega na tym, że nie słuchamy Bożych obietnic, a skupiamy się na własnych płytkich życzeniach. Oczekujemy przyszłości, którą sami sobie wymarzyliśmy, a nie żyjemy adwentem - przyszłością, w której przychodzi sam Bóg. Posłuchajmy wołania św. Pawła i spójrzmy dalej, ku przybywającemu Panu. Nadszedł Adwent - uwierzmy więc Bożym obietnicom i zbudźmy się ze snu!

KS. KAMIL DUSZEK

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Diecezjalny Dzień Chorego


2 lipca w sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej świętowano odpust ku czci Patronki i tradycyjnie obchodzono Diecezjalny Dzień Chorego. Uroczystościom przewodniczył o. Paweł Zając, prowincjał Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.[fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Występ zespołu Guadalupe


28 czerwca w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starym Opolu odbyły się uroczystości odpustowe. Uświetnił je występ zespołu Guadalupe.

PATRONAT "ECHO"


Najświętsze Serce
Film trafia do kin w szczególnym okresie. W tym roku przypada 100 rocznica kanonizacji św. Małgorzaty Marii Alacoque oraz 100 rocznica zawierzenia losów naszej ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.
więcej »
I Diecezjalna Pielgrzymka Teściowych i Teściów
W niedzielę 26 lipca w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie odbędzie się I Diecezjalna Pielgrzymka Teściowych i Teściów.
więcej »
 

POLECAMY


Nabici w Facebooka
„Nie masz profilu na Facebooku? To cię nie ma!” - ileż razy ową przestrogę wielu czytelników (szczególnie tych „fejsbukoodpornych”) słyszało w swoim życiu. Okazuje się, że można bez niego żyć, choć zadanie jawi się proporcjonalnie trudniejsze wraz z malejącym wiekiem respondentów.
więcej »
Ona zawsze stoi po naszej stronie
Wzrok Maryi pełen miłości utkwiony jest także w nasze życie. Gdy tylko spostrzeże, że dzieje się cos złego, woła Jezusa: „Nie maja wina” - jak wtedy na weselu w Kanie. Nie przejdzie nigdy obojętnie wobec naszej krzywdy, naszych smutków - zapewnia ks. Dolindo Ruotolo.
więcej »
Kto się boi Jana Pawła II?
Książka stawia ważne pytania: dlaczego w Kościele i poza nim są osoby, które kwestionują dorobek świętego papieża? Dlaczego marginalizuje się rolę, jaką odegrał Jana Paweł II w przeobrażeniu Kościoła i świata?
więcej »
 

SONDA

 

Sport sposobem na...

nudę

kształtowanie charakteru

zawieranie nowych przyjaźni

to strata czasu

energię życiową można wykorzystać w inny, lepszy sposóbLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR