10 lipca 2020 r. Imieniny obchodzą: Amelia, Filip, Witalis

Pogoda: Siedlce

Numer 28
09-15 lipca 2020r.

menu

NEWS

Kustosz sanktuarium w Woli Gułowskiej zaprasza na uroczystości odpustowe z okazji wspomnienia Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel - 16 lipca. Centralna Eucharystia rozpocznie się o 12.00

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

BOROWIE

27 listopada 2019 r.

Dzwonnica odrestaurowana

Dobiega końca kolejny etap rewitalizacji obiektów zabytkowego kościoła. Po sześciu miesiącach prac remontowych do użytku oddana zostanie barokowa brama - dzwonnica oraz elementy ruchome byłej świątyni.

Prace rozpoczęły się w maju. - Oprócz dzwonnicy, która została odnowiona i podświetlona, podobnie jak kościół i teren wokół niego, gruntowny remont przeszedł budynek po dawnej kostnicy i ruchome obiekty zabytkowe, jak ambona w kościele, chrzcielnica i 12 zacheuszek (świeczników ściennych) - mówi wójt gminy Wiesław Gąska. Dodaje, że łączna kwota wydatków na to zadanie wyniosła ponad 536 tys. zł; 290 tys. zł pozyskano ze środków unijnych, a pozostała kwota pochodzi z budżetu gminy.

Budynek wybudowanego w 1831 r. kościoła został wcześniej odrestaurowany, podobnie jak ołtarz główny (bez obrazu Trójcy Świętej) i jeden z ołtarzy bocznych. Na renowację czekają organy z 1880 r., malowidła ścienne, a także lewy ołtarz boczny. - Powinny one już być odremontowane, ale z różnych względów nie udało się to do tej pory. W przyszłym roku również będziemy się starać o finanse zewnętrzne, środki od marszałka województwa mazowieckiego oraz mazowieckiego konserwatora zabytków. Jeżeli je otrzymamy, w naszym budżecie znajdziemy fundusze, żeby wspomóc te cenne obiekty - dodaje gospodarz gminy. W planach jest też renowacja zabytkowej organistówki, która znajduje się w sąsiedztwie dzwonnicy. - W ostatnim czasie pracownia konserwatorska przeprowadziła również renowację figury Pana Jezusa usytuowanej na skwerku w centrum Borowia. Figura ta jest wpisana do ewidencji zabytków, a więc podlega pod ochronę konserwatorską - dodaje gospodarz gminy. Odnowiona została też zabytkowa żeliwna figura Matki Bożej z 1870 r., posadowiona w kapliczce w Iwowem.

Waldemar Jaroń

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Diecezjalny Dzień Chorego


2 lipca w sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej świętowano odpust ku czci Patronki i tradycyjnie obchodzono Diecezjalny Dzień Chorego. Uroczystościom przewodniczył o. Paweł Zając, prowincjał Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.[fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Występ zespołu Guadalupe


28 czerwca w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starym Opolu odbyły się uroczystości odpustowe. Uświetnił je występ zespołu Guadalupe.

PATRONAT "ECHO"


Najświętsze Serce
Film trafia do kin w szczególnym okresie. W tym roku przypada 100 rocznica kanonizacji św. Małgorzaty Marii Alacoque oraz 100 rocznica zawierzenia losów naszej ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.
więcej »
I Diecezjalna Pielgrzymka Teściowych i Teściów
W niedzielę 26 lipca w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie odbędzie się I Diecezjalna Pielgrzymka Teściowych i Teściów.
więcej »
 

POLECAMY


Nabici w Facebooka
„Nie masz profilu na Facebooku? To cię nie ma!” - ileż razy ową przestrogę wielu czytelników (szczególnie tych „fejsbukoodpornych”) słyszało w swoim życiu. Okazuje się, że można bez niego żyć, choć zadanie jawi się proporcjonalnie trudniejsze wraz z malejącym wiekiem respondentów.
więcej »
Ona zawsze stoi po naszej stronie
Wzrok Maryi pełen miłości utkwiony jest także w nasze życie. Gdy tylko spostrzeże, że dzieje się cos złego, woła Jezusa: „Nie maja wina” - jak wtedy na weselu w Kanie. Nie przejdzie nigdy obojętnie wobec naszej krzywdy, naszych smutków - zapewnia ks. Dolindo Ruotolo.
więcej »
Kto się boi Jana Pawła II?
Książka stawia ważne pytania: dlaczego w Kościele i poza nim są osoby, które kwestionują dorobek świętego papieża? Dlaczego marginalizuje się rolę, jaką odegrał Jana Paweł II w przeobrażeniu Kościoła i świata?
więcej »
 

SONDA

 

Sport sposobem na...

nudę

kształtowanie charakteru

zawieranie nowych przyjaźni

to strata czasu

energię życiową można wykorzystać w inny, lepszy sposóbLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR