8 grudnia 2019 r. Imieniny obchodzą: Maria, Wirginia, Wirgiliusz

Pogoda: Siedlce

Numer 49
05-11 grudnia 2019r.

menu

NEWS

Adwent z Prymasem Tysiąclecia i Zanim zapłonie adwentowa świeca - to dwa adwentowe cykle ECHA. Polecamy lekturę tekstów!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

BOROWIE

27 listopada 2019 r.

Dzwonnica odrestaurowana

Dobiega końca kolejny etap rewitalizacji obiektów zabytkowego kościoła. Po sześciu miesiącach prac remontowych do użytku oddana zostanie barokowa brama - dzwonnica oraz elementy ruchome byłej świątyni.

Prace rozpoczęły się w maju. - Oprócz dzwonnicy, która została odnowiona i podświetlona, podobnie jak kościół i teren wokół niego, gruntowny remont przeszedł budynek po dawnej kostnicy i ruchome obiekty zabytkowe, jak ambona w kościele, chrzcielnica i 12 zacheuszek (świeczników ściennych) - mówi wójt gminy Wiesław Gąska. Dodaje, że łączna kwota wydatków na to zadanie wyniosła ponad 536 tys. zł; 290 tys. zł pozyskano ze środków unijnych, a pozostała kwota pochodzi z budżetu gminy.

Budynek wybudowanego w 1831 r. kościoła został wcześniej odrestaurowany, podobnie jak ołtarz główny (bez obrazu Trójcy Świętej) i jeden z ołtarzy bocznych. Na renowację czekają organy z 1880 r., malowidła ścienne, a także lewy ołtarz boczny. - Powinny one już być odremontowane, ale z różnych względów nie udało się to do tej pory. W przyszłym roku również będziemy się starać o finanse zewnętrzne, środki od marszałka województwa mazowieckiego oraz mazowieckiego konserwatora zabytków. Jeżeli je otrzymamy, w naszym budżecie znajdziemy fundusze, żeby wspomóc te cenne obiekty - dodaje gospodarz gminy. W planach jest też renowacja zabytkowej organistówki, która znajduje się w sąsiedztwie dzwonnicy. - W ostatnim czasie pracownia konserwatorska przeprowadziła również renowację figury Pana Jezusa usytuowanej na skwerku w centrum Borowia. Figura ta jest wpisana do ewidencji zabytków, a więc podlega pod ochronę konserwatorską - dodaje gospodarz gminy. Odnowiona została też zabytkowa żeliwna figura Matki Bożej z 1870 r., posadowiona w kapliczce w Iwowem.

Waldemar Jaroń

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz siedleckiej książnicy


Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach - największa i najstarsza biblioteka publiczna w mieście i regionie - obchodzi 100-lecie istnienia. Uroczystość jubileuszowa odbyła się 27 listopada w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury z udziałem wielu znamienitych gości: posłów i samorządowców, przedstawicieli służb mundurowych i instytucji kultury, dyrektorów bibliotek i emerytowanych pracowników MBP, sympatyków placówki oraz tych, bez których jej funkcjonowanie nie miałoby sensu - czytelników. [fot. Jarosław Kurzawa]

FOTOGALERIA

Konkurs Pieśni Patriotycznej


13 listopada odbył się Konkurs Pieśni Patriotycznej „Patriota 2019” zorganizowany przez Caritas Diecezji Siedleckiej. Wystąpiły dzieci i młodzież z terenu diecezji siedleckiej. Koncert był bardzo zróżnicowany, śpiewali soliści, ale nie zabrakło też wieloosobowych chórów i zespołów. Uczestnikom towarzyszyły również instrumenty, była gitara, skrzypce a nawet akordeon. Wszystkich połączył duch patriotyzmu i pamięć o tych, którzy zapłacili najwyższą cenę za wolność naszej ojczyzny. [fot. Monika Król]

PATRONAT "ECHO"


Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej
Zapraszamy młodzież szkół ponadpodstawowych do udziału w 24 Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej odbywającym się w roku szkolnym 2019/2020.
więcej »
Mały Książę
8 grudnia w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie odbędzie prapremiera „Małego Księcia” w wykonaniu dzieci i młodzieży z Łosickiego Studia Teatralnego. Premiera spektaklu zaplanowana jest na 10 grudnia w Łosickim Domu Kultury. Wstęp wolny!
więcej »
Na rzecz hospicjum
15 grudnia w Galerii Siedlce, od 11.00 do 19.00, odbywać się będzie akcja „Pierniczkowe szaleństwo” zorganizowana przez Fundację Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci.
więcej »
 

POLECAMY


Rozwikłać zagadkę
Trzy osobowości, trzej różni wiekiem mężczyźni, trzy różne drogi życiowe, trzej różni ojcowie, a w centrum ich dyskusji: kobieta.
więcej »
w Oczekiwaniu
Przez tegoroczne rekolekcje adwentowe online poprowadzi nas znany internautom, choćby z takich serii jak „Czarno na białym, rekolekcje o spowiedzi” czy „Kościół jest dobry”, duet o. Michał Legan OSPPE i ks. Michał Olszewski SCJ.
więcej »
Odkryj głębię przypowieści z o. Dolindo
Jezus często nauczał w przypowieściach. Używał symboli i obrazów zaczerpniętych z życia codziennego i dzięki temu zrozumiałych dla swoich słuchaczy. Tymczasem dzisiaj często sprawiają nam one problem.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR