11 lipca 2020 r. Imieniny obchodzą: Cyprian, Olga, Benedykt

Pogoda: Siedlce

Numer 28
09-15 lipca 2020r.

menu

NEWS

Kustosz sanktuarium w Woli Gułowskiej zaprasza na uroczystości odpustowe z okazji wspomnienia Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel - 16 lipca. Centralna Eucharystia rozpocznie się o 12.00

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Urodzinowe przyjęcie

20 listopada 2019 r.

Życzyli swojemu miastu 100 lat

Okolicznościowy wykład przypomniał chlubną historię, a duży tort zapewnił słodkie fetowanie lokalnego święta. Dziesiątki mieszkańców uczestniczyły w 65 urodzinach Dęblina.

Uroczystości miały miejsce w centralnym miejscu miasta. Na placu przed ratuszem ustawiły się maluchy z okolicznych przedszkoli, tworząc liczbę symbolizującą obchodzony jubileusz. Za sprawą trzymanych w dłoniach balonów było odświętnie i kolorowo. Zaproszony trębacz zaintonował „100 lat”, a znaną powszechnie pieśń podjęli wszyscy. Zanim jednak przyszła pora na część nieco bardziej rozrywkową, mieszkańcy i zaproszeni goście wysłuchali wyjątkowej prelekcji. Masę ciekawostek i mało znanych faktów z historii przedstawiła prezes Towarzystwa Przyjaciół Dęblina Grażyna Szczepańska. A było czego posłuchać, bo zakres zagadnień obejmował przestrzeń czasową od starożytności aż po lata współczesne. W odbiorze wykładu pomagały pokaz multimedialny i szereg archiwalnych zdjęć.

Po południu organizatorzy zaplanowali dalszą część świętowania. Radni zebrali się na uroczystej sesji. Wyjątkowość wydarzenia podkreślało miejsce: zamiast sali konferencyjnej samorządowcy wybrali salę ślubów. Miłym gestem wobec mieszkańców wykazała się burmistrz Beata Siedlecka. Rówieśnicy miasta otrzymali pamiątkowe medale. Natomiast wicewojewoda lubelski wręczył członkom oddziału dęblińskiego PTTK Srebrne Krzyże Zasługi za wkład w rozwój i popularyzację turystyki. Wystąpiły też dzieci z Miejskiego Domu Kultury. Zainteresowani mogli obejrzeć wystawę pt. „Od Ireny 1854 do Dęblina 1954. Ludzie, wydarzenia, przestrzeń publiczna”.

 

Żeby się rozwijał

Huczne świętowanie jubileuszu było czymś zrozumiałym. Mimo że miasto jest młode, bo otrzymało prawa miejskie zaledwie 13 listopada 1954r., to ma wiele do zaoferowania. - Pięknie położone u zbiegu rzek Wisły i Wieprza urzeka krajobrazem, a ciekawe budowle, dzisiaj zabytki, świadczą o bogatej historii - zauważyła burmistrz Dęblina. Odniosła się również do zebranego podczas jubileuszu społeczeństwa. - Potencjałem naszego miasta jesteście wy, mieszkańcy. To dla was je rewitalizujemy, budujemy i termomodernizujemy. Niech kolejne lata upływają wam w spokoju. Niech nie opuszcza państwa pomyślność, a uroki zachęcają do pobytu na stałe - winszowała B. Siedlecka.

Do życzeń burmistrz przyłączyła się młodzież. - Żeby nie było wojny, żeby miasto było czyste i zadbane, zdrowia i szczęścia, żeby wszyscy byli zadowoleni - wyliczały maluchy z zerówki Szkoły Podstawowej nr 4. Nieco bardziej pragmatyczni byli starsi. - Żeby miasto się rozwijało. By młodzi ludzie mieli tu pracę i nie musieli uciekać do większych miejscowości. Żeby było bardziej dla nas przyjazne - mówiły uczennice Liceum Ogólnokształcącego.

Tomasz Kępka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Diecezjalny Dzień Chorego


2 lipca w sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej świętowano odpust ku czci Patronki i tradycyjnie obchodzono Diecezjalny Dzień Chorego. Uroczystościom przewodniczył o. Paweł Zając, prowincjał Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.[fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Występ zespołu Guadalupe


28 czerwca w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starym Opolu odbyły się uroczystości odpustowe. Uświetnił je występ zespołu Guadalupe.

PATRONAT "ECHO"


Najświętsze Serce
Film trafia do kin w szczególnym okresie. W tym roku przypada 100 rocznica kanonizacji św. Małgorzaty Marii Alacoque oraz 100 rocznica zawierzenia losów naszej ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.
więcej »
I Diecezjalna Pielgrzymka Teściowych i Teściów
W niedzielę 26 lipca w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie odbędzie się I Diecezjalna Pielgrzymka Teściowych i Teściów.
więcej »
 

POLECAMY


Nabici w Facebooka
„Nie masz profilu na Facebooku? To cię nie ma!” - ileż razy ową przestrogę wielu czytelników (szczególnie tych „fejsbukoodpornych”) słyszało w swoim życiu. Okazuje się, że można bez niego żyć, choć zadanie jawi się proporcjonalnie trudniejsze wraz z malejącym wiekiem respondentów.
więcej »
Ona zawsze stoi po naszej stronie
Wzrok Maryi pełen miłości utkwiony jest także w nasze życie. Gdy tylko spostrzeże, że dzieje się cos złego, woła Jezusa: „Nie maja wina” - jak wtedy na weselu w Kanie. Nie przejdzie nigdy obojętnie wobec naszej krzywdy, naszych smutków - zapewnia ks. Dolindo Ruotolo.
więcej »
Kto się boi Jana Pawła II?
Książka stawia ważne pytania: dlaczego w Kościele i poza nim są osoby, które kwestionują dorobek świętego papieża? Dlaczego marginalizuje się rolę, jaką odegrał Jana Paweł II w przeobrażeniu Kościoła i świata?
więcej »
 

SONDA

 

Sport sposobem na...

nudę

kształtowanie charakteru

zawieranie nowych przyjaźni

to strata czasu

energię życiową można wykorzystać w inny, lepszy sposóbLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR