11 lipca 2020 r. Imieniny obchodzą: Cyprian, Olga, Benedykt

Pogoda: Siedlce

Numer 28
09-15 lipca 2020r.

menu

NEWS

Kustosz sanktuarium w Woli Gułowskiej zaprasza na uroczystości odpustowe z okazji wspomnienia Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel - 16 lipca. Centralna Eucharystia rozpocznie się o 12.00

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Monitorowanie jakości powietrza

20 listopada 2019 r.

PEC odłącza czujniki smogu


fot. ARCHIWUM

Przedsiębiorstwo Energetyczne zrezygnowało z przekazywania stanu zanieczyszczenia powietrza online przez kilka zamontowanych przez spółkę czujników smogu. - Jakość powietrza w mieście poprawi rozbudowa sieci ciepłowniczej i podłączanie kolejnych budynków, a nie ilość czujników - argumentował Robert Grzywacz, prezes siedleckiego PEC.

W lipcu ubiegłego roku PEC zamontował na publicznych przedszkolach 15 czujników smogu. Oprócz nich funkcjonuje stacja pomiarowa Inspekcji Ochrony Środowiska oraz jeden czujnik prywatny.​ Ostatnio jednak spółka postanowiła odłączyć transmisję danych do internetu z dziesięciu zamontowanych przez nią urządzeń, pozostawiając w sieci tylko pięć. - Przez rok analizowaliśmy dane ze wszystkich punktów. Uznaliśmy, że tak gęste pokrycie miasta czujnikami nie jest konieczne. Położone blisko siebie urządzenia pokazują niemal identyczne odczyty, nie ma więc potrzeby dublowania wskazań. Dlatego podjąłem decyzję o zaprzestaniu transmisji danych - tłumaczył Robert Grzywacz, prezes PEC, podczas ostatniej sesji rady miasta, dodając, że pozostawione w sieci urządzenia są rozmieszczone w różnych częściach miasta i zapewniają wystarczająco przekrojowe pomiary.

Zwrócił uwagę, że inne miasta podobne do Siedlec albo nawet wielokrotnie większe mają tyle samo albo nawet mniej czujników jakości powietrza, których wskaźniki można odczytywać za pomocą aplikacji. - Biała Podlaska i Zamość mają po dwa urządzenia, Łomża - trzy, Białystok - siedem, Lublin i Rzeszów po cztery - wyliczał prezes spółki. Poinformował, że dzięki wyłączeniu transmisji danych z czujników PEC zaoszczędzi ok. 6-7 tys. zł rocznie.

 

Wszystkie urządzenia działają

Argumenty przedstawione przez prezesa spółki nie przekonały wszystkich radnych. Robert Gryczka dopytywał, co stało się z czujnikami odłączonymi z sieci. - Zaczyna się sezon grzewczy. Warto, by mieszkańcy mieli informację na temat tego, jakim powietrzem oddychają. Kwota 6-7 tys. zł na rok nie jest dużą sumą, a jednak zabezpieczy mieszkańców przed „dziurami” z odczytu. Monitorowanie jakości powietrza daje nam świadomość, a ta świadomość może budzić chęć dalszej poprawy jakości powietrza - mówił radny.

W odpowiedzi prezes PEC zaznaczył, że żadne z urządzeń nie zostało zdemontowane, wszystkie cały czas monitorują powietrze, sygnalizując jego jakość personelowi przedszkoli odpowiednim kolorem. - Odległość między czujnikami w niektórych przypadkach wydawała się zbyt mała, by swoimi odczytami miały się znacząco różnić. Pokrycie miasta, jeśli chodzi o zasięg urządzeń, jest w miarę równomierne. Moim zdaniem pięć czujników, które sponsoruje PEC, plus dwa dodatkowe na miasto wielkości Siedlec jest liczbą wystarczającą. Jeśli chodzi o lokalizację czujników, pozostawiliśmy te umieszczone na osiedlach domków jednorodzinnych, gdzie jest większe zanieczyszczenie niż wewnątrz osiedli budynków wielorodzinnych - tłumaczył R. Grzywacz.

 

Wątpliwa oszczędność

Na bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców wskazywał także Maciej Nowak. - Wielu siedlczan korzystało z tej aplikacji. Kiedy widzieli, że na danym osiedlu jest zanieczyszczone powietrze, zamykali okna, włączali filtry lub w miarę możliwości nie wychodzili na zewnątrz. Niektórzy radni chodzili w maseczkach. Nikogo nie interesuje, co dzieje się dwa kilometry dalej od miejsca zamieszkania - podkreślał wiceprzewodniczący rady miasta. Odniósł się także do wysokości kwoty, którą ma zaoszczędzić PEC. - Moim zdaniem to wątpliwa oszczędność. Dziwi mnie i jednocześnie jest mi przykro, że mimo wszystkich oszczędności, jakich miasto musi dokonać, musimy rozmawiać o takiej sumie - dodał M. Nowak. Zwrócił uwagę, że rezygnacja z przedstawiania zanieczyszczenia powietrza online stawia pod znakiem zapytania wcześniejsze zapewnienia spółki o realizowaniu - poprzez finansowanie projektu monitorowania powietrza na terenie miasta - założeń strategii społecznej odpowiedzialności biznesu.

Prezes PEC podkreślił, że spółka prowadzi działania w kierunku poprawy powietrza, a sam czujnik nie wpływa na jego stan, a jedynie go monitoruje. - Przede wszystkim rozbudowujemy sieć ciepłowniczą i podłączamy kolejnych odbiorców. Obecnie prowadzimy pracę nad 38 projektami przyłączenia budynków zarówno nowych, jak i wcześniej istniejących. Mamy też program „Czyste powietrze”, który dofinansowuje montaż węzłów ciepłowniczych. To jest moim zdaniem główny kierunek poprawy jakości powietrza, a nie ilość czujników - podsumował R. Grzywacz.

HAH

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Diecezjalny Dzień Chorego


2 lipca w sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej świętowano odpust ku czci Patronki i tradycyjnie obchodzono Diecezjalny Dzień Chorego. Uroczystościom przewodniczył o. Paweł Zając, prowincjał Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.[fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Występ zespołu Guadalupe


28 czerwca w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starym Opolu odbyły się uroczystości odpustowe. Uświetnił je występ zespołu Guadalupe.

PATRONAT "ECHO"


Najświętsze Serce
Film trafia do kin w szczególnym okresie. W tym roku przypada 100 rocznica kanonizacji św. Małgorzaty Marii Alacoque oraz 100 rocznica zawierzenia losów naszej ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.
więcej »
I Diecezjalna Pielgrzymka Teściowych i Teściów
W niedzielę 26 lipca w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie odbędzie się I Diecezjalna Pielgrzymka Teściowych i Teściów.
więcej »
 

POLECAMY


Nabici w Facebooka
„Nie masz profilu na Facebooku? To cię nie ma!” - ileż razy ową przestrogę wielu czytelników (szczególnie tych „fejsbukoodpornych”) słyszało w swoim życiu. Okazuje się, że można bez niego żyć, choć zadanie jawi się proporcjonalnie trudniejsze wraz z malejącym wiekiem respondentów.
więcej »
Ona zawsze stoi po naszej stronie
Wzrok Maryi pełen miłości utkwiony jest także w nasze życie. Gdy tylko spostrzeże, że dzieje się cos złego, woła Jezusa: „Nie maja wina” - jak wtedy na weselu w Kanie. Nie przejdzie nigdy obojętnie wobec naszej krzywdy, naszych smutków - zapewnia ks. Dolindo Ruotolo.
więcej »
Kto się boi Jana Pawła II?
Książka stawia ważne pytania: dlaczego w Kościele i poza nim są osoby, które kwestionują dorobek świętego papieża? Dlaczego marginalizuje się rolę, jaką odegrał Jana Paweł II w przeobrażeniu Kościoła i świata?
więcej »
 

SONDA

 

Sport sposobem na...

nudę

kształtowanie charakteru

zawieranie nowych przyjaźni

to strata czasu

energię życiową można wykorzystać w inny, lepszy sposóbLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR