8 grudnia 2019 r. Imieniny obchodzą: Maria, Wirginia, Wirgiliusz

Pogoda: Siedlce

Numer 49
05-11 grudnia 2019r.

menu

NEWS

Adwent z Prymasem Tysiąclecia i Zanim zapłonie adwentowa świeca - to dwa adwentowe cykle ECHA. Polecamy lekturę tekstów!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Monitorowanie jakości powietrza

20 listopada 2019 r.

PEC odłącza czujniki smogu


fot. ARCHIWUM

Przedsiębiorstwo Energetyczne zrezygnowało z przekazywania stanu zanieczyszczenia powietrza online przez kilka zamontowanych przez spółkę czujników smogu. - Jakość powietrza w mieście poprawi rozbudowa sieci ciepłowniczej i podłączanie kolejnych budynków, a nie ilość czujników - argumentował Robert Grzywacz, prezes siedleckiego PEC.

W lipcu ubiegłego roku PEC zamontował na publicznych przedszkolach 15 czujników smogu. Oprócz nich funkcjonuje stacja pomiarowa Inspekcji Ochrony Środowiska oraz jeden czujnik prywatny.​ Ostatnio jednak spółka postanowiła odłączyć transmisję danych do internetu z dziesięciu zamontowanych przez nią urządzeń, pozostawiając w sieci tylko pięć. - Przez rok analizowaliśmy dane ze wszystkich punktów. Uznaliśmy, że tak gęste pokrycie miasta czujnikami nie jest konieczne. Położone blisko siebie urządzenia pokazują niemal identyczne odczyty, nie ma więc potrzeby dublowania wskazań. Dlatego podjąłem decyzję o zaprzestaniu transmisji danych - tłumaczył Robert Grzywacz, prezes PEC, podczas ostatniej sesji rady miasta, dodając, że pozostawione w sieci urządzenia są rozmieszczone w różnych częściach miasta i zapewniają wystarczająco przekrojowe pomiary.

Zwrócił uwagę, że inne miasta podobne do Siedlec albo nawet wielokrotnie większe mają tyle samo albo nawet mniej czujników jakości powietrza, których wskaźniki można odczytywać za pomocą aplikacji. - Biała Podlaska i Zamość mają po dwa urządzenia, Łomża - trzy, Białystok - siedem, Lublin i Rzeszów po cztery - wyliczał prezes spółki. Poinformował, że dzięki wyłączeniu transmisji danych z czujników PEC zaoszczędzi ok. 6-7 tys. zł rocznie.

 

Wszystkie urządzenia działają

Argumenty przedstawione przez prezesa spółki nie przekonały wszystkich radnych. Robert Gryczka dopytywał, co stało się z czujnikami odłączonymi z sieci. - Zaczyna się sezon grzewczy. Warto, by mieszkańcy mieli informację na temat tego, jakim powietrzem oddychają. Kwota 6-7 tys. zł na rok nie jest dużą sumą, a jednak zabezpieczy mieszkańców przed „dziurami” z odczytu. Monitorowanie jakości powietrza daje nam świadomość, a ta świadomość może budzić chęć dalszej poprawy jakości powietrza - mówił radny.

W odpowiedzi prezes PEC zaznaczył, że żadne z urządzeń nie zostało zdemontowane, wszystkie cały czas monitorują powietrze, sygnalizując jego jakość personelowi przedszkoli odpowiednim kolorem. - Odległość między czujnikami w niektórych przypadkach wydawała się zbyt mała, by swoimi odczytami miały się znacząco różnić. Pokrycie miasta, jeśli chodzi o zasięg urządzeń, jest w miarę równomierne. Moim zdaniem pięć czujników, które sponsoruje PEC, plus dwa dodatkowe na miasto wielkości Siedlec jest liczbą wystarczającą. Jeśli chodzi o lokalizację czujników, pozostawiliśmy te umieszczone na osiedlach domków jednorodzinnych, gdzie jest większe zanieczyszczenie niż wewnątrz osiedli budynków wielorodzinnych - tłumaczył R. Grzywacz.

 

Wątpliwa oszczędność

Na bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców wskazywał także Maciej Nowak. - Wielu siedlczan korzystało z tej aplikacji. Kiedy widzieli, że na danym osiedlu jest zanieczyszczone powietrze, zamykali okna, włączali filtry lub w miarę możliwości nie wychodzili na zewnątrz. Niektórzy radni chodzili w maseczkach. Nikogo nie interesuje, co dzieje się dwa kilometry dalej od miejsca zamieszkania - podkreślał wiceprzewodniczący rady miasta. Odniósł się także do wysokości kwoty, którą ma zaoszczędzić PEC. - Moim zdaniem to wątpliwa oszczędność. Dziwi mnie i jednocześnie jest mi przykro, że mimo wszystkich oszczędności, jakich miasto musi dokonać, musimy rozmawiać o takiej sumie - dodał M. Nowak. Zwrócił uwagę, że rezygnacja z przedstawiania zanieczyszczenia powietrza online stawia pod znakiem zapytania wcześniejsze zapewnienia spółki o realizowaniu - poprzez finansowanie projektu monitorowania powietrza na terenie miasta - założeń strategii społecznej odpowiedzialności biznesu.

Prezes PEC podkreślił, że spółka prowadzi działania w kierunku poprawy powietrza, a sam czujnik nie wpływa na jego stan, a jedynie go monitoruje. - Przede wszystkim rozbudowujemy sieć ciepłowniczą i podłączamy kolejnych odbiorców. Obecnie prowadzimy pracę nad 38 projektami przyłączenia budynków zarówno nowych, jak i wcześniej istniejących. Mamy też program „Czyste powietrze”, który dofinansowuje montaż węzłów ciepłowniczych. To jest moim zdaniem główny kierunek poprawy jakości powietrza, a nie ilość czujników - podsumował R. Grzywacz.

HAH

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz siedleckiej książnicy


Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach - największa i najstarsza biblioteka publiczna w mieście i regionie - obchodzi 100-lecie istnienia. Uroczystość jubileuszowa odbyła się 27 listopada w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury z udziałem wielu znamienitych gości: posłów i samorządowców, przedstawicieli służb mundurowych i instytucji kultury, dyrektorów bibliotek i emerytowanych pracowników MBP, sympatyków placówki oraz tych, bez których jej funkcjonowanie nie miałoby sensu - czytelników. [fot. Jarosław Kurzawa]

FOTOGALERIA

Konkurs Pieśni Patriotycznej


13 listopada odbył się Konkurs Pieśni Patriotycznej „Patriota 2019” zorganizowany przez Caritas Diecezji Siedleckiej. Wystąpiły dzieci i młodzież z terenu diecezji siedleckiej. Koncert był bardzo zróżnicowany, śpiewali soliści, ale nie zabrakło też wieloosobowych chórów i zespołów. Uczestnikom towarzyszyły również instrumenty, była gitara, skrzypce a nawet akordeon. Wszystkich połączył duch patriotyzmu i pamięć o tych, którzy zapłacili najwyższą cenę za wolność naszej ojczyzny. [fot. Monika Król]

PATRONAT "ECHO"


Duchowy prezent św. Mikołaja
Już po raz trzeci Bractwo Różańcowe Akademii Młodzieżowej przy parafii św. Mikołaja w Lublinie organizuje akcję „Duchowy prezent św. Mikołaja”.
więcej »
Orszak św. Mikołaja
Już po raz szósty w Lublinie odbędzie się Orszak św. Mikołaja, który przejdzie ulicami miasta. Orszak jest jednym z punktów obchodów odpustu ku czci św. Mikołaja organizowanego od 6 do 8 grudnia.
więcej »
Koncert w katedrze
W sobotę 7 grudnia, o 19.00, w katedrze siedleckiej odbędzie się koncert „Tota pulchra est Maria”. Wstęp wolny! Zapraszamy.
więcej »
Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej
Zapraszamy młodzież szkół ponadpodstawowych do udziału w 24 Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej odbywającym się w roku szkolnym 2019/2020.
więcej »
Mały Książę
8 grudnia w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie odbędzie prapremiera „Małego Księcia” w wykonaniu dzieci i młodzieży z Łosickiego Studia Teatralnego. Premiera spektaklu zaplanowana jest na 10 grudnia w Łosickim Domu Kultury. Wstęp wolny!
więcej »
 

POLECAMY


Rozwikłać zagadkę
Trzy osobowości, trzej różni wiekiem mężczyźni, trzy różne drogi życiowe, trzej różni ojcowie, a w centrum ich dyskusji: kobieta.
więcej »
w Oczekiwaniu
Przez tegoroczne rekolekcje adwentowe online poprowadzi nas znany internautom, choćby z takich serii jak „Czarno na białym, rekolekcje o spowiedzi” czy „Kościół jest dobry”, duet o. Michał Legan OSPPE i ks. Michał Olszewski SCJ.
więcej »
Odkryj głębię przypowieści z o. Dolindo
Jezus często nauczał w przypowieściach. Używał symboli i obrazów zaczerpniętych z życia codziennego i dzięki temu zrozumiałych dla swoich słuchaczy. Tymczasem dzisiaj często sprawiają nam one problem.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR