10 lipca 2020 r. Imieniny obchodzą: Amelia, Filip, Witalis

Pogoda: Siedlce

Numer 28
09-15 lipca 2020r.

menu

NEWS

Kustosz sanktuarium w Woli Gułowskiej zaprasza na uroczystości odpustowe z okazji wspomnienia Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel - 16 lipca. Centralna Eucharystia rozpocznie się o 12.00

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Komentarze

 
 

Felieton przez K.O.

20 listopada 2019 r.

Mniej znaczy więcej

„Czyli jednym słowem, przywozicie do kraju 4 kilogramy obywatela mniej” - strofował celnik jednego z podróżnych w filmie „Miś”. Wkrótce może być nas mniej nie tylko o kilogramy, ale i o całego obywatela. I to nie jednego.

Organizacja Narodów Zjednoczonych ostrzega przed kryzysem demograficznym w Polsce. Według przewidywań ONZ, liczba ludności w kraju zmniejszy się do zaledwie 24 mln. Punktem krytycznym ma być 2020 rok - z każdym kolejnym mieszkańców naszego kraju może ubywać. Zdaniem specjalistów, trzeba bić na alarm. Czy na pewno? A może mniejsza liczba ludności to wcale nie problem, a klucz do rozwiązania wielu palących kwestii... Im niższa temperatura za oknem, tym częściej słyszymy o smogu. I choć specjaliści od ustalania winnych za zamach na jakość powietrza przechylają szalę to na stronę właścicieli aut, to użytkowników pieców węglowych, jedno jest niezmienne - za emisją zanieczyszczeń stoją obywatele. A więc jeśli ich liczba będzie mniejsza, zmaleje stężenie niebezpiecznych pyłów w atmosferze. Logiczne.

W myśl zasady stosowanej w wielu rodzinach: jedno auto na jednego, za przeproszeniem, członka, rośnie liczba samochodów na drogach. Efekt? Coraz większe korki w miastach, czyli więcej czasu dla kierowców na przypominanie sobie „łaciny”. Do tego odwieczny problem ze znalezieniem miejsca parkingowego - wykorzystywany jest każdy wolny centymetr. Czasami można mieć wrażenie, że kierowca musiał wysiadać przez bagażnik. Zatem mniej posiadaczy aut to mniej korków, stresu, chorób...

A propos zdrowia... Mniejsza liczba chorych to krótsze kolejki do lekarza i mniej dyskusji w poczekalni o tym, kto ma jaką chorobę, że wszyscy kradną, a kiedyś to było lepiej. Do lamusa odejdą rozmowy w przychodni, jakiej ostatnio była świadkiem moja koleżanka. Pani w rejestracji poinformowała pacjenta w wieku emerytalnym, że specjalista, do którego on chce się zapisać, wolny termin będzie miał... w 2021 r. „Ale czy ja dożyję?” - zamyślił się starszy jegomość. I usłyszał: „Proszę pana, tego nikt nie wie. Zapisać czy nie?”.

Tam, gdzie jeszcze wczoraj były tereny zielone, dziś uwijają się deweloperzy. Popyt na mieszkania cały czas rośnie, a wraz z nim ceny, dzieląc Polskę na metropolie i pipidówy. Za cenę dwupokojowego mieszkania w tej drugiej lokalizacji będziemy mogli sobie zafundować co najwyżej garaż w większym mieście. Mniej chętnych na własne „M” obniżyłoby ceny, w efekcie oprócz garażu byłoby nas stać jeszcze na kawałek balkonu.

Kiedy już siedzimy sobie we własnych czterech ścianach, przy okazji produkujemy śmieci. I to z roku na rok coraz więcej. Samorządy tak windują wysokość opłat, że niedługo zacznie się opłacać utworzenie prywatnego punktu przetwarzania odpadów.

Zatem, gdyby nas, obywateli, było mniej...

Kinga Ochnio

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Diecezjalny Dzień Chorego


2 lipca w sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej świętowano odpust ku czci Patronki i tradycyjnie obchodzono Diecezjalny Dzień Chorego. Uroczystościom przewodniczył o. Paweł Zając, prowincjał Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.[fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Występ zespołu Guadalupe


28 czerwca w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starym Opolu odbyły się uroczystości odpustowe. Uświetnił je występ zespołu Guadalupe.

PATRONAT "ECHO"


Najświętsze Serce
Film trafia do kin w szczególnym okresie. W tym roku przypada 100 rocznica kanonizacji św. Małgorzaty Marii Alacoque oraz 100 rocznica zawierzenia losów naszej ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.
więcej »
I Diecezjalna Pielgrzymka Teściowych i Teściów
W niedzielę 26 lipca w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie odbędzie się I Diecezjalna Pielgrzymka Teściowych i Teściów.
więcej »
 

POLECAMY


Nabici w Facebooka
„Nie masz profilu na Facebooku? To cię nie ma!” - ileż razy ową przestrogę wielu czytelników (szczególnie tych „fejsbukoodpornych”) słyszało w swoim życiu. Okazuje się, że można bez niego żyć, choć zadanie jawi się proporcjonalnie trudniejsze wraz z malejącym wiekiem respondentów.
więcej »
Ona zawsze stoi po naszej stronie
Wzrok Maryi pełen miłości utkwiony jest także w nasze życie. Gdy tylko spostrzeże, że dzieje się cos złego, woła Jezusa: „Nie maja wina” - jak wtedy na weselu w Kanie. Nie przejdzie nigdy obojętnie wobec naszej krzywdy, naszych smutków - zapewnia ks. Dolindo Ruotolo.
więcej »
Kto się boi Jana Pawła II?
Książka stawia ważne pytania: dlaczego w Kościele i poza nim są osoby, które kwestionują dorobek świętego papieża? Dlaczego marginalizuje się rolę, jaką odegrał Jana Paweł II w przeobrażeniu Kościoła i świata?
więcej »
 

SONDA

 

Sport sposobem na...

nudę

kształtowanie charakteru

zawieranie nowych przyjaźni

to strata czasu

energię życiową można wykorzystać w inny, lepszy sposóbLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR