3 czerwca 2020 r. Imieniny obchodzą: Leszek, Anatola, Tamara

Pogoda: Siedlce

Numer 23
04-10 czerwca 2020r.

menu

NEWS

W najnowszym wydaniu ECHA m.in. relacja ze święceń nowego biskupa pomocniczego diecezji siedleckiej.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Większe koszty

7 listopada 2019 r.

Za braki zapłacą mieszkańcy

Od nowego roku bialczan czekają dość wysokie podwyżki. Dotyczą opłat za śmieci, biletów miejskich i podatków od nieruchomości. Taka decyzja zapadła na październikowej sesji rady miasta.

- Stawka za odbiór śmieci nie była zmieniana od 2015 r., choć koszty obsługi systemu rosły. Nie wszyscy mieszkańcy złożyli deklaracje, na 56 tys. bialczan uczyniło to tylko 49 tys. Od 2013 r. miasto dołożyło do systemu zagospodarowania odpadów 10,5 mln zł. Tylko w tym roku było to ponad 3,5 mln zł. Trzeba uszczelnić system, dlatego zaproponowaliśmy, by stawka za odbiór śmieci była naliczania nie od osoby, jak było do tej pory, ale od ilości zużytej wody. Na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej samorządów - tłumaczy prezydent Michał Litwiniuk. Obecnie za odbiór odpadów płacono miesięcznie 8 zł od osoby w przypadku segregowania śmieci i 20 zł w przypadku braku selekcji.

W nowej uchwale zaproponowano stawkę 5,2 zł za każdy zużyty m³ wody (w przypadku segregacji). W przypadku niesegregowania opłata wynosi 20,8 zł. na osobę.

- Taka metoda pozwoli uszczelnić system i upowszechnić opłaty za śmieci. Przecież każdy, kto pobiera wodę, wytwarza też odpady. To będzie najbardziej sprawiedliwe rozłożenie kosztów. Obliczono, że bialczanin średnio zużywa miesięcznie 3 m³ wody. Opłata wyniesie więc niecałe 16 zł od osoby. Miasta podobne do naszego mają dużo większe stawki - podkreśla włodarz. Za uchwałą głosowało 12 radnych, przeciwnych było 11, żaden nie wstrzymał się od głosu.

Podwyżki czekają także użytkowników komunikacji miejskiej. Radni zadecydowali o podzieleniu miasta i gminy na dwie strefy. Bilet 30-dniowy elektroniczny z 60 zł zdrożeje do 76 zł, (ulgowy z 30 do 38 zł). Cena biletu 90-dniowego wzrośnie ze 120 do 190 zł (ulgowy z 60 do 95 zł). Bilet rodzinny nie będzie już wydawany na rok, lecz na trzy miesiące (za 30 zł). Ku zdumieniu bialczan Miejski Zakład Komunikacji poinformował ostatnio, że w związku z październikową uchwałą rady miasta wszystkie bilety okresowe zakupione do 31 grudnia 2019 r. stracą swoją ważność 31 stycznia 2020 r. Władze miasta zaznaczają, że owe podwyżki wiążą się ze stratami, jakie w poprzednich latach odnotował bialski MZK, oraz ze wzrostem kosztów transportu i utrzymania taboru.

Ostatnia podwyżka dotyczy podatku od nieruchomości. Nowa stawka od budynków mieszkalnych wyniesie 0,65 zł za m² powierzchni użytkowej. Do tej pory wynosiła 0,58 zł. Za grunty, na których prowadzi się działalność gospodarczą, trzeba będzie zapłacić 0,85 zł/m² (do tej pory było 0,75 zł). Podatek za obiekty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz za budynki mieszkalne lub ich część zajętą na prowadzenie działalności wyniesie 21,5 zł/m² (do tej pory było 20,28 zł).

W przypadku każdej z trzech uchwał (dotyczącej podwyżek za odbiór śmieci, biletów i podatków) rozkład głosów był taki sam: 12 radnych był „za”, 11 przeciw i nikt nie wstrzymywał się od głosu.

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święcenia biskupie


1 czerwca, w święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, w siedleckiej katedrze odbyła się uroczystość święceń biskupich ks. kan. Grzegorza Suchodolskiego. Głównym szafarzem święceń był bp Kazimierz Gurda, zaś współkonsekratorami: nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio i biskup radomski Henryk Tomasik. [fot. ks. M. Weresa]

FOTOGALERIA

Radość całego Kościoła


Dziękuję za łaskę powołania, za wybranie, które trwa; które nie wyczerpuje się w tym, co „wczoraj”, ale - jak prawdziwa miłość - otwarte jest na i „dziś”, i na „jutro” - zapewnił bp Grzegorz Suchodolski na zakończenie uroczystości święceń biskupich.

PATRONAT "ECHO"


Eurosong 2020
Do młodzieży i dzieci, którzy chcieliby pochwalić się swoim talentem wokalnym, skierowany jest III Przegląd Piosenki Optymistycznej „Eurosong 2020”.
więcej »
Stawimy się przed tronem Matki Bożej… sercem
W dniach 5-6 czerwca do jasnogórskiego sanktuarium przybędą wraz z diecezjalnymi moderatorami członkowie i zelatorzy Żywego Różańca, by - jak co roku - zawierzyć Kościół i świat opiece Matki Bożej.
więcej »
 

POLECAMY


W intencji zadośćuczynienia
Do odmawiania modlitwy różańcowej Maryja zachęcała w wielu swoich objawieniach, zaś fatimskim pastuszkom powiedziała, że w trosce o zbawienie grzeszników obrażających Jego Matkę Jezus pragnie ustanowić nabożeństwo do Jej Niepokalanego Serca.
więcej »
Kult Najświętszego Serca Jezusa
Każdego roku polskie świątynie rozbrzmiewają śpiewem Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Co jednak znaczą wezwania tej modlitwy? Jaka jest ich historia? Jakie źródła? Jak się modlić, by ich treść przenikała do głębi naszych serc i przemieniała je na wzór Serca Jezusowego?
więcej »
 

SONDA

 

Czy istnieje recepta na wychowanie?

najważniejsza jest miłość do dziecka i mądrość w jej okazywaniu

liczy się konsekwencja i spójne spojrzenie rodziców

trzeba dbać o emocjonalną więź z dzieckiem, jakość wspólnie spędzanego czasu

lepiej polegać na intuicji

nie ma recepty na sukces wychowawczyLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR