18 listopada 2019 r. Imieniny obchodzą: Aniela, Klaudyna, Roman

Pogoda: Siedlce

Numer 46
14-20 listopada 2019r.

menu

NEWS

Zachęcamy naszych drogich czytelników do śledzenia cyklu artykułów pt. Zza klauzury. W drugim odcinku - o tym, czym jest adoracja Najświętszego Sakramentu!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Opinie

 
 

Uwaga na oszustów

29 października 2019 r.

Seniorzy na celowniku


fot. PIXABAY.COM

Na wnuczka, policjanta czy pracownika ZUS - to niewielka część tego, jak przestępcy oszukują seniorów. Zasada jest jedna: wykorzystać dobre serce lub niewiedzę.

Osoby starsze stały się łatwym celem dla przestępców, bo są empatyczne. Każda babcia, każdy dziadek oddadzą ostatni grosz, by ratować wnuka czy wnuczkę. Ufni, łatwowierni, serdeczni, prostolinijni - to, co powinno być powodem do dumy, stało się ich słabością.Metoda na wnuczka funkcjonuje od 15 lat, a wciąż jej ofiarą padają kolejne osoby. Mechanizm oszustwa telefonicznego często jest bardzo podobny. - Czasem przestępcy wcale nie muszą zdobywać potrzebnych im informacji, bo senior sam je podaje na tacy - przyznaje Małgorzata Mazurek z Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach. - Kiedy dzwonią i witają się: „Cześć babciu, to ja”, najczęściej w odpowiedzi pada: „To ty Pawełku?”. I złodzieje znają już imię wnuka - dodaje. Bazowanie na emocjach ma tu ogromne znaczenie, dlatego przedstawiana jest historia o chorobie, wypadku. I choć o tej metodzie wie już większość Polaków, powstają kolejne jej formy, a najpopularniejsza zyskała miano „na policjanta”.

Polega ona na tym, że do starszej osoby dzwoni osoba podająca się np. za pracownika poczty, banku i mówi o pewnych nieprawidłowościach z przesyłką lub stanem konta. Po zakończeniu rozmowy dzwoni druga osoba, która przedstawia się jako policjant, podaje swoje imię, nazwisko, stopień, komendę, na której pracuje i informuje, że poprzedni telefon był od przestępcy. Przekonuje, iż o mały włos senior nie padł ofiarą przestępców. Radzi też, by złożyć oszczędności w policyjnym depozycie, przekazać funkcjonariuszom w ustalonym miejscu lub przelać na konto w innym banku. By potwierdzić swoją tożsamość, poleca wybrać w telefonie numer 997, ale bez rozłączania rozmowy! Osoby starsze często nie zdają sobie sprawy, że w ten sposób nigdzie się nie dodzwonią…

Złodzieje udają, że rozmówca właśnie połączył się z komendą policji. Senior - przeświadczony o zweryfikowaniu tożsamość rozmówcy - wypłaca pieniądze z konta i czeka, aż zgłosi się po nie „policjant” lub przelewa na inne konto. A potem je traci.

 

ZUS nie przychodzi do domu

Nowością nie jest już też podawanie się za pracownika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, choć i tu pojawiło się kilka modyfikacji oszustwa tego typu. Niedawno w jednej z miejscowości naszego regionu dwie panie pukały do drzwi domów, w których przed chwilą był listonosz z emeryturą. Wiele osób z własnej woli tzw. końcówkę tej comiesięcznej wypłaty daje przedstawicielowi poczty. Panie podawały się za pracownice ZUS, twierdząc, że prowadzą kontrolę, czy emerytura została wypłacona w całości. Gdy okazywało się, że nie - zatrzymywały pozostałą część pieniędzy jako dowód i znikały.

ZUS zapewnia, że pracownicy tych jednostek nigdy nie przychodzą do domów emerytów czy rencistów, niczego nie kontrolują, nic nie każą podpisywać. Jedyne sposoby, w jaki mogą się kontaktować, to urzędowe pismo wysyłane pocztą, drogą elektroniczną przez specjalną platformę lub - ale bardzo rzadko - telefonicznie. Podobnie jest z policją, która nigdy nie żąda od zwykłych obywateli, tym bardziej telefonicznie, by wzięli udział w łapaniu złodziei, zwłaszcza wypłacając i przekazując im swoje pieniądze.

 

Nie mogą wylegitymować

Przestępcy potrafią również zapukać do drzwi, podając się za lekarza, pracownika wodociągów, gazowni itp. Małgorzata Mazurek radzi, by zachować daleko idącą ostrożność. Przestępcy najczęściej chodzą dwójkami i kiedy jedna osoba przeprowadza badanie lekarskie, sprawdza wodomierz, druga w tym czasie wychodzi do toalety i penetruje mieszkanie. A ponieważ wcześniej prosiły o podanie dokładnych danych z dowodu osobistego, doskonale wiedzą, gdzie leży torebka z dokumentami i pieniędzmi. - Nikt nie może nas wylegitymować oprócz policji - podkreśla M. Mazurek i dodaje, że podczas wszelkiego typu ankiet, próśb o dane można podać fałszywe. Przestępca tego nie zweryfikuje, a seniorowi może pomóc uniknąć kłopotów. Także emerytura przelewana na konto to dobry wybór, bo nie kusi złodzieja. - A jeśli mamy wątpliwości, dzwońmy na policję - radzi M. Mazurek.


Cena tożsamości

Wielu seniorów, niestety, nie rozumie, jak ważna w dzisiejszych czasach jest ochrona własnych danych osobowych.

 

Beztroskie udostępnianie swojego imienia i nazwiska, daty urodzenia, numeru telefonu, adresu potrafią wpędzić w spore kłopoty. Na ich podstawie przestępcy mogą zaciągnąć pożyczkę, kredyt, założyć konto w banku czy na portalach aukcyjnych, gdzie będą np. sprzedawać kradzione rzeczy.

 

To tylko ankieta

- Kradzież tożsamości to dla seniorów kwestia zupełnie obca i niezrozumiała - mówi bankowiec Radosław Łukasiewicz. Pokazy kołder, garnków, sprzętu medycznego - który z seniorów choć raz nie był zapraszany na tego typu spotkania? Wielu się skusiło, a nawet chwali sobie, bo nikt nie każe im kupować prezentowanych przedmiotów. - Byłam już wiele razy, zjadłam dobre ciasto, wypiłam kawę i nic nie muszę spłacać - chwali się pani Jasia, dodając, że jedyne, co miała zrobić, to wypełnić ankietę, która miała posłużyć do losowania nagród. Ale zapytana, czy wie, co z jej danymi robi właściciel tych pokazów, milknie. - Chyba nic, przecież musi je mieć do ewentualnej wysyłki nagrody - zauważa.

 

Ja mam kredyt?

Niestety pani Jasia nie ma pojęcia, że firma, która pozyskała jej dane osobowe tak naprawdę może z nimi zrobić wszystko. Ponieważ od jakiegoś czasu obowiązuje ustawa RODO, firmom coraz trudniej jest pozyskiwać dane potencjalnych klientów. Osoby młodsze, świadomie, jak działa dzisiejszy świat, już tak łatwo ich nie udostępniają. Stąd ukierunkowanie działań nieuczciwych przedsiębiorców w stronę seniorów. Ten, który podczas pokazów pozyskuje dane klientów, może je sprzedać innym firmom, a te kolejnym itd. W najgorszym przypadku pani Jasia może za jakiś czas dowiedzieć się, że ma zaciągniętą pożyczkę w szemranej instytucji finansowej lub konto na allegro czy olx. - Takie dane mogą zostać wyłudzone także telefonicznie, podczas przeprowadzania ankiet lub przy podpisywaniu umowy o pracę dodatkową - zauważa R. Łukasiewicz i dodaje, by czytać wszystko, co podpisujemy. - Zwłaszcza przy umowach finansowych można poprosić o pomoc rodzinę, dzieci - dodaje. Warto też zastanowić się, czy drobny upominek na pokazie jest więcej wart niż święty spokój.

 

Gdzie ta karta?

Współczesna bankowość to kolejne wyzwanie dla seniorów i obszar wielu zagrożeń. Zapisywanie numeru PIN do karty bankomatowej i noszenie razem tych dwóch rzeczy to zapraszanie złodzieja. Nadal robi tak wiele osób, choć nie wszyscy się przyznają. W przypadku zgubienia portfela, istnieje spore prawdopodobieństwo, że zniknie nie tylko gotówka w nim znajdująca się, ale też wszystkie oszczędności z konta. - Lepszym sposobem jest stworzenie jakiejś łamigłówki, kodu, który tylko właściciel będzie umiał odszyfrować - podpowiada Małgorzata Mazurek z Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach, dodając, że można to zapisać w telefonie, a nie na kartce, którą trzyma się razem z kartą w portfelu.

Płacenie kartą za zakupy w internecie poprzez podanie jej numeru, daty ważności i kodu CVV lub CVC ułatwia życie. Ale pomaga też w dokonywaniu kradzieży. Złodziejowi wystarczą te dane, by pozbawić jej właściciela wszystkich środków na koncie.

JAG

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

III Forum Miłosierdzia


9 listopada w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach odbyło się III Forum Miłosierdzia, zorganizowane przez Caritas Diecezji Siedleckiej. Wydarzenie było formą podziękowania darczyńcom, którzy na co dzień wspierają organizację. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Konkurs Pieśni Patriotycznej


13 listopada odbył się Konkurs Pieśni Patriotycznej „Patriota 2019” zorganizowany przez Caritas Diecezji Siedleckiej. Wystąpiły dzieci i młodzież z terenu diecezji siedleckiej. Koncert był bardzo zróżnicowany, śpiewali soliści, ale nie zabrakło też wieloosobowych chórów i zespołów. Uczestnikom towarzyszyły również instrumenty, była gitara, skrzypce a nawet akordeon. Wszystkich połączył duch patriotyzmu i pamięć o tych, którzy zapłacili najwyższą cenę za wolność naszej ojczyzny. [fot. Monika Król]

PATRONAT "ECHO"


Przegląd teatrów obrzędowych
23 listopada w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach po raz trzeci odbędzie się Regionalny Przegląd Teatrów Obrzędowych.
więcej »
Duchowy prezent św. Mikołaja
Już po raz trzeci Bractwo Różańcowe Akademii Młodzieżowej przy parafii św. Mikołaja w Lublinie organizuje akcję „Duchowy prezent św. Mikołaja”.
więcej »
Widzę i reaguję
Grupa społecznych instruktorów młodzieżowych PCK Włodawa zaprasza dzieci i młodzież do udziału w spotkaniu edukacyjnym „Widzę, reaguję”. Odbędzie się ono 21 listopada, o 10.30, w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. ks. J. Twardowskiego we Włodawie.
więcej »
 

POLECAMY


Szlakiem kontrowersji
Jezuita o. Zygmunt Kwiatkowski SJ, duszpasterz i rekolekcjonista, przez ponad 30 lat był misjonarzem w Syrii i na Bliskim Wschodzie. O objawieniach, jakie miały miejsce we wspólnocie Sióstr Służebnic Eucharystii w japońskim mieście Akita, opowiedział po odbyciu kilku duszpasterskich wypraw do tego egzotycznego kraju.
więcej »
Święte patrzenie
Kontemplacja Chrystusa i świata stworzonego przez Boga ma przemieniającą i uzdrawiającą moc - uświęca nasze patrzenie.
więcej »
Żniwo wielkie
Z uczciwością i w prostocie swe misyjne powołania podjęli dwaj karmelici bosi: br. Marceli Szlósarczyk i br. Ryszard Żak. Drogi wyznaczone przez Boga powiodły ich z południa Polski, znad rzeki Raby, nad jezioro Tanganika, do Burundi i Rwandy.
więcej »
 

SONDA

 

Światowy Dzień Ubogich jest okazją do...

pomocy potrzebujących;

uświadomienia sobie, że bieda ma różne oblicza;

lekcją dzielenia się z drugim człowiekiem;

przypomnienie, że miłosierdzie można czynić gestem i słowem;

naukę, że czasem mniej znaczy więcej.LITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR