18 listopada 2019 r. Imieniny obchodzą: Aniela, Klaudyna, Roman

Pogoda: Siedlce

Numer 46
14-20 listopada 2019r.

menu

NEWS

Zachęcamy naszych drogich czytelników do śledzenia cyklu artykułów pt. Zza klauzury. W drugim odcinku - o tym, czym jest adoracja Najświętszego Sakramentu!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

Święci, którzy łączą

29 października 2019 r.

Nieście Ewangelię przez świadectwo życia


fot. Janusz Mazurek

Słyszeliśmy o kulcie św. Rity w siedleckim kościele Bożego Ciała, ale to, czego tutaj doświadczyliśmy i co zobaczyliśmy, bardzo nas poruszyło. Wyjedziemy stąd napełnieni waszą wiarą i jej świadectwem - podkreślił podczas październikowego nabożeństwa ku czci św. Rity. abp Renato Boccardo, ordynariusz włoskiej diecezji Spoleto - Nursja, gdzie żyła i zmarła święta od róż.

Abp R. Boccardo przyjechał na zaproszenie proboszcza parafii Bożego Ciała ks. prałata Stanisława Wojteczuka. Towarzyszyli mu rektor Roccaporena ks. Canzio Scarbottini, dziennikarz i dyrektor biura prasowego diecezji Spoleto-Nursja Francesco Carlini, ekonom diecezji Desantis Simone oraz pochodzący z Terespola postulator rzymski ks. dr Krzysztof Białowąs. 22 października goście z Włoch wzięli udział w nabożeństwie ku czci św. Rity. Tego dnia Kościół obchodził także liturgiczne wspomnienie Papieża Polaka. - Eminencjo ks. abp. R. Boccardo, dziękujemy za dziesięć lat twojej posługi duszpasterskiej jako duchowy syn św. Benedykta z Nursji, św. Rity z Casii i św. Jana Pawła II z Wadowic. Jezus prosił św. Franciszka, aby odbudował duchowo Kościół. I my prosimy, abyś go odbudował po trzęsieniu ziemi w 2016 r. w twojej archidiecezji, jak również o przewodniczenie Mszy św., słowo Boże i twoje błogosławieństwo na każdy dzień naszego pielgrzymowania do niebios bram - zwrócił się do abp. Boccardo proboszcz ks. S. Wojteczuk, jednocześnie witając gości i wszystkich zebranych w świątyni. Następnie głos zabrał włoski arcybiskup.

- Przybyliśmy z ziemi św. Rity, ziemi, która przechowuje historię i tradycję, przynosząc błogosławieństwo na każdy dzień waszego życia. Przybyliśmy również po to, by zobaczyć waszą wiarę, by się nią napełnić, a także byśmy wspólnie mogli dziękować za św. Ritę i św. Jana Pawła II - zaznaczył.

 

Czujni sercem - jak Rita

Abp R. Boccardo przewodniczył Mszy św. Wraz z nim Eucharystię koncelebrowało 11 kapłanów. W homilii arcybiskup nawiązał do Ewangelii wg św. Łukasza, w której Jezus wzywał uczniów do czuwania. - Co tak naprawdę znaczy „czuwać”? Kiedy słyszymy to słowo, zwykle przychodzi nam do głowy jego zewnętrzny przejaw, czyli bycie uważnym wobec tego, co dzieje się wokół nas. Ale Pan Jezus, mówiąc o czuwaniu, ma na myśli inny wymiar. On zachęca do czujności serca, które stanowi sanktuarium człowieka. To właśnie w sercu rodzą się nasze myśli, reakcje, zachowania. Czujność serca pozwala nam odczytywać obecność Pana Jezusa w różnych sytuacjach naszego życia - wyjaśnił abp Boccardo. - Oczywiście kiedy jesteśmy rozproszeni, gdy działają na nas zewnętrzne bodźce, trudno nam dostrzec obecność Boga w codzienności. Jednak są w naszym życiu takie sytuacje, osoby i słyszymy takie słowa, przez które Bóg objawia nam się w życiu. Dlatego trzeba, byśmy nastawiali uszy naszego serca, aby zrozumieć, czego Bóg oczekuje od nas przez konkretne sytuacje. I w ten sposób, żyjąc rzeczywistością małych codziennych rzeczy, starajmy się odpowiedzieć na to, czego Pan Bóg od nas oczekuje poprzez nasze powołanie. Czy taka nie jest właśnie historia św. Rity? Jak doskonale wiemy, w poszczególnych stanach swojego życia - będąc małżonką krewkiego męża, matką, która utraciła swoje dzieci, niosąc ciężar krzyża codzienności - potrafiła pozostać wierną i odczytać obecność Bożą, a także odpowiedzieć Bogu na oczekiwania, jakie miał wobec niej - przypomniał.

 

Czego uczą nas święci?

W dalszej części abp Boccardo wyjaśnił, dlaczego św. Rita jest bliska każdemu człowiekowi. - Ponieważ przeżywała podobne sytuacje jak my. To dlatego kobiety i mężczyźni współczesnego świata zwracają się do niej, powierzając jej swoje troski. I choć dzielą nas od św. Rity wieki, to odczytujemy przykład jej życia i ją samą jako jedną z nas - zaznaczył, dodając, iż święta z Cascii uczy nas tego, jak dobrze przeżyć każdy dzień, a także, że na Boże wezwanie powinniśmy odpowiadać codziennym życiem, pozostając wiernymi wierze. - To samo przesłanie kieruje do nas św. Jan Paweł II. Miałem tę łaskę, że przez 16 lat byłem jednym z najbliższych współpracowników Papieża Polaka. Zapamiętałem go przede wszystkim jako człowieka modlitwy, zanurzonego w Bogu, będącego z Nim w osobistym dialogu, z którego czerpał siły do tego, by wypełniać swoją Piotrową misję. To właśnie z relacji z Bogiem zrodziły się słowa, które zabrzmiały na placu św. Piotra pamiętnego 22 października 1978 r. , gdy mówił: „Nie lękajcie się. Otwórzcie drzwi Chrystusowi” - przypomniał włoski hierarcha, zwracając uwagę, że św. Jan Paweł II uczy nas, byśmy byli mocni w wierze, czerpali siłę z osobistego dialogu z Bogiem i modlitwy. Uczy nas również mądrości, byśmy mogli dobrze przeżywać każdy dzień naszego życia. - I dlatego patrzymy na tych świętych jako towarzyszy naszej pielgrzymki przez życie. Oni natomiast mówią do nas: „Patrzcie na Jezusa Chrystusa, słuchajcie Jego słów, naśladujcie to, czego nas nauczył”. I proszą, abyśmy przesłanie to nieśli do naszych bliskich, a także osób, wśród których przebywamy. Nieście świadectwo Ewangelii nie poprzez wielość słów, ale przez świadectwo swojego życia. Ponieważ chrześcijanin, podobnie jak św. Rita i św. Jan Paweł II, żyje tymi słowami, zachowaniem i przykładem, jaki pozostawił nam Jezus - zaznaczył abp R. Boccardo.

Na koniec Mszy św. włoski arcybiskup poświęcił róże - symbol św. Rity. Następnie przyszedł czas na podziękowania i prezenty.

 

Podziękowania i prezenty

- Dziękuję za tę uroczystość, modlitwę i obecność. To św. Rita i Jan Paweł II sprawili, że mogliśmy się tu dzisiaj spotkać - powiedział ks. prałat S. Wojteczuk, a w dowód wdzięczności wręczył gościom z Włoch kopie słynnego obrazu El Greca „Ekstaza św. Franciszka”, który znajduje się w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach.

- Słyszeliśmy o kulcie św. Rity w kościele Bożego Ciała, ale to, czego tutaj doświadczyliśmy i co zobaczyliśmy, bardzo nas poruszyło. Wyjedziemy stąd napełnieni waszą wiarą i jej świadectwem. My również przywieźliśmy prezent z sanktuarium św. Rity. To kielich, w którym odprawialiśmy Mszę św. w Cascii podczas liturgicznego wspomnienia świętej 22 maja - powiedział abp Boccardo, dodając, iż kielich będzie znakiem solidarności i duchowej łączności między Cascią i Siedlcami.

- Dziękujemy za ten wspaniały dar. Nawiązuje on do tytułu naszej parafii. Na podstawie znajduje się bowiem płaskorzeźba ostatniej wieczerzy. Będziemy go używali podczas liturgii we wspomnienie św. Rity - zapewnił proboszcz parafii Bożego Ciała.

Po Mszy św. wierni mogli ucałować relikwie świętej od róż i Papieża Polaka.

 

Zachwycają, przyciągają i działają

Październikowe nabożeństwo to bez wątpienia dowód na to, że święci nie tylko ciekawią, ale zachwycają i przyciągają, o czym świadczy wypełniony kościół Bożego Ciała. Święci także mocno działają w naszym życiu, bo w to, że to właśnie św. Rita i św. Jan Paweł II, „zorganizowali” polsko-włoską modlitwę Siedlcach, nikt nie powinien wątpić.

MD

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

III Forum Miłosierdzia


9 listopada w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach odbyło się III Forum Miłosierdzia, zorganizowane przez Caritas Diecezji Siedleckiej. Wydarzenie było formą podziękowania darczyńcom, którzy na co dzień wspierają organizację. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Konkurs Pieśni Patriotycznej


13 listopada odbył się Konkurs Pieśni Patriotycznej „Patriota 2019” zorganizowany przez Caritas Diecezji Siedleckiej. Wystąpiły dzieci i młodzież z terenu diecezji siedleckiej. Koncert był bardzo zróżnicowany, śpiewali soliści, ale nie zabrakło też wieloosobowych chórów i zespołów. Uczestnikom towarzyszyły również instrumenty, była gitara, skrzypce a nawet akordeon. Wszystkich połączył duch patriotyzmu i pamięć o tych, którzy zapłacili najwyższą cenę za wolność naszej ojczyzny. [fot. Monika Król]

PATRONAT "ECHO"


Przegląd teatrów obrzędowych
23 listopada w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach po raz trzeci odbędzie się Regionalny Przegląd Teatrów Obrzędowych.
więcej »
Duchowy prezent św. Mikołaja
Już po raz trzeci Bractwo Różańcowe Akademii Młodzieżowej przy parafii św. Mikołaja w Lublinie organizuje akcję „Duchowy prezent św. Mikołaja”.
więcej »
Widzę i reaguję
Grupa społecznych instruktorów młodzieżowych PCK Włodawa zaprasza dzieci i młodzież do udziału w spotkaniu edukacyjnym „Widzę, reaguję”. Odbędzie się ono 21 listopada, o 10.30, w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. ks. J. Twardowskiego we Włodawie.
więcej »
 

POLECAMY


Szlakiem kontrowersji
Jezuita o. Zygmunt Kwiatkowski SJ, duszpasterz i rekolekcjonista, przez ponad 30 lat był misjonarzem w Syrii i na Bliskim Wschodzie. O objawieniach, jakie miały miejsce we wspólnocie Sióstr Służebnic Eucharystii w japońskim mieście Akita, opowiedział po odbyciu kilku duszpasterskich wypraw do tego egzotycznego kraju.
więcej »
Święte patrzenie
Kontemplacja Chrystusa i świata stworzonego przez Boga ma przemieniającą i uzdrawiającą moc - uświęca nasze patrzenie.
więcej »
Żniwo wielkie
Z uczciwością i w prostocie swe misyjne powołania podjęli dwaj karmelici bosi: br. Marceli Szlósarczyk i br. Ryszard Żak. Drogi wyznaczone przez Boga powiodły ich z południa Polski, znad rzeki Raby, nad jezioro Tanganika, do Burundi i Rwandy.
więcej »
 

SONDA

 

Światowy Dzień Ubogich jest okazją do...

pomocy potrzebujących;

uświadomienia sobie, że bieda ma różne oblicza;

lekcją dzielenia się z drugim człowiekiem;

przypomnienie, że miłosierdzie można czynić gestem i słowem;

naukę, że czasem mniej znaczy więcej.LITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR