4 czerwca 2020 r. Imieniny obchodzą: Helga, Karol, Franciszek

Pogoda: Siedlce

Numer 23
04-10 czerwca 2020r.

menu

NEWS

W najnowszym wydaniu ECHA m.in. relacja ze święceń nowego biskupa pomocniczego diecezji siedleckiej.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Dzień Dziecka Utraconego

9 października 2019 r.

Trudne pożegnania

Od 2014 r. 15 października obchodzony jest w Polsce jako Dzień Dziecka Utraconego. Rodzice, którzy stracili dzieci w wyniku poronienia lub przedwczesnego porodu, oraz ich bliscy mogą tego dnia wyrazić swoją pamięć o swoim utraconym skarbie.

Szacuje się, że w Polsce w wyniku straty dziecka cierpi rocznie 40 tys. kobiet (rodziców). Każde poczęcie dziecka, chciane czy nie przez kobietę bądź mężczyznę, nie zmienia faktu, że stają się rodzicami i będą nimi do końca życia. Tak jak każdy z nas jest wyjątkowy i niepowtarzalny, tak samo każde dziecko powołane do życia jest jedyne i szczególne. Choć często we wczesnym etapie ciąży nie można dowiedzieć się, jak wyglądałoby, jaką miało osobowość i charakterystyczne dla niego zachowania, jego strata jest tragedią. Wiąże się z silnymi przeżyciami, a myśl o wydarzeniu powraca niemal każdego dnia, budząc tęsknotę. Stąd potrzeba świadomego przeżycia żałoby, by dojść do etapu pogodzenia się ze stratą. Słowa współczucia, wsparcia i gotowość wysłuchania osoby w żałobie są nieocenione w tak trudnym doświadczeniu. Cicha obecność dodaje wiary.

 

Szukając nadziei

We współczesnym świecie coraz łatwiej jest dotrzeć do informacji: gdzie szukać wsparcia (pomocna jest strona Stowarzyszenia Rodziców po Poronieniu - www.poronienie.pl czy www.dlaczego.org.pl), jakie prawa mają rodzice po poronieniu, jak można przygotować pogrzeb i pożegnać w sposób godny swoje dziecko. Pomaga to przeżyć żałobę po stracie. Pomocą i doświadczeniem służą parafie, a także Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Siedleckiej. Wiele osób decyduje się na rodzinny pochówek, w społeczeństwie wzrasta świadomość takiej możliwości, a w zakładach pogrzebowych coraz częściej pojawiają się pytania o małe trumienki.

Co jednak z rodzicami, którzy nie wiedzą, gdzie są ciała ich dzieci, nie zdecydowali się na pochówek lub strata nastąpiła wiele lat temu? Dzień Dziecka Utraconego staje się okazją do wyrażenia swoich uczuć, skrywanego bólu, niewypowiedzianego żalu i tęsknoty. Ci rodzice mogą przybyć na specjalnie odprawiane w tym dniu Msze św. - podczas których inni pożegnają w trumienkach złożone ciała ich pociech - i duchowo złożyć w nich swoje utracone niegdyś maleństwa. Takie wydarzenia wzmacniają wiarę, pokrzepiają ducha, pokazują, że nie jesteśmy sami, i dają nadzieję. Warto szukać informacji w swoich dekanatach o Mszach sprawowanych w intencji rodziców po stracie dziecka.

 

Zapraszamy do katedry siedleckiej

18 października, o 12.00, w katedrze siedleckiej odprawiona zostanie Eucharystia pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy w intencji dzieci, które zmarły przed przyjściem na świat, oraz w intencji ich rodziców. Jest to pogrzeb dzieci, których utrata nastąpiła w szpitalach siedleckich i rodzice - nie mogąc z jakichś racji pogrzebać ich sami - pozostawili je, aby szpital we współpracy z MOPR w Siedlcach dokonał takiego pogrzebu według wcześniej wypracowanych procedur.

Po Mszy św. trumny z doczesnymi szczątkami dzieci, których rodzice zdecydowali się na taką formę pogrzebu, złożone zostaną do mogiły dziecka utraconego na cmentarzu przy ul. Janowskiej. Na cmentarz będzie można dojechać autobusem MPK, podstawionym pod kościół katedralny. Zapraszamy.

ANNA STEPHAN, KS. DR TOMASZ CZARNOCKI


Gdy rodzice chcą dokonać rodzinnego pogrzebu

1. Niezbywalnym prawem rodziców jest, aby swoje przedwcześnie zmarłe dzieci mogli sami pochować w swoich rodzinnych grobach albo w specjalnie do tego celu wybudowanym grobie.

2. Szpital powinien wydać rodzicom zwłoki ich utraconego dziecka celem dokonania pogrzebu łącznie z dokumentacją, tj. Kartą martwego urodzenia dziecka, która jest podstawą do sporządzenia przez USC Aktu urodzenia oraz Kartą zgonu, która zgodnie z prawem jest wymagana, aby pochować osobę zmarłą (dziecko nienarodzone).

3. USC wystawi Akt urodzenia z adnotacja o martwym urodzeniu dziecka, jeśli w Karcie martwego urodzenia jest określona płeć dziecka. Na podstawie ww. Aktu urodzenia można ubiegać się w ZUS o zasiłek pogrzebowy. Bez określenia płci dziecka nie jest możliwe ubieganie się o zasiłek pogrzebowy. Jeśli na wczesnym etapie rozwoju dziecka lekarz ma problem z ustaleniem jego płci, można tego dokonać na podstawie badań genetycznych, których koszt może być refundowany w ramach zasiłku pogrzebowego.

4. Możliwe jest pochowanie dziecka martwo urodzonego, dla którego - wobec nieustalenia płci - nie sporządzono aktu urodzenia. W takim przypadku szpital wydaje Kartę zgonu, którą uzupełnia jedynie w części przeznaczonej dla administracji cmentarza. Nie ma konieczności rejestracji Karty zgonu w USC. W ten sposób rodzice mogą pochować dziecko na własny koszt, bez możliwości ubiegania się o zasiłek pogrzebowy.

5. Niektóre szpitale nie chcą wydawać Karty zgonu, jeśli płeć dziecka nie została określona; należy wymagać od szpitala wydania tego dokumentu wypełnionego w części przeznaczonej dla administracji cmentarza. W ostateczności należy zdecydować się na określenie płci dziecka poprzez przeprowadzenie badań genetycznych.

6. Rodzice sami dokonujący pogrzebu mogą napotkać inne trudności: brak należytej informacji w szpitalu; konieczność zrobienia badań genetycznych w celu określenia płci dla sporządzenia aktu urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu na koszt własny; niewydanie przez szpital karty zgonu, co stawia administratora cmentarza w kłopotliwej sytuacji; przekazywanie zwłok rodzicom tylko za pośrednictwem firmy pogrzebowej, co generuje koszty. Wiele problemów nastręcza też fakt poronienia w domu. Szpital może odmawiać wystawienia dokumentacji (Karty martwego urodzenia) ze względu na to, że poronienie nie nastąpiło na oddziale szpitalnym.


„W ubiegłym roku uczestniczyłam w Dniu Dziecka Utraconego w Siedlcach. Pierwszy raz po 28 latach stawiłam czoło trudnym wydarzeniom sprzed lat. Pożegnałam się ze swoim dzieckiem, pochowałam je duchowo. Wraz z tym wydarzeniem przyszedł pokój.”

***

„Dzień Dziecka Utraconego jest chwilą refleksji nad wydarzeniami straty dzieci w naszym małżeństwie. Po ludzku wydarzyła się tragedia, ale dla nas obecność czekających na nas w niebie dzieci, które wyprzedziły nas w drodze przed tron Boga, jest budująca i mobilizująca. Obyśmy mogli tam być kiedyś razem!”

***

„Jestem mamą, która kilka lat temu na wczesnym etapie ciąży w wyniku poronienia straciła dziecko. Wtedy nie było możliwości pochówku. Trzy lata temu, kiedy w Dzień Dziecka Utraconego pochowałam je, pożegnałam się. Mam miejsce, gdzie mogę się pomodlić, złożyć kwiaty, zatęsknić.”

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święcenia biskupie


1 czerwca, w święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, w siedleckiej katedrze odbyła się uroczystość święceń biskupich ks. kan. Grzegorza Suchodolskiego. Głównym szafarzem święceń był bp Kazimierz Gurda, zaś współkonsekratorami: nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio i biskup radomski Henryk Tomasik. [fot. ks. M. Weresa]

PATRONAT "ECHO"


Eurosong 2020
Do młodzieży i dzieci, którzy chcieliby pochwalić się swoim talentem wokalnym, skierowany jest III Przegląd Piosenki Optymistycznej „Eurosong 2020”.
więcej »
Stawimy się przed tronem Matki Bożej… sercem
W dniach 5-6 czerwca do jasnogórskiego sanktuarium przybędą wraz z diecezjalnymi moderatorami członkowie i zelatorzy Żywego Różańca, by - jak co roku - zawierzyć Kościół i świat opiece Matki Bożej.
więcej »
 

POLECAMY


W intencji zadośćuczynienia
Do odmawiania modlitwy różańcowej Maryja zachęcała w wielu swoich objawieniach, zaś fatimskim pastuszkom powiedziała, że w trosce o zbawienie grzeszników obrażających Jego Matkę Jezus pragnie ustanowić nabożeństwo do Jej Niepokalanego Serca.
więcej »
Kult Najświętszego Serca Jezusa
Każdego roku polskie świątynie rozbrzmiewają śpiewem Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Co jednak znaczą wezwania tej modlitwy? Jaka jest ich historia? Jakie źródła? Jak się modlić, by ich treść przenikała do głębi naszych serc i przemieniała je na wzór Serca Jezusowego?
więcej »
 

SONDA

 

Czy istnieje recepta na wychowanie?

najważniejsza jest miłość do dziecka i mądrość w jej okazywaniu

liczy się konsekwencja i spójne spojrzenie rodziców

trzeba dbać o emocjonalną więź z dzieckiem, jakość wspólnie spędzanego czasu

lepiej polegać na intuicji

nie ma recepty na sukces wychowawczyLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR