22 października 2019 r. Imieniny obchodzą: Halki, Filipa, Przybysława

Pogoda: Siedlce

Numer 42
17-23 października 2019r.

menu

NEWS

W najnowszym numerze m.in. o tym, jak możemy pomagać naszym misjonarzom! Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Początek jubileuszu

2 października 2019 r.

Przybliżyć świętego

Spotkania, konkursy, koncerty i pielgrzymka do Rzymu przybliżą postać papieża Polaka. Ryccy parafianie rozpoczęli przygotowania do przypadającej w przyszłym roku setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.

29 września kościół Najświętszego Zbawiciela odwiedził ks. Michał Szwemin, który od 12 lat mieszka w Watykanie. Kapłan ma w swoim dorobku m.in. monografię poświęconą Ojcu Świętemu. - O św. Janie Pawle II trzeba przypominać, bo najmłodsze pokolenie nie pamięta jego pontyfikatu - przekonuje proboszcz parafii w Rykach ks. kan. Stanisław Chodźko.

Goszcząc w ryckiej parafii, ks. Michał głosił homilie i przybliżał sylwetkę świętego. - Chciałbym, abyśmy pochylili się nad tą postacią. On zawsze powtarzał, że jego ojczyzną jest Polska. Ale swym wzrokiem obejmował całą ziemię - podkreśla ks. P. Szwemin. Według przybysza z Watykanu, również dla świata życie i pontyfikat św. Jana Pawła II były wyjątkowe. - Pamiętamy go jako kapłana, biskupa i papieża. A potem ujrzeliśmy go w chwale ołtarzy. Wszystko to działo się na naszych oczach i w naszych czasach - zaznacza ks. Michał.

Ks. P. Szwemin przywiózł napisane przez siebie książki poświęcone Papieżowi Polakowi. Bogato ilustrowany album był do nabycia po każdej Mszy. Kto chciał, mógł skorzystać z okazji i przekazać ks. Michałowi intencję, która zostanie odczytana w Watykanie przy grobie św. Jana Pawła II. Zaś dobrowolną ofiarą można było wesprzeć misje w Tanzanii i na Filipinach. - To najtrudniejsze miejsca do ewangelizacji - zauważa ks. Szwemin.

Zwieńczeniem rozpoczynanego w Rykach jubileuszu urodzin papieża był koncert. Przed ołtarzem głównym zaprezentowali się artyści Zespołu Wokalnego Lubelskiej Akademii Muzyki Dawnej w Lublinie. Chórzyści pod wodzą dyrygenta i kierownika artystycznego Dominika Mielki przypomnieli kilkanaście pieśni patriotycznych i religijnych znanych polskich autorów. Można było usłyszeć śpiewane a capella teksty m.in. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Andrzeja Panufnika, Józefa Szczepańskiego czy trudny utwór „Stabat Mater” napisany przez Romana Padlewskiego. Wspólnym mianownikiem wszystkich wykonań były czasy II wojny światowej. Taki repertuar został dobrany nieprzypadkowo. Muzycy chcieli w ten sposóbem uczcić nie tylko postać papieża, ale także 80. rocznicę wybuchu wojny i 75 rocznicę powstania warszawskiego.

Tomasz Kępka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

LUZ na rzecz hospicjum dziecięcego!


3 października w sali widowiskowej „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach Alternatywny Teatr Tańca LUZ wystawił spektakl „Dzieci Powstania’44”. Cały dochód ze sprzedaży biletów - cegiełek został przekazany na rzecz Fundacji Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

IX Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn


Cnota męstwa ma dwa wymiary - to odwaga mierzenia się z problemami, ale też wytrwałość, tj. trwanie i wierność - wskazanie dla uczestników IX Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn odbywającej się w tym roku pod hasłem „Bądź odporny jak uderzone kowadło” wybrzmiało bardzo dobitnie. Do sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich, które od lat jest miejscem wspólnej modlitwy przedstawicieli kilku pokoleń mężczyzn naszej diecezji, w niedzielę 6 października przyjechało ponad tysiąc osób - zarówno w zorganizowanych grupach, autokarami i motocyklami, jak też indywidualnie. Jak co roku, w programie znalazły się konferencje, modlitwa różańcowa i Eucharystia. [fot. Jarosław Kurzawa]

PATRONAT "ECHO"


A gdyby Jej nie było...
27 października, o 16.00, w Rykach odbędzie się spotkanie z lokalną historią. Wykład wygłosi prof. Ewa M, kierownik Zakładu Myśli Politycznej UMCS w Lublinie.
więcej »
Moniuszko w dwóch odsłonach
To tytuł muzycznego projektu, który powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kameralistów. W ramach przedsięwzięcia odbędą się dwa koncerty w trzech miastach województwa mazowieckiego: Siedlcach, Mińsku Mazowieckim i Długosiodle.
więcej »
Czas rozwinąć skrzydła
23 października już po raz czwarty odbędzie się Konkurs Piosenki Religijnej „Cantate Deo” organizowany przez Katolicką Szkołę Podstawową im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach.
więcej »
Niepełnosprawni też mają pasje!
„niepełnoSPRAWNI i pasje” - to hasło VIII Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych, imprezy organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej Warsztat Terapii Zajęciowej w Białej Podlaskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Dotyk nieba
Na „Dotyk nieba” składa się kilkanaście opowieści o niezwykłych wydarzeniach w życiu bohaterów pochodzących z różnych stron naszego kraju.
więcej »
Czy wiesz, o co prosisz?
Odmawiana po wielokroć, rano i wieczorem, wyznawana wspólnie podczas Eucharystii, znana od dziecka. „Ojcze nasz” powtarzamy tysiące razy, ale czy naprawdę rozumiemy, co mówimy?
więcej »
Lektura ku przestrodze
„Zakładnicy złego” - książka, którą, uznając za niezwykle wartościową, postanowiło wznowić Wydawnictwo Fronda - we wcześniejszym wydaniu nosiła tytuł „Czarny sakrament. Prawdziwe historie opętań i egzorcyzmów”.
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR