4 czerwca 2020 r. Imieniny obchodzą: Helga, Karol, Franciszek

Pogoda: Siedlce

Numer 23
04-10 czerwca 2020r.

menu

NEWS

W najnowszym wydaniu ECHA m.in. relacja ze święceń nowego biskupa pomocniczego diecezji siedleckiej.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Opinie

 
 

Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy

2 października 2019 r.

Energetyka filarem polskiej gospodarki


fot. MK

Dziś gospodarcze serce Polski bije w Siedlcach - zwrócił się w liście do uczestników Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego premier Mateusz Morawiecki, który objął wydarzenie honorowym patronatem.

Hasło tegorocznej jubileuszowej, piątej edycji brzmiało „Państwo - Gospodarka - Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”. W odbywającym się przez dwa dni, 26 i 27 września w Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym, szczycie udział wzięli czołowi przedstawiciele świata polityki, gospodarki, nauki i biznesu. Podczas dyskusji w trakcie pierwszego dnia OSG podkreślano, że jednym z filarów gospodarki przyszłości będzie energetyka. - Sektor energii staje przed wieloma wyzwaniami. Z jednej strony analizujemy, jak możemy wpisać się w trend niskoemisyjności, a jednocześnie, jak zapewnić bezpieczeństwo energetyczne państwa i racjonalność ponoszenia kosztów na zmiany w sektorze - powiedział Krzysztof Tchórzewski, minister energii. Z kolei Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej podkreślił, że „jeżeli nie zapewnimy szeroko rozumianego bezpieczeństwa energetycznego, dywersyfikacji źródeł dostaw, przesyłu energii, produkcji, to bezpieczeństwo będzie zagrożone.

- Musimy działać tak, aby nigdy nie doszło do takiej sytuacji. Odpowiedzialny za to jest minister energii. Możemy mieć unijną politykę energetyczną czy klimatyczną, wspólnie robić pewne rzeczy, ale żadna Komisja Europejska ani Parlament Europejski nie zdejmuje z osób odpowiedzialnych obowiązku zapewnienia dostaw energii w danym kraju. To oznacza, że musimy mieć do tego narzędzia. Ja jestem narzędziem ministra Tchórzewskiego - zaznaczył.

Minister energii odniósł się także do tematu odnawialnych źródeł energii. - Wszystkim, których fascynują OZE, chcę powiedzieć, że idziemy dość szybkim krokiem ku ich rozwojowi. Wszystko wskazuje, że będziemy wypełniali zobowiązania wobec Komisji Europejskiej - stwierdził. K. Tchórzewski powiedział, iż nie ma szans, żeby zrezygnować z węgla do 2030 r. Jego zdaniem tego rodzaju apele to „mrzonki ludzi, którzy nie mają pojęcia o cyklach gospodarczych i inwestycyjnych”. Minister zaznaczył, że inwestycje w energetyce są czasochłonne. - Nawet tak bogate państwa, jak Niemcy, nie są w stanie zrezygnować z węgla do 2030 r. Gdybyśmy w 2040 r. byli zeroemisyjni, ktoś musiałby nas zasilić dodatkowymi pieniędzmi - dodał.

 

Odpowiedzialna polityka surowcowa

Szef resortu energii stwierdził, że polski rząd dąży do sytuacji, w której energetyka mniej emituje, ale jednocześnie rozwija OZE. - Realizacja wymaga jednak czasu. Na razie nie powiedzieliśmy, kiedy rezygnujemy z węgla, ale powiedzieliśmy, że idziemy w kierunku limitów OZE w miksie energetycznym - dodał K. Tchórzewski. W tym kontekście Piotr Dziadzio, pełnomocnik rządu ds. polityki surowcowej państwa, stwierdził, że kluczowym elementem zapewnienia bezpieczeństwa jest odpowiednia polityka surowcowa. - Musimy zabezpieczyć złoża dla obecnych i przyszłych pokoleń. Eksploatacja złóż determinuje rozwój całego kraju. Surowiec, który mamy tutaj i teraz, powinniśmy umieć i chcieć efektywnie wykorzystać. Zbudujmy politykę surowcową w oparciu o własne surowce - stwierdził.

K. Tchórzewski podkreślił, że „polityka energetyczna, jaką wyznacza rząd, prowadzi do ogromnej zmiany. - Zwiększy się wykorzystanie źródeł nisko i zeroemisyjnych, ograniczony zostanie wpływ sektora na środowisko, ale jednocześnie zależy nam na tym, aby ta transformacja energetyczna przeprowadzona została w sposób technicznie bezpieczny i sprawiedliwy, co wymaga też wsparcia finansowego - zaznaczył szef resortu energii.

 

Skorzystać z zielonej energii

Drugi dzień szczytu poświęcony był rozwojowi odnawialnych źródeł energii. - Polacy chcą czystej energii, a taką właśnie jest energia z OZE. Rozwój stał się wymogiem cywilizacyjnym - powiedział minister energii. Przypomniał, że w ostatnich latach OZE rozwijało się tylko w krajach bogatych. - Polska staje się krajem bardziej zamożnym, który stać na rozwój OZE. Musi jednak postępować coraz szybciej, ale należy pamiętać, że nie wszystko od razu. Ponadto u nas ten proces musi być uzupełniany przez energetykę konwencjonalną, gwarantującą stabilne dostawy i bezpieczeństwo energetyczne kraju. Jest w pewnych nożycach, bo z jednej strony społeczeństwo chce OZE i stabilnych jej dostaw, a z drugiej strony mówi: „nie za nasze pieniądze”. W tej sytuacji staje się to problemem państwa. Musimy te dwie kwestie pogodzić - dodał.

K. Tchórzewski wspomniał również o uruchomionym niedawno programie „Mój Prąd”. - W ciągu prawie trzech tygodni obywatele złożyli blisko 900 wniosków na łączną moc 5 MW, a ministerstwo energii zaakceptowało wypłaty na kwotę ponad 4 mln zł. Chcemy, aby każdy, kto chciałby korzystać z zielonej energii, miał taką możliwość - dodał.

Z kolei minister cyfryzacji Marek Zagórski zwracał uwagę, że rozwój OZE i energetyki prosumenckiej to także wyzwanie technologiczne, którego efektem jest powstawanie inteligentnych sieci. - Energetyka to obszar, w którym można znaleźć wykorzystanie nowoczesnych technologii, sztuczną inteligencję, internet czy sieci 5G. Energetyka to także wyzwania związane chociażby z cyberbezpieczeństwem - mówił.

 

„Elektryk” z dofinansowaniem

Podczas szczytu nie zabrakło także lokalnych akcentów. PGNiG Termika przekazała 130 tys. zł Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. St. Staszica w Siedlcach na doposażenie pracowni dydaktyczno-technicznej w klasie technik - energetyk. Symboliczny czek prezes zarządu spółki Jarosław Głowacki wręczył dyrektorowi Andrzejowi Kopańskiemu. W uroczystości przekazania czeku, która odbyła się przy stanowisku promocyjnym spółki, wzięła udział młodzież klasy technik - energetyk. PGNiG Termika w celu pozyskiwania kadr i ich edukacji prowadzi autorski program edukacyjny „Zagrzewamy do nauki”, polegający na tworzeniu i wspieraniu w działalności klas o profilu technik - energetyk w technicznych, zawodowych szkołach ponadpodstawowych oraz fundowaniu stypendiów dla najlepszych uczniów. Obecnie klasy te prowadzone są w czterech szkołach: dwóch warszawskich, w Radomiu, a od 2018 r. również w Siedlcach. Program obecnie obejmuje patronatem 137 uczniów tych szkół.

Drugiego dnia szczytu ogłoszono podwojenie liczby samochodów elektrycznych, jakie będzie można wynająć w Siedlcach „na minuty”. Pilotażowy program, mający sprawdzić zapotrzebowanie na taką usługę w mieście poniżej 100 tys. mieszkańców, ruszył w marcu. Po pół roku PGE wraz z przejętą niedawno spółką 4mobility postanowiła udostępnić mieszkańcom pięć kolejnych aut. Do używanych dotąd Renaultów Zoe dojdą Nissany Leaf. Ich uruchomienie, używanie i opłacanie będzie się odbywało na dotychczasowych zasadach, czyli za pośrednictwem aplikacji na telefon komórkowy.


Rozdano „Bursztyny Polskiej Gospodarki”

Podczas uroczystej gali w ramach V OSG wręczono statuetki „Bursztyn Polskiej Gospodarki 2019”. To nagroda przyznawana osobom, instytucjom oraz firmom za szczególne działania w zakresie rozwoju, bezpieczeństwa polskiej gospodarki w kraju i za granicą. Statuetki otrzymali: Marek Zagórski, minister cyfryzacji, za skuteczne i konsekwentne wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie cyfryzacji usług publicznych, m.in. program Obywatel;

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej (w jego imieniu statuetkę odebrał Paweł Woźny - podsekretarz stanu w MON), za konsekwentne działania służące zwiększaniu bezpieczeństwa Polski i zdolności obronnych Wojska Polskiego poprzez przyjęcie planu modernizacji technicznej do 2026; Jarosław Gromadziński, dowódca 18. Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka w Siedlcach, za konsekwentne formowanie nowego związku taktycznego w ramach Programu Rozwoju Sił Zbrojnych, a tym samym wzmocnienie potencjału obronnego Polski na wschód od Wisły; Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź, za zarządzanie zapewniające stabilność finansową grupy oraz konsekwentne realizowanie strategii spółki wspierającej jej dalszy rozwój; Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, za skuteczną koordynację programów rozwojowych zwiększających długoterminowo potencjał inwestycyjny i gospodarczy Polski. Uroczystość odbyła się w Centrum Kultury i Sztuki. 

HAH

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święcenia biskupie


1 czerwca, w święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, w siedleckiej katedrze odbyła się uroczystość święceń biskupich ks. kan. Grzegorza Suchodolskiego. Głównym szafarzem święceń był bp Kazimierz Gurda, zaś współkonsekratorami: nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio i biskup radomski Henryk Tomasik. [fot. ks. M. Weresa]

PATRONAT "ECHO"


Eurosong 2020
Do młodzieży i dzieci, którzy chcieliby pochwalić się swoim talentem wokalnym, skierowany jest III Przegląd Piosenki Optymistycznej „Eurosong 2020”.
więcej »
Stawimy się przed tronem Matki Bożej… sercem
W dniach 5-6 czerwca do jasnogórskiego sanktuarium przybędą wraz z diecezjalnymi moderatorami członkowie i zelatorzy Żywego Różańca, by - jak co roku - zawierzyć Kościół i świat opiece Matki Bożej.
więcej »
 

POLECAMY


W intencji zadośćuczynienia
Do odmawiania modlitwy różańcowej Maryja zachęcała w wielu swoich objawieniach, zaś fatimskim pastuszkom powiedziała, że w trosce o zbawienie grzeszników obrażających Jego Matkę Jezus pragnie ustanowić nabożeństwo do Jej Niepokalanego Serca.
więcej »
Kult Najświętszego Serca Jezusa
Każdego roku polskie świątynie rozbrzmiewają śpiewem Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Co jednak znaczą wezwania tej modlitwy? Jaka jest ich historia? Jakie źródła? Jak się modlić, by ich treść przenikała do głębi naszych serc i przemieniała je na wzór Serca Jezusowego?
więcej »
 

SONDA

 

Czy istnieje recepta na wychowanie?

najważniejsza jest miłość do dziecka i mądrość w jej okazywaniu

liczy się konsekwencja i spójne spojrzenie rodziców

trzeba dbać o emocjonalną więź z dzieckiem, jakość wspólnie spędzanego czasu

lepiej polegać na intuicji

nie ma recepty na sukces wychowawczyLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR