22 października 2019 r. Imieniny obchodzą: Halki, Filipa, Przybysława

Pogoda: Siedlce

Numer 42
17-23 października 2019r.

menu

NEWS

W najnowszym numerze m.in. o tym, jak możemy pomagać naszym misjonarzom! Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kościół

 
 

Miesiąc modlitwy różańcowej

2 października 2019 r.

Paszport do nieba


fot. PIXABAY.COM

Przeżywamy październik, miesiąc modlitwy różańcowej. - Odmawiając Różaniec w naszych kościołach, wspólnotach i rodzinach, wzywamy wstawiennictwa Maryi, która jest najlepszą Matką - przypomina Sabina Urbaniak, założycielka stowarzyszenia Sclerosis Multipe (SM).

Na stwardnienie rozsiane S. Urbaniak choruje od 49 lat. Dotknięta jest także chorobą nowotworową. Z wykształcenia i zawodu - lekarz. Jako osoba konsekrowana jest również członkiem Rodziny Matki Bożej Bolesnej - dominikańskiej wspólnoty apostolsko-modlitewnej. I to właśnie apostolskie zacięcie, a przede wszystkim - w co szczerze wierzę! - Boża opatrzność postawiła panią Sabinę na mojej drodze. Każdego dnia otrzymuję od niej drogę mailową komentarze do Ewangelii i - tak cenione przeze mnie oraz wielu moich przyjaciół - rozważania na temat życia wiarą i sakramentami. Z czytelnikami „Echa” - za zgodą autorki - chcę podzielić się jej refleksjami na temat modlitwy różańcowej. Różańca, na który wskazuje jako gwarancję naszego zbawienia oraz „paszport” do nieba.

Modlitwa różańcowa powinna towarzyszyć nam w każdym momencie życia. Do regularnego sięgania po różaniec zachęcał nas także w liście apostolskim „Rosarium Virginis Mariae” św. Jan Paweł II, określając go mianem „słodkiego łańcucha, który łączy nas z Bogiem”.

S. Urbaniak zauważa jednak, że nie wystarczy samo odmawianie Różańca… Trzeba dodatkowo podjąć rozważanie kolejnych tajemnic, by następnie móc odnieść je do własnego życia i postępowania. - W każdej z tych cząstek zawarto „program” na życie. Źródłem modlitwy różańcowej jest Pismo Święte. Jest ona często łączona z Matką Bożą, ale tak naprawdę to modlitwa skierowana do Jej Syna - zaznacza, przywołując słowa Papieża Polaka: „Odmawiać Różaniec to razem z Maryją kontemplować oblicze Jezusa”. - Matka wskazuje na swojego Syna i dlatego musimy być Mu posłuszni, czyniąc wszystko, cokolwiek nam powie… - przypomina.

Poprzez odmawianie Różańca - modlitwy „przedziwnej w swej prostocie i głębi”, jak mówił św. Jan Paweł II - i konfrontację własnych doświadczeń z życiem Chrystusa, mamy wielką szansę przemiany swojego życia na lepsze, tj. Boże. Pani Sabina podkreśla, iż Maryja w licznych objawieniach wskazuje na Różaniec jako ratunek dla świata. - W jednej z pieśni śpiewamy: „Przychodzisz do nas Maryjo z Twoim fatimskim wezwaniem: «nawróćcie się, pokutujcie i odmawiajcie Różaniec»”. Zawsze z różańcem w rękach prosi swoje dzieci, a więc także nas, o tę modlitwę i nawrócenie. Czy prośba Matki zostanie wysłuchana? Czy jako Orędowniczka w niebie będzie miała czego uczepić się w naszym życiorysie, chcąc przedstawić nas swojemu Synowi?

Różaniec jest modlitwą potrzebną każdemu człowiekowi. Odmawiając go, powierzamy wszystkie swoje sprawy naszej niebieskiej Matce, ufając, że zaniesie je przed tron Jezusa. Wierność modlitwie różańcowej czyni nas szczęśliwymi ludźmi. Warunek to modlić się z głębi serca!

 

Niczym lśniące strzały

Opowiadając o swojej szkole życia pod płaszczem najlepszej Matki, S. Urbaniak przyznaje, iż w przeszłości miewała trudności z odmówieniem jednej części Różańca dziennie. Dziś odmawia wszystkie cztery, co też - jak wyjaśnia - poczytuje sobie za wielką łaskę. - Wiedziałam, ile kosztuje mnie wygospodarowanie godziny na modlitwę słowem Bożym i nie wyobrażałam sobie, aby stać mnie było na kolejne półtorej... Mimo to, czując się zaproszoną do codziennej modlitwy całym Różańcem, postanowiłam podjąć wyzwanie!

Wspomina jeden z wieczorów, kiedy cierpiąca i zmęczona miała do odmówienia cztery części. Myśli uciekały od rozważanych tajemnic do przeżywanych w tym dniu trudnych spraw, a każda „zdrowaśka” wydawała się twarda jak kamień. - Wahałam się, zastanawiając, czy taka „zmęczona” modlitwa ma w ogóle jakąkolwiek wartość. Przeprosiłam Boga za ten ubogi Różaniec i prosiłam Maryję, aby modliła się ze mną - opowiada. - Oczami duszy zobaczyłam wtedy obraz: „zdrowaśki” wylatywały z mojego serca niczym pokrzywione, niekiedy zardzewiałe strzały. O właściwy kierunek ich lotu troszczyła się jednak Maryja! Moje niedoskonałe modlitwy - strzały wpadały w otwarte serce Boga, skąd przemienione - piękne i lśniące jak złoto - kierowały się w stronę serca człowieka, za którego się modliłam. Trafiały w to serce, a wtedy zaczynała się dokonywać jego przemiana… I choć na zewnątrz mogłam nie dostrzegać jej owoców, mam głębokie przekonanie, że żadna z lichych w moim odczuciu „zdrowasiek” nie została zmarnowana. Nie moja to sprawa znać miejsce oraz czas plonu tej modlitwy. Zrozumiałam, że owoce zależą od woli Ojca, ale też od wiary i wolności osoby, za którą się wstawiam… - komentuje pani Sabina.

- Kiedy człowiek sięga po różaniec, dokonuje się przemiana jego serca, postaw i myślenia. Przekładanie paciorków to jak deser na zakończenie uczty, bo z modlitwą jest jak z jedzeniem - porównuje. - Kiedy człowiek jest zapracowany, czasem zapomina, że powinien zjeść, ale w pewnym momencie uświadamia sobie, że czuje głód i musi się posilić.

 

Sposób na życie

Zachętę do odmawiania Różańca w każdej chwili i okoliczności dnia S. Urbaniak kończy wyznaniem, iż jest on dla niej czymś więcej niż modlitwą… - Jest moim sposobem na życie! Kiedy nie wiem, co mam robić, sięgam po różaniec, mając pewność, że rozwiązanie przyjdzie z nieba. Nie zawsze też możemy uklęknąć w ciszy i skupić się tylko na modlitwie, ale piękno Różańca polega właśnie na tym, że możemy odmawiać go wszędzie: w autobusie i szpitalnej poczekalni - podpowiada.

- Różaniec jest lekarstwem dla duszy i „paszportem” do nieba. Tak jak paszport okazuje się koniecznym dokumentem do przekroczenia granic państwowych, tak modlitwa różańcowa jest niezbędna do przekroczenia progów wieczności i wejścia do domu Ojca. A pamiętajmy, że termin ważności tego dokumentu nigdy się nie skończy - na stałe będziemy przebywać w krainie wiecznej miłości i oglądać pełne chwały oblicze Jezusa.


Uchwyćmy dłoń Maryi!

 

Odmawianie tej kontemplacyjnej modlitwy w październiku jest wielką zasługą Leona XIII zwanego „Papieżem Różańca”. - Samo słowo „różaniec” należy kojarzyć z kwiatem róży, który od wieków jest symbolem Najświętszej Maryi Panny. Do niedawna układ 150 „zdrowasiek” odmawianych w trzech częściach nawiązywał do 150 psalmów wielbiących wielkie dzieła Boże. Tak jakby każda „zdrowaśka” była różą składaną u stóp Matki - wyjaśnia Sabina Urbaniak. O wprowadzonej w 2002 r. przez Jana Pawła II dodatkowej części różańcowej: tajemnicach światła mówi jako o duchowym testamencie złożonym przez Ojca Świętego w nasze ręce i serca.

- Różaniec to najbardziej absorbująca forma modlitewna zajmująca człowieka w trzech wymiarach: manualnym, werbalnym i kontemplacyjnym - zauważa. - Wymiar manualny dokonuje się już przez samo trzymanie w rękach różańca i przesuwanie paciorków. W wymiarze werbalnym - wypowiadana po wielokroć modlitwa „Zdrowaś Maryjo” - staje się wyniesieniem naszej ludzkiej natury aż po bramy samego nieba. Usta, które wypowiadają 50 razy Pozdrowienie Anielskie, prowadzą do zanurzenia siebie w miłości Maryi i Jej Syna. I dochodzimy do istoty różańcowego rozmodlenia - kontemplacji, czyli momentu, kiedy pozwalamy Bogu mówić do nas, a zarazem zaczynamy Go słuchać. Kontemplacja różańcowego rozmodlenia to odnalezienie swojej codzienności na drogach życia Maryi prowadzącej zawsze do swojego Syna - uściśla.

Pani Sabina przypomina, że człowiek uczepiony ręki Matki Bożej nie może utonąć… - Maryja nie ma wówczas wyboru i musi wyciągnąć go na powierzchnię życia w łasce Bożej i pojednaniu z bliźnimi. Pytanie, ilu z nas w czeluściach życiowej otchłani zdoła rozpoznać kochającą dłoń Matki i w porę ją uchwycić? - zastanawia się.

Agnieszka Warecka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

LUZ na rzecz hospicjum dziecięcego!


3 października w sali widowiskowej „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach Alternatywny Teatr Tańca LUZ wystawił spektakl „Dzieci Powstania’44”. Cały dochód ze sprzedaży biletów - cegiełek został przekazany na rzecz Fundacji Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

IX Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn


Cnota męstwa ma dwa wymiary - to odwaga mierzenia się z problemami, ale też wytrwałość, tj. trwanie i wierność - wskazanie dla uczestników IX Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn odbywającej się w tym roku pod hasłem „Bądź odporny jak uderzone kowadło” wybrzmiało bardzo dobitnie. Do sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich, które od lat jest miejscem wspólnej modlitwy przedstawicieli kilku pokoleń mężczyzn naszej diecezji, w niedzielę 6 października przyjechało ponad tysiąc osób - zarówno w zorganizowanych grupach, autokarami i motocyklami, jak też indywidualnie. Jak co roku, w programie znalazły się konferencje, modlitwa różańcowa i Eucharystia. [fot. Jarosław Kurzawa]

PATRONAT "ECHO"


A gdyby Jej nie było...
27 października, o 16.00, w Rykach odbędzie się spotkanie z lokalną historią. Wykład wygłosi prof. Ewa M, kierownik Zakładu Myśli Politycznej UMCS w Lublinie.
więcej »
Moniuszko w dwóch odsłonach
To tytuł muzycznego projektu, który powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kameralistów. W ramach przedsięwzięcia odbędą się dwa koncerty w trzech miastach województwa mazowieckiego: Siedlcach, Mińsku Mazowieckim i Długosiodle.
więcej »
Czas rozwinąć skrzydła
23 października już po raz czwarty odbędzie się Konkurs Piosenki Religijnej „Cantate Deo” organizowany przez Katolicką Szkołę Podstawową im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach.
więcej »
Niepełnosprawni też mają pasje!
„niepełnoSPRAWNI i pasje” - to hasło VIII Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych, imprezy organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej Warsztat Terapii Zajęciowej w Białej Podlaskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Dotyk nieba
Na „Dotyk nieba” składa się kilkanaście opowieści o niezwykłych wydarzeniach w życiu bohaterów pochodzących z różnych stron naszego kraju.
więcej »
Czy wiesz, o co prosisz?
Odmawiana po wielokroć, rano i wieczorem, wyznawana wspólnie podczas Eucharystii, znana od dziecka. „Ojcze nasz” powtarzamy tysiące razy, ale czy naprawdę rozumiemy, co mówimy?
więcej »
Lektura ku przestrodze
„Zakładnicy złego” - książka, którą, uznając za niezwykle wartościową, postanowiło wznowić Wydawnictwo Fronda - we wcześniejszym wydaniu nosiła tytuł „Czarny sakrament. Prawdziwe historie opętań i egzorcyzmów”.
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR