28 maja 2020 r. Imieniny obchodzą: Augustyn, Jaromir, Wilhelm

Pogoda: Siedlce

Numer 22
28-03 czerwca 2020r.

menu

NEWS

W najnowszym wydaniu ECHA cykl artykułów poświęconych nowemu biskupowi pomocniczemu diecezji siedleckiej. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Historia

 
 

Pamięć o Akcji Mitropa

2 października 2019 r.

Niezłomni z Podlasia


fot. ARCHIWUM

29 września odbyły się uroczystości upamiętniające 73 rocznicę Akcji Mitropa. Obchody rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym pw. MB Nieustającej Pomocy w Szaniawach.

Ks. płk Sławomir Niewęgłowski w homilii podkreślił, że „ci którzy bronili tej ziemi, obronili swe imię i honor, walcząc i oddając swe życie, chociaż przez lata byli zapomniani i szkalowani”. Ks. S. Niewęgłowski nawiązał do historii żołnierzy niezłomnych z oddziału por. Tadeusza Marczuka ps. Kurzawa, którzy 3 października 1946 r. w Szaniawach-Poniatach k. Trzebieszowa zatrzymali Mitropę, wojskowo- dyplomatyczny pociąg radziecki kursujący na trasie Moskwa - Warszawa - Berlin. Podczas postoju pociągu na dworcach żołnierze sowieccy napadali na podróżnych w celach rabunkowych. Zdarzały się gwałty, strzelano z okien do przypadkowych ludzi. Żołnierze por. T. Marczuka podczas akcji bez rozlewu krwi rozbroili i pozbawili mundurów ponad 200 żołnierzy Armii Czerwonej.

Dalsza część uroczystości odbyła się pod Pomnikiem Pamięci Żołnierzy AK-WIN, gdzie zostały złożone wieńce i odbył się Apel Pamięci. Do Szaniaw przybyła m.in. delegacja żołnierzy Sił Powietrznych Wojska Polskiego z Dęblina i Orkiestra Reprezentacyjna WP z Siedlec, przedstawiciele: władz państwowych i gminnych, Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Warszawa Wschód, Koło Łuków i Koło Trzebieszów, członkowie Międzynarodowego Stowarzyszenia Rajd Katyński i rodziny uczestników tamtych wydarzeń: rodzina śp. Franciszka Michaluka ps. Polny, śp. Zygmunta Radźki ps. Alina, por. T. Marczuka ps. Kurzawa oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy gminy Trzebieszów.

 

Pamięci poległych żołnierzy

Gości powitała Danuta Kornas, dyrektor SP w Szaniawach-Poniatach: - Spotykamy się dzisiaj na uroczystości upamiętniającej Akcję Mitropa. To właśnie w tym miejscu 73 lat temu doszło do bezkrwawego rozbrojenia żołnierzy Armii Czerwonej przez działający na Podlasiu oddział AK-WiN pod dowództwem por. T. Marczuka ps. Kurzawa - podkreśliła. Uczestników obchodów przywitał również wójt gminy Trzebieszów, a historię bohaterskiego oddziału przypomniał w swoim wystąpieniu Andrzej Nurzyński, przewodniczący rady gminy.

Po złożeniu kwiatów wojskowa orkiestra odegrała utwór „Śpij kolego” - pamięci poległych żołnierzy. Zostały wręczone pamiątkowe dyplomy. Uroczyste odprowadzenie asysty honorowej i pocztów sztandarowych zakończyło obchody 73 rocznicy Akcji Mitropa.


Akcja Mitropa była widocznym symbolem oporu Polaków wobec odgórnie narzuconej totalitarnej władzy. Sowieci mieli dostać sygnał, że naród polski nigdy nie pogodzi się postanowieniami konferencji pokojowej w Jałcie 1945 r. i oddanie na łup znienawidzonego wroga. Wobec tak ogromnej kompromitacji sowieckie władze postanowiły rozprawić się definitywnie z oddziałem „Kurzawy”. Do walki z partyzantami skierowano liczne zastępy KBW, MO, UB a także NKWD z całego Podlasia. 5 października po długim pościgu okrążono siły porucznika T. Marczuka. Jednostki przeciwnika miały ogromną przewagę liczebną; po krótkiej, lecz niezwykle zaciętej wymianie ognia oddziały partyzanckie „Kurzawy” i „Polnego” zostały rozbite. W walce z komunistami zginęło wielu WiN-owców, ale także przeszło 50 żołnierzy NKWD i UB. Por. T. Marczuk został ranny i trafił do komunistycznej niewoli. Za swoją niezłomną postawę wobec reżimu komunistycznego był wielokrotnie przesłuchiwany i torturowany, przetrzymywany w specjalnym więzieniu na oddziale psychiatrycznym. Zmarł w 1972 r., licząc zaledwie 49 lat.

MK

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Nowy biskup pomocniczy diecezji siedleckiej


W święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, 1 czerwca, o 11.00, w katedrze siedleckiej będą miały miejsce święcenia biskupie ks. kan. Grzegorza Suchodolskiego. Msza św. będzie transmitowana przez Radio Podlasie i TV Trwam.

FOTOGALERIA

Bursa w nowej odsłonie


Potrzeba jest nie tylko matką wynalazków, ale też matką remontów - zauważa ks. Mariusz Świder, dyrektor Bursy im. św. Stanisława Kostki w Siedlcach. Wyjaśnia, iż pomysł prac remontowo-adaptacyjnych dojrzewał długo, a ich przeprowadzenie podyktowane było m.in. koniecznością dostosowania pomieszczeń do obowiązujących norm bezpieczeństwa. [Więcej w bieżącym wydaniu ECHA].

PATRONAT "ECHO"


​V Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet
Już po raz piąty w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbędzie się Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet. Tym razem w centrum uwagi będą kobiety jako bohaterki codzienności.
więcej »
Eurosong 2020
Do młodzieży i dzieci, którzy chcieliby pochwalić się swoim talentem wokalnym, skierowany jest III Przegląd Piosenki Optymistycznej „Eurosong 2020”.
więcej »
Stawimy się przed tronem Matki Bożej… sercem
W dniach 5-6 czerwca do jasnogórskiego sanktuarium przybędą wraz z diecezjalnymi moderatorami członkowie i zelatorzy Żywego Różańca, by - jak co roku - zawierzyć Kościół i świat opiece Matki Bożej.
więcej »
 

POLECAMY


Godzina Święta ze św. Janem Pawłem II
Jedną z najpiękniejszych praktyk nabożeństwa do Najświętszego Serca Jezusa jest Godzina Święta.
więcej »
W intencji zadośćuczynienia
Do odmawiania modlitwy różańcowej Maryja zachęcała w wielu swoich objawieniach, zaś fatimskim pastuszkom powiedziała, że w trosce o zbawienie grzeszników obrażających Jego Matkę Jezus pragnie ustanowić nabożeństwo do Jej Niepokalanego Serca.
więcej »
 

SONDA

 

Czy istnieje recepta na wychowanie?

najważniejsza jest miłość do dziecka i mądrość w jej okazywaniu

liczy się konsekwencja i spójne spojrzenie rodziców

trzeba dbać o emocjonalną więź z dzieckiem, jakość wspólnie spędzanego czasu

lepiej polegać na intuicji

nie ma recepty na sukces wychowawczyLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR