21 października 2019 r. Imieniny obchodzą: Urszuli, Celiny, Hilarego

Pogoda: Siedlce

Numer 42
17-23 października 2019r.

menu

NEWS

W najnowszym numerze m.in. o tym, jak możemy pomagać naszym misjonarzom! Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Komentarze

 
 

Jest jak jest

4 września 2019 r.

Katastrofy nie było

Wakacje, wakacje… i już po. Dziwny był tegoroczny sezon ogórkowy. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że nie było go wcale.

Nie przypominam sobie, by media przez dłuższą chwilę rozwodziły się nad jakimś łatwym, lekkim i przyjemnym tematem na podobieństwo pytona tygrysiego, którego w ubiegłym roku widywano nad Wisłą. Teraz w okolicach królowej polskich rzek poza wojskiem i przekrzykującymi się politykami podobno nic nie widać, ale za to czuć, że ho, ho… Tegoroczną kanikułę zdominowały przede wszystkim polityczne przepychanki, oskarżenia oraz nieustanne kłótnie w ramach prowadzonej kampanii wyborczej. W ostatnich dniach modne stało się nawet straszenie rodaków rozlewem krwi, wojną domową czy katastrofą porównywalną do tej, jaka przed laty miała miejsce w Czarnobylu. Jakby tego jeszcze było mało, nasz największy przyjaciel zza wielkiej wody niespodziewanie odwołał wizytę w Polsce.

Oficjalnie mówi się, że Donald Trump - niezwykle odpowiedzialny przywódca Stanów Zjednoczonych - w obliczu nadciągającego w kierunku Florydy kataklizmu postanowił wizytę w Polsce jedynie przełożyć, by osobiście, tam na miejscu, trzymać rękę na pulsie. Decyzją tą w kraju nad Wisłą wywołał jednak niemałe trzęsienie ziemi. Łaknący jego wizyty niczym kania dżdżu politycy obozu władzy, zamiast wzniosłych słów o tym, że jesteśmy „małym, ale bardzo dzielnym narodem”, musieli wysłuchiwać z ust złośliwych - a tych, jak wiadomo, jest wielu - komentarzy o podszytym tchórzem, wodzonym za nos i ukrywającym się na polu golfowym przywódcy USA.

Swoją drogą, to nawet dobrze się stało, że zamiast prezydenta Trumpa na obchodach 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej pojawił się jego zastępca Mike Pence. Owszem, może było mniej prestiżowo - a z perspektywy niektórych mediów nawet nudno - ale za to godnie i w miarę poważnie. A przecież o powagę, wzniosłość, patos i szacunek chodzi podczas takich uroczystości, tym bardziej, że jest to już jedna z ostatnich okrągłych rocznic wybuchu wojny z udziałem weteranów i naocznych świadków tamtej tragedii. Brak prezydenta Trumpa z pewnością nie zmniejszył zainteresowania świata obchodzoną rocznicą. Jego obecność raczej odciągałaby uwagę mediów od znaczenia i powagi tego wydarzenia. Kwieciste, pełne frazesów pochlebstwa, jakie padłyby pod adresem Polski podczas wygłaszanych przemówień, ponad wszelką wątpliwość wprowadziłoby wielu polityków w stan przesadnego uniesienia oraz wygórowanego poczucia własnej wartości.

Tymczasem nie wolno nam zapominać, że zarówno w 1939 r., jak i dziś, wciąż tylko jesteśmy niewielkim pionkiem na światowej szachownicy. Gra o wpływy i wysokie stawki od zarania dziejów toczy się między największymi mocarstwami. To prawda, trzeba mieć ambicje, ale należy przy tym bardzo uważać, by od ich nadmiaru nie stracić rozumu, co - niestety - zdarza się coraz częściej naszym politykom. Trzeba także wiedzieć, iż obecny prezydent USA to przede wszystkim biznesmen.

Na szczęście ubiegłotygodniowe obchody udowodniły - co słusznie podkreślił w jednym z wywiadów Antoni Macierewicz - że cały świat mógł w sposób precyzyjny i bardzo dobitny dowiedzieć się, jak przebiegała II wojna światowa, jaką rolę odegrała w niej Polska i jak ogromne poniosła straty. Zatem wielki nieobecny tych uroczystości nie przyczynił się - czego oczekiwała zwłaszcza opozycja - do wywołania kolejnej katastrofy.

Leszek Sawicki

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

LUZ na rzecz hospicjum dziecięcego!


3 października w sali widowiskowej „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach Alternatywny Teatr Tańca LUZ wystawił spektakl „Dzieci Powstania’44”. Cały dochód ze sprzedaży biletów - cegiełek został przekazany na rzecz Fundacji Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

IX Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn


Cnota męstwa ma dwa wymiary - to odwaga mierzenia się z problemami, ale też wytrwałość, tj. trwanie i wierność - wskazanie dla uczestników IX Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn odbywającej się w tym roku pod hasłem „Bądź odporny jak uderzone kowadło” wybrzmiało bardzo dobitnie. Do sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich, które od lat jest miejscem wspólnej modlitwy przedstawicieli kilku pokoleń mężczyzn naszej diecezji, w niedzielę 6 października przyjechało ponad tysiąc osób - zarówno w zorganizowanych grupach, autokarami i motocyklami, jak też indywidualnie. Jak co roku, w programie znalazły się konferencje, modlitwa różańcowa i Eucharystia. [fot. Jarosław Kurzawa]

PATRONAT "ECHO"


A gdyby Jej nie było...
27 października, o 16.00, w Rykach odbędzie się spotkanie z lokalną historią. Wykład wygłosi prof. Ewa M, kierownik Zakładu Myśli Politycznej UMCS w Lublinie.
więcej »
Moniuszko w dwóch odsłonach
To tytuł muzycznego projektu, który powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kameralistów. W ramach przedsięwzięcia odbędą się dwa koncerty w trzech miastach województwa mazowieckiego: Siedlcach, Mińsku Mazowieckim i Długosiodle.
więcej »
Czas rozwinąć skrzydła
23 października już po raz czwarty odbędzie się Konkurs Piosenki Religijnej „Cantate Deo” organizowany przez Katolicką Szkołę Podstawową im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach.
więcej »
III Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej
W dniach 18-19 października w Pałacu Prymasowskim w Warszawie odbędzie się III Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej. Organizatorem wydarzenia jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.
więcej »
Biesiada Podlasko-Mazowiecka
19 października w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbędzie się konkurs kulinarny pn. „Biesiada Podlasko-Mazowiecka”.
więcej »
Niepełnosprawni też mają pasje!
„niepełnoSPRAWNI i pasje” - to hasło VIII Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych, imprezy organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej Warsztat Terapii Zajęciowej w Białej Podlaskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Dotyk nieba
Na „Dotyk nieba” składa się kilkanaście opowieści o niezwykłych wydarzeniach w życiu bohaterów pochodzących z różnych stron naszego kraju.
więcej »
Czy wiesz, o co prosisz?
Odmawiana po wielokroć, rano i wieczorem, wyznawana wspólnie podczas Eucharystii, znana od dziecka. „Ojcze nasz” powtarzamy tysiące razy, ale czy naprawdę rozumiemy, co mówimy?
więcej »
Lektura ku przestrodze
„Zakładnicy złego” - książka, którą, uznając za niezwykle wartościową, postanowiło wznowić Wydawnictwo Fronda - we wcześniejszym wydaniu nosiła tytuł „Czarny sakrament. Prawdziwe historie opętań i egzorcyzmów”.
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR