21 października 2019 r. Imieniny obchodzą: Urszuli, Celiny, Hilarego

Pogoda: Siedlce

Numer 42
17-23 października 2019r.

menu

NEWS

W najnowszym numerze m.in. o tym, jak możemy pomagać naszym misjonarzom! Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmaitości

 
 

W rolnictwie można pracować bezpieczniej

3 września 2019 r.

Nie daj się złapać


fot. PIXABAY.COM

Choć obsługa coraz większej liczby urządzeń opiera się dziś na intuicji, w przypadku maszyn rolniczych lepiej polegać na wiedzy.

Statystyki obnażają prawdziwy obraz: jest źle. Pochwycenie i uderzenie przez części ruchome maszyn i urządzeń to - w zależności od roku - druga lub trzecia najczęstsza przyczyna wypadków w gospodarstwach rolniczych. Spowodowane są zazwyczaj złym stanem technicznym maszyn, zwłaszcza brakiem osłon i hamulców, niesprawnym układem kierowniczym, używaniem maszyn wyeksploatowanych lub nieprzystosowanych do określonych zadań. Bardzo często do wypadków dochodzi w wyniku prób naprawienia czy poprawienia czegoś przy maszynie, gdy jest ona włączona. Tragiczne zdarzenia to także efekt remontowania rolniczego sprzętu we własnym zakresie i bez odpowiednich kwalifikacji, zaplecza warsztatowego czy narzędzi oraz używanie nieodpowiedniej odzieży.

Jak więc dobrze przygotować się do prac w gospodarstwie i na roli, by być bezpiecznym? Pomocna jest lista kontrolna oceny gospodarstwa rolnego pod kątem zagrożeń przyczyniających się do zaistnienia wypadków z udziałem maszyn i urządzeń rolniczych, jaką przygotowała dla rolników Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Można ją wykonać o dowolnej porze roku, w zależności od prowadzonych prac czy własnych potrzeb. Wzór znajduje się na stronie KRUS, skąd można ją pobrać i wydrukować. - W ten sposób każdy rolnik może samodzielnie dokonać oceny gospodarstwa rolnego pod kątem zagrożeń przyczyniających się do zaistnienia wypadków z udziałem maszyn i urządzeń rolniczych - zaznacza Marek Zając z placówki terenowej KRUS w Siedlcach. - Tę samą listę wykorzystują pracownicy prewencji jako pomoc przy prowadzonych postępowaniach powypadkowych w gospodarstwach, w których doszło do takich zdarzeń. Na podstawie udzielonych odpowiedzi  poszkodowanemu, który uległ wypadkowi, a także członkom jego rodziny, przekazywane są informacje, jak dane zagrożenie usunąć, by w przyszłości nie dochodziło do tego typu zdarzeń - dodaje.

 

Instrukcja jednak przydatna

Lista kontrolna zwraca uwagę na kilka istotnych elementów, jakie niektórzy rolnicy ignorują, a które stanowią ważny element dla zachowania bezpieczeństwa w gospodarstwie. Tak jest z instrukcjami obsługi maszyn, które wiele osób uważa za przeżytek. Nic bardziej mylnego. Rutyna i stereotypowe myślenie potrafią zwieść na manowce i spowodować wiele złego. Dziś różni producenci stosują różne oznakowania, nie zawsze są one identyczne nawet w ramach jednej marki. Dlatego warto, by instrukcje obsługi poszczególnych maszyn znajdowały się w zasięgu ręki i w razie konieczności służyły pomocą, do czego zostały opracowane. Bezwarunkowo należy też przestrzegać zasady, że urządzenia rolnicze mogą obsługiwać osoby dorosłe, zdrowe, przeszkolone w zakresie obsługi konkretnej maszyny oraz zasad bezpieczeństwa pracy, posiadające wymagane uprawnienia, np. prawo jazdy kategorii T.

 

Stan techniczny

Kolejny istotny element stanowi zwrócenie uwagi na osłony i obudowy maszyn. Dla wielu rolników to element mało istotny, a tak naprawdę stanowi największe zagrożenie. Nie bez przyczyny producenci wyposażają maszyny właśnie w osłony i obudowy oraz znaki ostrzegawcze - ma to zwrócić uwagę obsługującego maszynę, a także sprawić, by zachował czujność. Brak osłon sprawia, że dla wielu problem znika. Dzieje się tak również w przypadku kupowania maszyn używanych, które często nie są kompletne, a osoba nabywająca nawet o tym nie wie. Inni z kolei zapominają o ponownym umieszczeniu osłon na swoim miejscu po przeprowadzaniu prac naprawczych czy konserwacji maszyn. Każdy rolnik musi pamiętać, by osłonięte były wszystkie mechanizmy napędowe, silniki, koła pasowe i zębate, pasy, łańcuchy, wały, przekładnie, przeguby, wały przegubowo-teleskopowe (na całej długości), końcówki wałów wystające poza korpus maszyny i inne ruchome elementy. Osłonięte powinny być także elementy robocze: noże, bijaki (osłonami zamontowanymi na stałe), tarcza piły i szlifierki kątowej (osłonami regulowanymi), elementy tnące maszyn żniwnych (osłonami zdejmowanymi wyłącznie na czas pracy).


Zapamiętaj!

Nie używaj ciągników nieprzystosowanych konstrukcyjnie do danej pracy!

Nie przewoź ludzi w skrzyni rozsiewacza nawozów mineralnych, w skrzyni rozrzutnika obornika, na przyczepach i innych środkach transportowych lub maszynach do tego nieprzystosowanych!

Nie zezwalaj nikomu na jazdę na ładunku, błotnikach, zaczepach, burtach; na wsiadanie i wysiadanie w czasie jazdy; na przebywanie na ciągniku i maszynach!


3 PYTANIA

Marek Zając - PT KRUS w Siedlcach

 

Kto tworzył listę kontrolną oceny gospodarstwa rolnego pod kątem zagrożeń przyczyniających się do zaistnienia wypadków z udziałem maszyn i urządzeń rolniczych?

 

Lista ta została opracowana przez pracowników Centrali Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w oparciu o analizę najczęstszych przyczyn czy okoliczności wypadków z udziałem maszyn i  urządzeń rolniczych. Pytania zostały dobrane i ułożone tak, by właściciel gospodarstwa rolnego po udzieleniu odpowiedzi na nie miał pełen obraz, co wymaga ewentualnej interwencji w jego gospodarstwie.

 

Co skłoniło KRUS do stworzenia takiej listy?

 

Eksperci uznali, że określenie nieprawidłowości w środowisku pracy i życia rolnika, a następnie ich likwidowanie, to dobry początek w dążeniu do zadbania o bezpieczeństwo w gospodarstwie rolnym. Wiedza o stanie maszyn może przyczynić się do uniknięcia wypadku przy pracy rolniczej. Uczciwe wypełnienie listy daje rolnikowi obraz, który sprzęt należy naprawić, co może powodować ewentualne zagrożenie życia i skłonić do zmiany tego stanu rzeczy.

 

Czy kolejność pytań jest celowa? Skąd ich taki dobór?

 

Dobór pytań do listy kontrolnej został oparty na analizie najczęstszych przyczyn wypadków, do jakich dochodzi z udziałem maszyn. Oczywiście nie jest to kolejność „sztywna” i niepodlegająca w przyszłości modyfikacjom. Ponadto należy pamiętać, że rodzaj pytań oraz ich waga mogą się zmieniać w zależności od prowadzonej działalności, bo wiele zależy od różnych czynników występujących w samych gospodarstwie rolnym, np. rodzaju produkcji, ilości i różnorodności sprzętu rolniczego będącego na wyposażeniu gospodarstwa itp.

Monika Grudzińska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

LUZ na rzecz hospicjum dziecięcego!


3 października w sali widowiskowej „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach Alternatywny Teatr Tańca LUZ wystawił spektakl „Dzieci Powstania’44”. Cały dochód ze sprzedaży biletów - cegiełek został przekazany na rzecz Fundacji Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

IX Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn


Cnota męstwa ma dwa wymiary - to odwaga mierzenia się z problemami, ale też wytrwałość, tj. trwanie i wierność - wskazanie dla uczestników IX Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn odbywającej się w tym roku pod hasłem „Bądź odporny jak uderzone kowadło” wybrzmiało bardzo dobitnie. Do sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich, które od lat jest miejscem wspólnej modlitwy przedstawicieli kilku pokoleń mężczyzn naszej diecezji, w niedzielę 6 października przyjechało ponad tysiąc osób - zarówno w zorganizowanych grupach, autokarami i motocyklami, jak też indywidualnie. Jak co roku, w programie znalazły się konferencje, modlitwa różańcowa i Eucharystia. [fot. Jarosław Kurzawa]

PATRONAT "ECHO"


A gdyby Jej nie było...
27 października, o 16.00, w Rykach odbędzie się spotkanie z lokalną historią. Wykład wygłosi prof. Ewa M, kierownik Zakładu Myśli Politycznej UMCS w Lublinie.
więcej »
Moniuszko w dwóch odsłonach
To tytuł muzycznego projektu, który powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kameralistów. W ramach przedsięwzięcia odbędą się dwa koncerty w trzech miastach województwa mazowieckiego: Siedlcach, Mińsku Mazowieckim i Długosiodle.
więcej »
Czas rozwinąć skrzydła
23 października już po raz czwarty odbędzie się Konkurs Piosenki Religijnej „Cantate Deo” organizowany przez Katolicką Szkołę Podstawową im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach.
więcej »
III Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej
W dniach 18-19 października w Pałacu Prymasowskim w Warszawie odbędzie się III Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej. Organizatorem wydarzenia jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.
więcej »
Biesiada Podlasko-Mazowiecka
19 października w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbędzie się konkurs kulinarny pn. „Biesiada Podlasko-Mazowiecka”.
więcej »
Niepełnosprawni też mają pasje!
„niepełnoSPRAWNI i pasje” - to hasło VIII Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych, imprezy organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej Warsztat Terapii Zajęciowej w Białej Podlaskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Dotyk nieba
Na „Dotyk nieba” składa się kilkanaście opowieści o niezwykłych wydarzeniach w życiu bohaterów pochodzących z różnych stron naszego kraju.
więcej »
Czy wiesz, o co prosisz?
Odmawiana po wielokroć, rano i wieczorem, wyznawana wspólnie podczas Eucharystii, znana od dziecka. „Ojcze nasz” powtarzamy tysiące razy, ale czy naprawdę rozumiemy, co mówimy?
więcej »
Lektura ku przestrodze
„Zakładnicy złego” - książka, którą, uznając za niezwykle wartościową, postanowiło wznowić Wydawnictwo Fronda - we wcześniejszym wydaniu nosiła tytuł „Czarny sakrament. Prawdziwe historie opętań i egzorcyzmów”.
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR