21 października 2019 r. Imieniny obchodzą: Urszuli, Celiny, Hilarego

Pogoda: Siedlce

Numer 42
17-23 października 2019r.

menu

NEWS

W najnowszym numerze m.in. o tym, jak możemy pomagać naszym misjonarzom! Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Sesja rady miasta

3 września 2019 r.

STBS z nowymi zadaniami


fot. ARCHIWUM

Radni zdecydowali o przekazaniu Siedleckiemu Towarzystwu Budownictwa Społecznego zadań, które dotąd wykonywały zewnętrzne firmy.

Chodzi o utrzymanie porządku na terenach wokół budynków komunalnych administrowanych przez miejską spółkę. Dzięki tej decyzji miasto ma zaoszczędzić ponad 200 tys. zł rocznie. Początkowo radni podchodzili do pomysłu sceptycznie, o czym świadczy fakt, że już dwukrotnie odrzucali projekty uchwał w tej sprawie. Podczas sierpniowej sesji rady miasta również przedstawili szereg wątpliwości. Robert Chojecki mówił o jakości wykonywanych usług, wskazując na dużą liczbę zadań, które przejmie na siebie STBS. W tym m.in.: opróżnianie śmietniczek znajdujących się na terenie osiedli, bieżące usuwanie śmieci i innych zanieczyszczeń z placów, zieleńców, sprzątanie ulic, utrzymanie terenów zielonych, odchwaszczanie chodników, dróg wewnętrznych i parkingów. - Czy prezes STBS jest w pełni świadomy nakładanych obowiązków i gwarantuje wykonanie powierzonych zadań z zapewnieniem tych usług na bardzo wysokim poziomie? - dopytywał radny.

Martę Sosnowską interesowało, czy STBS jest gotowy do przejęcia nowych zadań pod względem sprzętowym i osobowym, a także, czy wzrost kosztów związanych z nowymi obowiązkami wpłynie na kondycję finansową spółki. - Nikt chyba by nie chciał, żeby z tego powodu wzrosły czynsze za wynajmowane lokale - zaznaczyła radna.

Zdaniem Mariusza Dobijańskiego zaprezentowane kalkulacje kosztów są „zupełnie nieprzystosowane do rzeczywistości”. - Skąd przekonanie, że STBS będzie firmą tańszą niż jakakolwiek inna, pozyskana w efekcie przetargu. Czy składane było takie zapytanie na rynku, czy zakładając taką, a nie inną kalkulację, uznano, że i tak nikt za te pieniądze nie wykona tego zadania? - pytał. Radny chciał też wiedzieć, skąd będą pochodziły pieniądze na realizację przedsięwzięcia. - Czy będą to środki własne STBS, pochodzące z budżetu miasta, a może ze wzrostu czynszów w zasobach komunalnych? Czy będzie to rodziło konsekwencje dla pozostałych mieszkańców bloków administrowanych przez STBS? - dopytywał M. Dobijański.

Także Maciej Nowak przyznał, że ma bardzo duże obiekcje. - Na pewno na bieżąco będę śledził jakość wykonanych usług, bo to, że zostaną zrealizowane to pewne, ale nam najbardziej zależy na jakości - zwrócił uwagę. - Mam nadzieję, że jakość nie spadnie. Będziemy to jako radni monitorowali - dodał wiceprzewodniczący rady, podkreślając, że daje nowemu prezesowi spółki kredyt zaufania.

 

Taniej i lepiej?

Skarbnik miasta Kazimierz Paryła i prezes STBS Adam Zawadzki zgodnie przekonywali, że należąca do samorządu spółka będzie wykonywać powierzone jej zadania taniej, bo przy minimalnym zysku. - Wyniesie on niecałe 2 tys. zł. Nie widzę na rynku firmy komercyjnej, która wykonywałaby usługę za taki zysk - zwrócił uwagę prezes STBS, dodając, że informacja przekazana radnym powstała na bazie kalkulacji rynkowych oraz aktualnych cen.

- W dużym zakresie jesteśmy przygotowani do przejęcia zadań. Kwestia zakupu podstawowego sprzętu nie jest problemem. Czy to będzie kosztowało 10 tys. zł więcej, czy mniej, nie ma większego znaczenia, z tego względu, że kondycja spółki jest dosyć dobra i wydatek, jaki poniesiemy na sprzęt, będzie się amortyzował przez lata - wyjaśniał A. Zawadzki, informując o potrzebie zatrudnienia kilku nowych pracowników.

Rachunki STBS będzie wystawiać miastu. Pierwsza faktura pojawi się w styczniu 2020 r. Skarbnik przypomniał, że wcześniej zasobami komunalnymi administrowała firma z Kielc, z czego zarówno mieszkańcy, jak i urząd miasta nie byli zadowoleni. - Było mnóstwo skarg. Umowa nie była wykonywana w sposób właściwy. Wydział gospodarki komunalnej miał ciągle z nimi kłopoty - przypomniał skarbnik. I zapewnił: - Przejęcie zadań przez STBS nie pogorszy jakości pracy spółki i nie będzie miało wpływu na podwyższenie czynszu ani w STBS, ani w zasobach komunalnych.

Prezydent Andrzej Sitnik wyraził przekonanie, że „jeżeli te usługi będzie wykonywała spółka miejska, ich poziom będzie zdecydowanie wyższy, a koszty mniejsze”.

Po długiej dyskusji radni 13 głosami „za”, przy jednym przeciw i ośmiu wstrzymujących się przyjęli uchwałę.

HAH

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

LUZ na rzecz hospicjum dziecięcego!


3 października w sali widowiskowej „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach Alternatywny Teatr Tańca LUZ wystawił spektakl „Dzieci Powstania’44”. Cały dochód ze sprzedaży biletów - cegiełek został przekazany na rzecz Fundacji Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

IX Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn


Cnota męstwa ma dwa wymiary - to odwaga mierzenia się z problemami, ale też wytrwałość, tj. trwanie i wierność - wskazanie dla uczestników IX Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn odbywającej się w tym roku pod hasłem „Bądź odporny jak uderzone kowadło” wybrzmiało bardzo dobitnie. Do sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich, które od lat jest miejscem wspólnej modlitwy przedstawicieli kilku pokoleń mężczyzn naszej diecezji, w niedzielę 6 października przyjechało ponad tysiąc osób - zarówno w zorganizowanych grupach, autokarami i motocyklami, jak też indywidualnie. Jak co roku, w programie znalazły się konferencje, modlitwa różańcowa i Eucharystia. [fot. Jarosław Kurzawa]

PATRONAT "ECHO"


A gdyby Jej nie było...
27 października, o 16.00, w Rykach odbędzie się spotkanie z lokalną historią. Wykład wygłosi prof. Ewa M, kierownik Zakładu Myśli Politycznej UMCS w Lublinie.
więcej »
Moniuszko w dwóch odsłonach
To tytuł muzycznego projektu, który powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kameralistów. W ramach przedsięwzięcia odbędą się dwa koncerty w trzech miastach województwa mazowieckiego: Siedlcach, Mińsku Mazowieckim i Długosiodle.
więcej »
Czas rozwinąć skrzydła
23 października już po raz czwarty odbędzie się Konkurs Piosenki Religijnej „Cantate Deo” organizowany przez Katolicką Szkołę Podstawową im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach.
więcej »
III Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej
W dniach 18-19 października w Pałacu Prymasowskim w Warszawie odbędzie się III Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej. Organizatorem wydarzenia jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.
więcej »
Biesiada Podlasko-Mazowiecka
19 października w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbędzie się konkurs kulinarny pn. „Biesiada Podlasko-Mazowiecka”.
więcej »
Niepełnosprawni też mają pasje!
„niepełnoSPRAWNI i pasje” - to hasło VIII Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych, imprezy organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej Warsztat Terapii Zajęciowej w Białej Podlaskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Dotyk nieba
Na „Dotyk nieba” składa się kilkanaście opowieści o niezwykłych wydarzeniach w życiu bohaterów pochodzących z różnych stron naszego kraju.
więcej »
Czy wiesz, o co prosisz?
Odmawiana po wielokroć, rano i wieczorem, wyznawana wspólnie podczas Eucharystii, znana od dziecka. „Ojcze nasz” powtarzamy tysiące razy, ale czy naprawdę rozumiemy, co mówimy?
więcej »
Lektura ku przestrodze
„Zakładnicy złego” - książka, którą, uznając za niezwykle wartościową, postanowiło wznowić Wydawnictwo Fronda - we wcześniejszym wydaniu nosiła tytuł „Czarny sakrament. Prawdziwe historie opętań i egzorcyzmów”.
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR