21 listopada 2019 r. Imieniny obchodzą: Albert, Janusz, Konrad

Pogoda: Siedlce

Numer 47
21-27 listopada 2019r.

menu

NEWS

W bieżącym numerze materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Miliony na sprzęt

3 września 2019 r.

Szpital otrzymał wsparcie od premiera


fot. ARCHIWUM

Za pozyskane środki zostanie zakupiony sprzęt, a rycka placówka zacznie działać sprawniej. Mateusz Morawiecki przyznał szpitalowi powiatowemu 2,5 mln zł dotacji.

Pieniądze będą pochodziły z rezerwy ogólnej Prezesa Rady Ministrów. Informację i decyzję w tej sprawie przekazał staroście powiatu ryckiego Dariuszowi Szczygielskiemu goszczący na niedzielnych dożynkach doradca szefa polskiego rządu Piotr Patkowski. - Ta dotacja jest esencją polityki zrównoważonego rozwoju, która polega na transferowaniu środków tam, gdzie są one potrzebne - przekonuje urzędnik Kancelarii PRM. Przyznane pieniądze wpłynęły na konto powiatu w poniedziałek 26 sierpnia. Mają zostać przeznaczone na sprzęt i uruchomienie placówki. Potrzeby są ogromne. - Zamierzamy kupić nowy tomograf komputerowy. Ten, który mamy obecnie, jest awaryjny, a szpital tylko go dzierżawi. Tak samo jest z gastroskopem, dlatego chcemy nabyć dwa urządzenia tego typu - mówi naczelnik wydziału rozwoju i zarządzania mieniem powiatu Aneta Ochal. Ponadto na liście brakującego sprzętu znajdują się m.in.: dwa zestawy aparatu USG ze wszystkimi końcówkami, aparat do kolonoskopii, defibrylator i kardiogram.

Potrzebne są też łóżka, bo te, które są na wyposażeniu szpitala - podobnie jak tomograf - są tylko dzierżawione.

Zanim jednak do szpitala trafi nowy sprzęt, trzeba przejść wszelkie procedury związane z jego zakupem. - Nasz wniosek musi być wcześniej zaopiniowany przez marszałka województwa, potem zostanie przesłany do ministerstwa infrastruktury oraz finansów, a na końcu zatwierdzony przez KPRM - tłumaczy A. Ochal.

 

Razem dla dobra mieszkańców

Pieniądze z rezerwy ogólnej premiera to znaczący sukces powiatu. Nad jego osiągnięciem pracowało kilku samorządowców i polityków. - Wniosek został złożony do kancelarii premiera za pośrednictwem wojewody lubelskiego. Z inicjatywą przekazania środków wystąpił minister w KPRM Michał Dworczyk, a z ramienia sejmiku województwa całą sprawę od początku pilotował radny Leszek Kowalczyk - zaznacza starosta rycki D. Szczygielski. Oprócz tego powiat mógł liczyć też na innych sprzymierzeńców: ministra środowiska Henryka Kowalczyka, ministra finansów Mariana Banasia i wicepremiera Jacka Sasina. Wszystko to sprawiło, że zamiast pierwotnie planowanych 2 mln zł premier postanowił zwiększyć dofinansowanie o pół miliona.

Ale nie są to jedyne źródła wsparcia, z jakich skorzysta szpital. Na jego uruchomienie złożyły się też okoliczne gminy. Niektóre urządzenia przypadły lecznicy w drodze zajęcia komorniczego. Wzięło się to stąd, że dotychczasowy dzierżawca - firma AMG Centrum Medyczne - ma dług wobec szpitala w wysokości 442 tys. zł. Istotnym źródłem finansowym są też kwesty. Do tej pory do puszek udało się zebrać aż 60 tys. zł.

 

Wystartuje jesienią

W związku ze strumieniem pieniędzy, jaki trafia na konto szpitala, starostwo ma nadzieję na szybsze uruchomienie placówki. Zdaniem ryckiego starosty realnym terminem może być początek października. Ale nie znaczy to, że wcześniej lecznica będzie zamknięta dla pacjentów. Już teraz można w niej wykonać badania tomografem komputerowym i endoskopem.

Szpital podpisał też umowę dzierżawy karetki. Dyżur w zespole ratunkowym pełnią dwaj ratownicy i jeden lekarz. Ich obecność znacznie poprawiła jakość ryckiej służby zdrowia. Przez ostatnich sześć lat karetka przebywała bowiem na ul. Kolejowej w Rykach.

Dalszy etap stopniowego uruchamiania placówki rozpoczął się we wrześniu. Od tego momentu ruszyła pulmunologia i ambulatoryjna opieka specjalistyczna. Ale to nie wszystko. - Będziemy występować do Narodowego Funduszu Zdrowia o zgodę na kolejne poradnie: chirurgiczną, ginekologiczną, endokrynologiczną i ortopedyczną - zapowiada rycki starosta.

Tomasz Kępka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

III Forum Miłosierdzia


9 listopada w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach odbyło się III Forum Miłosierdzia, zorganizowane przez Caritas Diecezji Siedleckiej. Wydarzenie było formą podziękowania darczyńcom, którzy na co dzień wspierają organizację. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Konkurs Pieśni Patriotycznej


13 listopada odbył się Konkurs Pieśni Patriotycznej „Patriota 2019” zorganizowany przez Caritas Diecezji Siedleckiej. Wystąpiły dzieci i młodzież z terenu diecezji siedleckiej. Koncert był bardzo zróżnicowany, śpiewali soliści, ale nie zabrakło też wieloosobowych chórów i zespołów. Uczestnikom towarzyszyły również instrumenty, była gitara, skrzypce a nawet akordeon. Wszystkich połączył duch patriotyzmu i pamięć o tych, którzy zapłacili najwyższą cenę za wolność naszej ojczyzny. [fot. Monika Król]

PATRONAT "ECHO"


Przegląd teatrów obrzędowych
23 listopada w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach po raz trzeci odbędzie się Regionalny Przegląd Teatrów Obrzędowych.
więcej »
Duchowy prezent św. Mikołaja
Już po raz trzeci Bractwo Różańcowe Akademii Młodzieżowej przy parafii św. Mikołaja w Lublinie organizuje akcję „Duchowy prezent św. Mikołaja”.
więcej »
Widzę i reaguję
Grupa społecznych instruktorów młodzieżowych PCK Włodawa zaprasza dzieci i młodzież do udziału w spotkaniu edukacyjnym „Widzę, reaguję”. Odbędzie się ono 21 listopada, o 10.30, w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. ks. J. Twardowskiego we Włodawie.
więcej »
O historii regionu
29 listopada w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie odbędzie się sesja naukowa pn. Osadnictwo nad górną Toczną we wczesnym i późnym średniowieczu.
więcej »
 

POLECAMY


Żniwo wielkie
Z uczciwością i w prostocie swe misyjne powołania podjęli dwaj karmelici bosi: br. Marceli Szlósarczyk i br. Ryszard Żak. Drogi wyznaczone przez Boga powiodły ich z południa Polski, znad rzeki Raby, nad jezioro Tanganika, do Burundi i Rwandy.
więcej »
Czytam, bo lubię!
To tytuł powiatowego konkursu teatralnego, którego organizatorem jest Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Łosicach. Jest on częścią zadania „Ku chwale książki”, które dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
więcej »
Broń dla wytrwałych
„Podajcie mi moją broń…” - mawiał często św. ojciec Pio, prosząc braci o podanie mu koronki Różańca. Tak, Różaniec jest bronią.
więcej »
 

SONDA

 

Przepowiednie o końcu świata to...

stek bzdur; w końcu nikt nie zna dnia ani godziny

wymysł sekt i różnej maści wróżbitów zbijających na ludzkiej naiwności majątek

powód do zmartwień dla tych, którzy nie przejmują się wiecznością

nie interesuje mnie to - żyję tym, co tu i teraz

nie mam zdaniaLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR