21 października 2019 r. Imieniny obchodzą: Urszuli, Celiny, Hilarego

Pogoda: Siedlce

Numer 42
17-23 października 2019r.

menu

NEWS

W najnowszym numerze m.in. o tym, jak możemy pomagać naszym misjonarzom! Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

W nowej aranżacji

3 września 2019 r.

Judaika turystycznym magnesem


fot. ARCHIWUM

Muzeum - Zespół Synagogalny otrzymało 398 tys. zł na modernizację wystawy stałej „Włodawskie judaika” w ramach rządowego projektu wspierania działań muzealnych.

Projekt, którego instytucją zarządzającą jest Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, zostanie zrealizowany w ciągu dwóch lat. Połowę kwoty muzeum otrzyma już wkrótce, drugą część w 2020 r. Historia Włodawy nierozerwalnie związana jest ze społecznością żydowską. Do 1939 r. istniała tu wyznaniowa gmina żydowska licząca ok. 7 tys. osób z terenu miasta i sąsiednich gmin wiejskich: Hańska, Sobiboru czy Wyryk. Żydzi włodawscy mieli własną, wybudowaną w 1764 r., synagogę oraz mniejszy budynek do codziennych modłów. Po wybuchu II wojny światowej na gminę nałożono wysoką kontrybucję pieniężną, pozamykano żydowskie sklepy i warsztaty rzemieślnicze, a mieszkańcom nakazano nosić specjalne opaski. Od 1940 r. zaczęto grupować ludność żydowską w getcie, które powstało między ulicami: Wyrykowską, Okunińską i Furmańską. Żydzi zatrudniani byli przez okupanta m.in. przy pracy nad osuszaniem tzw. krowiego bagna i stawu włodawskiego oraz przy regulacji rzek Tarasienki i Włodawki.

Wielu zginęło na skutek chorób, wycieńczenia i niedożywienia. W 1943 r. getto zostało zlikwidowane, a pozostałych przy życiu Żydów wymordowano w obozie zagłady w Sobiborze.

Od momentu powstania włodawskie muzeum - mieszczące się w budynkach synagogalnych - dba o pamięć o tej społeczności, która na trwałe wpisała się w dzieje miasta. Placówka gromadzi przedmioty związane z kulturą żydowską: pochodzące z zakupów bądź wypożyczeń obiekty związane z kultem religijnym.

 

W sercu wielkiej synagogi

Niestety zbiorów typowo włodawskich jest niewiele. - Mieszczą się zaledwie w jednej gablocie, nie licząc Tory, która ma osobne miejsce. Pamiątki te trafiły do nas w 1995 r. zupełnie przypadkiem. Judaiki odkryto podczas naprawy węzła energetycznego za synagogą. Mieliśmy też szczęście, że Talmud z Włodawy, prawdopodobnie z pieczęcią nauczyciela w szkole religijnej, który znalazł się w antykwariacie w Andrychowie, wrócił do nas - mówi Anita Lewczuk vel Leoniuk, dyrektor Muzeum-Zespołu Synagogalnego.

Przedmioty, które ubogacają zbiory placówki, przekazują też mieszkańcy. - Ostatnio pan Jan Franciszek Korzeniewski przekazał nam modlitewnik należący do ostatniej włodawskiej Żydówki - Sary Adler. Mamy szczęście, że są ludzie, którzy nie tylko ofiarują pamiątki, ale i poszukują informacji i interesują się historią ziemi włodawskiej - podkreśla Lewczuk vel Leoniuk. - Najcenniejszy dar ostatnich lat stanowi Tora, będąca w zasobach włodawskiej synagogi przed 1939 r. Księgę tę - mocno zniszczoną przez wojenną zawieruchę - przekazał muzeum w imieniu rodziny Brzozowskich. prof. Józef Fert - dodaje.

Torę trzeba było oddać do renowacji. - Dziś znajduje się w sercu wielkiej synagogi: w gablocie. O tym, że to cenny przedmiot, świadczą wizyty osób przyjeżdżających do miasta i odwiedzających muzeum. Niekiedy widok Tory powoduje wiele wzruszeń i łez na twarzach tych, którzy pamiętają dawne czasy i których rodziny tu żyły - opowiada dyrektor.

 

Poszukują informacji i pamiątek

Eksponaty związane z kultem religijnym prezentowane są na stałej wystawie judaików eksponowanej w sali męskiej wielkiej synagogi. „Judaika włodawskie” to jedna z największych w Polsce kolekcji. Obejrzeć można Torę - zwój pergaminowy, na którym spisano ręcznie pierwszych pięć ksiąg Biblii. Są również: korona na Torę - ozdoba zewnętrznych zwojów księgi, której używano w czasie uroczystych świąt; jad - przedmiot wykorzystywany podczas publicznego czytania zwojów Tory; mezuza - czyli pokryty cytatami z Biblii, zwinięty w rolkę pergamin umieszczony w pudełeczku z drewna, szkła lub metalu.

We włodawskim muzeum zobaczyć można też świecznik szabatowy, lampki chanukowe oraz inne przedmioty żydowskiego kultu domowego, np. używane przy błogosławieństwie wina.

Ekspozycja ta, w nowej odsłonie, tzn. po modernizacji, z pewnością zachęci kolejne osoby odwiedzające Włodawę do zajrzenia do muzeum.

Zakres prac obejmie: zmianę aranżacji, montaż nowych gablot wystawowych oraz odnowienie wnętrza sali modlitw. - Konserwacji zostanie poddany także Talmud babiloński. Jako muzealników, zwłaszcza placówki o takim profilu, interesują nas przede wszystkim judaika z gminy wyznaniowej we Włodawie. Dlatego przy realizacji tego projektu apelujemy o zgłaszanie do muzeum informacji dotyczących Żydów włodawskich, a także o przekazywanie przedmiotów po dawnych mieszkańcach naszego miasta. Najgorszą rzeczą byłoby wyrzucanie pamiątek, a to już się zdarzało. Poszukujemy także zdjęć, relacji i wszelkich informacji, po które sami możemy się zgłosić. Wystarczy zadzwonić pod numer: 538-412-654 - wyjaśnia A. Lewczuk vel Leoniuk.

Joanna Szubstarska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

LUZ na rzecz hospicjum dziecięcego!


3 października w sali widowiskowej „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach Alternatywny Teatr Tańca LUZ wystawił spektakl „Dzieci Powstania’44”. Cały dochód ze sprzedaży biletów - cegiełek został przekazany na rzecz Fundacji Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

IX Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn


Cnota męstwa ma dwa wymiary - to odwaga mierzenia się z problemami, ale też wytrwałość, tj. trwanie i wierność - wskazanie dla uczestników IX Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn odbywającej się w tym roku pod hasłem „Bądź odporny jak uderzone kowadło” wybrzmiało bardzo dobitnie. Do sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich, które od lat jest miejscem wspólnej modlitwy przedstawicieli kilku pokoleń mężczyzn naszej diecezji, w niedzielę 6 października przyjechało ponad tysiąc osób - zarówno w zorganizowanych grupach, autokarami i motocyklami, jak też indywidualnie. Jak co roku, w programie znalazły się konferencje, modlitwa różańcowa i Eucharystia. [fot. Jarosław Kurzawa]

PATRONAT "ECHO"


A gdyby Jej nie było...
27 października, o 16.00, w Rykach odbędzie się spotkanie z lokalną historią. Wykład wygłosi prof. Ewa M, kierownik Zakładu Myśli Politycznej UMCS w Lublinie.
więcej »
Moniuszko w dwóch odsłonach
To tytuł muzycznego projektu, który powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kameralistów. W ramach przedsięwzięcia odbędą się dwa koncerty w trzech miastach województwa mazowieckiego: Siedlcach, Mińsku Mazowieckim i Długosiodle.
więcej »
Czas rozwinąć skrzydła
23 października już po raz czwarty odbędzie się Konkurs Piosenki Religijnej „Cantate Deo” organizowany przez Katolicką Szkołę Podstawową im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach.
więcej »
III Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej
W dniach 18-19 października w Pałacu Prymasowskim w Warszawie odbędzie się III Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej. Organizatorem wydarzenia jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.
więcej »
Biesiada Podlasko-Mazowiecka
19 października w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbędzie się konkurs kulinarny pn. „Biesiada Podlasko-Mazowiecka”.
więcej »
Niepełnosprawni też mają pasje!
„niepełnoSPRAWNI i pasje” - to hasło VIII Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych, imprezy organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej Warsztat Terapii Zajęciowej w Białej Podlaskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Dotyk nieba
Na „Dotyk nieba” składa się kilkanaście opowieści o niezwykłych wydarzeniach w życiu bohaterów pochodzących z różnych stron naszego kraju.
więcej »
Czy wiesz, o co prosisz?
Odmawiana po wielokroć, rano i wieczorem, wyznawana wspólnie podczas Eucharystii, znana od dziecka. „Ojcze nasz” powtarzamy tysiące razy, ale czy naprawdę rozumiemy, co mówimy?
więcej »
Lektura ku przestrodze
„Zakładnicy złego” - książka, którą, uznając za niezwykle wartościową, postanowiło wznowić Wydawnictwo Fronda - we wcześniejszym wydaniu nosiła tytuł „Czarny sakrament. Prawdziwe historie opętań i egzorcyzmów”.
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR