21 października 2019 r. Imieniny obchodzą: Urszuli, Celiny, Hilarego

Pogoda: Siedlce

Numer 42
17-23 października 2019r.

menu

NEWS

W najnowszym numerze m.in. o tym, jak możemy pomagać naszym misjonarzom! Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Nowa instytucja

31 lipca 2019 r.

Dla najmniejszych mieszkańców

Za dwa miesiące w Ciciborze Dużym zostanie otwarty samorządowy żłobek. Prace adaptacyjne są już na finiszu.

Będzie to pierwszy żłobek w gminie Biała Podlaska. Powstanie dzięki rządowemu programowi „Maluch+”. Docelowo opiekę znajdzie tam 19 dzieci.

- W wyniku reformy oświatowej przenieśliśmy szkołę podstawową do budynku po gimnazjum. W efekcie uzyskaliśmy pusty obiekt. Postanowiliśmy go odpowiednio zagospodarować, dzieląc na połowę. W jednym skrzydle znajdzie się przedszkole, a w drugim żłobek. Obecnie trwają tam prace adaptacyjne. Szczególnych zmian wymagała ta część, którą przeznaczyliśmy na żłobek. Trzeba było przygotować odpowiednie sale i łazienki. Gruntowna modernizacja zakończy się w połowie sierpnia. Będzie nas kosztować 500 tys. zł - mówi Wiesław Panasiuk, wójt gminy Biała Podlaska, dodając, że na uruchomienie żłobka samorząd pozyskał rządową dotację w wysokości ponad 460 tys. zł. Z własnego budżetu dołożył kolejne 300 tys. zł. Oprócz prac budowlanych konieczny będzie także zakup wyposażenia.

- Żłobek ruszy od października. Właśnie rozpoczęliśmy nabór. Zainteresowanych zapisaniem swoich dzieci do nowej placówki zapraszamy do urzędu gminy na ul. Prostej 31, do pokoju nr 6. Trudno mi powiedzieć, czy nowy żłobek zaspokoi zapotrzebowanie na takie usługi w naszej gminie. Wiem, że aż 26 dzieci korzysta ze żłobków w mieście. Liczę, że choć część z tej grupy przepisze się do nowo otwartej placówki. Na świat przychodzą też kolejne dzieci, więc mam nadzieję, iż w żłobku nie będzie pusto. Jeśli liczba chętnych przewyższy liczbę miejsc, mamy możliwość rozszerzenia naszej oferty dla kolejnych 19 dzieci. O naborze informujemy za pomocą strony internetowej gminy i poprzez sołtysów - podkreśla wójt.

Jednocześnie trwa kompletowanie wykwalifikowanej kadry. Będzie liczyła pięć osób. Przedszkole w Ciciborze Dużym ruszy od września. Samorząd uruchamia w tej miejscowości dwa oddziały.

- Liczę na duże zainteresowanie ze strony rodziców. Do przedszkola w Rakowiskach mamy zgłoszonych 100 dzieci. Kolejne 50 maluchów wpisano na listę rezerwową. Pełnogodzinowe przedszkola prowadzimy też w Sworach, Woskrzenicach i Sławacinku Starym. Wszystkie są w pełni wykorzystane - podsumowuje W. Panasiuk.

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

LUZ na rzecz hospicjum dziecięcego!


3 października w sali widowiskowej „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach Alternatywny Teatr Tańca LUZ wystawił spektakl „Dzieci Powstania’44”. Cały dochód ze sprzedaży biletów - cegiełek został przekazany na rzecz Fundacji Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

IX Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn


Cnota męstwa ma dwa wymiary - to odwaga mierzenia się z problemami, ale też wytrwałość, tj. trwanie i wierność - wskazanie dla uczestników IX Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn odbywającej się w tym roku pod hasłem „Bądź odporny jak uderzone kowadło” wybrzmiało bardzo dobitnie. Do sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich, które od lat jest miejscem wspólnej modlitwy przedstawicieli kilku pokoleń mężczyzn naszej diecezji, w niedzielę 6 października przyjechało ponad tysiąc osób - zarówno w zorganizowanych grupach, autokarami i motocyklami, jak też indywidualnie. Jak co roku, w programie znalazły się konferencje, modlitwa różańcowa i Eucharystia. [fot. Jarosław Kurzawa]

PATRONAT "ECHO"


A gdyby Jej nie było...
27 października, o 16.00, w Rykach odbędzie się spotkanie z lokalną historią. Wykład wygłosi prof. Ewa M, kierownik Zakładu Myśli Politycznej UMCS w Lublinie.
więcej »
Moniuszko w dwóch odsłonach
To tytuł muzycznego projektu, który powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kameralistów. W ramach przedsięwzięcia odbędą się dwa koncerty w trzech miastach województwa mazowieckiego: Siedlcach, Mińsku Mazowieckim i Długosiodle.
więcej »
Czas rozwinąć skrzydła
23 października już po raz czwarty odbędzie się Konkurs Piosenki Religijnej „Cantate Deo” organizowany przez Katolicką Szkołę Podstawową im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach.
więcej »
III Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej
W dniach 18-19 października w Pałacu Prymasowskim w Warszawie odbędzie się III Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej. Organizatorem wydarzenia jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.
więcej »
Biesiada Podlasko-Mazowiecka
19 października w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbędzie się konkurs kulinarny pn. „Biesiada Podlasko-Mazowiecka”.
więcej »
Niepełnosprawni też mają pasje!
„niepełnoSPRAWNI i pasje” - to hasło VIII Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych, imprezy organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej Warsztat Terapii Zajęciowej w Białej Podlaskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Dotyk nieba
Na „Dotyk nieba” składa się kilkanaście opowieści o niezwykłych wydarzeniach w życiu bohaterów pochodzących z różnych stron naszego kraju.
więcej »
Czy wiesz, o co prosisz?
Odmawiana po wielokroć, rano i wieczorem, wyznawana wspólnie podczas Eucharystii, znana od dziecka. „Ojcze nasz” powtarzamy tysiące razy, ale czy naprawdę rozumiemy, co mówimy?
więcej »
Lektura ku przestrodze
„Zakładnicy złego” - książka, którą, uznając za niezwykle wartościową, postanowiło wznowić Wydawnictwo Fronda - we wcześniejszym wydaniu nosiła tytuł „Czarny sakrament. Prawdziwe historie opętań i egzorcyzmów”.
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR