21 października 2019 r. Imieniny obchodzą: Urszuli, Celiny, Hilarego

Pogoda: Siedlce

Numer 42
17-23 października 2019r.

menu

NEWS

W najnowszym numerze m.in. o tym, jak możemy pomagać naszym misjonarzom! Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmaitości

 
 

Projekt fundacji DONUM

31 lipca 2019 r.

Po wiedzę dla seniorów


fot. ARCHIWUM

„Przystanek wiedza” - tak brzmi hasło nowego działania realizowanego przez fundację DONUM. Podobnie jak w przypadku dwóch poprzednich projektów, grupą docelową zadania są seniorzy. W jakich zajęciach edukacyjnych udział wezmą tym razem?

W ramach programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku” fundacja DONUM - z sukcesem! - przeprowadziła projekty: „Dojrzałość okresem jest złotym” i „Ten cenny czas”. Beneficjentami działania miały być UTW istniejące w regionie bądź nowo powstałe. Pokłosiem realizacji drugiej edycji zadania było m.in. utworzenie UTW w Mordach. Ewa Jarocka - prezes fundacji nigdy nie ukrywała, iż myśl o sformalizowaniu działań seniorów w miejscu jej zamieszkania stała się i inspiracją, i siłą napędową w aplikowaniu o ministerialne środki służące aktywizacji UTW.

- Cele przyświecające realizacji obu poprzednich projektów były jasno określone: edukacja i integracja słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku - podkreśla E. Jarocka. W ramach działania odbywały się wykłady i zajęcia warsztatowe. Spotkania między członkami UTW będących beneficjentami zadania zaowocowały również cenną wymianą doświadczeń i przyjaźniami umacnianymi także na gruncie prywatnym. Seniorzy zgodnie podkreślali, iż - bazując na własnych możliwościach - nie mogliby pozwolić sobie na tak bogaty wachlarz zajęć czy prelekcji z udziałem wielu znamienitych gości.

Po zakończeniu drugiej edycji projektu apetyt na więcej tylko wzrósł… Słuchacze UTW z niecierpliwością oczekiwali na kolejną ofertę zajęć edukacyjno-integrujących. Dopytywali, czy będzie kontynuacja… - przyznaje.

Tymczasem - jak informuje prezes fundacji DONUM - ministerstwo nie ogłosiło naboru do nowych projektów adresowanych do seniorów. - Niemniej pojawiła się sposobność aplikowania o środki zewnętrzne w ramach projektu z pakietami edukacyjnymi dla UTW ogłoszonego przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej. Jako, że mam wieloletnie doświadczenie w pracy nad sporządzaniem wniosków projektowych, poczułam się w obowiązku, by spróbować i tym razem… Choć do końca wierzyłam, że się uda...

A jednak…

 

Z pakietem ciekawych wykładów

- Dotacje w ramach projektu „Przystanek wiedza” dofinansowanego ze środków budżetu województwa mazowieckiego otrzymały dwa podmioty z terenu Mazowsza - wyjaśnia E. Jarocka. W tym - reprezentowana przez nią fundacja! Realizacja zadania zakłada organizację i przeprowadzenie bloku wykładów z wielu dziedzin nauki. - Grupą docelową nadal są seniorzy. Tym razem jednak nie ma wymogu zakładającego współpracę wyłącznie z UTW. Zamysł jest taki, aby z pakietu prelekcji edukacyjnych mogła skorzystać jak najliczniejsza grupa osób starszych - dodaje.

Bazując na wcześniejszych doświadczeniach, prezes fundacji DONUM zaproponowała udział w zadaniu uniwersytetom, z którymi pracowała w ramach poprzednich projektów. I tak - obok Siedleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, UTW w Mordach, Sokołowie Podlaskim, Zbuczynie i Andrzejewie - do współpracy zaprosiła także Koło Emerytów i Rencistów działające w Mordach oraz sąsiadów - seniorów z Przesmyk.

Pani Ewa zostawiła też pakiet otwarty, czyli możliwość organizacji wykładów dla dodatkowych grup seniorów. Chęć przystąpienia do zadania wyrazili już m.in. słuchacze UTW w Węgrowie, z którymi współpracowała przy okazji realizacji pierwszego projektu. - Wszystkie osoby zainteresowane udziałem w prelekcjach zachęcam do kontaktu. Może nasze wspólne działanie zaowocuje także utworzeniem UTW w innych miejscowościach? - sugeruje.

 

Ma być edukacyjnie i naukowo

Jaki będzie ostateczny kształt przyszłych spotkań, pokaże czas… - W najbliższych dniach odbędzie się zebranie z koordynatorami, podczas którego omówimy szczegóły współpracy. Nabór chętnych grup zapoczątkowaliśmy już w czerwcu, zaś umowa na realizację zadania podpisana została z dniem 1 lipca. Wykłady rozpoczną się po wakacjach. Niemniej słuchacze UTW w Sokołowie Podlaskim już mają swój „malarski spacer” ulicami miasta. Uczęszczają na warsztaty plastyczne, w ramach których powstają ciekawe prace - zdradza.

Pytana o dziedziny, jakie znajdą się w obrębie zainteresowań słuchaczy, tj. tematykę wykładów, prezes fundacji DONUM wskazuje m.in.: problematykę zdrowotną, językoznawstwo, obrzędowość, kulturę czy muzykologię. - W planach mamy m.in. prelekcję o życiu i twórczości Stanisława Moniuszki, co jest istotne choćby w kontekście repertuaru Zespołu Kameralnego działającego przy UTW w Mordach - informuje. Mimo krótkiego stażu zespół, którego członkinią jest m.in. pani Ewa, z sukcesami reprezentuje miejscowość podczas regionalnych imprez kulturalnych oraz śpiewaczych przeglądów.

Ma być edukacyjnie i naukowo, jak na „Przystanek wiedza” przystało.

 

Zakończą koncertem świątecznym

W gamie zajęć - obok dominującej części wykładowej - znalazły się też wycieczki krajoznawcze i wyjazd do teatru. Pomysł - jak tłumaczy główna koordynatorka projektu - podyktowany jest względami praktycznymi. - Podczas gdy seniorzy z Siedlec czy Sokołowa Podlaskiego mogą na co dzień korzystać z bogatych ofert miejskich ośrodków kultury, osoby z mniejszych miejscowości, jak Mordy czy Przesmyki, mają utrudniony dostęp do atrakcji kulturowych i turystycznych - zaznacza E. Jarocka.

Realizacja projektu potrwa do 31 grudnia. - Planujemy, aby zwieńczeniem zadania był koncert świąteczny. Przy poprzednich projektach na zakończenie prezentowały się poszczególne uniwersytety. Obecne działania nie przewidują jednak warsztatów muzycznych, stąd gwiazdą spotkania będzie zaproszony zespół. Jaki konkretnie, niech pozostanie niespodzianką.


Na inaugurację

Projekt „Przystanek wiedza” zainaugurują wykłady audytoryjne w kilku miejscowościach. 19 września, o 16.00, w gmachu Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Mordach odbędzie się prelekcja pt. „Autoportret Kazimiery Iłłakowiczówny” dr. Andrzeja Borkowskiego z Instytutu Polonistyki i Neofilologii Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.

AW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

LUZ na rzecz hospicjum dziecięcego!


3 października w sali widowiskowej „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach Alternatywny Teatr Tańca LUZ wystawił spektakl „Dzieci Powstania’44”. Cały dochód ze sprzedaży biletów - cegiełek został przekazany na rzecz Fundacji Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

IX Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn


Cnota męstwa ma dwa wymiary - to odwaga mierzenia się z problemami, ale też wytrwałość, tj. trwanie i wierność - wskazanie dla uczestników IX Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn odbywającej się w tym roku pod hasłem „Bądź odporny jak uderzone kowadło” wybrzmiało bardzo dobitnie. Do sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich, które od lat jest miejscem wspólnej modlitwy przedstawicieli kilku pokoleń mężczyzn naszej diecezji, w niedzielę 6 października przyjechało ponad tysiąc osób - zarówno w zorganizowanych grupach, autokarami i motocyklami, jak też indywidualnie. Jak co roku, w programie znalazły się konferencje, modlitwa różańcowa i Eucharystia. [fot. Jarosław Kurzawa]

PATRONAT "ECHO"


A gdyby Jej nie było...
27 października, o 16.00, w Rykach odbędzie się spotkanie z lokalną historią. Wykład wygłosi prof. Ewa M, kierownik Zakładu Myśli Politycznej UMCS w Lublinie.
więcej »
Moniuszko w dwóch odsłonach
To tytuł muzycznego projektu, który powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kameralistów. W ramach przedsięwzięcia odbędą się dwa koncerty w trzech miastach województwa mazowieckiego: Siedlcach, Mińsku Mazowieckim i Długosiodle.
więcej »
Czas rozwinąć skrzydła
23 października już po raz czwarty odbędzie się Konkurs Piosenki Religijnej „Cantate Deo” organizowany przez Katolicką Szkołę Podstawową im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach.
więcej »
III Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej
W dniach 18-19 października w Pałacu Prymasowskim w Warszawie odbędzie się III Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej. Organizatorem wydarzenia jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.
więcej »
Biesiada Podlasko-Mazowiecka
19 października w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbędzie się konkurs kulinarny pn. „Biesiada Podlasko-Mazowiecka”.
więcej »
Niepełnosprawni też mają pasje!
„niepełnoSPRAWNI i pasje” - to hasło VIII Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych, imprezy organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej Warsztat Terapii Zajęciowej w Białej Podlaskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Dotyk nieba
Na „Dotyk nieba” składa się kilkanaście opowieści o niezwykłych wydarzeniach w życiu bohaterów pochodzących z różnych stron naszego kraju.
więcej »
Czy wiesz, o co prosisz?
Odmawiana po wielokroć, rano i wieczorem, wyznawana wspólnie podczas Eucharystii, znana od dziecka. „Ojcze nasz” powtarzamy tysiące razy, ale czy naprawdę rozumiemy, co mówimy?
więcej »
Lektura ku przestrodze
„Zakładnicy złego” - książka, którą, uznając za niezwykle wartościową, postanowiło wznowić Wydawnictwo Fronda - we wcześniejszym wydaniu nosiła tytuł „Czarny sakrament. Prawdziwe historie opętań i egzorcyzmów”.
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR