21 października 2019 r. Imieniny obchodzą: Urszuli, Celiny, Hilarego

Pogoda: Siedlce

Numer 42
17-23 października 2019r.

menu

NEWS

W najnowszym numerze m.in. o tym, jak możemy pomagać naszym misjonarzom! Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Potrzebne wsparcie dla strażaka

31 lipca 2019 r.

Ratował ludzi, dziś sam potrzebuje pomocy


fot. ARCHIWUM

Do tragedii doszło miesiąc temu na jednaj z posesji w miejscowości Nowy Żabieniec. Krzysztof Ostanek pomagał sąsiadowi przy łupaniu drewna na opał. W pewnym momencie pośliznął się, zaczepił rękawami o ruchome elementy urządzenia, po czym ostrza rębaka wciągnęły obie ręce. Zostały urwane na wysokości stawów łokciowych.

44-latek jeszcze nie tak dawno pomagał innym jako strażak, honorowy dawca krwi. Teraz sam potrzebuje pomocy, bo spotkało go nieszczęście. - Chciałem pomóc sąsiadowi przy łupaniu drzewa rębakiem. Pod koniec pracy pośliznąłem się i wsadziłem najpierw jedną rękę, a potem, chcąc się ratować, drugą rękę. I doszło do tragedii - opowiada K. Ostanek. Pierwszej pomocy udzielił mu sąsiad, zakładając opaski uciskające. I to chyba uratowało mężczyźnie życie.

- Kiedy dowiedziałam się, że mąż miał wypadek, natychmiast pobiegłam do posesję sąsiada. Krzysztof był przytomny. Zaczęłam krzyczeć, a on mnie pocieszał, że wszystko będzie dobrze - opowiada Anna, żona poszkodowanego strażaka.

44-latek szybko trafił do szpitala. Jego życiu zagrażało bezpośrednie niebezpieczeństwo, gdyż na skutek wypadku stracił bardzo dużo krwi. Zapadł w śpiączkę. Gdy się obudził, zapytał lekarza: „Gdzie są moje ręce?”. - Doktor odpowiedział, że nie nadawały się do przyszycia, bo były za bardzo zmiażdżone. Na koniec dodał: „Grunt, że żyjesz!” - wspomina K. Ostanek.

 

Dobro wraca

Strażacy i mieszkańcy gminy Wilga zaapelowali o oddawanie krwi dla 44-latka. On sam wprawdzie nie załamał się psychicznie, ale nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować. - Mąż dużo pracował, angażował się też społecznie. Jest strażakiem, radnym parafialnym, zasłużonym dawcą krwi. Działa na rzecz sołectwa. Po wypadku otrzymałam ogromne wsparcie. Słyszałam, że damy radę, że dobro wraca. I tak się stało. Spotkaliśmy się z wielką życzliwością lekarzy, pielęgniarek, personelu szpitala w Garwolinie i innych ludzi, za co z całego serca dziękujemy. Pomagają nam też rodzina i przyjaciele - podkreśla A. Ostanek.

 

Nauczyć się żyć na nowo

Rehabilitacja mężczyzny będzie długa i kosztowna. - Protezy bioniczne, o które chcemy zawalczyć, to ogromny wydatek. Za jedną trzeba zapłacić 250 tys. zł. To kwota dla nas nieosiągalna. Protezy pomogłyby - chociaż częściowo - powrócić mężowi do jako takiej sprawności - mówi żona. Obecnie Krzysztof potrzebuje pomocy w najprostszych czynnościach. Nie potrafi sam jeść ani się ubrać. Każdy dzień to dla niego nauka życia na nowo. Pomaga w tym rehabilitacja, którą przechodzi w garwolińskim szpitalu. - Widzimy już pierwsze efekty, ale to dopiero początki. Zdajemy sobie sprawę z tego, że przed nami długa droga. Niestety, dość kosztowna - przyznaje pani Anna. - Od chwili wypadku na moje barki spadło bardzo wiele. Wcześniej mąż pracował zawodowo, dorabiał, był przysłowiową złotą rączką. Obecnie nie jesteśmy w stanie poradzić sobie finansowo. Dlatego prosimy o wsparcie. Liczy się każda złotówka, każdy dar serca - zaznacza kobieta.

K. Ostanek pomagał innym, oddając krew, ratując jako strażak mienie i życie ludzkie. - Teraz ja proszę innych, by mi pomogli - dodaje 44-letni strażak.

Ostankowie mają nadzieję, iż uda im się zebrać potrzebną kwotę. Wiadomo - proteza to nie to samo co ręka, ale przynajmniej w pewnym stopniu pomoże w powrocie do samodzielności.


Strażakowi z Żabieńca można pomóc, wpłacając dowolną kwotę na nr konta udostępniony przez Stowarzyszenie Spłeczno-Kulturalne „Razem dla Gminy Wilga”: 18 9210 0008 0046 7656 2000 0060 z dopiskiem „Na pomoc dla Krzysztofa Ostanka”.

Waldemar Jaroń

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

LUZ na rzecz hospicjum dziecięcego!


3 października w sali widowiskowej „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach Alternatywny Teatr Tańca LUZ wystawił spektakl „Dzieci Powstania’44”. Cały dochód ze sprzedaży biletów - cegiełek został przekazany na rzecz Fundacji Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

IX Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn


Cnota męstwa ma dwa wymiary - to odwaga mierzenia się z problemami, ale też wytrwałość, tj. trwanie i wierność - wskazanie dla uczestników IX Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn odbywającej się w tym roku pod hasłem „Bądź odporny jak uderzone kowadło” wybrzmiało bardzo dobitnie. Do sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich, które od lat jest miejscem wspólnej modlitwy przedstawicieli kilku pokoleń mężczyzn naszej diecezji, w niedzielę 6 października przyjechało ponad tysiąc osób - zarówno w zorganizowanych grupach, autokarami i motocyklami, jak też indywidualnie. Jak co roku, w programie znalazły się konferencje, modlitwa różańcowa i Eucharystia. [fot. Jarosław Kurzawa]

PATRONAT "ECHO"


A gdyby Jej nie było...
27 października, o 16.00, w Rykach odbędzie się spotkanie z lokalną historią. Wykład wygłosi prof. Ewa M, kierownik Zakładu Myśli Politycznej UMCS w Lublinie.
więcej »
Moniuszko w dwóch odsłonach
To tytuł muzycznego projektu, który powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kameralistów. W ramach przedsięwzięcia odbędą się dwa koncerty w trzech miastach województwa mazowieckiego: Siedlcach, Mińsku Mazowieckim i Długosiodle.
więcej »
Czas rozwinąć skrzydła
23 października już po raz czwarty odbędzie się Konkurs Piosenki Religijnej „Cantate Deo” organizowany przez Katolicką Szkołę Podstawową im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach.
więcej »
III Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej
W dniach 18-19 października w Pałacu Prymasowskim w Warszawie odbędzie się III Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej. Organizatorem wydarzenia jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.
więcej »
Biesiada Podlasko-Mazowiecka
19 października w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbędzie się konkurs kulinarny pn. „Biesiada Podlasko-Mazowiecka”.
więcej »
Niepełnosprawni też mają pasje!
„niepełnoSPRAWNI i pasje” - to hasło VIII Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych, imprezy organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej Warsztat Terapii Zajęciowej w Białej Podlaskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Dotyk nieba
Na „Dotyk nieba” składa się kilkanaście opowieści o niezwykłych wydarzeniach w życiu bohaterów pochodzących z różnych stron naszego kraju.
więcej »
Czy wiesz, o co prosisz?
Odmawiana po wielokroć, rano i wieczorem, wyznawana wspólnie podczas Eucharystii, znana od dziecka. „Ojcze nasz” powtarzamy tysiące razy, ale czy naprawdę rozumiemy, co mówimy?
więcej »
Lektura ku przestrodze
„Zakładnicy złego” - książka, którą, uznając za niezwykle wartościową, postanowiło wznowić Wydawnictwo Fronda - we wcześniejszym wydaniu nosiła tytuł „Czarny sakrament. Prawdziwe historie opętań i egzorcyzmów”.
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR