21 października 2019 r. Imieniny obchodzą: Urszuli, Celiny, Hilarego

Pogoda: Siedlce

Numer 42
17-23 października 2019r.

menu

NEWS

W najnowszym numerze m.in. o tym, jak możemy pomagać naszym misjonarzom! Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Ten festyn to już tradycja

31 lipca 2019 r.

Było naprawdę słonecznie


fot. ARCH. MGOK MORDY

28 lipca odbył się w Mordach XX Jubileuszowy Festyn „Słoneczne lato”. Po raz pierwszy impreza miała miejsce na zrewitalizowanym rynku w centrum miasta.

- Z roku na rok w festynie „Słoneczne Lato” uczestniczy coraz więcej mieszkańców i gości. W tym roku impreza odbyła się na zrewitalizowanym rynku w centrum Mordów. To duża przestrzeń, a teren został przystosowany do odpoczynku i rekreacji mieszkańców - tłumaczy Jan Ługowski, burmistrz Mordów. - Dotychczas festyny odbywały się przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury lub przy szkole. W tym roku przenieśliśmy imprezę do centrum miasta. I to się sprawdziło. Planujemy już zorganizowanie w tym miejscu dożynek gminnych, które odbędą się 8 września - dodał.

Oficjalne otwarcie festynu nastąpiło o 16.00. Zaśpiewał Chór Kameralny UTW w Mordach, który mimo krótkiego stażu ma na swoim kącie wiele występów i nagród. Okrągła rocznica zmobilizowała lokalne zespoły do jeszcze większej pracy nad repertuarem na niedzielną imprezę. Od 14.00 na scenie swoje umiejętności wokalne i taneczne prezentowały Podlasianki i Krzymoszowianki. Wystąpił też duet Dwa Ziarna oraz zespół folklorystyczny Złote kłosy. Zaśpiewali też członkowie studia piosenki działającego przy MGOK w Mordach i uczniowie Szkoły Podstawowej w Radzikowie Wielkim. Zagrała Orkiestra Dęta OSP w Mordach, której z okazji 105-lecia istnienia Krzysztof Tchórzewski, minister energii, przekazał tubę basową. Do wspólnej zabawy porwała 6 Artystyczna Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Riff” z Siedlec i zespół Hot Air.

Wieczorem natomiast wystąpiły gwiazdy. Wojciech Gąssowski wraz z publicznością zaśpiewał jeden ze swoich przebojów „Gdzie się podziały tamte prywatki”, a zespół Dejw rozdawał płyty najbardziej rozśpiewanej części publiczności. Imprezę zakończyła o północy zabawa taneczna pod chmurką.

 

Dmuchańce, konkursy, loteria…

Oprócz koncertów i występów artystycznych organizatorzy przygotowali liczne atrakcje. Dla najmłodszych - dmuchańce, stoiska z zabawkami, konkurs plastyczny „Najpiękniejsze miejsce w Mieście i Gminie Mordy”, dla nieco starszych - wystawę prac artystek regionalnych. W świętowanie włączyła się również Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Ireny Ostaszyk w Mordach, która przygotowała kolaż, przedstawiający historię festynu na przełomie 20 lat, kiermasz książek i cieszącą się dużym powodzeniem loterię fantową.

 

Korzystne umowy

Znamiennym punktem festynu było podpisanie przez gminę umowy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie na dotację, dzięki której powstaną odnawialne źródła energii, oraz porozumienia dotyczącego otwarcia punktu konsultacyjnego programu „Czyste Powietrze”. W wydarzeniu wzięło udział wielu znamienitych gości m.in. minister środowiska Henryk Kowalczyk, minister energii K. Tchórzewski oraz wicewojewoda mazowiecki Sylwester Dąbrowski. - Dzięki podpisaniu umowy z WFOŚiGW wnioski z programu „Czyste Powietrze” będą przyjmowane w gminie. W tym celu przygotujemy specjalny punkt konsultacyjny i przeszkolimy pracownika, który udzieli niezbędnych informacji. Mieszkańcy nie będą musieli jechać do Siedlec, ale tu, na miejscu, otrzymają wszelką pomoc - podkreślił burmistrz J.P. Ługowski.

Monika Król

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

LUZ na rzecz hospicjum dziecięcego!


3 października w sali widowiskowej „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach Alternatywny Teatr Tańca LUZ wystawił spektakl „Dzieci Powstania’44”. Cały dochód ze sprzedaży biletów - cegiełek został przekazany na rzecz Fundacji Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

IX Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn


Cnota męstwa ma dwa wymiary - to odwaga mierzenia się z problemami, ale też wytrwałość, tj. trwanie i wierność - wskazanie dla uczestników IX Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn odbywającej się w tym roku pod hasłem „Bądź odporny jak uderzone kowadło” wybrzmiało bardzo dobitnie. Do sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich, które od lat jest miejscem wspólnej modlitwy przedstawicieli kilku pokoleń mężczyzn naszej diecezji, w niedzielę 6 października przyjechało ponad tysiąc osób - zarówno w zorganizowanych grupach, autokarami i motocyklami, jak też indywidualnie. Jak co roku, w programie znalazły się konferencje, modlitwa różańcowa i Eucharystia. [fot. Jarosław Kurzawa]

PATRONAT "ECHO"


A gdyby Jej nie było...
27 października, o 16.00, w Rykach odbędzie się spotkanie z lokalną historią. Wykład wygłosi prof. Ewa M, kierownik Zakładu Myśli Politycznej UMCS w Lublinie.
więcej »
Moniuszko w dwóch odsłonach
To tytuł muzycznego projektu, który powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kameralistów. W ramach przedsięwzięcia odbędą się dwa koncerty w trzech miastach województwa mazowieckiego: Siedlcach, Mińsku Mazowieckim i Długosiodle.
więcej »
Czas rozwinąć skrzydła
23 października już po raz czwarty odbędzie się Konkurs Piosenki Religijnej „Cantate Deo” organizowany przez Katolicką Szkołę Podstawową im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach.
więcej »
III Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej
W dniach 18-19 października w Pałacu Prymasowskim w Warszawie odbędzie się III Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej. Organizatorem wydarzenia jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.
więcej »
Biesiada Podlasko-Mazowiecka
19 października w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbędzie się konkurs kulinarny pn. „Biesiada Podlasko-Mazowiecka”.
więcej »
Niepełnosprawni też mają pasje!
„niepełnoSPRAWNI i pasje” - to hasło VIII Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych, imprezy organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej Warsztat Terapii Zajęciowej w Białej Podlaskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Dotyk nieba
Na „Dotyk nieba” składa się kilkanaście opowieści o niezwykłych wydarzeniach w życiu bohaterów pochodzących z różnych stron naszego kraju.
więcej »
Czy wiesz, o co prosisz?
Odmawiana po wielokroć, rano i wieczorem, wyznawana wspólnie podczas Eucharystii, znana od dziecka. „Ojcze nasz” powtarzamy tysiące razy, ale czy naprawdę rozumiemy, co mówimy?
więcej »
Lektura ku przestrodze
„Zakładnicy złego” - książka, którą, uznając za niezwykle wartościową, postanowiło wznowić Wydawnictwo Fronda - we wcześniejszym wydaniu nosiła tytuł „Czarny sakrament. Prawdziwe historie opętań i egzorcyzmów”.
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR