21 października 2019 r. Imieniny obchodzą: Urszuli, Celiny, Hilarego

Pogoda: Siedlce

Numer 42
17-23 października 2019r.

menu

NEWS

W najnowszym numerze m.in. o tym, jak możemy pomagać naszym misjonarzom! Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Historia

 
 

Zaproszenie na wystawę

31 lipca 2019 r.

Historia warta przypomnienia


fot. ARCHIWUM

Do 17 listopada w Muzeum Pożarnictwa w Kotuniu czynna będzie wystawa pt. „Oddział Polskiej Organizacji Wojskowej i Straż Ogniowa Ochotnicza w Kotuniu w latach 1915-1918”.

Wystawa ukazuje wkład strażaków z Kotunia, jednocześnie żołnierzy POW, w odzyskanie niepodległości przez Polskę w listopadzie 1918 r. i dalszą walkę w jej obronie, a także wkład pracy dla Polski w ramach Związku Peowiaków. Jej uroczyste otwarcie miało miejsce 18 listopada 2018 r. i połączone było z bogatym programem. Zarówno przebieg otwarcia wystawy, jak też zgromadzone dokumenty, zdjęcia i pamiątki zostały omówione w starannie opracowanym informatorze, który ukazał się w bieżącym roku, a opracowany został przez Zbigniewa Todorskiego, kierownika Muzeum Pożarnictwa. W październiku 1914 r. działającą w Siedlcach organizację strzelecką przekształcono w POW, a w listopadzie przybył do Siedlec Aleksander Miedziński z zadaniem utworzenia tu Komendy Okręgu II POW. Instruktor tegoż okręgu - mieszkający w Zofinowie pod Kotuniem Aleksander Kostrzewski, w 1915 r. przystąpił do organizowania oddziału POW na terenie ówczesnej gminy Żeliszew.

1 stycznia 1916 r. w Kotuniu została utworzona komenda lokalna POW z oddziałem liczącym 18 zaprzysiężonych żołnierzy. A. Kostrzewski „Bohun” był komendantem lokalnym do 17 kwietnia 1918 r. Następnie do 11 listopada 1918 r. funkcję tę pełnił Józef Wyrzykowski. Do października 1918 r. oddział POW w Kotuniu rozrósł się do 51 zaprzysiężonych żołnierzy, w tym osiem to kobiety. Posiadał dwa plutony i trzeci w trakcie organizacji oraz sekcję żeńską. Współpracowało z nim ok. 30 osób.

 

POW i konspiracja

Wystawa zorganizowana w muzeum w Kotuniu podzielona jest na dwie części. W tej zatytułowanej „Oni sięgnęli po wolność” pokazani zostali ludzie i dokumenty obrazujące działalność konspiracyjną oddziału POW w Kotuniu. Znalazły się tutaj zdjęcia komendantów, dowódców plutonów i żołnierzy POW oraz łączniczki Janiny Woźniak i Florentyny Godlewskiej prowadzącej punkt kontaktowy w miejscowym sklepie. Są też zdjęcia żołnierzy POW w mundurach Wojska Polskiego, w większości 22 Pułku Piechoty w Siedlcach utworzonego 25 listopada 1918 r. W gablocie pod fotografiami zaprezentowane zostały legitymacje z działalności w Związku Peowiaków i odznaczenia, jakie otrzymali za udział w walce o niepodległość Polski.

 

Pod szyldem SOO

Eksponaty zaprezentowane w części zatytułowanej „Zdjęcia i dokumenty Straży Ogniowej Ochotniczej w Kotuniu” stanowią dowody działalności żołnierzy POW w Kotuniu w ramach zorganizowanej w maju 2018 r. Straży Ogniowej Ochotniczej, której celem było zakonspirowanie działalności niepodległościowej. Znaleźć można tutaj m.in. zdjęcie organizatora straży Józefa Wyrzykowskiego, komendanta lokalnego od 18 kwietnia 1918 r., i kilku innych strażaków oraz Heleny Ruszowskiej, aktorki teatru amatorskiego wystawiającego sztuki patriotyczne. Tutaj także umieszczono stuletnie dokumenty, jak rachunek za sikawkę ręczną przenośną zakupioną w Fabryce Maszyn Rzewuski i Spółka w Warszawie. W gablocie pokazana została m.in. książka skarbnika SOO z 1918 r. oraz publikacje nt. dziejów OSP i POW wydane w 2018 r.

Na wystawie zaprezentowano także medal pamiątkowy wykonany z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w listopadzie 1918 r. Jego awers upamiętnia komendanta lokalnego POW w Kotuniu, a zarazem organizatora straży ogniowej w 1918 r. - J. Wyrzykowskiego, zaś rewers - setną rocznicę rozbrojenia Niemców przez żołnierzy POW.


Muzeum Pożarnictwa w Kotuniu jest czynne od wtorku do soboty, w godz. 10.00-16.00. Grupy zorganizowane należy zgłaszać wcześniej telefonicznie, dzwoniąc pod nr tel.: 25-641-44-40 lub 606-985-413. Ceny biletów: normalny - 4 zł, ulgowy - 2 zł.

LI

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

LUZ na rzecz hospicjum dziecięcego!


3 października w sali widowiskowej „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach Alternatywny Teatr Tańca LUZ wystawił spektakl „Dzieci Powstania’44”. Cały dochód ze sprzedaży biletów - cegiełek został przekazany na rzecz Fundacji Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

IX Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn


Cnota męstwa ma dwa wymiary - to odwaga mierzenia się z problemami, ale też wytrwałość, tj. trwanie i wierność - wskazanie dla uczestników IX Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn odbywającej się w tym roku pod hasłem „Bądź odporny jak uderzone kowadło” wybrzmiało bardzo dobitnie. Do sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich, które od lat jest miejscem wspólnej modlitwy przedstawicieli kilku pokoleń mężczyzn naszej diecezji, w niedzielę 6 października przyjechało ponad tysiąc osób - zarówno w zorganizowanych grupach, autokarami i motocyklami, jak też indywidualnie. Jak co roku, w programie znalazły się konferencje, modlitwa różańcowa i Eucharystia. [fot. Jarosław Kurzawa]

PATRONAT "ECHO"


A gdyby Jej nie było...
27 października, o 16.00, w Rykach odbędzie się spotkanie z lokalną historią. Wykład wygłosi prof. Ewa M, kierownik Zakładu Myśli Politycznej UMCS w Lublinie.
więcej »
Moniuszko w dwóch odsłonach
To tytuł muzycznego projektu, który powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kameralistów. W ramach przedsięwzięcia odbędą się dwa koncerty w trzech miastach województwa mazowieckiego: Siedlcach, Mińsku Mazowieckim i Długosiodle.
więcej »
Czas rozwinąć skrzydła
23 października już po raz czwarty odbędzie się Konkurs Piosenki Religijnej „Cantate Deo” organizowany przez Katolicką Szkołę Podstawową im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach.
więcej »
III Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej
W dniach 18-19 października w Pałacu Prymasowskim w Warszawie odbędzie się III Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej. Organizatorem wydarzenia jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.
więcej »
Biesiada Podlasko-Mazowiecka
19 października w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbędzie się konkurs kulinarny pn. „Biesiada Podlasko-Mazowiecka”.
więcej »
Niepełnosprawni też mają pasje!
„niepełnoSPRAWNI i pasje” - to hasło VIII Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych, imprezy organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej Warsztat Terapii Zajęciowej w Białej Podlaskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Dotyk nieba
Na „Dotyk nieba” składa się kilkanaście opowieści o niezwykłych wydarzeniach w życiu bohaterów pochodzących z różnych stron naszego kraju.
więcej »
Czy wiesz, o co prosisz?
Odmawiana po wielokroć, rano i wieczorem, wyznawana wspólnie podczas Eucharystii, znana od dziecka. „Ojcze nasz” powtarzamy tysiące razy, ale czy naprawdę rozumiemy, co mówimy?
więcej »
Lektura ku przestrodze
„Zakładnicy złego” - książka, którą, uznając za niezwykle wartościową, postanowiło wznowić Wydawnictwo Fronda - we wcześniejszym wydaniu nosiła tytuł „Czarny sakrament. Prawdziwe historie opętań i egzorcyzmów”.
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR