21 października 2019 r. Imieniny obchodzą: Urszuli, Celiny, Hilarego

Pogoda: Siedlce

Numer 42
17-23 października 2019r.

menu

NEWS

W najnowszym numerze m.in. o tym, jak możemy pomagać naszym misjonarzom! Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

Msza w intencji beatyfikacji bp. I. Świrskiego

31 lipca 2019 r.

Przyszedł, by służyć


fot. PODLASIE24

W każdym elemencie swego życia stawał się sługą dla drugiego dla człowieka, troszczył się przede wszystkim o dobro tej drugiej osoby - charakteryzował bp. Ignacego Świrskiego ks. dr Mariusz Świder, postulator procesu beatyfikacyjnego.

Jak co miesiąc, 25 lipca, o 12.00, w katedrze sprawowana była Msza św. w intencji rychłej beatyfikacji sługi Bożego bp. I. Świrskiego. Przewodniczył jej ks. M. Świder. W homilii przywołał przede wszystkim słowa Ewangelii, w której matka synów Zebedeusza - Jana i Jakuba - prosi Jezusa o zaszczytne miejsca dla nich. Bardzo ludzkie, praktyczne zabiegi Salome Pan Jezus potraktował jako punkt wyjścia do nauczania uczniów, jak powinni żyć. Jego odpowiedź - „Nie do Mnie jednak należy dać miejsce po mojej stronie prawej i lewej, ale dostanie się ono tym, dla których mój Ojciec je przygotował” - stanowi wyraz posłuszeństwa wobec woli Ojca. - Jezus wie, że wola Boga Ojca w stosunku do Niego i każdego człowieka jest czymś lepszym. Dlatego posłuszny Bogu Ojcu, mówi: zostawmy to Jemu - stwierdził kaznodzieja i przywołał kolejne wskazania Jezusa: „Nie tak będzie u was. Lecz kto by między wami chciał się stać wielkim, niech będzie waszym sługą”.

- Jako chrześcijanie jesteśmy wezwani do przemiany sposobu życia i myślenia narzuconego przez świat. W człowieku naznaczonym przez grzech, niestety, silne są tendencje dążenia do wielkości. Współczesny świat, tak jak w czasach Chrystusa, za niezbędny warunek sukcesu uznaje posiadanie władzy i pieniędzy - zaznaczył, przywołując wskazanie Jezusa: „A kto by chciał być pierwszym między wami, niech będzie niewolnikiem waszym. Na wzór Syna Człowieczego, który nie przyszedł, aby Mu służono, lecz aby służyć i dać swoje życie na okup za wielu”. Jezus, który jest posłuszny, oddaje woli Ojca to, co niejasne, trudne, niezrozumiałe. Jezus, który rozumie swoją misję jako służbę, dzisiaj pokazuje, że taka jest rzeczywista i prawdziwa droga ucznia - nie zawsze łatwa. To droga, którą kroczył nasz Zbawiciel i droga, na którą zostaliśmy zaproszeni my wszyscy - podkreślił. 

Zawsze troszczył się o drugiego człowieka
Dalszą część homilii ksiądz postulator poświęcił realizacji ewangelicznego przesłania w życiu sługi Bożego bp. I. Świrskiego. - Jego życie było jakby kalką tego, do czego Jezus zapraszał swoich uczniów: otwartości na wolę Bożą i gotowości jej spełnienia, nawet gdy była niezrozumiała i trudna. Tam, gdzie Bóg wezwał go do służby, robił to całkowitym oddaniem, z wielką miłością i odpowiedzialnością za ludzi, do których był wezwany - tłumaczył. - Bp I. Świrski w każdym elemencie swego życia stawał się sługą dla drugiego człowieka. Troszczył się przede wszystkim o dobro tej drugiej osoby, do której był posłany; czy to jako profesor Uniwersytet Stefana Batorego, kiedy rozdawał studentom swoją pensję, by mieli możliwość skończenia studiów, czy kiedy był rektorem seminarium, czy wcześniej - jako kapelan wojska polskiego, gdy zatroskany o żołnierzy stawał z nimi do pracy i był tym, który służy. Tak samo przez 22 lata posługi w naszej diecezji. Przyszedł nie po to, żeby mu służono, ale by służyć. Niósł Chrystusa drugiemu człowiekowi - mówił ks. M. Świder.

Przynosić Chrystusa innym
Nie zabrakło też odwołania do patrona dnia i legendarnego obrazu - św. Krzysztofa przenoszącego przez Jordan Pana Jezusa. Greckie „Christophoros” oznacza ‘niosący Chrystusa’, ‘przynoszący Chrystusa’. - Takim Christophoros dla nas, ludzi tej ziemi, przez 22 lata był bp Świrski: przynoszący Chrystusa w sakramentach świętych, w swoim nauczaniu, w postawie dobroczynności, otwartości, wrażliwości na ludzką krzywdę i biedę, a także przynoszący Chrystusa w każdym dobrym geście uśmiechu i znaku miłości - akcentował ks. Świder. - Sługa Boży chce nam pokazać, że droga naśladowania Chrystusa to droga służby drugiemu człowiekowi w Kościele. To droga posłuszeństwa woli Bożej i to droga przynoszenia Chrystusa w naszej codzienności każdemu człowiekowi. Bo może się okazać, że ten, któremu dzisiaj pomożemy, jest Chrystusem - zakończył.

LI

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

LUZ na rzecz hospicjum dziecięcego!


3 października w sali widowiskowej „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach Alternatywny Teatr Tańca LUZ wystawił spektakl „Dzieci Powstania’44”. Cały dochód ze sprzedaży biletów - cegiełek został przekazany na rzecz Fundacji Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

IX Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn


Cnota męstwa ma dwa wymiary - to odwaga mierzenia się z problemami, ale też wytrwałość, tj. trwanie i wierność - wskazanie dla uczestników IX Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn odbywającej się w tym roku pod hasłem „Bądź odporny jak uderzone kowadło” wybrzmiało bardzo dobitnie. Do sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich, które od lat jest miejscem wspólnej modlitwy przedstawicieli kilku pokoleń mężczyzn naszej diecezji, w niedzielę 6 października przyjechało ponad tysiąc osób - zarówno w zorganizowanych grupach, autokarami i motocyklami, jak też indywidualnie. Jak co roku, w programie znalazły się konferencje, modlitwa różańcowa i Eucharystia. [fot. Jarosław Kurzawa]

PATRONAT "ECHO"


A gdyby Jej nie było...
27 października, o 16.00, w Rykach odbędzie się spotkanie z lokalną historią. Wykład wygłosi prof. Ewa M, kierownik Zakładu Myśli Politycznej UMCS w Lublinie.
więcej »
Moniuszko w dwóch odsłonach
To tytuł muzycznego projektu, który powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kameralistów. W ramach przedsięwzięcia odbędą się dwa koncerty w trzech miastach województwa mazowieckiego: Siedlcach, Mińsku Mazowieckim i Długosiodle.
więcej »
Czas rozwinąć skrzydła
23 października już po raz czwarty odbędzie się Konkurs Piosenki Religijnej „Cantate Deo” organizowany przez Katolicką Szkołę Podstawową im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach.
więcej »
III Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej
W dniach 18-19 października w Pałacu Prymasowskim w Warszawie odbędzie się III Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej. Organizatorem wydarzenia jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.
więcej »
Biesiada Podlasko-Mazowiecka
19 października w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbędzie się konkurs kulinarny pn. „Biesiada Podlasko-Mazowiecka”.
więcej »
Niepełnosprawni też mają pasje!
„niepełnoSPRAWNI i pasje” - to hasło VIII Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych, imprezy organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej Warsztat Terapii Zajęciowej w Białej Podlaskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Dotyk nieba
Na „Dotyk nieba” składa się kilkanaście opowieści o niezwykłych wydarzeniach w życiu bohaterów pochodzących z różnych stron naszego kraju.
więcej »
Czy wiesz, o co prosisz?
Odmawiana po wielokroć, rano i wieczorem, wyznawana wspólnie podczas Eucharystii, znana od dziecka. „Ojcze nasz” powtarzamy tysiące razy, ale czy naprawdę rozumiemy, co mówimy?
więcej »
Lektura ku przestrodze
„Zakładnicy złego” - książka, którą, uznając za niezwykle wartościową, postanowiło wznowić Wydawnictwo Fronda - we wcześniejszym wydaniu nosiła tytuł „Czarny sakrament. Prawdziwe historie opętań i egzorcyzmów”.
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR