16 lipca 2019 r. Imieniny obchodzą: Maria, Stefan, Eustachy

Pogoda: Siedlce

Numer 28
11-17 lipca 2019r.

menu

NEWS

20 lipca, o 11.00, odbędzie się ingres bp. Piotra Sawczuka do drohiczyńskiej katedry.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmowy

 
 

Rozmowy ECHA

3 lipca 2019 r.

Doświadczyć wspólnoty Kościoła


fot. ARCHIWUM

Przed nami 39 Piesza Pielgrzymka Podlaska. Co sprawia, że co roku tysiące wiernych wyruszają na pątniczy szlak do tronu Matki na Jasnej Górze?

Doświadczenie Pana Boga i wspólnoty Kościoła. Życie w bliskości z Panem Bogiem daje nam poczucie szczęścia i spełnienia, to jest taka namiastka Nieba na ziemi - mówi ks. Paweł Bielecki, kierownik Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę. - Wychodząc na pątniczy szlak, zostawiamy wszystko, co wydaje nam się ważne i konieczne w życiu: dom, rodzinę, pracę. Okazuje się, że rozstając się, zyskujemy na nowo jeszcze więcej i bardziej. Chociaż znamy trasę, tak naprawdę idziemy w nieznane, bo nie wiemy, czy dojdziemy, kogo spotkamy po drodze. To pokazuje, że jesteśmy we właściwym miejscu, że mamy tak naprawdę wszystko, co potrzeba. To, co zostawiliśmy, nie jest, wbrew pozorom, aż tak ważne. Pielgrzymka zmienia patrzenie na życie. Pątnik, który wraca po pielgrzymce do domu, ma już nieco inną hierarchię wartości. Pielgrzymka to takie skuteczne narzędzie do budowania szczęścia osobistego, rodzinnego, małżeńskiego. Doświadczenie Pana Boga i wspólnoty Kościoła. Życie w bliskości z Panem Bogiem daje nam poczucie szczęścia i spełnienia, to jest taka namiastka Nieba na ziemi. Wychodząc na pątniczy szlak, zostawiamy wszystko, co wydaje nam się ważne i konieczne w życiu: dom, rodzinę, pracę. Okazuje się, że rozstając się, zyskujemy na nowo jeszcze więcej i bardziej. Chociaż znamy trasę, tak naprawdę idziemy w nieznane, bo nie wiemy, czy dojdziemy, kogo spotkamy po drodze. To pokazuje, że jesteśmy we właściwym miejscu, że mamy tak naprawdę wszystko, co potrzeba. To, co zostawiliśmy, nie jest, wbrew pozorom, aż tak ważne. Pielgrzymka zmienia patrzenie na życie. Pątnik, który wraca po pielgrzymce do domu, ma już nieco inną hierarchię wartości. Pielgrzymka to takie skuteczne narzędzie do budowania szczęścia osobistego, rodzinnego, małżeńskiego.

Szlak pielgrzymkowy jest sprawdzianem wiary, ale też wytrzymałości i cierpliwości. Wiele osób waha się, czy podjąć wyzwanie…

 

Nigdy się nie przekonają, dopóki nie spróbują. Podczas spotkań przedpielgrzymkowych w różnych miejscach diecezji mówię wprost: uważam, że każda osoba wierząca, członek Kościoła katolickiego powinien iść na pielgrzymkę. Niektórzy otwierają oczy ze zdziwienia: „Jak to? Nie każdy może”. Jeśli fizycznie nie da rady, jest przecież jeszcze pielgrzymowanie duchowe. Jeśli jesteś osobą wierzącą, nie ma miejsca na pytanie: „pójść czy nie?”. Odpowiedź powinna zawsze brzmieć: „idę”, tylko zastanowię się, w jakiej formie będę pielgrzymować. Jeśli z różnych powodów nie mogę iść na całą pielgrzymkę, to wyruszam na kilka dni, na dzień. Jeśli nie mogę fizycznie, to podejmuję pielgrzymowanie duchowe. To jest propozycja, którą daje nam Kościół i która jest wpisana w chrześcijaństwo.

Pielgrzymowanie jest obecne od początku istnienia Kościoła. Jezus jest pierwszym, który pielgrzymował. Maryja w swoim łonie zaniosła Go do Elżbiety. Kiedy dorastał w Nazarecie, Święta Rodzina co roku pielgrzymowała do Jerozolimy. A późnej, gdy Jezus rozpoczął publiczną działalność, sam przemierzał wsie i miasta, głosząc Królestwo Boże. Przykłady możemy mnożyć. Cała ziemska działalność Jezusa to jedno wielkie pielgrzymowanie. A kiedy zmartwychwstał, posłał Ducha Świętego do apostołów, żeby szli. Członek Kościoła to ten, który jest w drodze. Mamy iść z Jezusem i za Jezusem. Trzeba się tylko zastanowić, w jakiej formie.

Reasumując, jeśli jesteś człowiekiem wierzącym, chcesz doświadczyć Pana Boga i wspólnoty Kościoła - idź na pielgrzymkę. Chcesz coś zmienić w swoim życiu, to pielgrzymka zdecydowanie Ci w tym pomoże. Pielgrzymka jest tym, co zmienia ludzkie życie, wnosi wiele nowego. Najpierw decyzja: „chcę”, a potem: „Boże, poprowadź”, by zdumiewać się z cudów, które będą się dokonywały na naszych oczach.

 

Jak pątnicy zmierzający na Jasną Górę radzą sobie z chwilami słabości czy zniechęcenia? Bo z pewnością takie się zdarzają…

 

Najczęściej są to trudności fizyczne - nogi odmawiają posłuszeństwa albo odzywają się inne dolegliwości, z którymi dana osoba się boryka. Można mnożyć przypadki, że ktoś chciał wracać, a ktoś inny go zatrzymał, mówiąc: „poczekaj jeszcze dzień, przejedź ten odcinek, zaangażuj się w jakąś służbę, żeby nogi odpoczęły”. I tak idzie się dalej na zasadzie: jeszcze tylko jeden dzień, potem kolejny... A jak dojdzie się na Jasną Górę, to są już tylko łzy wzruszenia i wdzięczność Bogu: „dziękuję, że nie pozwoliłeś mi wrócić do domu”. Zdecydowana większość osób, która wybiera się na pielgrzymkę, dociera do celu... Być może z jakąś przerwą w trakcie. Tym samym zbijamy wszystkie argumenty w rodzaju: „pójdę, a nie dojdę”. Jak ktoś wyruszy, podejmie decyzję, ma wielkie pragnienie serca, żeby iść, uczestniczyć w pielgrzymce, to mogę śmiało powiedzieć: „jak wyjdziesz, to dojdziesz”. To bardzo istotne, szczególnie dla tych, którzy czegoś poszukują w życiu, chcą coś w nim zmienić. Myślę, że sporo osób nosi w sobie pragnienie, żeby wyrwać się z szarej codzienności, pewnych schematów myślenia, działania, nosi w sobie różne pragnienia, intencje, sprawy, z którymi się boryka na co dzień. Warto wyjść na pielgrzymkę, żeby spojrzeć na to świeżym okiem, z pewnego dystansu, oczyma Pana Boga, doświadczyć też pomocy drugiego człowieka, wspólnoty - bo to daje pielgrzymka - i z tym doświadczeniem mocnej, wartościowej wspólnoty wrócić do domu. Wrócić, wydaje się, że do tej samej rzeczywistości, tej samej pracy, ale już patrząc inaczej na pewne rzeczy. Czegoś doświadczyliśmy, potrafimy inaczej pewne rzeczy przeżywać, inaczej radzić sobie z problemami. Pielgrzymka przemienia człowieka wewnętrznie. Mamy się nawracać, zmieniać się, po to żyjemy na tym świecie...

 

Uczestnicy pielgrzymki mogą liczyć także na wsparcie osób, z którymi idą, jakie spotykają po drodze...

Zdecydowanie. Mamy dziś problem z budowaniem relacji. Widzimy, jak wiele jest podziałów między ludźmi - boją się siebie nawzajem, tego, jak inni zareagują na to, kim jestem, jak żyję, także na moje słabości. Obawiamy się, że ktoś będzie nas oceniał, krytykował, ganił. Tacy ludzie są na pielgrzymce. Natomiast miejsce, czas, przestrzeń, w której się w tym czasie poruszamy, sprawia, że to w ogóle nie stanowi dla nas problemu. W tej różnorodności, doświadczeniu różnych słabości ludzkich możemy tworzyć wielką, piękną rodzinę dzieci Bożych, patrzącą wzajemnie na siebie życzliwym okiem, która sobie wzajemnie pomaga, wspiera i podnosi z upadku, kiedy jest taka potrzeba, i idzie w jednym kierunku.

 

Co sprawia, że po raz kolejny wracają na pielgrzymkowy szlak?

 

Pierwsza przyczyna to działanie Ducha Świętego. W tym roku będziemy pielgrzymować pod hasłem „W mocy Ducha Świętego”. Wszystko, co dzieje się w przestrzeni Kościoła, jest działaniem Ducha Świętego. Jeżeli jest to Boże dzieło, a pielgrzymka, wierzymy i ufamy, że jest takim dziełem, tym pierwszym poruszycielem jest Duch Święty. To on jest tym, który pociąga człowieka, zaprasza i uświęca. Człowiek, który tego doświadczy, zobaczy, że poddając się działaniu Ducha Świętego, naprawdę wiele w swoim życiu zmieni na plus. A druga rzecz to kwestia wspólnoty Kościoła, w której działa Duch Święty.

 

Jak wygląda pielgrzymowanie duchowe?

 

Jeśli ktoś chce podjąć trud pielgrzymki duchowej, powinien wypełnić deklarację pielgrzyma duchowego - do pobrania we wszystkich parafiach diecezji. Składa się ona z dwóch części. Pierwsza - to informacje, na czym polega pielgrzymowanie duchowe, jakie warunki trzeba spełnić. Jest też modlitwa pielgrzyma oraz program Katolickiego Radia Podlasie, które będzie towarzyszyło pielgrzymom na trasie i zdawało relację na bieżąco. Druga część to formularz, gdzie wpisujemy intencje, które będą nam towarzyszyły podczas pielgrzymki, i które chcemy, aby pątnicy w trasie omodlili i zostawili u stóp Matki Bożej na Jasnej Górze. Więcej informacji dostępnych jest na stronie internetowej www.pielgrzymka-podlaska.pl oraz profilu FB.

 

Przygotowania do 39 PPP na Jasną Górę idą pełną parą. Gotowe są już znaczki dla pielgrzymów, które w tym roku wykonali osadzeni w Zakładzie Karnym w Siedlcach. Jak to się stało?

 

Osoba, która robiła do tej pory te znaczki, w tym roku z różnych względów nie mogła podjąć się tego zadania. Podzieliłem się tą wiadomością m.in. z ojcem duchownym pielgrzymki ks. Sebastianem Biskiem, jednocześnie pomagającym w Zakładzie Karnym w Siedlcach. Wpadł na pomysł, że to właśnie więźniowie mogliby przygotować takie znaczki. Skontaktowaliśmy się z kapelanem ZK ks. Mateuszem Czubakiem. Zarówno on, jak i osadzeni zareagowali pozytywnie. Podeszli do tego nie tylko w sposób praktyczny, że to praca, którą trzeba wykonać, ale włożyli w nią serce. Mówili, że robią te znaczki, aby pielgrzymi, niosąc je na swoich piersiach, zanieśli też ich intencje do Matki Bożej. Oni nie mogą iść, popełnili w swoim życiu wiele błędów, za które żałują i których konsekwencje dziś ponoszą, ale wierzą, że Maryja jest tą, która dotknie także ich serc i pomoże im zmienić życie. Znaczki, przedstawiające gołębicę symbolizującą Ducha Świętego, zostały wykonane w błyskawicznym tempie. Rozdamy je wszystkim, którzy będą uczestniczyć w pielgrzymce.

 

Dziękuję za rozmowę.


Duchowa pielgrzymka przeznaczona jest dla osób starszych, chorych i tych, które z różnych względów nie mogą uczestniczyć w pielgrzymce fizycznie, a także chcących łączyć się z pielgrzymami na trasie w sposób duchowy. W duchowej pielgrzymce może uczestniczyć każdy, kto w dniach od 1 do 15 sierpnia:

1. Będzie - w miarę możliwości - codziennie uczestniczył w Mszy św. i przystąpi do Komunii św.

2. Codziennie odmówi część Różańca św., modlitwę południową Anioł Pański i Apel Jasnogórski.

3. Każdy dzień przeżyje z konkretną intencją wynagradzającą, pokutną lub błagalną.

4. Codziennie odmówi Modlitwę Pielgrzyma.

5. Przekaże swoją intencję uczestnictwa kierownictwu pielgrzymki (korzystając z formularza, który prześle je wprost do kierownictwa pielgrzymki; wręczając ją swoim duszpasterzom, ewentualnie komuś, kto idzie na pielgrzymkę, prosząc, aby przekazał ją przewodnikowi w grupie; wkładając do koperty i wysyłając na adres Piesza Pielgrzymka Podlaska, ul. Brzeska 37, 08-110 Siedlce).

Kinga Ochnio

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 

15 lipca 2019 r.

Jubileuszowe świętowanie
27 lipca odbędą się jubileuszowe, 50 Dni Sławatycz. więcej »
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Siedlce dla Jezusa


W radosnej atmosferze uwielbienia blasku chwały Boga przebiegały koncerty i spotkania uwielbieniowy organizowane w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, 20 czerwca, w wielu miejscowościach naszego regionu. [fot. MK]

FOTOGALERIA

Diecezjalny Dzień Chorego


2 lipca w kodeńskim sanktuarium świętowano odpust ku czci Matki Bożej Kodeńskiej. Tradycyjnie został on połączony z Diecezjalnym Dniem Chorego. Centralnym punktem obchodów była suma odpustowa, której przewodniczył bp Kazimierz Gurda. Po Mszy św. ordynariusza udzielił zgromadzonym błogosławieństwa lourdzkiego. Ostatnim punktem było poświecenie nowej figury Matki Niepokalanej. Została ona umieszczona przed klasztorem ojców oblatów. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


XXVII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka
16 sierpnia pielgrzymi z całej Polski wyruszą z białostockiej katedry do Ostrej Bramy w Wilnie.
więcej »
Słoneczne lato
28 lipca na rynku w centrum miasta Mordy odbędzie się jubileuszowa, 20 edycja festynu „Słoneczne lato”.
więcej »
Dla każdego
Atrakcje dla starszych i młodszych oraz moc zabawy - tak zapowiadają się tegoroczne Dni Łosic. Impreza odbędzie się w dniach 19-21 lipca.
więcej »
Hańsk pszczelarstwem stoi
Wójt gminy Hańsk, Gminny Ośrodek Kultury w Hańsku, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Hańskiej, Stowarzyszenie Pszczelarzy Lubelskich w Lublinie, Nadbużański Związek Pszczelarzy w Chełmie zapraszają na XV Festyn „Dzień Pszczelarza” poświęcony pamięci ks. Jana Dolinowskiego Odbędzie się on w niedzielę 21 lipca.
więcej »
 

POLECAMY


By pamięć trwała
Trudno o przykład większego męstwa i poświęcenia niż obrona Lwowa w latach 1918-1919. Kiedy „wielka wojna” dobiegła końca, mieszkańcy tego pięknego miasta w dzień Wszystkich Świętych, 1 listopada 1918 r., wyszli rankiem na ulice.
więcej »
 

SONDA

 

I znowu wakacje...

to czas wypoczynku i ładowania akumulatorów

spędzam je w ruchu - kocham sport!

planuję wyjazd na własną rękę - nie ufam biurom podróży

nie lubię wakacji - nudzę się latem

czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR