23 października 2019 r. Imieniny obchodzą: Marleny, Edwarda, Seweryna

Pogoda: Siedlce

Numer 42
17-23 października 2019r.

menu

NEWS

W najnowszym numerze m.in. o tym, jak możemy pomagać naszym misjonarzom! Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Sesja rady miasta

3 lipca 2019 r.

Bez wotum zaufania


fot. M. SZEWCZUK

Prezydent Andrzej Sitnik nie otrzymał wotum zaufania od radnych. Zgodnie z nowymi przepisami ustawy o samorządzie wójtowie, burmistrzowie i prezydenci mają obowiązek przedstawiania co roku raportu o stanie gminy czy miasta.

Następnie podczas sesji radni głosują nad wotum zaufania. Brak wotum zaufania przez dwa lata z rzędu pozwala radnym na podjęcie uchwały o referendum, w którym mieszkańcy mogą odwołać prezydenta. Podczas dyskusji poprzedzającej głosowanie nad udzieleniem wotum zaufania pojawiły się zarzuty pod adresem A. Sitnika dotyczące braku współpracy z radą i wizji rozwoju miasta. - Wotum zaufania to coś, czym chciałbym obdarzyć prezydenta na przyszłość, mając nadzieję, że okaże się on człowiekiem, który nie tylko będzie współpracował z radą miasta, ale również nada kierunek rozwoju miasta, będzie w sposób odpowiedzialny podejmował decyzje razem z radą miasta, które będą służyły rozwojowi samorządności - stwierdził Mariusz Dobijański. - Z przykrością muszę przyznać, że tak jak przystępowałem do pracy w tej kadencji rady miasta z dużą nadzieją i optymizmem, tak teraz, pół roku później, te nadzieje i optymizm zmalały niemalże do zera. Patrząc na działania pana prezydenta, mam coraz głębsze przekonanie, że sprawy naszego samorządu nie idą w dobrym kierunku - dodał radny PO.

Na dowód braku współpracy prezydenta z radą miasta i działań wbrew swoim wcześniejszym zapowiedziom, radny przywołał projekty uchwał proponowane przez A. Sitnika, a odrzucone przez radnych, dotyczące m.in. podwyżek cen za śmieci, opłat za żłobek czy powierzenia nowych zadań Siedleckiemu Towarzystwu Budownictwa Społecznego. - Próby forsowania własnych pomysłów skutkują tym, że w sposób siłowy musimy narzucać własne propozycje, decydując się na szukanie większości w radzie miasta, często wbrew stanowisku prezydenta. Jestem głęboko zawiedziony tym, co się dzieje. Myślę, że bez zmiany stylu sprawowania władzy trudno będzie o wotum zaufania - przyznał radny. M. Dobijański wspomniał też o braku konkursu na prezesa Agencji Rozwoju Miasta Siedlce oraz kontrowersjach dotyczących rozstrzygnięcia konkursu na dyrektora Szkoły Podstawowej nr 4.

 

Dzieli, a nie łączy

Dotychczasowa działalność prezydenta wzbudziła zaniepokojenie także wśród radnych PiS. - W jednym z pierwszych projektów uchwał, z jakim wystąpił pan do rady miasta w sprawie emisji obligacji w wysokości 10 mln zł, dość oszczędnie gospodarował pan prawdą, wskazując w uzasadnieniu, iż środki te będą przeznaczone na pokrycie kosztów inwestycji, które były już dawno rozliczone i zapłacone. Na przełomie roku oskarżył pan poprzedniego prezydenta Wojciecha Kudelskiego, że w 2018 r. wydał pieniądze na wynagrodzenia nauczycieli ze stycznia 2019 r., a przecież subwencje na ten cel wpływają pod koniec miesiąca poprzedzającego miesiąc wypłaty. Jak do pana zapowiedzi o konkursach na prezesów firm ma się powołanie bez konkursu prezesa ARMS. Czy można mieć więc zaufanie do takiego prezydenta? - zwrócił uwagę Maciej Nowak. - Jestem radnym trzecią kadencję i zawsze sprawy miasta udawało się stawiać na pierwszym miejscu bez względu na poglądy polityczne, a pan pomimo zapowiedzi, że będzie łączył, a nie dzielił, w ciągu pół roku skonfliktował się ze wszystkimi opcjami politycznymi - zauważył, informując, że klub radnych PiS i Siedleckiego Towarzystwa Samorządowego będzie głosować przeciw wotum zaufania.

 

Uznanie, a nie nagana

W obronie prezydenta stanęli radni Bezpartyjnych Siedlec. - Udzielanie wotum zaufania na podstawie raportu o stanie miasta za 2018 r. miałoby sens, gdyby prezydent Andrzej Sitnik pełnił tę funkcję w poprzedniej kadencji. Tak naprawdę głosujemy nad udzieleniem go byłemu prezydentowi Wojciechowi Kudelskiemu, ponieważ A. Sitnik objął funkcję dopiero 23 listopada - zauważył Robert Szczepanik. Odnosząc się do zarzutów braku współpracy prezydenta z radą miasta, stwierdził: - Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że zdecydowana większość głosowań w radzie, to głosowania z założenia „nie, bo nie”, żeby tylko nie wyszło, że obecny prezydent ma rację. Najważniejsza jest dyscyplina partyjna. Dopóki będziemy się na niej opierali, dopóty miasto będzie na tym cierpiało.

Radny przypomniał realia, w jakich A. Sitnik obejmował rządy. - Zadłużenie miasta wymusza na prezydencie, by oglądać cztery razy każdą złotówkę, schodzić z kosztów, bo miasto nie otrzyma nowego kredytu czy obligacji. Przy takich obciążeniach finansowych, jakie posiada miasto, sposób, w jaki prezydent sprawuje swój urząd, wymaga słów uznania, a nie nagany - stwierdził R. Szczepanik.

Za udzieleniem wotum zaufania zagłosowało dziewięciu radnych, 13 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. 

- Usłyszałem od radnych wiele gorzkich słów i bezpodstawnych oskarżeń - stwierdził po głosowaniu A. Sitnik. - Słyszę, że są same oszczędności, że nic się w mieście nie dzieje, zastój i marazm. Tymczasem w pierwszym półroczu blisko 20 mln zł wydano na inwestycje - zwrócił uwagę prezydent, dodając, że proponowane oszczędności i podwyżki mają na celu zbilansowanie budżetu, a on nadal będzie pracował tak, by ten rok zakończyć bez kredytów.

Zupełnie odwrotnie głosy radnych rozłożyły się podczas głosowania nad udzieleniem absolutorium z tytułu wykonania budżetu za ubiegły rok. „Za” było 19 radnych, trzech wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciw.

HAH

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

LUZ na rzecz hospicjum dziecięcego!


3 października w sali widowiskowej „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach Alternatywny Teatr Tańca LUZ wystawił spektakl „Dzieci Powstania’44”. Cały dochód ze sprzedaży biletów - cegiełek został przekazany na rzecz Fundacji Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

IX Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn


Cnota męstwa ma dwa wymiary - to odwaga mierzenia się z problemami, ale też wytrwałość, tj. trwanie i wierność - wskazanie dla uczestników IX Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn odbywającej się w tym roku pod hasłem „Bądź odporny jak uderzone kowadło” wybrzmiało bardzo dobitnie. Do sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich, które od lat jest miejscem wspólnej modlitwy przedstawicieli kilku pokoleń mężczyzn naszej diecezji, w niedzielę 6 października przyjechało ponad tysiąc osób - zarówno w zorganizowanych grupach, autokarami i motocyklami, jak też indywidualnie. Jak co roku, w programie znalazły się konferencje, modlitwa różańcowa i Eucharystia. [fot. Jarosław Kurzawa]

PATRONAT "ECHO"


A gdyby Jej nie było...
27 października, o 16.00, w Rykach odbędzie się spotkanie z lokalną historią. Wykład wygłosi prof. Ewa M, kierownik Zakładu Myśli Politycznej UMCS w Lublinie.
więcej »
Moniuszko w dwóch odsłonach
To tytuł muzycznego projektu, który powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kameralistów. W ramach przedsięwzięcia odbędą się dwa koncerty w trzech miastach województwa mazowieckiego: Siedlcach, Mińsku Mazowieckim i Długosiodle.
więcej »
Czas rozwinąć skrzydła
23 października już po raz czwarty odbędzie się Konkurs Piosenki Religijnej „Cantate Deo” organizowany przez Katolicką Szkołę Podstawową im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach.
więcej »
Niepełnosprawni też mają pasje!
„niepełnoSPRAWNI i pasje” - to hasło VIII Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych, imprezy organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej Warsztat Terapii Zajęciowej w Białej Podlaskiej.
więcej »
Spotkania kabaretowe
​27 października w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Kąkolewnicy odbędą się jubileuszowe XX Spotkania Kabaretowe „Kąkolewisko”.
więcej »
 

POLECAMY


Dotyk nieba
Na „Dotyk nieba” składa się kilkanaście opowieści o niezwykłych wydarzeniach w życiu bohaterów pochodzących z różnych stron naszego kraju.
więcej »
Czy wiesz, o co prosisz?
Odmawiana po wielokroć, rano i wieczorem, wyznawana wspólnie podczas Eucharystii, znana od dziecka. „Ojcze nasz” powtarzamy tysiące razy, ale czy naprawdę rozumiemy, co mówimy?
więcej »
Lektura ku przestrodze
„Zakładnicy złego” - książka, którą, uznając za niezwykle wartościową, postanowiło wznowić Wydawnictwo Fronda - we wcześniejszym wydaniu nosiła tytuł „Czarny sakrament. Prawdziwe historie opętań i egzorcyzmów”.
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR