23 października 2019 r. Imieniny obchodzą: Marleny, Edwarda, Seweryna

Pogoda: Siedlce

Numer 42
17-23 października 2019r.

menu

NEWS

W najnowszym numerze m.in. o tym, jak możemy pomagać naszym misjonarzom! Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kościół

 
 

Urzekające w Siedlcach

3 lipca 2019 r.

Tajemnice kobiecego serca


fot. ARCHIWUM

W kaplicy Duszpasterstwa Akademickiego w Siedlcach odbyła się pierwsza siedlecka „Urzekająca” Msza św. skierowana do kobiet.

Być Kobietą Urzekającą (Urzekająca.pl) to ogólnopolski projekt katolicki, który zrodził się z potrzeby serca i z chęci odkrywania piękna kobiecego serca zgodnie z zamysłem Pana Boga. Jest to inicjatywa kobiet dla kobiet. - Najpiękniejszym wzorem kobiecości stała się dla nas Maryja - najdoskonalsza, najbardziej urzekająca z niewiast. Cały projekt stworzony został na większą chwałę Boga i Matki Najświętszej - podkreśla jego pomysłodawczyni Ewelina Chełstowska. Temat inauguracyjnego spotkania w Siedlcach brzmiał: „Urzekająca to znaczy uzdrawiająca”. Ks. Mariusz Zaniewicz, opiekun duchowy projektu Urzekająca w Siedlcach, wygłosił konferencję, w której podkreślił znaczenie uzdrowienia pamięci w budowaniu zdrowego obrazu Boga i samego siebie. - Urzekająca to uzdrawiająca. Siebie i wszystko wokół siebie. Jesteś urzekająca w momencie, kiedy jesteś uzdrawiająca. Jeśli jesteś chora wewnętrznie, w swoim obrazie, jesteś toksyczna. Mężczyzna potrzebuje źródła uzdrowienia. On wyraża siebie tylko wtedy, kiedy dotyka kobiecości. Nie przeżywa siebie i nie zrozumie swojego świata uczuciowo-emocjonalnego, jeśli nie wejdzie w relację z kobietą, kobietą-uzdrawiającą - podkreślił kapłan.

- Jak pisał o. Anzelm Grün: „Chory obraz Boga czyni też duszę chorą. Rezultatem wypaczonego obrazu Boga jest chęć niszczenia i skłonność do zamykania się w sobie i stawania się coraz bardziej nieczułym. Zaczyna się budować kształt pobożności zdeformowanej”. Dlatego Bóg zaprasza nas do naszej pamięci, abyśmy odkrywali obraz Boga, jaki w nas jest. Bo często jest on niewłaściwy - tłumaczył ks. M. Zaniewicz. W dalszej części konferencji kapłan zwrócił uwagę, że dopiero, gdy naprawimy obraz Boga, możemy budować właściwy obraz siebie, uzdrowić własne ja. Drogą do uzdrowienia jest przebaczenie. - Przebaczenie to wolność ducha - mówił dalej. - Aby to uzdrowienie się dokonało, musimy wrócić do wydarzeń, których często nie chcemy pamiętać. One po prostu w nas są. Bóg chce ich dotykać, bo on w tych sytuacjach był. Oddał za to życie. Wiedział, że kiedyś w życiu ktoś cię skrzywdzi, i za to umarł na Krzyżu - kontynuował opiekun duchowy urzekających. - Pan Bóg mówi: nie uciekaj od tego, tylko przeżyj to teraz ze mną. Możesz być uzdrawiająca, a nie ropiejąca - mówił.

 

Jezus zaprasza cię do ciebie

W dalszej części konferencji ks. M. Zaniewicz, przytaczając fragment książki „Zraniony Pasterz”, tłumaczył, że „tylko Bóg może zejść do korzenia naszych najgłębszych zranień i uleczyć każdą ranę. Pasterz powiedział tonem poważnym, niemal zatroskanym: jesteś bardziej chory, niż myślisz. Zobaczyłem to już wczoraj wieczorem w twoich oczach. Nie mogłem ci tego jednak powiedzieć, bo wpadłbyś w panikę. Teraz nie chcę niczego przed tobą ukrywać. To, co ci dolega, jest poważne. Wiesz, dusza też choruje na raka”. - Dzisiaj, w projekcie Urzekająca, Jezus zaprasza cię do ciebie, do twojego wnętrza, do twojej kobiecości, do tego, co było nieraz trudne i niełatwe - mówił kapłan.

 

Wystarczy ci mojej łaski

Ks. M. Zaniewicz zachęcał zgromadzone kobiety, aby nie lękały się na nowo zaufać Chrystusowi, powierzyły Mu swoje lęki i wraz z Jezusem uzdrowiły swoją pamięć z niepamięci. Szczególnym czasem spotkania z Chrystusem była półgodzinna adoracja Najświętszego Sakramentu przed Mszą św., którą poprowadziła Małgorzata Goławska, liderka siedleckich urzekających, i możliwość spowiedzi. - Nasza twarz promienieje tym, na co patrzymy, a patrzymy na żywą Miłość - mówił ks. M. Zaniewicz, zachęcając do adoracji Chrystusa w Najświętszym Sakramencie na kolejnych spotkaniach urzekających.

Po konferencji kobiety spotkały się w akademickiej salce, aby przy kawie i ciastku lepiej się poznać i miło spędzić czas. W projekcie przewidziane są również spotkania w grupach, podczas których ma miejsce dzielenie się konkretnymi doświadczeniami oraz pracą nad sobą.

 

Kim są urzekające z Siedlec?

- Gospodarzem naszych spotkań jest Duch Święty i on sam zaprasza kobiety. Dziękuję wszystkim kobietom, które odpowiedziały na Jego zaproszenie - mówi M. Goławska. - Generalnie ten projekt istnieje w sieci i można się z nim zapoznać. Kobiety, które pojawiły się na pierwszej siedleckiej kawie w maju, już go znały. Część z nich dowiedziała się o urzekających na rekolekcjach dla kobiet w ciąży i młodych mam, które zorganizował ks. Jacek Sereda, diecezjalny duszpasterz rodzin - dodaje.

Celem pomysłodawców projektu Urzekająca.pl jest zorganizowanie przestrzeni dla wszystkich kobiet, by poczuły się piękne. - Pragniemy wymieniać się doświadczeniami, wzajemnie inspirować do działania, ale przede wszystkim wspierać na każdym etapie życia - podkreśla S. Chełstowska i dodaje: „Szczególnie dziś, w XXI w., chcemy pokazywać, że my - katolickie kobiety - jesteśmy gotowe do odważnego życia naszymi wartościami w codzienności: w domu, pracy, szkole, rodzinach. Silna katoliczka - takiej kobiety potrzebuje dziś Polska i świat. Stajemy w obronie rodziny, życia poczętego i katolickich wartości”.

Projekt, oprócz osobistej formacji, zakłada spotkania kobiet przy kawie „na mieście” i pracę w grupach oraz comiesięczną Mszę św. Urzekające spotkania odbywają się już w 33 miastach, w tym w dwóch za granicą, a Msze św. w 22. W diecezji siedleckiej urzekające formują się także w Miętnem, Łukowie i Białej Podlaskiej. W Siedlcach miały miejsce już dwa spotkania kawowe. Następne planowane jest po wakacjach, 10 września.


ŚWIADECTWO

 

Maryja przyciągnęła moją uwagę

Małgorzata Goławska - liderka projektu Urzekająca.pl w Siedlcach

 

Pierwsza kawa w Siedlcach odbyła się 7 maja. To było dla mnie duże wyzwanie. Z organizacją nie miałam problemu, ale stanąć przed innymi kobietami i podzielić się sobą - to było wyzwanie. Na projekt Urzekająca trafiłam na facebooku, gdy zobaczyłam nagranie z Eweliną Chełstowską, pomysłodawczynią projektu. Jedna rzecz przykuła moją uwagę - bransoletka niewolnictwa Maryi, którą zobaczyłam na jej nadgarstku i sprawiła, że zainteresowałam się bardziej Urzekającą. Maryja przyciągnęła moją uwagę. Wtedy zaczęłam słuchać uważniej. Dowiedziałam się o urzekającej kawie w lutym w Łukowie. I pojechałam tam. Przyszedł moment uświadomienia, że Duch Święty wskazuje mi właśnie ten kierunek. Ukończyłam kurs Formacji Kobiet Ezer Kenegdo w Akademii Rozwoju Talentów ks. Rafała Jarosiewicza, gdzie m.in. uczyłam się odkrywać swoją misję życiową. Ezer Kenegdo znaczy Towarzyszka i nie wymyśliłabym ciekawszej formy niż towarzyszenie kobietom przy kawie, tak jak jest to w projekcie. Dlatego postanowiłam zaangażować się w organizację Urzekającej w Siedlcach. Skontaktowałam się z E. Chełstowską, której napisałam, że chętnie pomogę, a ona dopisała mnie do grupy liderek. I tak zostałam liderką w Siedlcach. Przy organizacji spotkania pomagała mi Agnieszka Kruszewska, działaczka wolontaryjna, którą poznałam na kawie w Łukowie. Ponadto skontaktowałam się z Anią Sawczuk z projektu Urzekająca.pl, która przekazała mi wszystkie informacje i program spotkania oraz założyła wydarzenie na facebooku. W pierwszej kawie w Siedlcach wzięło udział 40 kobiet, a zainteresowanych było 117, co bardzo mnie zaskoczyło, gdyż z opowieści innych liderek słyszałam, że często przychodzi mała grupka, ok. pięciu kobiet. Postanowiłam zadbać o szczegóły spotkania. Doświadczenia z formacji kobiet oraz kawy w Łukowie bardzo mi wtedy pomogły. Przygotowałam identyfikatory z imionami, teczki z programem spotkania, długopisy, zadbałam o wspólne zdjęcie. Pomyślałam, że jeśli Jezus ma to spotkanie zaaranżować, by każda kobieta poczuła się piękna, to byłoby dobrze, aby każda z nich została obdarowana kwiatem - taki upominek od Jezusa. Jako, że kolory projektu są mocno różowe, pomyślałam o różowym tulipanie. Nie mogłam ich znaleźć w kwiaciarni, ale pomógł mi kolega, którego znajomy prowadzi hurtownię kwiatów. I następnego dnia, tuż przed kawą, o 13.00 dotarły do mnie tulipany. To był dla mnie znak z Nieba. Mam świadomość, że to Pan Bóg kieruje tym dziełem, a ja jestem Jego narzędziem.

Monika Król

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

LUZ na rzecz hospicjum dziecięcego!


3 października w sali widowiskowej „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach Alternatywny Teatr Tańca LUZ wystawił spektakl „Dzieci Powstania’44”. Cały dochód ze sprzedaży biletów - cegiełek został przekazany na rzecz Fundacji Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

IX Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn


Cnota męstwa ma dwa wymiary - to odwaga mierzenia się z problemami, ale też wytrwałość, tj. trwanie i wierność - wskazanie dla uczestników IX Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn odbywającej się w tym roku pod hasłem „Bądź odporny jak uderzone kowadło” wybrzmiało bardzo dobitnie. Do sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich, które od lat jest miejscem wspólnej modlitwy przedstawicieli kilku pokoleń mężczyzn naszej diecezji, w niedzielę 6 października przyjechało ponad tysiąc osób - zarówno w zorganizowanych grupach, autokarami i motocyklami, jak też indywidualnie. Jak co roku, w programie znalazły się konferencje, modlitwa różańcowa i Eucharystia. [fot. Jarosław Kurzawa]

PATRONAT "ECHO"


A gdyby Jej nie było...
27 października, o 16.00, w Rykach odbędzie się spotkanie z lokalną historią. Wykład wygłosi prof. Ewa M, kierownik Zakładu Myśli Politycznej UMCS w Lublinie.
więcej »
Moniuszko w dwóch odsłonach
To tytuł muzycznego projektu, który powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kameralistów. W ramach przedsięwzięcia odbędą się dwa koncerty w trzech miastach województwa mazowieckiego: Siedlcach, Mińsku Mazowieckim i Długosiodle.
więcej »
Czas rozwinąć skrzydła
23 października już po raz czwarty odbędzie się Konkurs Piosenki Religijnej „Cantate Deo” organizowany przez Katolicką Szkołę Podstawową im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach.
więcej »
Niepełnosprawni też mają pasje!
„niepełnoSPRAWNI i pasje” - to hasło VIII Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych, imprezy organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej Warsztat Terapii Zajęciowej w Białej Podlaskiej.
więcej »
Spotkania kabaretowe
​27 października w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Kąkolewnicy odbędą się jubileuszowe XX Spotkania Kabaretowe „Kąkolewisko”.
więcej »
 

POLECAMY


Dotyk nieba
Na „Dotyk nieba” składa się kilkanaście opowieści o niezwykłych wydarzeniach w życiu bohaterów pochodzących z różnych stron naszego kraju.
więcej »
Czy wiesz, o co prosisz?
Odmawiana po wielokroć, rano i wieczorem, wyznawana wspólnie podczas Eucharystii, znana od dziecka. „Ojcze nasz” powtarzamy tysiące razy, ale czy naprawdę rozumiemy, co mówimy?
więcej »
Lektura ku przestrodze
„Zakładnicy złego” - książka, którą, uznając za niezwykle wartościową, postanowiło wznowić Wydawnictwo Fronda - we wcześniejszym wydaniu nosiła tytuł „Czarny sakrament. Prawdziwe historie opętań i egzorcyzmów”.
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR