19 czerwca 2019 r. Imieniny obchodzą: Gerwazy, Protazy, Julianna

Pogoda: Siedlce

Numer 24
13-19 czerwca 2019r.

menu

NEWS

Bp Piotr Sawczuk nowym biskupem drohiczyńskim

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Oficjalne otwarcie CRZ

9 czerwca 2019 r.

Perła turystyki sakralnej

29 czerwca będzie miało miejsce oficjalne otwarcie Centrum Religijno- Zabytkowego w Hannie w powiecie włodawskim. Prace przy realizacji przedsięwzięcia przy wsparciu środków unijnych dobiegają końca.

Centrum Religijno-Zabytkowe stanowi zespół obiektów o charakterze religijnym i kulturowym. W jego skład wchodzi unikatowy zabytek architektury drewnianej - ufundowany przez księcia Hieronima Floriana Radziwiłła - kościół z I poł. XVIII w. Będąca początkowo cerkwią unicką a następnie cerkwią prawosławną świątynia, jest kościołem katolickim. W jego wnętrzu znajduje się obraz Matki Bożej Hanneńskiej, będący kopią obrazu Matki Bożej Poczajowskiej. W środku można również podziwiać m.in. wolno wiszące XVIII-wieczne obrazy olejne, polichromie ścienne czy pięć polichromowanych i złoconych ołtarzy barokowych. Na tyłach budynku mieści się ogród probostwa oraz scena widowiskowa. Dalej jest Zegar Męki Pańskiej. Jedyne takie miejsce, gdzie godzina po godzinie możemy prześledzić drogę Jezusa Chrystusa od ostatniej wieczerzy aż do śmierci. Każda godzina to oddzielna kapliczka z modlitwą, pieśnią, cytatem z ewangelii oraz fotografią. Na końcu drogi znajduje się 7-metrowy krzyż z golgotą i kamiennym ołtarzem.

 

Tradycja i wielokulturowość

Kolejnym elementem współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO Województwa Lubelskiego projektu pn. „Nadbużańskie zabytki architektury drewnianej w gminie Hanna - ochrona i udostępnianie” był remont dzwonnicy z rekonstrukcją jej historycznego zwieńczenia. W dzwonnicy, oprócz ekspozycji muzealnej prezentowane będą różne materiały multimedialne dotyczące m.in. historii obiektu oraz przenikani się kultur i wyznań religijnych w regionie. W ramach realizacji przedsięwzięcia gruntownej modernizacji i przebudowie poddane został także budynek po dawnej plebanii oraz tzw. carska szkoła. Pierwszy z nich stanie się miejscem spotkań wielokulturowych. W pięciu wydzielonych salach prezentowana będzie tradycja i historia pięciu wyznań religijnych współistniejących na terenach Podlasia, ukazując poszczególne religie w kontekście ich obrzędowości i obyczajowości. Z kolei w budynku szkoły powstanie galeria malarstwa oraz izba pamięci na wzór gospodarstwa domowego sprzed 100 lat. Koszt budowy centrum zamknie się kwotą ok. 8,5 mln zł.

 

Bogaty program

Oficjalne otwarcie Centrum Religijno-Zabytkowego rozpocznie się w samo południe. Punktem kulminacyjnym dnia będzie sprawowana o 16.00 przez biskupa siedleckiego Kazimierza Gurdę Msza św., w trakcie której nastąpi rekonsekracja kościoła pw. św. Apostołow Piotra i Pawła. Wcześniej zostanie otwarta wystawa prac honorowego obywatela gminy Hanna prof. Stanisława Baja a na scenie z koncertem pt. „Ważne piosenki” wystąpi grupa Raz, Dwa, Trzy. Na 18.00 organizatorzy wydarzenia zapraszają na koncert Teatru Piosenki Młyn z Hrubieszowa a godzinę później na występ zespołu Szalom z Chełma. Sobotnie spotkanie zakończy zabawa taneczna. 

MLS

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wernisaż w parku


14 czerwca w parku Radziwiłłowskim w Białej Podlaskiej otwarto plenerową wystawę fotografii prof. Leszka Mądzika pt. „Sacrum Miejsca”. Częścią wernisażu była etiuda teatralna „Maski”. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Moda na pomaganie


Co i dla kogo mogę zrobić - na te pytania można było znaleźć odpowiedź podczas III Dnia Siedleckich Organizacji Pozarządowych. Pogoda dopisała, stąd też zainteresowanie piknikiem NGO, który odbył się 6 czerwca na siedleckim placu Sikorskiego, było spore. Choć idea spotkania co roku jest taka sama, czyli prezentacja oferty oraz wymiana doświadczeń między organizacjami pozarządowymi z regionu, zmienia się zarówno grono uczestników, jak i wystawiające się grupy. A warto pamiętać o tym, że w tego typu formacjach, których głównym celem jest wsparcie codziennego życia mieszkańców regionu, działają tysiące osób, poświęcając swój czas. [fot. JAG]

PATRONAT "ECHO"


XXVII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka
16 sierpnia pielgrzymi z całej Polski wyruszą z białostockiej katedry do Ostrej Bramy w Wilnie. Podczas dziewięciodniowego zmagania się z trudem i wysiłkiem pątnicy doświadczą także niezwykłej gościnności.
więcej »
Siedlce dla Jezusa
20 czerwca, tj. w uroczystość Bożego Ciała, o 19.00, na płycie lodowiska OSiR przy ul. B. Prusa 6 odbędzie się koncert uwielbienia „Siedlce dla Jezusa - Mój Tata, mój bohater”.
więcej »
Kultura bez Granic
29 czerwca na terenie rekreacyjnym przy kąpielisku w Kobylanach w gminie Terespol odbędzie się festiwal Kultura bez Granic. To już 16 edycja imprezy, której celem jest prezentacja folkloru polsko-białoruskiego pogranicza.
więcej »
Spływy kajakowe
Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka zaprasza 20 czerwca, od 11.00, na spływ kajakowy Zielawą na trasie Wisznice - Studzianka na dystansie 20 km.
więcej »
IV Łosicki Wieczór Chwały
W uroczystość Bożego Ciała odbędzie się IV Łosicki Wieczór Chwały. „Chcemy szczególnie uwielbić Boga i dziękować Mu za dar Jego Najświętszej Krwi i Ciała. Przeżyjcie go razem z nami!” - zachęcają organizatorzy.
więcej »
100 lat niech żyje nam!
Zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta i gminy na radosne świętowanie kolejnych urodzin Niepodległej na osiedlu Jarmołówka w Rykach!
więcej »
Na kulinarnym szlaku wschodniej Polski
W weekend 22-23 czerwca przy ul. Leśnej (plac naprzeciw urzędu miasta) w Nałęczowie odbędzie się kolejna odsłona festiwalu „Na kulinarnym szlaku wschodniej Polski”.
więcej »
Upamiętnią rocznicę
Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach zaprasza do świętowania 73 rocznicy śmierci mjr. Mariana Bernaciaka „Orlika”.
więcej »
 

POLECAMY


Droga wymagająca nieustannej wiary
Często wstawiennictwo nie przynosi wyrazistego, widzialnego owocu, a prośby kierowane do Boga wydają się czymś naiwnym i nieskutecznym, jakby trafiały w pustkę… A jednak modlitwa wstawiennicza zawsze ma gigantyczne znaczenie w przestrzeni duchowej!
więcej »
Niezłomna wola niepodległości
Bitwa o Monte Cassino stała się symbolem waleczności i zwycięstwa polskich żołnierzy w II wojnie światowej.
więcej »
Łuków dla Jezusa
20 czerwca, w Boże Ciało, o 19.00, w hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1 w Łukowie rozpocznie się koncert uwielbieniowy ph. Łuków dla Jezusa.
więcej »
Żelechów przygotowuje się na pielgrzymi szlak!
23 czerwca w parafii żelechowskiej odbędzie się Niedziela Pielgrzymkowa. „Zapraszamy wszystkich, którzy w tym roku planują wyruszyć na szlak, a tych którzy jeszcze się wahają, będziemy zachęcać, by podjęli wyzwanie i ruszyli razem z nami!”.
więcej »
Noc Świętojańska
Chcą kultywować polskie tradycje, stąd zaproszenie na jedyną taką noc świętojańską. Gródek - 22 czerwca; początek o 16.00. Zapraszamy!
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR