17 września 2019 r. Imieniny obchodzą: Justyna, Narcyz, Franciszek

Pogoda: Siedlce

Numer 37
12-18 września 2019r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Oficjalne otwarcie CRZ

9 czerwca 2019 r.

Perła turystyki sakralnej

29 czerwca będzie miało miejsce oficjalne otwarcie Centrum Religijno- Zabytkowego w Hannie w powiecie włodawskim. Prace przy realizacji przedsięwzięcia przy wsparciu środków unijnych dobiegają końca.

Centrum Religijno-Zabytkowe stanowi zespół obiektów o charakterze religijnym i kulturowym. W jego skład wchodzi unikatowy zabytek architektury drewnianej - ufundowany przez księcia Hieronima Floriana Radziwiłła - kościół z I poł. XVIII w. Będąca początkowo cerkwią unicką a następnie cerkwią prawosławną świątynia, jest kościołem katolickim. W jego wnętrzu znajduje się obraz Matki Bożej Hanneńskiej, będący kopią obrazu Matki Bożej Poczajowskiej. W środku można również podziwiać m.in. wolno wiszące XVIII-wieczne obrazy olejne, polichromie ścienne czy pięć polichromowanych i złoconych ołtarzy barokowych. Na tyłach budynku mieści się ogród probostwa oraz scena widowiskowa. Dalej jest Zegar Męki Pańskiej. Jedyne takie miejsce, gdzie godzina po godzinie możemy prześledzić drogę Jezusa Chrystusa od ostatniej wieczerzy aż do śmierci. Każda godzina to oddzielna kapliczka z modlitwą, pieśnią, cytatem z ewangelii oraz fotografią. Na końcu drogi znajduje się 7-metrowy krzyż z golgotą i kamiennym ołtarzem.

 

Tradycja i wielokulturowość

Kolejnym elementem współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO Województwa Lubelskiego projektu pn. „Nadbużańskie zabytki architektury drewnianej w gminie Hanna - ochrona i udostępnianie” był remont dzwonnicy z rekonstrukcją jej historycznego zwieńczenia. W dzwonnicy, oprócz ekspozycji muzealnej prezentowane będą różne materiały multimedialne dotyczące m.in. historii obiektu oraz przenikani się kultur i wyznań religijnych w regionie. W ramach realizacji przedsięwzięcia gruntownej modernizacji i przebudowie poddane został także budynek po dawnej plebanii oraz tzw. carska szkoła. Pierwszy z nich stanie się miejscem spotkań wielokulturowych. W pięciu wydzielonych salach prezentowana będzie tradycja i historia pięciu wyznań religijnych współistniejących na terenach Podlasia, ukazując poszczególne religie w kontekście ich obrzędowości i obyczajowości. Z kolei w budynku szkoły powstanie galeria malarstwa oraz izba pamięci na wzór gospodarstwa domowego sprzed 100 lat. Koszt budowy centrum zamknie się kwotą ok. 8,5 mln zł.

 

Bogaty program

Oficjalne otwarcie Centrum Religijno-Zabytkowego rozpocznie się w samo południe. Punktem kulminacyjnym dnia będzie sprawowana o 16.00 przez biskupa siedleckiego Kazimierza Gurdę Msza św., w trakcie której nastąpi rekonsekracja kościoła pw. św. Apostołow Piotra i Pawła. Wcześniej zostanie otwarta wystawa prac honorowego obywatela gminy Hanna prof. Stanisława Baja a na scenie z koncertem pt. „Ważne piosenki” wystąpi grupa Raz, Dwa, Trzy. Na 18.00 organizatorzy wydarzenia zapraszają na koncert Teatru Piosenki Młyn z Hrubieszowa a godzinę później na występ zespołu Szalom z Chełma. Sobotnie spotkanie zakończy zabawa taneczna. 

MLS

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto Żelaznej Dywizji


W dniach 6-8 września żołnierze 18 Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka uczcili pierwszą rocznicę powstania swojej jednostki. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w katedrze. W programie obchodów był też piknik, mecz piłki nożnej, konferencja naukowa, a także defilada pododdziałów. [fot. M. Król]

FOTOGALERIA

By dzielić się chlebem


8 września na placu przy świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Karwowie odbyło się święto plonów gminy Trzebieszów. Dożynki rozpoczęły się Mszą św. dziękczynną. Po Eucharystii uczestnicy święta plonów przejechali do Karwowa, gdzie uformowano korowód prowadzony przez jadących bryczką starostów dożynkowych i orkiestrę dętą OSP Trzebieszów. Za nimi niesiono piękne wieńce przygotowane przez mieszkańców sołectwa Karwów, Koło Gospodyń Wiejskich „Kobiety z Pasją” z Celin, sołectwa Szaniawy-Matysy i Szaniawy-Poniaty oraz Płudy.

PATRONAT "ECHO"


Mężczyźni w Pratulinie
W niedzielę 6 października pratulińskie sanktuarium będzie miejscem 9 Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn. Tegorocznemu spotkaniu towarzyszy hasło: „Bądź odporny jak uderzone kowadło”.
więcej »
Hosanna Festival
W dniach 20-22 września w Siedlcach odbędzie się XXVI Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna Festival. Wstęp wolny! Zachęcamy do udziału!
więcej »
 

POLECAMY


Unici na ekranie
21 września w auli Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej odbędzie się premiera filmu „Modlitwa o Polskę. Z ziemi podlaskiej”, opowiadającego o losach i męczeństwie naszych unitów.
więcej »
Książka o alzheimerze
Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach oraz Siedleckie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera zapraszają 25 września na spotkanie z Glorią Hide - autorką książki „Usypiając ojca”.
więcej »
 

SONDA

 

Plon, niesiemy plon...

dożynki to piękna staropolska tradycja

święto plonów jest okazją do podziękowania Panu Bogu za Jego wielką miłość i dobroć oraz rolnikom za trud ich pracy

do świętowania rozumianego jako integrowanie społeczności każda okazja jest dobra

dożynki to lekcja dla młodego pokolenia, jak pielęgnować pamięć o dziedzictwie i tradycjach przodków

dopóki będziemy pielęgnować dawne zwyczaje, Polska nie zginie!LITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR