17 września 2019 r. Imieniny obchodzą: Justyna, Narcyz, Franciszek

Pogoda: Siedlce

Numer 37
12-18 września 2019r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

ŻELISZEW

5 czerwca 2019 r.

200 lat parafii Trójcy Świętej

16 czerwca parafia Trójcy Świętej w Żeliszewie obchodzić będzie 250 lat istnienia. Do udziału w jubileuszowym dziękczynieniu zaprasza proboszcz ks. Sławomir Sulej.

Jubileusz 250-lecia ustanowienia parafii Trójcy Świętej zbiega się z wizytacją parafii, którą przeprowadzi 16 czerwca bp Piotr Sawczuk. O 12.00, po uroczystym powitaniu księdza biskupa, rozpocznie się Eucharystia. Po zakończonej Mszy św. odbędzie się agapa na przykościelnym placu. Program obchodów zaplanowanych na niedzielne popołudnie rozpocznie inscenizacja w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Żeliszewie. Będzie ona poświęcona osobie wywodzącego się z parafii Żeliszew ks. prof. Jana Niedziałka (1907-1943), męczennika II wojny światowej zamordowanego przez Niemców w 1943 r. Część rozrywkową poprowadzi kilka zespołów, m.in. na scenie wystąpią aktorzy serialu „Ranczo”.

Parafia Trójcy Świętej w Żeliszewie jest parafią wiejską, obejmuje 14 miejscowości i liczy ok. 1,7 tys. wiernych. Działa w niej wiele wspólnot, w tym Koła Żywego Różańca, Rycerstwo Niepokalanej, zespół liturgiczny, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, służba liturgiczna i schola dziecięco-młodzieżowa.

Przygotowanie parafii do jubileuszu odbywa się zarówno na płaszczyźnie duchowej, jak i materialnej. - Odbywamy nowennę, trwa również peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w rodzinach. W ubiegłym roku pielgrzymowaliśmy do sanktuarium na Jasnej Górze, a we wrześniu udamy się z pielgrzymką dziękczynną do Rzymu - mówi ks. S. Sulej. W zakresie materialnym przygotowania obejmują kompleksową renowację zabytkowego drewnianego kościoła parafialnego, którego budowa rozpoczęła się w roku erygowania parafii, tj. w 1769, i jego otoczenia. - Prace te są kontynuacją rozpoczętych przez moich poprzedników: ks. kan. Krzysztofa Czyrkę i ks. Karola Klewka. W ciągu siedmiu lat wartość tych prac wyniosła ok. 1,6 mln zł, z czego 1,05 mln zł stanowią środki zewnętrzne pozyskane z instytucji unijnych i samorządowych. Przeżywany jubileusz będzie również okazją do podziękowania wszystkim za ofiarność i życzliwość - podkreśla proboszcz parafii.

Zachęcając do udziału w uroczystościach jubileuszowych, ks. S. Sulej podkreśla zaangażowanie w ich przygotowanie, które stało się głównie udziałem komitetu organizacyjnego, rady parafialnej oraz jednostek OSP z terenu parafii.

LI

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto Żelaznej Dywizji


W dniach 6-8 września żołnierze 18 Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka uczcili pierwszą rocznicę powstania swojej jednostki. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w katedrze. W programie obchodów był też piknik, mecz piłki nożnej, konferencja naukowa, a także defilada pododdziałów. [fot. M. Król]

FOTOGALERIA

By dzielić się chlebem


8 września na placu przy świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Karwowie odbyło się święto plonów gminy Trzebieszów. Dożynki rozpoczęły się Mszą św. dziękczynną. Po Eucharystii uczestnicy święta plonów przejechali do Karwowa, gdzie uformowano korowód prowadzony przez jadących bryczką starostów dożynkowych i orkiestrę dętą OSP Trzebieszów. Za nimi niesiono piękne wieńce przygotowane przez mieszkańców sołectwa Karwów, Koło Gospodyń Wiejskich „Kobiety z Pasją” z Celin, sołectwa Szaniawy-Matysy i Szaniawy-Poniaty oraz Płudy.

PATRONAT "ECHO"


Mężczyźni w Pratulinie
W niedzielę 6 października pratulińskie sanktuarium będzie miejscem 9 Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn. Tegorocznemu spotkaniu towarzyszy hasło: „Bądź odporny jak uderzone kowadło”.
więcej »
Hosanna Festival
W dniach 20-22 września w Siedlcach odbędzie się XXVI Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna Festival. Wstęp wolny! Zachęcamy do udziału!
więcej »
 

POLECAMY


Unici na ekranie
21 września w auli Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej odbędzie się premiera filmu „Modlitwa o Polskę. Z ziemi podlaskiej”, opowiadającego o losach i męczeństwie naszych unitów.
więcej »
Książka o alzheimerze
Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach oraz Siedleckie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera zapraszają 25 września na spotkanie z Glorią Hide - autorką książki „Usypiając ojca”.
więcej »
 

SONDA

 

Plon, niesiemy plon...

dożynki to piękna staropolska tradycja

święto plonów jest okazją do podziękowania Panu Bogu za Jego wielką miłość i dobroć oraz rolnikom za trud ich pracy

do świętowania rozumianego jako integrowanie społeczności każda okazja jest dobra

dożynki to lekcja dla młodego pokolenia, jak pielęgnować pamięć o dziedzictwie i tradycjach przodków

dopóki będziemy pielęgnować dawne zwyczaje, Polska nie zginie!LITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR