17 września 2019 r. Imieniny obchodzą: Justyna, Narcyz, Franciszek

Pogoda: Siedlce

Numer 37
12-18 września 2019r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmaitości

 
 

Rolnictwo

5 czerwca 2019 r.

Nowe zagrożenia


fot. ARCHIWUM

Najnowszy raport zagrożeń fitosanitarnych dla Polski przestrzega przed nowymi niebezpieczeństwami, które mogą zaszkodzić uprawom.

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa zaznacza, że z problemami mogą borykać się głównie ogrodnicy. Pierwszy, na jaki wskazują naukowcy, stanowi popilia japońska, która została odłowiona na pułapkę feromonową w Holandii. „Szkodnik jest polifagiem żerującym na ok. 300 gatunkach roślin zielnych i zdrewniałych, wliczając w to drzewa i krzewy leśne, owocowe i ozdobne. W krajach Unii Europejskiej podlega obowiązkowi zwalczania” - alarmuje instytut. W ostatnim czasie zauważono rozprzestrzenianie się tego gatunku. We wrześniu 2018 r. na jedną z 14 pułapek feromonowych, służących do monitorowania występowania popilii japońskiej w obrębie lotniska Amsterdam-Schiphol w Holandii, został odłowiony chrząszcz, którego zidentyfikowano jako przedstawiciela tegoż gatunku. Pułapka ta była wystawiona w pobliżu miejsca, gdzie odbywa się wyładunek, przeładunek i magazynowanie towarów przewożonych drogą lotniczą.

Złapany chrząszcz podchodzi prawdopodobnie spoza Holandii i został przeniesiony drogą lotniczą z jednego z krajów, gdzie występuje. Jednak w 2019 r. monitoring występowania p. japońskiej został zintensyfikowany i w promieniu 1 km od miejsca odłowienia chrząszcza rozmieszczono kolejne pułapki feromonowe.

 

Mała, ale szkodliwa

Kolejne niebezpieczeństwo może nieść pojawienie się muchówki z rodziny nasionnicowatych - Bactrocera dorsalis, które zauważono we Włoszech i w Austrii. Ona również w krajach UE podlega obowiązkowi zwalczania. Gatunek ten występuje w strefie klimatu tropikalnego i subtropikalnego w Afryce, Azji i na wyspach Oceanii. Jest polifagiem, który poraża różne drzewa owocowe, zwłaszcza bananowca, brzoskwinię zwyczajną, cytrusy, mango indyjskie i melonowca właściwego, w mniejszym stopniu: gruszę pospolitą, jabłoń domową i śliwę domową. Do roślin żywicielskich zalicza się też: oberżynę, paprykę i pomidory. Larwy szkodnika rozwijają się w miąższu owoców roślin żywicielskich, doprowadzając do jego uszkodzenia, a w konsekwencji szybkiego psucia się owoców. W Polsce w przypadku przeniknięcia B. dorsalis na importowanych owocach istnieje prawdopodobieństwo jego rozwoju na drzewach owocowych oraz na warzywach psiankowatych. Przezimowanie szkodnika w gruncie w warunkach Polski jest mało prawdopodobne.

 

Uprawy i lasy

Sporo szkód w uprawach może wyrządzić pojawienie się Tomato brown rugose fruit virus we Włoszech i Niemczech, co stanowi zagrożenie dla szklarniowych upraw pomidora i papryki w Europie. Choć wirus rozwija się na pomidorze i papryce, badania wykazały, że może przenieść się na tytoń i niektóre chwasty psiankowate. W krajach Unii Europejskiej gatunek ten nie podlega obowiązkowi zwalczania, lecz w 2019 r. został on umieszczony na liście alertowej EPPO. W przypadku przeniknięcia do Polski wirus ten z dużym prawdopodobieństwem byłby w stanie rozwijać się w uprawach szklarniowych tych roślin.

Nowe osobniki mogą zaszkodzić również lasom. Crisicoccus pini to owad, czerwiec mączasty, który stanowi zagrożenie dla sosen w Europie. Może zaszkodzić sosnom rosnącym zarówno w drzewostanach, jak i gatunkom ozdobnym uprawianym w parkach, drzewkom bonsai itp.

JAG

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto Żelaznej Dywizji


W dniach 6-8 września żołnierze 18 Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka uczcili pierwszą rocznicę powstania swojej jednostki. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w katedrze. W programie obchodów był też piknik, mecz piłki nożnej, konferencja naukowa, a także defilada pododdziałów. [fot. M. Król]

FOTOGALERIA

By dzielić się chlebem


8 września na placu przy świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Karwowie odbyło się święto plonów gminy Trzebieszów. Dożynki rozpoczęły się Mszą św. dziękczynną. Po Eucharystii uczestnicy święta plonów przejechali do Karwowa, gdzie uformowano korowód prowadzony przez jadących bryczką starostów dożynkowych i orkiestrę dętą OSP Trzebieszów. Za nimi niesiono piękne wieńce przygotowane przez mieszkańców sołectwa Karwów, Koło Gospodyń Wiejskich „Kobiety z Pasją” z Celin, sołectwa Szaniawy-Matysy i Szaniawy-Poniaty oraz Płudy.

PATRONAT "ECHO"


Mężczyźni w Pratulinie
W niedzielę 6 października pratulińskie sanktuarium będzie miejscem 9 Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn. Tegorocznemu spotkaniu towarzyszy hasło: „Bądź odporny jak uderzone kowadło”.
więcej »
Hosanna Festival
W dniach 20-22 września w Siedlcach odbędzie się XXVI Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna Festival. Wstęp wolny! Zachęcamy do udziału!
więcej »
 

POLECAMY


Unici na ekranie
21 września w auli Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej odbędzie się premiera filmu „Modlitwa o Polskę. Z ziemi podlaskiej”, opowiadającego o losach i męczeństwie naszych unitów.
więcej »
Książka o alzheimerze
Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach oraz Siedleckie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera zapraszają 25 września na spotkanie z Glorią Hide - autorką książki „Usypiając ojca”.
więcej »
 

SONDA

 

Plon, niesiemy plon...

dożynki to piękna staropolska tradycja

święto plonów jest okazją do podziękowania Panu Bogu za Jego wielką miłość i dobroć oraz rolnikom za trud ich pracy

do świętowania rozumianego jako integrowanie społeczności każda okazja jest dobra

dożynki to lekcja dla młodego pokolenia, jak pielęgnować pamięć o dziedzictwie i tradycjach przodków

dopóki będziemy pielęgnować dawne zwyczaje, Polska nie zginie!LITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR