19 czerwca 2019 r. Imieniny obchodzą: Gerwazy, Protazy, Julianna

Pogoda: Siedlce

Numer 24
13-19 czerwca 2019r.

menu

NEWS

Bp Piotr Sawczuk nowym biskupem drohiczyńskim

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Reforma oświaty

5 czerwca 2019 r.

Nie przeniosą jednej klasy


fot. HAH

Siedleccy radni zdecydowali, jakie klasy zostaną przesunięte ze szkół podstawowych do placówek powstałych po dawnych gimnazjach. Przychylili się do apelu rodziców, którzy protestowali przeciw przenoszeniu ich dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4 do SP nr 2.

Przeprowadzane zmiany to efekt wdrażania reformy oświaty. W miejsce czterech zlikwidowanych gimnazjów utworzono szkoły podstawowe. W związku z tym, że w nowo powstałych placówkach jest dużo miejsca, a podstawówki zmagają się z natłokiem, od dwóch lat do dawnych gimnazjów przenoszeni są uczniowie klas trzecich i szóstych. Podstawą takich działań w pierwszej kolejności są decyzje rodziców. Deklaracji zazwyczaj jest zbyt mało, dlatego oddziały do przeniesienia typują dyrektorzy szkół, a zatwierdza rada miasta. W przygotowanym projekcie uchwały do przeniesienia wytypowano 12 klas, wśród nich III b ze Szkoły Podstawowej nr 4, która miała zostać przesunięta do SP nr 2. Z taką decyzją nie zgodzili się rodzice uczniów. Swoje argumenty przedstawili podczas komisji oświaty. Głównym było to, że klasa nosi znamiona integracyjnej.

Zwracali uwagę, że utworzono ją z dzieci, które poszły do szkoły o rok później, a odroczenia, jakie uzyskały, w głównej mierze dotyczyły strefy emocjonalnej i trudności adaptacyjnych w nowym środowisku. Przekonywali, że już samo przejście z klasy trzeciej do czwartej, gdzie dochodzi sporo nowych przedmiotów i nauczycieli, będzie dla ich dzieci dużym wyzwaniem, a dodatkowa zmiana środowiska szkolnego negatywnie wpłynie na ich motywację do nauki.

 

Po pierwsze: dobro dziecka

Podczas majowej sesji rady miasta do argumentów rodziców klasy III b z „Czwórki” przychylili się także radni. - Chodzi o dobro dziecka. To nie jest worek ziemniaków, który można przerzucać w tę i w tamtą stronę wedle czyjejś woli - przekonywał Robert Gryczka. - Edukacja dziecka wymaga stabilizacji - sprecyzował Robert Chojecki. - To właśnie rodzice znają doskonale swoje pociechy, ich temperament, uczucia i emocje. Absolutnie nie możemy wkraczać w kompetencje opiekunów prawnych, jakimi są rodzice. Nie możemy traktować przedmiotowo dzieci. Priorytetem było, będzie, jest ich dobro. Nie wyobrażam sobie, żebym podejmując decyzję, głosował przeciwko dobru dziecka. Nie dziwi mnie walka rodziców, która jest świadectwem rodzicielskiej miłości - tłumaczył wiceprzewodniczący rady miasta.

O niepodejmowaniu decyzji wbrew roli rodziców mówił też Mariusz Dobijański. - Szanujemy ich wolę. Jestem wierny temu, co było rok czy dwa lata temu, czemu również hołdował wówczas radny Andrzej Sitnik. Słyszymy, że to nie prezydent, a dyrektor szkoły podjął decyzję, ale zrobił to na podstawie arkusza organizacyjnego, jaki otrzymał od prezydenta miasta. Nie miał innego wyjścia - podkreślił radny.

Niektórzy radni wskazywali, że decyzja o wstrzymaniu przenosin jednej klasy stanie się precedensem i uzasadnione pretensje mogą mieć inni rodzice. - Państwo radni mówią o empatii dla dzieci. Proszę o empatię dla nauczycieli, którzy stracą pracę. Jeśli zaczniemy ulegać, pojawi się następny list, kolejni rodzice... - zaznaczył Robert Szczepanik.

 

Za mało zachęt

W dyskusji pojawiła się także obawa o przyszłość Szkoły Podstawowej nr 2, w której brak klasy czwartej może doprowadzić do zwolnień nauczycieli. Padły też opinie, że placówka za słabo zachęcała rodziców w czasie, kiedy mogli składać deklaracje. - My jako radni zostaliśmy postawieni pod ścianą. Z jednej strony mamy dobro dzieci, ale z drugiej strony stoją nauczyciele, ich etaty, a oni też mają dzieci - zwrócił uwagę Maciej Nowak. - Czy można było uniknąć takiej sytuacji? Uważam, że tak. Miasto nie podjęło żadnych starań, żeby zachęcić do dobrowolnych przenosin - stwierdził wiceprzewodniczący rady miasta, zarzucając prezydentowi, że nie rozmawiał z nauczycielami, rodzicami uczniów klas trzecich i szóstych.

Radni wyrazili jednak nadzieję, że uda się zebrać chętnych, aby w nowym roku szkolnym utworzyć w „Dwójce” oddział klasy czwartej, nie zabierając uczniów z SP nr 4. - Nic nie stoi na przeszkodzie. Można pozyskać uczniów, zachęcając przykładowo zajęciami z wychowania fizycznego na basenie, dodatkowymi lekcjami z języka obcego. Trzeba zrobić wszystko, by ich pozyskać - przekonywał M. Dobijański.

Do opinii radnych popierających rodziców przychylił się także prezydent A. Sitnik, który wprowadził autopoprawkę wykreślającą z projektu uchwały punkt dotyczący przeniesienia klasy III b z SP nr 4 do SP nr 2. Za przyjęciem uchwały zagłosowało 15 radnych, jeden był przeciw, a dwoje wstrzymało się od głosu.

Ten rok był ostatnim, w którym konieczne było przeniesienie oddziałów między szkołami.

HAH

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wernisaż w parku


14 czerwca w parku Radziwiłłowskim w Białej Podlaskiej otwarto plenerową wystawę fotografii prof. Leszka Mądzika pt. „Sacrum Miejsca”. Częścią wernisażu była etiuda teatralna „Maski”. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Moda na pomaganie


Co i dla kogo mogę zrobić - na te pytania można było znaleźć odpowiedź podczas III Dnia Siedleckich Organizacji Pozarządowych. Pogoda dopisała, stąd też zainteresowanie piknikiem NGO, który odbył się 6 czerwca na siedleckim placu Sikorskiego, było spore. Choć idea spotkania co roku jest taka sama, czyli prezentacja oferty oraz wymiana doświadczeń między organizacjami pozarządowymi z regionu, zmienia się zarówno grono uczestników, jak i wystawiające się grupy. A warto pamiętać o tym, że w tego typu formacjach, których głównym celem jest wsparcie codziennego życia mieszkańców regionu, działają tysiące osób, poświęcając swój czas. [fot. JAG]

PATRONAT "ECHO"


XXVII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka
16 sierpnia pielgrzymi z całej Polski wyruszą z białostockiej katedry do Ostrej Bramy w Wilnie. Podczas dziewięciodniowego zmagania się z trudem i wysiłkiem pątnicy doświadczą także niezwykłej gościnności.
więcej »
Siedlce dla Jezusa
20 czerwca, tj. w uroczystość Bożego Ciała, o 19.00, na płycie lodowiska OSiR przy ul. B. Prusa 6 odbędzie się koncert uwielbienia „Siedlce dla Jezusa - Mój Tata, mój bohater”.
więcej »
Kultura bez Granic
29 czerwca na terenie rekreacyjnym przy kąpielisku w Kobylanach w gminie Terespol odbędzie się festiwal Kultura bez Granic. To już 16 edycja imprezy, której celem jest prezentacja folkloru polsko-białoruskiego pogranicza.
więcej »
Spływy kajakowe
Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka zaprasza 20 czerwca, od 11.00, na spływ kajakowy Zielawą na trasie Wisznice - Studzianka na dystansie 20 km.
więcej »
IV Łosicki Wieczór Chwały
W uroczystość Bożego Ciała odbędzie się IV Łosicki Wieczór Chwały. „Chcemy szczególnie uwielbić Boga i dziękować Mu za dar Jego Najświętszej Krwi i Ciała. Przeżyjcie go razem z nami!” - zachęcają organizatorzy.
więcej »
100 lat niech żyje nam!
Zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta i gminy na radosne świętowanie kolejnych urodzin Niepodległej na osiedlu Jarmołówka w Rykach!
więcej »
Na kulinarnym szlaku wschodniej Polski
W weekend 22-23 czerwca przy ul. Leśnej (plac naprzeciw urzędu miasta) w Nałęczowie odbędzie się kolejna odsłona festiwalu „Na kulinarnym szlaku wschodniej Polski”.
więcej »
Upamiętnią rocznicę
Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach zaprasza do świętowania 73 rocznicy śmierci mjr. Mariana Bernaciaka „Orlika”.
więcej »
 

POLECAMY


Droga wymagająca nieustannej wiary
Często wstawiennictwo nie przynosi wyrazistego, widzialnego owocu, a prośby kierowane do Boga wydają się czymś naiwnym i nieskutecznym, jakby trafiały w pustkę… A jednak modlitwa wstawiennicza zawsze ma gigantyczne znaczenie w przestrzeni duchowej!
więcej »
Niezłomna wola niepodległości
Bitwa o Monte Cassino stała się symbolem waleczności i zwycięstwa polskich żołnierzy w II wojnie światowej.
więcej »
Łuków dla Jezusa
20 czerwca, w Boże Ciało, o 19.00, w hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1 w Łukowie rozpocznie się koncert uwielbieniowy ph. Łuków dla Jezusa.
więcej »
Żelechów przygotowuje się na pielgrzymi szlak!
23 czerwca w parafii żelechowskiej odbędzie się Niedziela Pielgrzymkowa. „Zapraszamy wszystkich, którzy w tym roku planują wyruszyć na szlak, a tych którzy jeszcze się wahają, będziemy zachęcać, by podjęli wyzwanie i ruszyli razem z nami!”.
więcej »
Noc Świętojańska
Chcą kultywować polskie tradycje, stąd zaproszenie na jedyną taką noc świętojańską. Gródek - 22 czerwca; początek o 16.00. Zapraszamy!
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR