19 czerwca 2019 r. Imieniny obchodzą: Gerwazy, Protazy, Julianna

Pogoda: Siedlce

Numer 24
13-19 czerwca 2019r.

menu

NEWS

Bp Piotr Sawczuk nowym biskupem drohiczyńskim

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Rewitalizacja centrum

5 czerwca 2019 r.

Ze skweru utworzą plac


fot. ARCHIWUM

Trwa rewitalizacja znajdującego się w centrum Parczewa pl. Wolności. Prace rozpoczęły się od wycięcia wszystkich drzew rosnących na skwerze.

Projekt nosi nazwę „Plac Wolności otwarty na kulturę i integrację”. Do tej pory rosły tam stare drzewa, m.in. lipy czy kasztany. Pod koniec maja ponad 50 okazów poszło pod topór. Wycinka drzew wywołała konsternację wśród mieszkańców. - Owszem, była mowa o rewitalizacji, ale nikt nie spodziewał się, że będzie się to wiązało z taką degradacją środowiska - stwierdza z oburzeniem pani Halina. - Drzewa już pięknie kwitły, poza tym trwa okres lęgowy ptaków, a tyle ich tam było. Mówi się o smogu, tymczasem drzewa pomagają walczyć z zanieczyszczeniem środowiska, pochłaniają szkodliwe pyły. To także osłona dająca cień w upalne dni. Teraz w tym miejscu ogołoconym z drzew będzie w lecie istna patelnia - dodaje. Podobnych głosów jest więcej.

Parczewski magistrat zapewnia, że projekt modernizacji skweru był wielokrotnie konsultowany, a także przedstawiany na komisjach i radzie miasta. Podczas dyskusji z radnymi na temat rozwiązań na pl. Wolności głos zabrał Jan Maraśkiewicz, kierownik bialskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie, który opowiedział się ze przywróceniem historycznej funkcji placu. - Pl. Wolności powinien odzyskać dawne przeznaczenie, powinien być rynkiem, a nie skwerem. Klasyczny miejski rynek stwarza miejsce spotkań, integracji mieszkańców, jest miejscem reprezentacyjnym. Takiej przestrzeni publicznej nie ma w Parczewie, tymczasem wykreowały ją Międzyrzec Podlaski, Biała Podlaska czy Łuków. Rewitalizacja to przywrócenie przestrzeni wartości społecznej, technicznej i estetycznej - przekonywał konserwator zabytków. - Wszystkie miasta w Polsce tworzą takie rynki po to, by mieć przestrzeń publiczną. W Białej wszystkie uroczystości odbywają się na rynku, tak jak to było przez wieki. Tamtejsi mieszkańcy też na początku byli niezadowoleni, a teraz plac im się podoba. Trzeba uzbroić się w cierpliwość - dodał J. Maraśkiewicz.

Przyjęty kształt placu, jak zaznacza Grzegorz Kazanowski, kierownik referatu techniczno-inwestycyjnego urzędu miasta, jest kompromisem pomiędzy radnymi a konserwatorem zabytków, który sprawuje nadzór nad placem. Dzięki konsultacjom i naciskom radnych, jak podkreśla kierownik, udało się wprowadzić do projektu nasadzenie nowych drzew. Odnosząc się do reakcji mieszkańców, stwierdza, że o planie modernizacji skweru nie wiedzieli ci, którzy się tym nie interesowali. - Uczestnicząc w sesjach, mieli możliwość zapoznania się z założeniami projektu. Koncepcja lokalnego programu rewitalizacji była zamieszczana na stronie internetowej miasta. Można było też przyjść do urzędu i zapytać - dodaje. Na pytanie, dlaczego do wycinki drzew doszło w czasie ich kwitnienia, G. Kazanowski odpowiada, że to skutek walki z czasem. - Proces rewitalizacji planowaliśmy wcześniej. Niestety, termin został przesunięty o półtora miesiąca w związku ze staraniem się o kredyt na realizację przedsięwzięcia. Gdybyśmy chcieli wycinać drzewa w listopadzie, wykonanie zadania przesunęłoby się o rok - wyjaśnia kierownik. Co do zarzutów dotyczących niszczenia lęgowisk ptaków - opiera się na opinii wydanej przez ornitologa, który stwierdził, że nie ma tam żadnych siedlisk. Nie zgadza się również z argumentami, że po przeprowadzeniu rewitalizacji zabraknie na placu miejsca, w którym będzie można się schronić. - To nie będzie tylko sam beton. Zasadzimy nowe drzewa. I to już kilkuletnie. Projekt został przygotowany przez specjalistyczną firmę z Poznania zajmującą się ogrodami - podkreśla G. Kazanowski.

 

Każdy może zareagować

Czy o wycince drzew w centrum miasta wiedziała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie? Okazuje się, że nie, bo nie musiała. - Na obszarach objętych opieką konserwatora zabytków, jak to jest w przypadku pl. Wolności w Parczewie, zgodę wydaje konserwator. Nie wydaliśmy żadnej decyzji, bo to nie są nasze kompetencje. Ewentualnie moglibyśmy na prośbę konserwatora wydać opinię, jeśli przedsięwzięcie wymagałoby oceny oddziaływania na środowisko - zaznacza Paweł Duklewski, rzecznik prasowy RDOŚ w Lublinie. - Władze miasta nie występowały też do nas o zgodę na wykonanie czynności zakazanych, w tym przypadku niszczenia gniazd ptaków w sezonie lęgowym - stwierdza. Taka zgoda jest potrzebna, jeśli się chce wyciąć drzewa, na których są ptasie gniazda. Okres lęgowy trwa do 15 października.

Jednocześnie informuje, że w 2017 r. burmistrz Parczewa wystąpił do dyrekcji z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia „Plac Wolności otwarty na kulturę i integrację”. - W dokumencie opisano działania, które miałyby być prowadzone w trakcie prowadzenia rewitalizacji, m.in.: powstanie małej architektury, ławek, stojaków rowerowych, monitoringu. Spośród elementów, które mogłyby się w jakiś sposób odnosić się do wycinki, pojawiło się hasło: uporządkowanie terenów zieleni i nowe nasadzenia. To jednak w żaden sposób nie wskazuje na wycinkę - podkreśla P. Duklewski. - Dlatego analizując działania, które władze Parczewa chciałyby przeprowadzić, nie znaleźliśmy żadnych podstaw do tego, by stwierdzić, że decyzja środowiskowa jest wymagana. Odpowiedzieliśmy, że to, co otrzymaliśmy, nie podlega ocenie oddziaływania na środowisko - tłumaczy rzecznik. Zaznacza też, że RDOŚ nie mam uprawnień do ścigania wykroczeń. Jednocześnie apeluje: - We wszystkich sprawach związanych z niszczeniem środowiska każdy obywatel, instytucja czy organizacja pozarządowa mają wręcz obowiązek zgodnie z Kodeksem karnym zgłosić na policję swoje podejrzenie o łamaniu prawa. Wtedy organy ścigania wykonują odpowiednie ruchy. Natomiast instytucja taka jak RDOŚ może świadczyć pomoc ekspercką. Jesteśmy w stanie razem z policją zrobić oględziny, stwierdzić, które gatunki zostały zniszczone, jakiej wielkości jest to strata. Możemy występować też jako oskarżyciele posiłkowi w późniejszym ewentualnym procesie sądowym.

 

Drzewa w donicach

Jak zatem plac będzie wyglądać po modernizacji? W miejscu trawy i alejek pojawi się nowa nawierzchnia wykonana z płyt betonowych. Dotychczasową fontannę zastąpi nowa strumieniowa z 48 dyszami. Zamontowany zostanie także posąg jelenia królewskiego, który znajduje się w herbie miasta. Będą też nowe nasadzenia. Pojawią się jeden buk i pięć brzózek. Na placu stanie też 39 dużych donic z betonu architektonicznego z klonami, grabami i brzozami, wokół których ustawione zostaną ławki. Teren będzie monitorowany. W planach jest nowe oświetlenie uliczne. Zmieni się również układ komunikacyjny. Zamknięta i włączona do placu zostanie ulica pomiędzy 11 listopada a Strażacką. Zlikwidowane będą znajdujące się przy niej miejsca postojowe. Parking na dziesięć stanowisk pojawi się za to przy ul. Strażackiej.

Koszt rewitalizacji pl. Wolności to 6,2 mln zł, z czego dotacja unijna wyniosła 4,5 mln zł. Zakończenie przedsięwzięcia zaplanowano na grudzień bieżącego roku.

HAH

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wernisaż w parku


14 czerwca w parku Radziwiłłowskim w Białej Podlaskiej otwarto plenerową wystawę fotografii prof. Leszka Mądzika pt. „Sacrum Miejsca”. Częścią wernisażu była etiuda teatralna „Maski”. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Moda na pomaganie


Co i dla kogo mogę zrobić - na te pytania można było znaleźć odpowiedź podczas III Dnia Siedleckich Organizacji Pozarządowych. Pogoda dopisała, stąd też zainteresowanie piknikiem NGO, który odbył się 6 czerwca na siedleckim placu Sikorskiego, było spore. Choć idea spotkania co roku jest taka sama, czyli prezentacja oferty oraz wymiana doświadczeń między organizacjami pozarządowymi z regionu, zmienia się zarówno grono uczestników, jak i wystawiające się grupy. A warto pamiętać o tym, że w tego typu formacjach, których głównym celem jest wsparcie codziennego życia mieszkańców regionu, działają tysiące osób, poświęcając swój czas. [fot. JAG]

PATRONAT "ECHO"


XXVII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka
16 sierpnia pielgrzymi z całej Polski wyruszą z białostockiej katedry do Ostrej Bramy w Wilnie. Podczas dziewięciodniowego zmagania się z trudem i wysiłkiem pątnicy doświadczą także niezwykłej gościnności.
więcej »
Siedlce dla Jezusa
20 czerwca, tj. w uroczystość Bożego Ciała, o 19.00, na płycie lodowiska OSiR przy ul. B. Prusa 6 odbędzie się koncert uwielbienia „Siedlce dla Jezusa - Mój Tata, mój bohater”.
więcej »
Kultura bez Granic
29 czerwca na terenie rekreacyjnym przy kąpielisku w Kobylanach w gminie Terespol odbędzie się festiwal Kultura bez Granic. To już 16 edycja imprezy, której celem jest prezentacja folkloru polsko-białoruskiego pogranicza.
więcej »
Spływy kajakowe
Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka zaprasza 20 czerwca, od 11.00, na spływ kajakowy Zielawą na trasie Wisznice - Studzianka na dystansie 20 km.
więcej »
IV Łosicki Wieczór Chwały
W uroczystość Bożego Ciała odbędzie się IV Łosicki Wieczór Chwały. „Chcemy szczególnie uwielbić Boga i dziękować Mu za dar Jego Najświętszej Krwi i Ciała. Przeżyjcie go razem z nami!” - zachęcają organizatorzy.
więcej »
100 lat niech żyje nam!
Zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta i gminy na radosne świętowanie kolejnych urodzin Niepodległej na osiedlu Jarmołówka w Rykach!
więcej »
Na kulinarnym szlaku wschodniej Polski
W weekend 22-23 czerwca przy ul. Leśnej (plac naprzeciw urzędu miasta) w Nałęczowie odbędzie się kolejna odsłona festiwalu „Na kulinarnym szlaku wschodniej Polski”.
więcej »
Upamiętnią rocznicę
Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach zaprasza do świętowania 73 rocznicy śmierci mjr. Mariana Bernaciaka „Orlika”.
więcej »
 

POLECAMY


Droga wymagająca nieustannej wiary
Często wstawiennictwo nie przynosi wyrazistego, widzialnego owocu, a prośby kierowane do Boga wydają się czymś naiwnym i nieskutecznym, jakby trafiały w pustkę… A jednak modlitwa wstawiennicza zawsze ma gigantyczne znaczenie w przestrzeni duchowej!
więcej »
Niezłomna wola niepodległości
Bitwa o Monte Cassino stała się symbolem waleczności i zwycięstwa polskich żołnierzy w II wojnie światowej.
więcej »
Łuków dla Jezusa
20 czerwca, w Boże Ciało, o 19.00, w hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1 w Łukowie rozpocznie się koncert uwielbieniowy ph. Łuków dla Jezusa.
więcej »
Żelechów przygotowuje się na pielgrzymi szlak!
23 czerwca w parafii żelechowskiej odbędzie się Niedziela Pielgrzymkowa. „Zapraszamy wszystkich, którzy w tym roku planują wyruszyć na szlak, a tych którzy jeszcze się wahają, będziemy zachęcać, by podjęli wyzwanie i ruszyli razem z nami!”.
więcej »
Noc Świętojańska
Chcą kultywować polskie tradycje, stąd zaproszenie na jedyną taką noc świętojańską. Gródek - 22 czerwca; początek o 16.00. Zapraszamy!
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR