19 czerwca 2019 r. Imieniny obchodzą: Gerwazy, Protazy, Julianna

Pogoda: Siedlce

Numer 24
13-19 czerwca 2019r.

menu

NEWS

Bp Piotr Sawczuk nowym biskupem drohiczyńskim

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Historia

 
 

Patriotyczny rajd

5 czerwca 2019 r.

Wschodnim szlakiem Niepodległości

W dniach 24 maja - 2 czerwca odbywał się patriotyczny rajd „Wschodnim szlakiem Niepodległości”. Udział w nim wzięli członkowie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Internowanych i Represjonowanych przybyli z całej Polski.

Program - co podkreśla Janusz Olewiński, przewodniczący OSIiR - uwzględniał pobyt uczestników rajdu w miejscach upamiętniających ważne wydarzenia historyczne związane z walką o niepodległość naszej ojczyzny. - Odwiedziliśmy m.in.: Jatę, czyli miejsce pobytu partyzantów, Zbereże w okolicach Włodawy, miejsce śmierci gen. Edwarda Taraszkiewicza „Żelaznego”, pomnik walk Korpusu Ochrony Pogranicza z Sowietami, jak też Wytyczno, gdzie znajduje się pomnik i cmentarz żołnierzy KOP, którzy zginęli 1 października 1939 r. w bitwie z sowiecką dywizją pancerną - wymienia. W Międzyrzecu Podlaskim, przy pomniku niepodległości z 1918 r., uczestnicy rajdu oddali hołd wszystkim, którzy na przestrzeni lat walczyli o wolność naszej ojczyzny.

Na trasie patriotycznej wyprawy były także wieś Husinka ze znajdującą się w jej pobliżu mogiłą nieznanego żołnierza, fort obronny w Łobaczewie - tzw. Wrota Wolności oraz Mały Katyń w Kąkolewnicy, gdzie w okresie od października 1944 r. do lutego 1945 r. wymordowano ok. 2 tys. żołnierzy wyklętych. Członkowie OSIiR odwiedzili ponadto pratuliński cmentarz oraz pomniki dedykowane bohaterom walk z bolszewikami 1920 r. znajdujące się w Janowie Podlaskim. Organizatorzy rajdu nie mogli pominąć również Leśnej Podlaskiej z sanktuarium maryjnym, którego ściany zdobią tablice upamiętniające współpracę oo. paulinów z Armią Krajową. - W Białej Podlaskiej i Włodawie zapoznano nas z patriotyczną historią regionu. Hołd bohaterom walk z 1920 r. złożyliśmy w wielu miejscach, m.in. w Kodniu - podkreśla szef stowarzyszenia.

 

Uroczyście w Kodniu

W programie rajdu była też wizyta w byłych obozach internowania, tj. zakładach karnych w Białej Podlaskiej i Włodawie. - Obecnie panują tam warunki nieporównywalnie lepsze niż w okresie uwięzienia działaczy Solidarności - komentuje J. Olewiński. Zaznacza, iż historia każdego z tych miejsc przedstawiona została w rzetelny sposób przez panią przewodnik. - Przy każdym pomniku - miejscu pamięci narodowej i na cmentarzach zapaliliśmy znicze, zostawialiśmy też biało-czerwone chorągiewki - dodaje.

Nie lada atrakcją dla uczestników przedsięwzięcia okazały się uroczystości patriotyczno-folklorystyczne zorganizowane przez władze gminy Kodeń z udziałem uczniów, nauczycieli i mieszkańców. - Przyjęci zostaliśmy bardzo serdecznie - potwierdza przewodniczący OSIiR. Specjalnie dla członków stowarzyszenia - co akcentuje - urząd gminy zorganizował pokaz filmu „Błogosławiona wina” prezentującego niezwykłą historię cudownego obrazu Matki Bożej Kodeńskiej. W filmie ukazane zostały także mordy dokonane przez ubeków na żołnierzach wyklętych.

 

Zaszczepić pamięć

Dużym przeżyciem dla członków stowarzyszenia było spotkanie z ordynariuszem naszej diecezji bp. Kazimierzem Gurdą.

Z kolei w przeddzień zakończenia rajdu odbyła wspólna kolacja - grill, w której do udział wzięli także goszczący w sanktuarium ludzie z odległych krańców naszego kraju. - Spontanicznie włączyli się w nasze rozmowy, podczas których dzieliliśmy się m.in. swoimi doświadczeniami walki o wolność Polski. Razem śpiewaliśmy też pieśni patriotyczne i obozowe piosenki internowanych - opowiada pan Janusz. Wspomina, iż najmłodszym uczestnikiem integracyjnego spotkania był siedmioletni Grześ z Wielkopolski. Szef OSIiR oddał mu swoją biało-czerwoną kokardę z ryngrafem żołnierza niezłomnego, z czego mały patriota był bardzo dumny.

Rajd zakończył się Mszą św. w intencji ojczyzny, uczestników wyjazdu oraz ich rodzin. Wspominając dokonania działaczy opozycji, kustosz sanktuarium dziękował zrzeszonym w stowarzyszeniu za wybór kodeńskiego domu pielgrzyma na miejsce pobytu.

Pożegnaniom działaczy OSIiR towarzyszyło postanowienie zorganizowania kolejnego patriotycznego spotkania.

AW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wernisaż w parku


14 czerwca w parku Radziwiłłowskim w Białej Podlaskiej otwarto plenerową wystawę fotografii prof. Leszka Mądzika pt. „Sacrum Miejsca”. Częścią wernisażu była etiuda teatralna „Maski”. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Moda na pomaganie


Co i dla kogo mogę zrobić - na te pytania można było znaleźć odpowiedź podczas III Dnia Siedleckich Organizacji Pozarządowych. Pogoda dopisała, stąd też zainteresowanie piknikiem NGO, który odbył się 6 czerwca na siedleckim placu Sikorskiego, było spore. Choć idea spotkania co roku jest taka sama, czyli prezentacja oferty oraz wymiana doświadczeń między organizacjami pozarządowymi z regionu, zmienia się zarówno grono uczestników, jak i wystawiające się grupy. A warto pamiętać o tym, że w tego typu formacjach, których głównym celem jest wsparcie codziennego życia mieszkańców regionu, działają tysiące osób, poświęcając swój czas. [fot. JAG]

PATRONAT "ECHO"


XXVII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka
16 sierpnia pielgrzymi z całej Polski wyruszą z białostockiej katedry do Ostrej Bramy w Wilnie. Podczas dziewięciodniowego zmagania się z trudem i wysiłkiem pątnicy doświadczą także niezwykłej gościnności.
więcej »
Siedlce dla Jezusa
20 czerwca, tj. w uroczystość Bożego Ciała, o 19.00, na płycie lodowiska OSiR przy ul. B. Prusa 6 odbędzie się koncert uwielbienia „Siedlce dla Jezusa - Mój Tata, mój bohater”.
więcej »
Kultura bez Granic
29 czerwca na terenie rekreacyjnym przy kąpielisku w Kobylanach w gminie Terespol odbędzie się festiwal Kultura bez Granic. To już 16 edycja imprezy, której celem jest prezentacja folkloru polsko-białoruskiego pogranicza.
więcej »
Spływy kajakowe
Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka zaprasza 20 czerwca, od 11.00, na spływ kajakowy Zielawą na trasie Wisznice - Studzianka na dystansie 20 km.
więcej »
IV Łosicki Wieczór Chwały
W uroczystość Bożego Ciała odbędzie się IV Łosicki Wieczór Chwały. „Chcemy szczególnie uwielbić Boga i dziękować Mu za dar Jego Najświętszej Krwi i Ciała. Przeżyjcie go razem z nami!” - zachęcają organizatorzy.
więcej »
100 lat niech żyje nam!
Zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta i gminy na radosne świętowanie kolejnych urodzin Niepodległej na osiedlu Jarmołówka w Rykach!
więcej »
Na kulinarnym szlaku wschodniej Polski
W weekend 22-23 czerwca przy ul. Leśnej (plac naprzeciw urzędu miasta) w Nałęczowie odbędzie się kolejna odsłona festiwalu „Na kulinarnym szlaku wschodniej Polski”.
więcej »
Upamiętnią rocznicę
Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach zaprasza do świętowania 73 rocznicy śmierci mjr. Mariana Bernaciaka „Orlika”.
więcej »
 

POLECAMY


Droga wymagająca nieustannej wiary
Często wstawiennictwo nie przynosi wyrazistego, widzialnego owocu, a prośby kierowane do Boga wydają się czymś naiwnym i nieskutecznym, jakby trafiały w pustkę… A jednak modlitwa wstawiennicza zawsze ma gigantyczne znaczenie w przestrzeni duchowej!
więcej »
Niezłomna wola niepodległości
Bitwa o Monte Cassino stała się symbolem waleczności i zwycięstwa polskich żołnierzy w II wojnie światowej.
więcej »
Łuków dla Jezusa
20 czerwca, w Boże Ciało, o 19.00, w hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1 w Łukowie rozpocznie się koncert uwielbieniowy ph. Łuków dla Jezusa.
więcej »
Żelechów przygotowuje się na pielgrzymi szlak!
23 czerwca w parafii żelechowskiej odbędzie się Niedziela Pielgrzymkowa. „Zapraszamy wszystkich, którzy w tym roku planują wyruszyć na szlak, a tych którzy jeszcze się wahają, będziemy zachęcać, by podjęli wyzwanie i ruszyli razem z nami!”.
więcej »
Noc Świętojańska
Chcą kultywować polskie tradycje, stąd zaproszenie na jedyną taką noc świętojańską. Gródek - 22 czerwca; początek o 16.00. Zapraszamy!
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR