15 listopada 2019 r. Imieniny obchodzą: Amelia, Albert, Leopold

Pogoda: Siedlce

Numer 46
14-20 listopada 2019r.

menu

NEWS

Zachęcamy naszych drogich czytelników do śledzenia cyklu artykułów pt. Zza klauzury. W drugim odcinku - o tym, czym jest adoracja Najświętszego Sakramentu!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Historia

 
 

Patriotyczny rajd

5 czerwca 2019 r.

Wschodnim szlakiem Niepodległości

W dniach 24 maja - 2 czerwca odbywał się patriotyczny rajd „Wschodnim szlakiem Niepodległości”. Udział w nim wzięli członkowie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Internowanych i Represjonowanych przybyli z całej Polski.

Program - co podkreśla Janusz Olewiński, przewodniczący OSIiR - uwzględniał pobyt uczestników rajdu w miejscach upamiętniających ważne wydarzenia historyczne związane z walką o niepodległość naszej ojczyzny. - Odwiedziliśmy m.in.: Jatę, czyli miejsce pobytu partyzantów, Zbereże w okolicach Włodawy, miejsce śmierci gen. Edwarda Taraszkiewicza „Żelaznego”, pomnik walk Korpusu Ochrony Pogranicza z Sowietami, jak też Wytyczno, gdzie znajduje się pomnik i cmentarz żołnierzy KOP, którzy zginęli 1 października 1939 r. w bitwie z sowiecką dywizją pancerną - wymienia. W Międzyrzecu Podlaskim, przy pomniku niepodległości z 1918 r., uczestnicy rajdu oddali hołd wszystkim, którzy na przestrzeni lat walczyli o wolność naszej ojczyzny.

Na trasie patriotycznej wyprawy były także wieś Husinka ze znajdującą się w jej pobliżu mogiłą nieznanego żołnierza, fort obronny w Łobaczewie - tzw. Wrota Wolności oraz Mały Katyń w Kąkolewnicy, gdzie w okresie od października 1944 r. do lutego 1945 r. wymordowano ok. 2 tys. żołnierzy wyklętych. Członkowie OSIiR odwiedzili ponadto pratuliński cmentarz oraz pomniki dedykowane bohaterom walk z bolszewikami 1920 r. znajdujące się w Janowie Podlaskim. Organizatorzy rajdu nie mogli pominąć również Leśnej Podlaskiej z sanktuarium maryjnym, którego ściany zdobią tablice upamiętniające współpracę oo. paulinów z Armią Krajową. - W Białej Podlaskiej i Włodawie zapoznano nas z patriotyczną historią regionu. Hołd bohaterom walk z 1920 r. złożyliśmy w wielu miejscach, m.in. w Kodniu - podkreśla szef stowarzyszenia.

 

Uroczyście w Kodniu

W programie rajdu była też wizyta w byłych obozach internowania, tj. zakładach karnych w Białej Podlaskiej i Włodawie. - Obecnie panują tam warunki nieporównywalnie lepsze niż w okresie uwięzienia działaczy Solidarności - komentuje J. Olewiński. Zaznacza, iż historia każdego z tych miejsc przedstawiona została w rzetelny sposób przez panią przewodnik. - Przy każdym pomniku - miejscu pamięci narodowej i na cmentarzach zapaliliśmy znicze, zostawialiśmy też biało-czerwone chorągiewki - dodaje.

Nie lada atrakcją dla uczestników przedsięwzięcia okazały się uroczystości patriotyczno-folklorystyczne zorganizowane przez władze gminy Kodeń z udziałem uczniów, nauczycieli i mieszkańców. - Przyjęci zostaliśmy bardzo serdecznie - potwierdza przewodniczący OSIiR. Specjalnie dla członków stowarzyszenia - co akcentuje - urząd gminy zorganizował pokaz filmu „Błogosławiona wina” prezentującego niezwykłą historię cudownego obrazu Matki Bożej Kodeńskiej. W filmie ukazane zostały także mordy dokonane przez ubeków na żołnierzach wyklętych.

 

Zaszczepić pamięć

Dużym przeżyciem dla członków stowarzyszenia było spotkanie z ordynariuszem naszej diecezji bp. Kazimierzem Gurdą.

Z kolei w przeddzień zakończenia rajdu odbyła wspólna kolacja - grill, w której do udział wzięli także goszczący w sanktuarium ludzie z odległych krańców naszego kraju. - Spontanicznie włączyli się w nasze rozmowy, podczas których dzieliliśmy się m.in. swoimi doświadczeniami walki o wolność Polski. Razem śpiewaliśmy też pieśni patriotyczne i obozowe piosenki internowanych - opowiada pan Janusz. Wspomina, iż najmłodszym uczestnikiem integracyjnego spotkania był siedmioletni Grześ z Wielkopolski. Szef OSIiR oddał mu swoją biało-czerwoną kokardę z ryngrafem żołnierza niezłomnego, z czego mały patriota był bardzo dumny.

Rajd zakończył się Mszą św. w intencji ojczyzny, uczestników wyjazdu oraz ich rodzin. Wspominając dokonania działaczy opozycji, kustosz sanktuarium dziękował zrzeszonym w stowarzyszeniu za wybór kodeńskiego domu pielgrzyma na miejsce pobytu.

Pożegnaniom działaczy OSIiR towarzyszyło postanowienie zorganizowania kolejnego patriotycznego spotkania.

AW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

III Forum Miłosierdzia


9 listopada w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach odbyło się III Forum Miłosierdzia, zorganizowane przez Caritas Diecezji Siedleckiej. Wydarzenie było formą podziękowania darczyńcom, którzy na co dzień wspierają organizację. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Konkurs Pieśni Patriotycznej


13 listopada odbył się Konkurs Pieśni Patriotycznej „Patriota 2019” zorganizowany przez Caritas Diecezji Siedleckiej. Wystąpiły dzieci i młodzież z terenu diecezji siedleckiej. Koncert był bardzo zróżnicowany, śpiewali soliści, ale nie zabrakło też wieloosobowych chórów i zespołów. Uczestnikom towarzyszyły również instrumenty, była gitara, skrzypce a nawet akordeon. Wszystkich połączył duch patriotyzmu i pamięć o tych, którzy zapłacili najwyższą cenę za wolność naszej ojczyzny. [fot. Monika Król]

PATRONAT "ECHO"


Przegląd teatrów obrzędowych
23 listopada w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach po raz trzeci odbędzie się Regionalny Przegląd Teatrów Obrzędowych.
więcej »
Duchowy prezent św. Mikołaja
Już po raz trzeci Bractwo Różańcowe Akademii Młodzieżowej przy parafii św. Mikołaja w Lublinie organizuje akcję „Duchowy prezent św. Mikołaja”.
więcej »
 

POLECAMY


Szlakiem kontrowersji
Jezuita o. Zygmunt Kwiatkowski SJ, duszpasterz i rekolekcjonista, przez ponad 30 lat był misjonarzem w Syrii i na Bliskim Wschodzie. O objawieniach, jakie miały miejsce we wspólnocie Sióstr Służebnic Eucharystii w japońskim mieście Akita, opowiedział po odbyciu kilku duszpasterskich wypraw do tego egzotycznego kraju.
więcej »
Święte patrzenie
Kontemplacja Chrystusa i świata stworzonego przez Boga ma przemieniającą i uzdrawiającą moc - uświęca nasze patrzenie.
więcej »
Randka małżeńska
17 listopada w kościele św. Józefa w Siedlcach odbędzie się spotkanie ph. Randka małżeńska dla młodych małżeństw.
więcej »
Żniwo wielkie
Z uczciwością i w prostocie swe misyjne powołania podjęli dwaj karmelici bosi: br. Marceli Szlósarczyk i br. Ryszard Żak. Drogi wyznaczone przez Boga powiodły ich z południa Polski, znad rzeki Raby, nad jezioro Tanganika, do Burundi i Rwandy.
więcej »
 

SONDA

 

Światowy Dzień Ubogich jest okazją do...

pomocy potrzebujących;

uświadomienia sobie, że bieda ma różne oblicza;

lekcją dzielenia się z drugim człowiekiem;

przypomnienie, że miłosierdzie można czynić gestem i słowem;

naukę, że czasem mniej znaczy więcej.LITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR