19 czerwca 2019 r. Imieniny obchodzą: Gerwazy, Protazy, Julianna

Pogoda: Siedlce

Numer 24
13-19 czerwca 2019r.

menu

NEWS

Bp Piotr Sawczuk nowym biskupem drohiczyńskim

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

Misje parafialne u oo. paulinów

5 czerwca 2019 r.

Aby wierni umieli kochać Kościół


fot. JS

W parafii pw. św. Ludwika we Włodawie od 26 maja do 2 czerwca trwały misje jubileuszowe, które prowadził o. Marcin Ciechanowski OSPPE z Jasnej Góry.

Misje rozpoczęła Eucharystia, podczas której grupa 30 dzieci przyjęła I Komunię św. Zakończeniem była Msza św. prymicyjna o. Karola Bilicza, paulina pochodzącego z Włodawy. W tym szczególnym czasie szukania i poznawania Boga, odkrywania Jego miłości oraz rozpoznawania Jego woli w życiu człowieka wierni byli prowadzeni m.in. poprzez odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, sakrament pokuty i Drogę krzyżową. Pomocą były homilie misyjne, głoszone przez ojca Ciechanowskiego, egzorcystę i rekolekcjonistę. W okresie misji, czasie wzrastania w wierze i dawania świadectwa, kapłan zapraszał m.in. do zastanowienia się nad stosunkiem do Kościoła. - Jezus mówił o swoim Kościele, ale czy też jest on twój? - pytał paulin. Zaznaczył, że Bóg wzmacnia swoich wyznawców, posyłając kapłanów. - Bóg pragnie nam pomóc i dać nam pokarm, abyśmy mieli siły, dzięki którym nie tylko to życie zniesiemy, ale uzyskamy wieczne - zaznaczył kaznodzieja.

- Bóg chce być blisko ludzi i oczekuje na nas. On wie, że jesteśmy głodni miłości, dlatego uświęcił tę miłość w chlebie - Komunii św. Konsekrował chleb swoją miłością, siebie dał na pokarm. Chce nas nakarmić, abyśmy wiedzieli, nie czego, a Kogo jesteśmy głodni. Aby móc siebie dawać, Jezus powołał sługi swojej miłości - kapłanów - wyjaśniał.

Jak stwierdził kaznodzieja, kapłani, słudzy Eucharystii, są poszukiwani z racji niesienia pokarmu duchowego, tak jak Chrystus był poszukiwany po rozmnożeniu chleba z powodu tego pokarmu. - Ludzie, którzy szukali Boga, przy Jezusie czuli się dobrze. I niech tak będzie przy każdym kapłanie, którego spotkamy - mówił o. M. Ciechanowski.

 

Kościół wyszedł z Bożych rąk

1 czerwca do parafii przybyły święte znaki misyjne: obraz Matki Bożej Kodeńskiej i relikwie Męczenników Podlaskich. - Jesteśmy wdzięczni, że nawiedzasz mury naszego kościoła - witał Maryję o. Dariusz Cichor, proboszcz parafii pw. św. Ludwika. - Matko, roztocz płaszcz swojej opieki nad nami, daj nam słyszeć w tych godzinach czuwania Twój głos: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie mój Syn”. Zawsze byłaś Matką, która pociesza, uzdrawia i prowadzi do Chrystusa - powiedział. Witając relikwie bł. Męczenników z Pratulina, zaznaczył, że dali przykład miłości do nieprzyjaciół. - Nawet w dniu męczeństwa modliliście się za swoich prześladowców. Niech Bóg będzie błogosławiony za przykład waszego męstwa i gorliwości, która była podsycana miłością do Boga i bliźnich - mówił paulin.

Misje pozwalają „odnowić swoje serce, wzmocnić więź z Chrystusem, odnaleźć się na nowo w Kościele, wzmocnić relacje z bliskimi” - podkreślił ks. bp Piotr Sawczuk w homilii. Biskup przypomniał karty historii Włodawy - miasta, gdzie koegzystowały różne narody, stykały się kultury i religie. - Chcemy dziś dziękować za nasze chrześcijańskie korzenie, za niełatwą, często znaczoną krwią przeszłość - mówił. Dodał, że z pokorą trzeba wyznać, że „dość mizernie wyglądamy na tle bohaterskich przodków, z naszym religijnym wychłodzeniem, wątpliwościami i duchowym lenistwem”. - Przedmiotem żywej troski dzisiejszych chrześcijan powinno być to, by świadectwo po Chrystusie było prawdziwe i szczere - zaznaczył. - Aby wierni umieli kochać Kościół, który istnieje i rozwija się od dwóch tysięcy lat, mimo że w jego łonie jest grzech i ludzka słabość. Jeśli jednak Kościół mimo to trwa, to dzieje się to za sprawą łaski - wyszedł z Bożych rąk i cały czas towarzyszy mu Boża Opatrzność - podkreślił ksiądz biskup.

Bp P. Sawczuk wzywał do obrony ewangelicznego kształtu rodziny. Podkreślił, że małżeństwo podniesione przez Chrystusa do rangi sakramentu, ma swoje źródło w Jego cierpieniu, śmierci i zwycięstwie. Po homilii misyjnej małżonkowie odnowili swoje przyrzeczenia małżeńskie.

Misje zakończyły się 2 czerwca. Południową Mszę św. prymicyjną sprawował o. Karol Bilicz, paulin. Na tę uroczystość przybył m.in. o. Jan Poteralski, podprzeor Jasnej Góry. Natomiast wieczorem po Eucharystii odbyła się procesja z Najświętszym Sakramentem, a przy krzyżu misyjnym wierni otrzymali błogosławieństwo misyjne.

Joanna Szubstarska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wernisaż w parku


14 czerwca w parku Radziwiłłowskim w Białej Podlaskiej otwarto plenerową wystawę fotografii prof. Leszka Mądzika pt. „Sacrum Miejsca”. Częścią wernisażu była etiuda teatralna „Maski”. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Moda na pomaganie


Co i dla kogo mogę zrobić - na te pytania można było znaleźć odpowiedź podczas III Dnia Siedleckich Organizacji Pozarządowych. Pogoda dopisała, stąd też zainteresowanie piknikiem NGO, który odbył się 6 czerwca na siedleckim placu Sikorskiego, było spore. Choć idea spotkania co roku jest taka sama, czyli prezentacja oferty oraz wymiana doświadczeń między organizacjami pozarządowymi z regionu, zmienia się zarówno grono uczestników, jak i wystawiające się grupy. A warto pamiętać o tym, że w tego typu formacjach, których głównym celem jest wsparcie codziennego życia mieszkańców regionu, działają tysiące osób, poświęcając swój czas. [fot. JAG]

PATRONAT "ECHO"


XXVII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka
16 sierpnia pielgrzymi z całej Polski wyruszą z białostockiej katedry do Ostrej Bramy w Wilnie. Podczas dziewięciodniowego zmagania się z trudem i wysiłkiem pątnicy doświadczą także niezwykłej gościnności.
więcej »
Siedlce dla Jezusa
20 czerwca, tj. w uroczystość Bożego Ciała, o 19.00, na płycie lodowiska OSiR przy ul. B. Prusa 6 odbędzie się koncert uwielbienia „Siedlce dla Jezusa - Mój Tata, mój bohater”.
więcej »
Kultura bez Granic
29 czerwca na terenie rekreacyjnym przy kąpielisku w Kobylanach w gminie Terespol odbędzie się festiwal Kultura bez Granic. To już 16 edycja imprezy, której celem jest prezentacja folkloru polsko-białoruskiego pogranicza.
więcej »
Spływy kajakowe
Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka zaprasza 20 czerwca, od 11.00, na spływ kajakowy Zielawą na trasie Wisznice - Studzianka na dystansie 20 km.
więcej »
IV Łosicki Wieczór Chwały
W uroczystość Bożego Ciała odbędzie się IV Łosicki Wieczór Chwały. „Chcemy szczególnie uwielbić Boga i dziękować Mu za dar Jego Najświętszej Krwi i Ciała. Przeżyjcie go razem z nami!” - zachęcają organizatorzy.
więcej »
100 lat niech żyje nam!
Zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta i gminy na radosne świętowanie kolejnych urodzin Niepodległej na osiedlu Jarmołówka w Rykach!
więcej »
Na kulinarnym szlaku wschodniej Polski
W weekend 22-23 czerwca przy ul. Leśnej (plac naprzeciw urzędu miasta) w Nałęczowie odbędzie się kolejna odsłona festiwalu „Na kulinarnym szlaku wschodniej Polski”.
więcej »
Upamiętnią rocznicę
Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach zaprasza do świętowania 73 rocznicy śmierci mjr. Mariana Bernaciaka „Orlika”.
więcej »
 

POLECAMY


Droga wymagająca nieustannej wiary
Często wstawiennictwo nie przynosi wyrazistego, widzialnego owocu, a prośby kierowane do Boga wydają się czymś naiwnym i nieskutecznym, jakby trafiały w pustkę… A jednak modlitwa wstawiennicza zawsze ma gigantyczne znaczenie w przestrzeni duchowej!
więcej »
Niezłomna wola niepodległości
Bitwa o Monte Cassino stała się symbolem waleczności i zwycięstwa polskich żołnierzy w II wojnie światowej.
więcej »
Łuków dla Jezusa
20 czerwca, w Boże Ciało, o 19.00, w hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1 w Łukowie rozpocznie się koncert uwielbieniowy ph. Łuków dla Jezusa.
więcej »
Żelechów przygotowuje się na pielgrzymi szlak!
23 czerwca w parafii żelechowskiej odbędzie się Niedziela Pielgrzymkowa. „Zapraszamy wszystkich, którzy w tym roku planują wyruszyć na szlak, a tych którzy jeszcze się wahają, będziemy zachęcać, by podjęli wyzwanie i ruszyli razem z nami!”.
więcej »
Noc Świętojańska
Chcą kultywować polskie tradycje, stąd zaproszenie na jedyną taką noc świętojańską. Gródek - 22 czerwca; początek o 16.00. Zapraszamy!
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR