17 września 2019 r. Imieniny obchodzą: Justyna, Narcyz, Franciszek

Pogoda: Siedlce

Numer 37
12-18 września 2019r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

Misje parafialne u oo. paulinów

5 czerwca 2019 r.

Aby wierni umieli kochać Kościół


fot. JS

W parafii pw. św. Ludwika we Włodawie od 26 maja do 2 czerwca trwały misje jubileuszowe, które prowadził o. Marcin Ciechanowski OSPPE z Jasnej Góry.

Misje rozpoczęła Eucharystia, podczas której grupa 30 dzieci przyjęła I Komunię św. Zakończeniem była Msza św. prymicyjna o. Karola Bilicza, paulina pochodzącego z Włodawy. W tym szczególnym czasie szukania i poznawania Boga, odkrywania Jego miłości oraz rozpoznawania Jego woli w życiu człowieka wierni byli prowadzeni m.in. poprzez odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, sakrament pokuty i Drogę krzyżową. Pomocą były homilie misyjne, głoszone przez ojca Ciechanowskiego, egzorcystę i rekolekcjonistę. W okresie misji, czasie wzrastania w wierze i dawania świadectwa, kapłan zapraszał m.in. do zastanowienia się nad stosunkiem do Kościoła. - Jezus mówił o swoim Kościele, ale czy też jest on twój? - pytał paulin. Zaznaczył, że Bóg wzmacnia swoich wyznawców, posyłając kapłanów. - Bóg pragnie nam pomóc i dać nam pokarm, abyśmy mieli siły, dzięki którym nie tylko to życie zniesiemy, ale uzyskamy wieczne - zaznaczył kaznodzieja.

- Bóg chce być blisko ludzi i oczekuje na nas. On wie, że jesteśmy głodni miłości, dlatego uświęcił tę miłość w chlebie - Komunii św. Konsekrował chleb swoją miłością, siebie dał na pokarm. Chce nas nakarmić, abyśmy wiedzieli, nie czego, a Kogo jesteśmy głodni. Aby móc siebie dawać, Jezus powołał sługi swojej miłości - kapłanów - wyjaśniał.

Jak stwierdził kaznodzieja, kapłani, słudzy Eucharystii, są poszukiwani z racji niesienia pokarmu duchowego, tak jak Chrystus był poszukiwany po rozmnożeniu chleba z powodu tego pokarmu. - Ludzie, którzy szukali Boga, przy Jezusie czuli się dobrze. I niech tak będzie przy każdym kapłanie, którego spotkamy - mówił o. M. Ciechanowski.

 

Kościół wyszedł z Bożych rąk

1 czerwca do parafii przybyły święte znaki misyjne: obraz Matki Bożej Kodeńskiej i relikwie Męczenników Podlaskich. - Jesteśmy wdzięczni, że nawiedzasz mury naszego kościoła - witał Maryję o. Dariusz Cichor, proboszcz parafii pw. św. Ludwika. - Matko, roztocz płaszcz swojej opieki nad nami, daj nam słyszeć w tych godzinach czuwania Twój głos: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie mój Syn”. Zawsze byłaś Matką, która pociesza, uzdrawia i prowadzi do Chrystusa - powiedział. Witając relikwie bł. Męczenników z Pratulina, zaznaczył, że dali przykład miłości do nieprzyjaciół. - Nawet w dniu męczeństwa modliliście się za swoich prześladowców. Niech Bóg będzie błogosławiony za przykład waszego męstwa i gorliwości, która była podsycana miłością do Boga i bliźnich - mówił paulin.

Misje pozwalają „odnowić swoje serce, wzmocnić więź z Chrystusem, odnaleźć się na nowo w Kościele, wzmocnić relacje z bliskimi” - podkreślił ks. bp Piotr Sawczuk w homilii. Biskup przypomniał karty historii Włodawy - miasta, gdzie koegzystowały różne narody, stykały się kultury i religie. - Chcemy dziś dziękować za nasze chrześcijańskie korzenie, za niełatwą, często znaczoną krwią przeszłość - mówił. Dodał, że z pokorą trzeba wyznać, że „dość mizernie wyglądamy na tle bohaterskich przodków, z naszym religijnym wychłodzeniem, wątpliwościami i duchowym lenistwem”. - Przedmiotem żywej troski dzisiejszych chrześcijan powinno być to, by świadectwo po Chrystusie było prawdziwe i szczere - zaznaczył. - Aby wierni umieli kochać Kościół, który istnieje i rozwija się od dwóch tysięcy lat, mimo że w jego łonie jest grzech i ludzka słabość. Jeśli jednak Kościół mimo to trwa, to dzieje się to za sprawą łaski - wyszedł z Bożych rąk i cały czas towarzyszy mu Boża Opatrzność - podkreślił ksiądz biskup.

Bp P. Sawczuk wzywał do obrony ewangelicznego kształtu rodziny. Podkreślił, że małżeństwo podniesione przez Chrystusa do rangi sakramentu, ma swoje źródło w Jego cierpieniu, śmierci i zwycięstwie. Po homilii misyjnej małżonkowie odnowili swoje przyrzeczenia małżeńskie.

Misje zakończyły się 2 czerwca. Południową Mszę św. prymicyjną sprawował o. Karol Bilicz, paulin. Na tę uroczystość przybył m.in. o. Jan Poteralski, podprzeor Jasnej Góry. Natomiast wieczorem po Eucharystii odbyła się procesja z Najświętszym Sakramentem, a przy krzyżu misyjnym wierni otrzymali błogosławieństwo misyjne.

Joanna Szubstarska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto Żelaznej Dywizji


W dniach 6-8 września żołnierze 18 Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka uczcili pierwszą rocznicę powstania swojej jednostki. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w katedrze. W programie obchodów był też piknik, mecz piłki nożnej, konferencja naukowa, a także defilada pododdziałów. [fot. M. Król]

FOTOGALERIA

By dzielić się chlebem


8 września na placu przy świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Karwowie odbyło się święto plonów gminy Trzebieszów. Dożynki rozpoczęły się Mszą św. dziękczynną. Po Eucharystii uczestnicy święta plonów przejechali do Karwowa, gdzie uformowano korowód prowadzony przez jadących bryczką starostów dożynkowych i orkiestrę dętą OSP Trzebieszów. Za nimi niesiono piękne wieńce przygotowane przez mieszkańców sołectwa Karwów, Koło Gospodyń Wiejskich „Kobiety z Pasją” z Celin, sołectwa Szaniawy-Matysy i Szaniawy-Poniaty oraz Płudy.

PATRONAT "ECHO"


Mężczyźni w Pratulinie
W niedzielę 6 października pratulińskie sanktuarium będzie miejscem 9 Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn. Tegorocznemu spotkaniu towarzyszy hasło: „Bądź odporny jak uderzone kowadło”.
więcej »
Hosanna Festival
W dniach 20-22 września w Siedlcach odbędzie się XXVI Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna Festival. Wstęp wolny! Zachęcamy do udziału!
więcej »
 

POLECAMY


Unici na ekranie
21 września w auli Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej odbędzie się premiera filmu „Modlitwa o Polskę. Z ziemi podlaskiej”, opowiadającego o losach i męczeństwie naszych unitów.
więcej »
Książka o alzheimerze
Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach oraz Siedleckie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera zapraszają 25 września na spotkanie z Glorią Hide - autorką książki „Usypiając ojca”.
więcej »
 

SONDA

 

Plon, niesiemy plon...

dożynki to piękna staropolska tradycja

święto plonów jest okazją do podziękowania Panu Bogu za Jego wielką miłość i dobroć oraz rolnikom za trud ich pracy

do świętowania rozumianego jako integrowanie społeczności każda okazja jest dobra

dożynki to lekcja dla młodego pokolenia, jak pielęgnować pamięć o dziedzictwie i tradycjach przodków

dopóki będziemy pielęgnować dawne zwyczaje, Polska nie zginie!LITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR