17 września 2019 r. Imieniny obchodzą: Justyna, Narcyz, Franciszek

Pogoda: Siedlce

Numer 37
12-18 września 2019r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Mariańskie Porzecze

4 czerwca 2019 r.

Goźlińskie brzmienie

Odrestaurowane organy w kościele w Mariańskim Porzeczu zachwycają nie tylko parafian, ale i profesjonalistów. W połowie maja przy instrumencie spotkali się studenci organów i muzyki kościelnej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Okazją było seminarium z organoznawstwa prowadzone przez dr Małgorzatę Trzaskalik-Wyrwę. Dziewięcioosobowa grupa zapoznała się z historią instrumentu, wynikami badań konserwatorskich i przebiegiem konserwacji.

- To instrument z duszą, jego brzmienie porusza serca! - zachwyca się M. Trzaskalik-Wyrwa. - XVIII-wieczna metryka organów naznaczona jest istotnym remontem z 1872 r., który przeprowadził Ignacy Karczewski, organmistrz warszawski. To jego podpis figuruje w wiatrownicy i miechu organów - tłumaczy.

Wieczorem studenci: Piotr Chromiński, Paweł Kasprzyk, Julia Obrycka i Artur Pałasuchin wraz z prowadzącą koncert M. Trzaskalik-Wyrwą wykonali koncert dla licznie zgromadzonych mieszkańców regionu. W pierwszej części koncertu wybrzmiała muzyka liturgiczna, m.in. Toccata avanti la messa della Domecnica Girolamo Frescobaldiego i wersety Kyrie-Christe-Kyrie przeplatane śpiewem chorału, Fuga in d Johanna Pachelbela oraz radosna przygrywka chorałowa Der Tag ist so Freudenreich. Częśc druga z kolei to muzyka taneczna: Passacaglia in a autorstwa Bernardo Storace czy Ad novem saltus i Rocal fuza. Wykonawcy zaprezentowali koloryty głosów goźlińskich organów i ulubione brzmienie kotłów oraz dzwoniącej gwiazdy. Zachęceni pięknymi organami i serdecznym przyjęciem umawiają się już na kolejny koncert.

JAG

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto Żelaznej Dywizji


W dniach 6-8 września żołnierze 18 Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka uczcili pierwszą rocznicę powstania swojej jednostki. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w katedrze. W programie obchodów był też piknik, mecz piłki nożnej, konferencja naukowa, a także defilada pododdziałów. [fot. M. Król]

FOTOGALERIA

By dzielić się chlebem


8 września na placu przy świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Karwowie odbyło się święto plonów gminy Trzebieszów. Dożynki rozpoczęły się Mszą św. dziękczynną. Po Eucharystii uczestnicy święta plonów przejechali do Karwowa, gdzie uformowano korowód prowadzony przez jadących bryczką starostów dożynkowych i orkiestrę dętą OSP Trzebieszów. Za nimi niesiono piękne wieńce przygotowane przez mieszkańców sołectwa Karwów, Koło Gospodyń Wiejskich „Kobiety z Pasją” z Celin, sołectwa Szaniawy-Matysy i Szaniawy-Poniaty oraz Płudy.

PATRONAT "ECHO"


Mężczyźni w Pratulinie
W niedzielę 6 października pratulińskie sanktuarium będzie miejscem 9 Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn. Tegorocznemu spotkaniu towarzyszy hasło: „Bądź odporny jak uderzone kowadło”.
więcej »
Hosanna Festival
W dniach 20-22 września w Siedlcach odbędzie się XXVI Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna Festival. Wstęp wolny! Zachęcamy do udziału!
więcej »
 

POLECAMY


Unici na ekranie
21 września w auli Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej odbędzie się premiera filmu „Modlitwa o Polskę. Z ziemi podlaskiej”, opowiadającego o losach i męczeństwie naszych unitów.
więcej »
Książka o alzheimerze
Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach oraz Siedleckie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera zapraszają 25 września na spotkanie z Glorią Hide - autorką książki „Usypiając ojca”.
więcej »
 

SONDA

 

Plon, niesiemy plon...

dożynki to piękna staropolska tradycja

święto plonów jest okazją do podziękowania Panu Bogu za Jego wielką miłość i dobroć oraz rolnikom za trud ich pracy

do świętowania rozumianego jako integrowanie społeczności każda okazja jest dobra

dożynki to lekcja dla młodego pokolenia, jak pielęgnować pamięć o dziedzictwie i tradycjach przodków

dopóki będziemy pielęgnować dawne zwyczaje, Polska nie zginie!LITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR