25 czerwca 2019 r. Imieniny obchodzą: Dorota, Łucja, Wilhelm

Pogoda: Siedlce

Numer 25
20-26 czerwca 2019r.

menu

NEWS

Bp Piotr Sawczuk nowym biskupem drohiczyńskim

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Sadzenie lasu

13 kwietnia 2019 r.

Tysiąc drzew na minutę

Ponad 23 mln sadzonek drzew zasadzą w tym roku leśnicy na terenie 25 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie.

 

Co roku w całym kraju pojawia się ok. 500 mln nowych sadzonek, co daje aż 1 tys. drzew na minutę. Obliczono, że gdyby wszystkie sadzonki posadzić w jednym rzędzie, dałoby to odległość z Ziemi na Księżyc i z powrotem. Można byłoby obsadzić nimi prawie 75 tys. boisk piłkarskich. Leśnicy, głównie przy pomocy pracowników zakładów usług leśnych, odnawiają las w miejscach, gdzie wcześniej prowadzona była wycinka. Zalesione zostaną też grunty, które dotychczas wykorzystywano w rolnictwie.

 

Odporny na zagrożenia

Jak co roku kampania odnowieniowa prowadzona będzie w dwóch turach: wiosennej i jesiennej. Jednak większość prac zostanie wykonana wiosną. Na jesieni zostaną do obsadzenia miejsca, gdzie występują zagrożenia związane z ryzykiem zniszczenia upraw przez chrabąszcze czy też panuje wysoki poziom wody lub prace mogą zakłócić okres ochronny ptaków. W tym roku nadleśnictwa zaplanowały do posadzenia łącznie ponad 23 mln sadzonek. Wyprodukowane zostały w szkółkach leśnych znajdujących się na ich terenach. W ubiegłym roku udało się wyprodukować prawie 42 mln sadzonek drzew liściastych i iglastych. W większości stanowiły je gatunki lasotwórcze, takie jak: sosna, jodła, świerk, modrzew, dąb szypułkowy, dąb bezszypułkowy, buk, brzoza, klon jawor, olsza, ale także gatunki biocenotyczne, m.in. jarząb pospolity, dzika róża, dzika jabłoń czy dzika grusza. Zostaną one wysadzone na powierzchni ponad 3,1 tys. ha, z czego  przeszło 260 ha będą stanowiły odnowienia naturalne. Gatunki drzew do odnowień i zalesień leśnicy dobierają zgodnie z siedliskiem, co oznacza, że ich wybór dyktują warunki środowiska. Sadzone są takie drzewa, jakie powinny rosnąć naturalnie na danej glebie. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.

 

W jednym nadleśnictwie…

Leśnicy z Nadleśnictwa Międzyrzec zaplanowali w tym roku odnowienia na powierzchni 98 ha, do czego zużyją prawie 600 tys. sadzonek. Przygotowane zostały też plany zalesienia 8,36 ha gruntów porolnych na terenie gminy Drelów i Międzyrzec, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Do zalesień wykorzystanych zostanie 51 tys. sadzonek; głownie sosny i brzozy. Wśród sadzonek przeznaczonych do odnowień znalazło się: 250 tys. sztuk sosny, 320 tys. dęba szypułkowego, 15 tys. sadzonek klonu zwyczajnego i klonu jawora oraz 10 tys. brzozy brodawkowatej. Wyprodukowane zostały w szkółce leśnej Żerocin, zlokalizowanej na terenie leśnictwa Sitno. Do odnowień międzyrzeccy leśnicy wykorzystują także sadzonki mikoryzowane, z zakrytym system korzeniowym (tzw. bryłką). - Produkuje się je z nasion wyselekcjonowanych drzewostanów, o najlepszych cechach dla danego gatunku z terenu naszego nadleśnictwa. Sadzonki mikoryzwoane wytwarza dla nas szkółka kontenerowa w Gościeradowie - wyjaśnia Piotr Kowalczuk, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Międzyrzec. W tym roku wysadzonych zostanie 66 tys. sadzonek mikoryzwoanych sosny i 80 tys. dębu. Produkcja sadzonek z zakrytym systemem korzeniowym pozwala na wydłużenie okresu sadzenia wiosną i jesienią. Poza tym łatwiej się przyjmują i w pierwszych latach szybciej rosną. - Na terenie naszego nadleśnictwa inicjowane są też odnowienia naturalne, np. sosny pospolitej. W tym roku będzie to powierzchnia ok. 9,5 ha - podkreśla P. Kowalczuk.

Więcej w papierowym wydaniu "EK".

Małgorzata Kołodziejczyk

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Siedlce dla Jezusa


W radosnej atmosferze uwielbienia blasku chwały Boga przebiegały koncerty i spotkania uwielbieniowy organizowane w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, 20 czerwca, w wielu miejscowościach naszego regionu. [fot. MK]

FOTOGALERIA

Moda na pomaganie


Co i dla kogo mogę zrobić - na te pytania można było znaleźć odpowiedź podczas III Dnia Siedleckich Organizacji Pozarządowych. Pogoda dopisała, stąd też zainteresowanie piknikiem NGO, który odbył się 6 czerwca na siedleckim placu Sikorskiego, było spore. Choć idea spotkania co roku jest taka sama, czyli prezentacja oferty oraz wymiana doświadczeń między organizacjami pozarządowymi z regionu, zmienia się zarówno grono uczestników, jak i wystawiające się grupy. A warto pamiętać o tym, że w tego typu formacjach, których głównym celem jest wsparcie codziennego życia mieszkańców regionu, działają tysiące osób, poświęcając swój czas. [fot. JAG]

PATRONAT "ECHO"


XXVII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka
16 sierpnia pielgrzymi z całej Polski wyruszą z białostockiej katedry do Ostrej Bramy w Wilnie. Podczas dziewięciodniowego zmagania się z trudem i wysiłkiem pątnicy doświadczą także niezwykłej gościnności.
więcej »
Kultura bez Granic
29 czerwca na terenie rekreacyjnym przy kąpielisku w Kobylanach w gminie Terespol odbędzie się festiwal Kultura bez Granic. To już 16 edycja imprezy, której celem jest prezentacja folkloru polsko-białoruskiego pogranicza.
więcej »
Spływy kajakowe
Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka zaprasza 20 czerwca, od 11.00, na spływ kajakowy Zielawą na trasie Wisznice - Studzianka na dystansie 20 km.
więcej »
 

POLECAMY


Droga na ołtarze
Św. Antoni z Padwy to niewątpliwie jeden z najbardziej znanych świętych na świecie. Już sam fakt, że we Włoszech mówi się o nim Il Santo, czyli po prostu Święty, świadczy o jego potędze.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR