22 kwietnia 2019 r. Imieniny obchodzą: Kaja, Leon, Łukasz

Pogoda: Siedlce

Numer 16
18-24 kwietnia 2019r.

menu

NEWS

Zmartwychwstały Pan niech obdarza miłością i pokojem, aby zmartwienia i smutki dnia codziennego nie przesłoniły celu naszej wędrówki wiary. Bądźmy prawdziwymi apostołami Dobrej Nowiny płynącej z pustego grobu. Spokojnych i radosnych Świąt Wielkanocnych spędzonych w gronie rodziny i najbliższych.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Operacja Czysta Rzeka 2019

7 kwietnia 2019 r.

Bug - wielkie sprzątanie

Do 2 maja trwać będzie Operacja Czysta Rzeka. To pierwsza w historii skoordynowana akcja społecznego sprzątania rzeki Bug na całej jego długości, z uwzględnieniem dopływów, a także brzegów i okolicy.

Akcja ma na celu zaangażowanie lokalnych społeczności, samorządów, organizacji pozarządowych, a także turystów do posprzątania rzeki i terenów wokół, a w ciągu roku - do utrzymania tam czystości. To także akcja edukacyjna i społeczna mająca na celu wpływanie na zachowania i postawy wyrażające dbałość o nasze środowisko lokalne - także z myślą o następnych pokoleniach.

 

Finał 2 maja

Operacja ruszyła 27 marca i potrwa do 2 maja. Pierwszy etap, trwający do 15 kwietnia, obejmuje powstanie i rejestrację sztabów lokalnych. Będą one odpowiedzialne za przeprowadzenie zbiórki śmieci w swoich obszarach działania, w tym koordynację pracy wolontariuszy, koordynację zbiórki i segregacji. Sprzątanie odbywa się zarówno na rzece z wykorzystaniem kajaków, łodzi, sprzętu pływającego oraz na brzegu - gdzie wolontariuszom zostaną udostępnione chwytaki, rękawice i worki. Całość operacji koordynuje Sztab Główny z siedzibą w Janowie Podlaskim.

Kolejnym etapem (17-30 kwietnia) jest nabór wolontariuszy do sztabów. Wolontariuszem może zostać każda osoba dorosła, a także niepełnoletnia (za zgodą i pod opieką dorosłego opiekuna). Rejestracja sztabów i wolontariuszy odbywa się elektronicznie poprzez stronę internetową: www.operacjarzeka.pl. W dniu akcji każdy jej uczestnik otrzyma rękawice, worki oraz chwytaki, a na zakończenie - oficjalne podziękowanie od szefa sztabu oraz pamiątkową koszulkę i worko-plecak, a w nim niespodzianki od organizatora i partnerów. Ostatnim etapem OCR jest finał zaplanowany na 2 maja. Od 10.00 do 15.00 wszystkie sztaby będą sprzątać wskazany obszar, segregować śmieci i przygotowywać je do odbioru przez lokalnego operatora. Finał operacji, który zaplanowano w Janowie Podlaskim, obejmować będzie spotkania, wystawy, a także scenę muzyczną - wystąpi na niej m.in.: Orkiestra Na Zdrowie z Jackiem Kleyffem.

 

Razem można więcej

Pomysłodawcą i organizatorem Operacji Czysta Rzeka jest Wydawnictwo 5 Strona - wydawca magazynu Kraina Bugu. Partnerem strategicznym jest Grupa Arche.

Jak informują organizatorzy, przed oficjalnym startem rejestracji sztabów przyjęli zgłoszenia od osób z ok. 30 lokalizacji wzdłuż Bugu - w tym jedno z Białorusi i jedno z Ukrainy, które wyraziły gotowość zawiązania sztabu. Już dzisiaj wiadomo, że sztaby powstaną także we Włodawie, Sławatyczach, Horodle, Mielniku, Wólce Nadbużnej, Drohiczynie, Mołożewie, Kamieńczyku, Bużyskach. Deklaracje powołania sztabów zgłosiły struktury Polskiego Związku Wędkarskiego.

Wszystkie sztaby zostaną wyposażone w sprzęt niezbędny do sprzątania oraz worki do selektywnej zbiórki. Jednocześnie zostanie im zapewniony odbiór zebranych śmieci. Sztaby otrzymają także materiały i narzędzia umożliwiające promocję Operacji Czysta Rzeka w swoim obszarze działania.

Oficjalne otwarcie tegorocznej Operacji Czysta Rzeka nastąpi podczas konferencji prasowej 25 kwietnia, o 14.00, w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie (ul. Bracka 6).

W operacji biorą udział samorządy nadbużańskie, organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy oraz największe wypożyczalnie sprzętu pływającego w regionie. Wspierają ją lokalni liderzy, media i przedstawiciele życia publicznego. Hymnem akcji jest utwór ,,Huśtawki” autorstwa Jacka Kleyffa.

Szczegółowe informacje o akcji można znaleźć na stronie: www.operacjarzeka.pl oraz na facebookowym profilu akcji.


Moim zdaniem

Daniel Parol - redaktor naczelny „Krainy Bugu”

Śmieci nad rzeką czy w jej okolicy zostawiają ludzie, którzy tam odpoczywają lub mieszkają w pobliżu. My dzielimy je na dwa rodzaje: te pozostawione podczas odpoczynku nad rzeką oraz te, które od lat zalegają na dzikich wysypiskach gdzieś w lesie, przy drodze, a często także i w zagłębieniach terenu przy rzece. I o ile dość łatwo uporać się z tymi pierwszymi, to te drugie stanowią bardzo istotne wyzwanie, zwłaszcza w mniejszych społecznościach. Generalnie te śmieci nie należą do nikogo. Każda gmina zapewnia operatora i odbiór. Wszystkie gospodarstwa, firmy i instytucje podlegają zgłoszeniu z ustawy i w zasadzie nie powinno już być problemu. Jednak jak wszyscy widzimy, śmieci nie ubywa, a mam wrażenie, że w miejscach niekontrolowanych ciągle ich przybywa. Właściciele nieruchomości, na których te odpady zalegają, także nie poczuwają się do ich uprzątnięcia, bo nie oni je tam zostawili - i jest to w pełni zrozumiałe. W przypadku właścicieli instytucjonalnych, takich jak Skarb Państwa czy Wody Polskie, nie ma takich narzędzi ani środków na ich usuwanie. I jesteśmy w kropce, mając każdej wiosny widok, do którego często już przywykliśmy. Jeśli nie znajdą się systemowe rozwiązania, podobne do tych z odbiorem i utylizacją azbestu czy elektrośmieci, problem będzie się powiększał. Ktoś w końcu musi się tym zająć. Nawet w przypadku takiej akcji społecznej jak Operacja Rzeka zebrane śmieci musimy oddać na wysypisko i jeszcze za nie zapłacić! Przyszłość rysuje się więc niezbyt kolorowo. My, póki co, próbujemy w ramach akcji zatroszczyć się o walory estetyczne nadbużańskiego krajobrazu i włączyć w te działania nasze lokalne społeczności. Tyle możemy zrobić dzisiaj. Zachęcam wszystkich, którym na sercu leży czystość Bugu, aby 2 maja poświęcili godzinę i dołączyli do lokalnych sztabów - czy to nad rzeką, czy w swojej miejscowości.

LI

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Diecezjalny Konkurs Biblijny


6 kwietnia w Katolickiej Szkole Podstawowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach odbył się finał III Diecezjalnego Konkursu Biblijnego. Tegorocznej edycji towarzyszyło hasło „Spotkania z Jezusem w Ewangelii wg św. Łukasza”. O miejsca na podium i tytuł laureata rywalizowała 20 finalistów - uczniów klas siódmych szkół podstawowych. W etapie szkolnym udział wzięło 2306 uczniów z 230 szkół. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 74 uczniów, etap ten odbył się w pięciu rejonach diecezji. Pierwsze trzy miejsca zajęli: Kacper Kowalczyk z parafii pw. Dziesięciu Tysięcy Rycerzy Męczenników w Trzebieszowie, Jan Garwoliński z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie i Kacper Rosa z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Siedlcach. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Targi ogrodnicze


7 kwietnia teren oddziału Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego przy ul. Kazimierzowskiej w Siedlcach był miejscem XIII Wiosny na Polu i w Ogrodzie. Jak co roku - obok firm z branży rolniczej i ogrodniczej oraz szkółek roślin - swoje wyroby prezentowali właściciele pasiek, gospodarstw agroturystycznych, rękodzielnicy, producenci żywności i przedstawiciele wyższych uczelni. Zwiedzający mogli zaopatrzyć się w drzewka owocowe i krzewy ozdobne, jak też sprzęt ogrodniczy. O uatrakcyjnienie spotkania dbały zespoły ludowe. Chętni mieli także okazję uczestnictwa w licznych konkursach. [fot. Monika Król]

PATRONAT "ECHO"


Konkurs Papieski
Czego nie wiemy o życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II? Okazją do zweryfikowania wiedzy na temat spuścizny Papieża Polaka jest konkurs organizowany przez Instytut Tertio Millennio. Tegorocznej, jubileuszowej edycji przyświeca hasło „Dar na stulecie”.
więcej »
O Bożym miłosierdziu
„Miłość i Miłosierdzie” to niezwykła opowieść o polskiej zakonnicy, s. Faustynie - uznanej za świętą przez papieża Jana Pawła II, mistyczce i wizjonerce, która w swoim życiu stanęła przed wykonaniem bardzo ważnej misji.
więcej »
Diecezjalny Dzień Rodziny
12 maja w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie będzie miał miejsce Diecezjalny Dzień Rodziny. Już dzisiaj zapraszamy do udziału!
więcej »
Pielgrzymka do Loretto
​W sobotę 18 maja w sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej spotkają się czytelnicy miesięcznika „Różaniec” i członkowie Rodziny Loretańskiej. Pielgrzymka do Loretto to stały punkt rocznej formacji czcicieli Matki Bożej oraz duchowych dzieci bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego.
więcej »
Inauguracja organów
W sobotę 27 kwietnia, o 19.00, w katedrze siedleckiej odbędzie się koncert Dextera Domini - inauguracja organów Dominika Biernackiego.
więcej »
III Festiwal Pieśni Maryjnej
W niedzielę 5 maja, o 13.00, w kościele św. Małgorzaty w Ulanie odbędzie się już po raz trzeci Festiwal Pieśni Maryjnej. Prezentację chórów poprzedzi Msza św. o 12.00.
więcej »
Siedlecki Marsz Charytatywny Nordic Walking
28 kwietnia odbędzie się V Siedlecki Marsz Charytatywny Nordic Walking. „Start” i „meta” wyznaczone są w Cichej Stanicy nad zalewem. - Spędźmy tę niedzielę rekreacyjnie i rodzinnie! - zachęca Łukasz Witczuk. Pomysłodawca przedsięwzięcia wskazuje też cel imprezy: wsparcie Fundacji Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci.
więcej »
 

POLECAMY


W Jego ranach
Nabożeństwo Drogi krzyżowej to czas łaski. Jeśli podczas tych wyjątkowych rozważań otworzymy się na działanie Boga w nas, doświadczymy Jego wyzwalającej mocy.
więcej »
W drodze do świętości
W „Modlitewniku” obok pozycji obowiązkowych znajdziemy piękne, pełne teologicznej i duchowej głębi, niezwykle wciągające modlitwy, rozważania i wprowadzenia bł. ks. Jakuba Alberionego.
więcej »
 

SONDA

 

Który moment liturgii Triduum Paschalnego porusza cię najbardziej?

przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy

adoracja Krzyża

odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych w Wiglię Paschalną

procesja rezurekcyjna

nawiedzenie pustego GrobuLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR