22 kwietnia 2019 r. Imieniny obchodzą: Kaja, Leon, Łukasz

Pogoda: Siedlce

Numer 16
18-24 kwietnia 2019r.

menu

NEWS

Zmartwychwstały Pan niech obdarza miłością i pokojem, aby zmartwienia i smutki dnia codziennego nie przesłoniły celu naszej wędrówki wiary. Bądźmy prawdziwymi apostołami Dobrej Nowiny płynącej z pustego grobu. Spokojnych i radosnych Świąt Wielkanocnych spędzonych w gronie rodziny i najbliższych.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Trwa walka o uratowanie placówki

3 kwietnia 2019 r.

Szpital powoli powstaje z niebytu


fot. TK

Nieruchomość przejęliśmy w stanie zrujnowanym, ale dziś większość pomieszczeń nadaje się już do użytkowania - mówi Ireneusz Jach, prezes szpitala w Rykach. Starostwo prowadzi intensywne prace nad jego uruchomieniem.

Samorząd przejął władzę nad zamkniętą od listopada placówką w styczniu bieżącego roku. To, co zastał po wkroczeniu do budynku, można określić jako obraz nędzy i rozpaczy. - Zaniedbania dzierżawcy „AMG Dializa” i nadzoru właścicielskiego spowodowały, że obiekt praktycznie nie był przystosowany do obowiązujących wymogów - zauważa starosta rycki Dariusz Szczygielski. Reakcja na taki stan rzeczy musiała być natychmiastowa. Po wypowiedzeniu umowy dzierżawcy, została powołana spółka „Szpital Ryki”. To ona od trzech miesięcy przygotowuje grunt pod wznowienie działalności lecznicy. - Gdy cały obiekt będzie przystosowany do użytku, wystąpimy do Narodowego Funduszu Zdrowia o kontrakt na izbę przyjęć i oddział internistyczny. Powinno się to odbyć jeszcze w pierwszym półroczu - zdradza starosta.

Zanim jednak dojdzie do otwarcia placówki, starostwo czeka ogrom pracy. Doprowadzić do stanu używalności trzeba bowiem pomieszczenia o łącznej powierzchni aż 8 tys. m². A to tylko same wnętrza. Do tego dochodzi jeszcze montaż oświetlenia przed szpitalem i budowa parkingu. - Przewidywany koszt, jaki trzeba ponieść, aby placówka mogła normalnie funkcjonować, to kwota ok. 2 mln zł - mówi D. Szczygielski.

Na szczęście z pomocą samorządowi przychodzą lokalne firmy, które od wielu tygodni nieustannie i bezpłatnie prowadzą prace remontowe. Wszystkich ekip jest nawet 20 i czasami pracują na kilku odcinkach. Dzięki temu już zostały odświeżone wnętrza, w których znajduje się sprzęt diagnostyczny, poczekalnia dla pacjentów i gabinety lekarskie. Czystością lśnią również szyby w łączniku między izbą przyjęć a budynkiem głównym. - Poza tym mamy deklaracje lokalnych firm, które nieodpłatnie uszyją nam pościel i uniformy dla personelu. Zamówiliśmy też drzwi, które trzeba wymienić, i listwy naścienne - wylicza starosta.

 

Siec już działa

Szczególną uwagę władz powiatu budzą prace remontowe, na które trzeba wydać najwięcej pieniędzy. Do takich należy chociażby istniejący od lat problem z systemem oddymiania. Instalacja nowych urządzeń będzie kosztować nawet 150 tys. zł. - Projekt jest już gotowy. Czekamy tylko na akceptację straży pożarnej, by móc rozpocząć budowę - mówi prezes szpitala I. Jach. Inną, równie palącą, kwestią jest wyposażenie sal operacyjnych w tzw. system odprowadzenia gazów anestetycznych. Szpital musi też posiadać klimatyzację. Wartość obydwu zadań trzeba będzie liczyć również w setkach tysięcy złotych.

Ale mimo ogromu planowanych inwestycji spółka ma się czym pochwalić. Niedawno zostały zakończone prace nad informatyzacją całej placówki. - Programy już są wprowadzone. Trzeba jeszcze tylko uruchomić gabinety specjalistyczne i „wpiąć” je do szpitalnego systemu. Kosztowało nas to ok. 120 tys. zł, ale było warto. Informatyzacja ułatwi pracę lekarzom, przyspieszy diagnostykę, a tym samym będziemy mogli przyjąć więcej pacjentów - oznajmia prezes I. Jach.

 

Będzie tomograf

Równolegle z remontem wnętrz nieustannie prowadzone są naprawy sprzętu medycznego. Urządzenia zostały wydzierżawione od dotychczasowego dzierżawcy, ale praktycznie wszystkie były uszkodzone. Dzięki wysiłkom powiatu większość z nich już nadaje się do użytku. 72 tys. zł kosztowało uruchomienie aparatu rentgenowskiego. Za stosunkowo niewielkie pieniądze udało się naprawić sprzęt do badań ultrasonograficznych. Dużą radość u szefostwa spółki budzi też gotowy do użytku tomograf komputerowy (remont wart 54 tys. zł). Rycki szpital będzie bowiem jedyną placówką w powiecie z takim urządzeniem.

Ale do naprawy pozostały jeszcze: endoskop, kardiomonitory i drobniejszy sprzęt z zakresu diagnostyki medycznej. Gdy uda się to wszystko wykonać, samorządowi pozostaną tylko do spełnienia elementy proceduralne. Chodzi o uzyskanie licencji i pozwoleń na używanie sprzętu.

 

Każdy może coś dołożyć

Tak kosztowne inwestycje nie byłyby możliwe bez wsparcia finansowego. Pod tym względem powiat nie może narzekać na brak empatii. Szpital już uzyskał pomoc kilku okolicznych gmin. Najwięcej, bo 100 tys. zł, wpłaciły Ryki, 40 tys. zł - Kłoczew, nieco mniej Nowodwór (30 tys. zł) i Ułęż (20 tys. zł). Lada moment decyzję o wpłacie powinna podjąć także Stężyca. Natomiast Dęblin rozważy taką możliwość w przyszłości.

Pomoc płynie również od firm i instytucji. Ale to nie wszystko. Zainicjowano również zbiórkę pieniędzy na subkonto (obecnie znajduje się na nim ok. 10 tys. zł). A w najbliższym czasie zostanie powołany społeczny komitet zbiórek w miejscach publicznych.

Powiat liczy też na pieniądze z tytułu zaległości od byłego dzierżawcy. - W tym celu już zostały podjęte niezbędne kroki. Należności zabezpieczyliśmy poprzez wypełnienie weksla in blanco. A sprzęt jest zabezpieczony przez komornika - tłumaczy starosta.

Tomasz Kępka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Diecezjalny Konkurs Biblijny


6 kwietnia w Katolickiej Szkole Podstawowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach odbył się finał III Diecezjalnego Konkursu Biblijnego. Tegorocznej edycji towarzyszyło hasło „Spotkania z Jezusem w Ewangelii wg św. Łukasza”. O miejsca na podium i tytuł laureata rywalizowała 20 finalistów - uczniów klas siódmych szkół podstawowych. W etapie szkolnym udział wzięło 2306 uczniów z 230 szkół. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 74 uczniów, etap ten odbył się w pięciu rejonach diecezji. Pierwsze trzy miejsca zajęli: Kacper Kowalczyk z parafii pw. Dziesięciu Tysięcy Rycerzy Męczenników w Trzebieszowie, Jan Garwoliński z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie i Kacper Rosa z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Siedlcach. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Targi ogrodnicze


7 kwietnia teren oddziału Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego przy ul. Kazimierzowskiej w Siedlcach był miejscem XIII Wiosny na Polu i w Ogrodzie. Jak co roku - obok firm z branży rolniczej i ogrodniczej oraz szkółek roślin - swoje wyroby prezentowali właściciele pasiek, gospodarstw agroturystycznych, rękodzielnicy, producenci żywności i przedstawiciele wyższych uczelni. Zwiedzający mogli zaopatrzyć się w drzewka owocowe i krzewy ozdobne, jak też sprzęt ogrodniczy. O uatrakcyjnienie spotkania dbały zespoły ludowe. Chętni mieli także okazję uczestnictwa w licznych konkursach. [fot. Monika Król]

PATRONAT "ECHO"


Konkurs Papieski
Czego nie wiemy o życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II? Okazją do zweryfikowania wiedzy na temat spuścizny Papieża Polaka jest konkurs organizowany przez Instytut Tertio Millennio. Tegorocznej, jubileuszowej edycji przyświeca hasło „Dar na stulecie”.
więcej »
O Bożym miłosierdziu
„Miłość i Miłosierdzie” to niezwykła opowieść o polskiej zakonnicy, s. Faustynie - uznanej za świętą przez papieża Jana Pawła II, mistyczce i wizjonerce, która w swoim życiu stanęła przed wykonaniem bardzo ważnej misji.
więcej »
Diecezjalny Dzień Rodziny
12 maja w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie będzie miał miejsce Diecezjalny Dzień Rodziny. Już dzisiaj zapraszamy do udziału!
więcej »
Pielgrzymka do Loretto
​W sobotę 18 maja w sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej spotkają się czytelnicy miesięcznika „Różaniec” i członkowie Rodziny Loretańskiej. Pielgrzymka do Loretto to stały punkt rocznej formacji czcicieli Matki Bożej oraz duchowych dzieci bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego.
więcej »
Inauguracja organów
W sobotę 27 kwietnia, o 19.00, w katedrze siedleckiej odbędzie się koncert Dextera Domini - inauguracja organów Dominika Biernackiego.
więcej »
III Festiwal Pieśni Maryjnej
W niedzielę 5 maja, o 13.00, w kościele św. Małgorzaty w Ulanie odbędzie się już po raz trzeci Festiwal Pieśni Maryjnej. Prezentację chórów poprzedzi Msza św. o 12.00.
więcej »
Siedlecki Marsz Charytatywny Nordic Walking
28 kwietnia odbędzie się V Siedlecki Marsz Charytatywny Nordic Walking. „Start” i „meta” wyznaczone są w Cichej Stanicy nad zalewem. - Spędźmy tę niedzielę rekreacyjnie i rodzinnie! - zachęca Łukasz Witczuk. Pomysłodawca przedsięwzięcia wskazuje też cel imprezy: wsparcie Fundacji Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci.
więcej »
 

POLECAMY


W Jego ranach
Nabożeństwo Drogi krzyżowej to czas łaski. Jeśli podczas tych wyjątkowych rozważań otworzymy się na działanie Boga w nas, doświadczymy Jego wyzwalającej mocy.
więcej »
W drodze do świętości
W „Modlitewniku” obok pozycji obowiązkowych znajdziemy piękne, pełne teologicznej i duchowej głębi, niezwykle wciągające modlitwy, rozważania i wprowadzenia bł. ks. Jakuba Alberionego.
więcej »
 

SONDA

 

Który moment liturgii Triduum Paschalnego porusza cię najbardziej?

przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy

adoracja Krzyża

odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych w Wiglię Paschalną

procesja rezurekcyjna

nawiedzenie pustego GrobuLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR