22 kwietnia 2019 r. Imieniny obchodzą: Kaja, Leon, Łukasz

Pogoda: Siedlce

Numer 16
18-24 kwietnia 2019r.

menu

NEWS

Zmartwychwstały Pan niech obdarza miłością i pokojem, aby zmartwienia i smutki dnia codziennego nie przesłoniły celu naszej wędrówki wiary. Bądźmy prawdziwymi apostołami Dobrej Nowiny płynącej z pustego grobu. Spokojnych i radosnych Świąt Wielkanocnych spędzonych w gronie rodziny i najbliższych.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Reforma edukacji

3 kwietnia 2019 r.

Szkoły gotowe na „podwójny rocznik”


fot. PIXABAY.COM

We wrześniu do szkół średnich pójdą jednocześnie absolwenci gimnazjów oraz ósmoklasiści. Czy wystarczy dla nich miejsc, klas i nauczycieli?

Reforma edukacji, realizowana od 1 września 2017 r. sprawiła, że podczas najbliższej rekrutacji o miejsca w szkołach średnich starać się będą aż dwa roczniki uczniów. Ta sytuacja dotknie młodzież urodzoną w 2003 r. (absolwenci wygaszanych gimnazjów), 2004 r. (kończący ósmą klasę podstawówki) i niewielką grupę uczniów z rocznika 2005, którzy poszli do szkoły w wieku sześciu lat. Powstanie tzw. podwójnego rocznika oznacza, że ponad dwukrotnie więcej kandydatów niż rok wcześniej będzie walczyło o miejsca w liceach ogólnokształcących, technikach i szkołach branżowych I stopnia, które w myśl reformy zastąpiły szkoły zawodowe. Do przyjęcia „podwójnego rocznika”, jak zapewnia wicestarosta Iwona Kurowska, przygotowane są szkoły w powiecie garwolińskim. - We wszystkich gminach na terenie powiatu mamy 1303 absolwentów szkół podstawowych oraz 1179 gimnazjów. Łącznie 2482 osoby. Przygotowaliśmy w naszych szkołach 1106 miejsc dla uczniów po podstawówce i tyle samo po gimnazjum - wylicza.

- Zostaje nam pewna rezerwa uczniów, ale trzeba pamiętać, że mamy na terenie powiatu Katolickie Liceum Ogólnokształcące, które planuje przyjąć w sumie cztery klasy, oraz liceum w Łaskarzewie z planowanymi dwiema klasami - zaznacza wicestarosta. Z doświadczeń lat poprzednich, jak podkreśla I. Kurowska, wynika, że część uczniów z powiatu garwolińskiego: absolwentów szkół gimnazjalnych i podstawowych, podejmie naukę z szkołach poza powiatem - każdego roku jest ich ok. 100.

Szkoły są gotowe do przyjęcia większej liczby uczniów także pod względem sal, pracowni komputerowych czy innych pomocy dydaktycznych. Pojawienie się „podwójnego rocznika” może za to wpłynąć na późniejsze godziny kończenia zajęć. - Będziemy starali się współpracować z PKS i innymi przewoźnikami, by dostosować czasy kursowania autobusów do wydłużonych godzin lekcyjnych - zapewnia wicestarosta. Największy problem, zdaniem I. Kurowskiej, może stanowić zabezpieczenie odpowiedniej liczby nauczycieli zawodów. - Są to unikatowe specjalności, ale dyrektorzy szkół nad tym czuwają i będą w stanie tak zorganizować zajęcia, by wszyscy przyjęci uczniowie mieli zajęcia wynikające z podstawy programowej - podsumowuje wicestarosta.

 

Nauczycieli nie zabraknie

Na większą liczbę uczniów klas pierwszych gotowe są szkoły ponadpodstawowe w Siedlcach. W maju rozpocznie się proces rekrutacyjny, który będzie przebiegał dwutorowo - oddzielnie dla absolwentów klas ósmych i gimnazjów. - Zakładamy, że tak jak w latach ubiegłych będzie on realizowany ze wsparciem elektronicznego narzędzia - platformy, która pozwoli rodzicom w jednym miejscu widzieć ofertę wszystkich szkół w mieście. Zapewniam, że nie będzie z tym żadnych kłopotów - mówi Sławomir Kurpiewski, naczelnik wydziału edukacji urzędu miasta. I zaznacza, że nie widzi problemu w związku z przyjęciem większej liczby uczniów. - Przypomnę tylko, że w 1999 r., kiedy miasto przejęło prowadzenie szkół ponadpodstawowych, było w nich blisko 12 tys. uczniów. Dzisiaj, razem z kumulacją roczników, będzie ich ok. 7 tys. Przykładowo I Liceum Ogólnokształcące im. B. Prusa liczyło w tamtym czasie 39 oddziałów, a dziś przy kumulacji będzie ich 27. Ta różnica wskazuje, że wszystkie dzieci zmieszczą się w murach szkół ponadpodstawowych i ponadigmanzjalnych - zapewnia S. Kurpiewski. Jednocześnie przyznaje, że nieznacznie wzrośnie zmianowość. - Liczona jest liczbą oddziałów do liczby pomieszczeń nauki. Jeśli więc klas będzie o kilka więcej, automatycznie wzrośnie zmianowość. Jak informują dyrektorzy, nie będzie to drastyczna zmiana. Szkoły będą pustoszeć najpóźniej o 17.00 - zaznacza naczelnik.

Na przyjęcie uczniów przygotowany jest Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 im. gen. J. Bema. - Nie boimy się wrześniowego natłoku w szkole. Przeciwnie, czekamy na młodzież z utęsknieniem - zapewnia Alina Brochocka, dyrektor „Kolejówki”. - Bywało, że mieliśmy w szkole ponad 30 oddziałów przy takiej samej bazie lokalowej. W tej chwili mamy 16 klas przy 22 salach lekcyjnych. Zaś od września będzie to 21 oddziałów i o trzy sale więcej, które właśnie są adaptowane na potrzeby uczniów - uzupełnia dyrektor, dodając, że w szkole nadal będzie obowiązywać jednozmianowość.

Zgodnie z zapewnieniami naczelnika wydziału edukacji nie zabraknie nauczycieli. - Miasto przygotowało projekt, według którego nauczyciele szkół podstawowych, gdzie nie będzie trzeciej klasy gimnazjum, potencjalnie znajdą zatrudnienia w szkołach ponadpodstawowych. Tych oddziałów powstanie dużo więcej niż liczba tych, które ulegną zmniejszeniu w szkołach podstawowych - tłumaczy S. Kurpiewski.

 

Więcej klas pierwszych

W Parczewie ósmą klasę szkoły podstawowej i trzecią gimnazjum skończy w tym roku łącznie 616 uczniów. - Trudno określić, jaka liczba tych absolwentów trafi do naszych placówek. Spodziewamy się, że będzie to ok. 50% - przyznaje Artur Jaszczuk, wicestarosta parczewski. - Co roku bowiem część uczniów wybiera szkoły w ościennych powiatach: włodawskim czy bialskim albo w Lublinie. Część absolwentów trafia też do Zespołu Szkół Kształcenia Rolniczego w Jabłoniu, prowadzonego pod egidą ministerstwa rolnictwa - tłumaczy wicestarosta. Według wstępnych przewidywań w dwóch parczewskich szkołach ponadpodstawowych - Liceum Ogólnokształcącym i Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych - powstanie łącznie 12 pierwszych klas. - Wszystko zależy od tego, ile uczniów przyjdzie do naszych szkół. Trzymamy rękę na pulsie - zapewnia A. Jaszczuk. Jednocześnie dodaje, że otrzymał zapewnienie od dyrekcji obu placówek, że nie będzie problemu z zapewnieniem obsady nauczycielskiej oraz zaplecza dydaktycznego. - Jeszcze nie rozmawialiśmy z dyrektorami na temat zmianowości, ale - póki co - nie ma takich planów, aby uczniowie kończyli lekcje później niż obecnie, czyli ok. 16.30 - podkreśla wicestarosta.

 

Modernizacja sal i pracowni

Na przyjęcie wszystkich chętnych uczniów przygotowane są szkoły ponadpodstawowe w powiecie łukowskim. - W trakcie realizacji jest modernizacja warsztatów w Zespole Szkół nr 1 w Łukowie. Powstaje tam nowoczesny kompleks budynków do kształcenia zawodowego. Także w Zespole Szkół nr 2 mamy zaplanowaną rozbudowę nowych pracowni. Przebudowywana jest również infrastruktura w Zespole Szkół w Stoczku Łukowskim, gdzie powstaje nowoczesna stacja diagnostyczna - podkreśla Marzenna Gałach, zastępca dyrektora Powiatowego Zespołu Oświatowego w Łukowie. - Dysponujemy właściwie przygotowaną i spełniającą wszystkie wymogi kadrą pedagogiczną. To przeważnie nauczyciele dyplomowani o odpowiednich kwalifikacjach. Natomiast, gdyby pojawiła się konieczność przyjęcia dodatkowych pracowników, dyrektorzy dysponują ofertami ze szkół podstawowych miasta Łuków i poszczególnych gmin - zaznacza M. Gałach, zapewniając jednocześnie, że szkoły nie wprowadzą dwuzmianowości.

 

Odpowiednie zaplecze dydaktyczne

Na razie nieznana jest liczba uczniów klas pierwszych, którzy podejmą naukę w roku szkolnym 2019/2020 w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez powiat bialski. - Dopiero od 8 kwietnia do 15 maja kandydaci będą mogli składać podania do szkół ponadpodstawowych - zwraca uwagę Marta Bogusz, podinspektor wydziału spraw społecznych starostwa powiatowego w Białej Podlaskiej. I uzupełnia: - Szkoły ponadpodstawowe prowadzone przez powiat dysponują odpowiednią liczbą sal i pracowni dydaktycznych, aby pomieścić uczniów klas pierwszych. Obecnie przewiduje się, że w tych szkołach nie będzie zmianowości. Zasoby kadrowe także są wystarczające.

HAH

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Diecezjalny Konkurs Biblijny


6 kwietnia w Katolickiej Szkole Podstawowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach odbył się finał III Diecezjalnego Konkursu Biblijnego. Tegorocznej edycji towarzyszyło hasło „Spotkania z Jezusem w Ewangelii wg św. Łukasza”. O miejsca na podium i tytuł laureata rywalizowała 20 finalistów - uczniów klas siódmych szkół podstawowych. W etapie szkolnym udział wzięło 2306 uczniów z 230 szkół. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 74 uczniów, etap ten odbył się w pięciu rejonach diecezji. Pierwsze trzy miejsca zajęli: Kacper Kowalczyk z parafii pw. Dziesięciu Tysięcy Rycerzy Męczenników w Trzebieszowie, Jan Garwoliński z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie i Kacper Rosa z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Siedlcach. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Targi ogrodnicze


7 kwietnia teren oddziału Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego przy ul. Kazimierzowskiej w Siedlcach był miejscem XIII Wiosny na Polu i w Ogrodzie. Jak co roku - obok firm z branży rolniczej i ogrodniczej oraz szkółek roślin - swoje wyroby prezentowali właściciele pasiek, gospodarstw agroturystycznych, rękodzielnicy, producenci żywności i przedstawiciele wyższych uczelni. Zwiedzający mogli zaopatrzyć się w drzewka owocowe i krzewy ozdobne, jak też sprzęt ogrodniczy. O uatrakcyjnienie spotkania dbały zespoły ludowe. Chętni mieli także okazję uczestnictwa w licznych konkursach. [fot. Monika Król]

PATRONAT "ECHO"


Konkurs Papieski
Czego nie wiemy o życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II? Okazją do zweryfikowania wiedzy na temat spuścizny Papieża Polaka jest konkurs organizowany przez Instytut Tertio Millennio. Tegorocznej, jubileuszowej edycji przyświeca hasło „Dar na stulecie”.
więcej »
O Bożym miłosierdziu
„Miłość i Miłosierdzie” to niezwykła opowieść o polskiej zakonnicy, s. Faustynie - uznanej za świętą przez papieża Jana Pawła II, mistyczce i wizjonerce, która w swoim życiu stanęła przed wykonaniem bardzo ważnej misji.
więcej »
Diecezjalny Dzień Rodziny
12 maja w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie będzie miał miejsce Diecezjalny Dzień Rodziny. Już dzisiaj zapraszamy do udziału!
więcej »
Pielgrzymka do Loretto
​W sobotę 18 maja w sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej spotkają się czytelnicy miesięcznika „Różaniec” i członkowie Rodziny Loretańskiej. Pielgrzymka do Loretto to stały punkt rocznej formacji czcicieli Matki Bożej oraz duchowych dzieci bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego.
więcej »
Inauguracja organów
W sobotę 27 kwietnia, o 19.00, w katedrze siedleckiej odbędzie się koncert Dextera Domini - inauguracja organów Dominika Biernackiego.
więcej »
III Festiwal Pieśni Maryjnej
W niedzielę 5 maja, o 13.00, w kościele św. Małgorzaty w Ulanie odbędzie się już po raz trzeci Festiwal Pieśni Maryjnej. Prezentację chórów poprzedzi Msza św. o 12.00.
więcej »
Siedlecki Marsz Charytatywny Nordic Walking
28 kwietnia odbędzie się V Siedlecki Marsz Charytatywny Nordic Walking. „Start” i „meta” wyznaczone są w Cichej Stanicy nad zalewem. - Spędźmy tę niedzielę rekreacyjnie i rodzinnie! - zachęca Łukasz Witczuk. Pomysłodawca przedsięwzięcia wskazuje też cel imprezy: wsparcie Fundacji Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci.
więcej »
 

POLECAMY


W Jego ranach
Nabożeństwo Drogi krzyżowej to czas łaski. Jeśli podczas tych wyjątkowych rozważań otworzymy się na działanie Boga w nas, doświadczymy Jego wyzwalającej mocy.
więcej »
W drodze do świętości
W „Modlitewniku” obok pozycji obowiązkowych znajdziemy piękne, pełne teologicznej i duchowej głębi, niezwykle wciągające modlitwy, rozważania i wprowadzenia bł. ks. Jakuba Alberionego.
więcej »
 

SONDA

 

Który moment liturgii Triduum Paschalnego porusza cię najbardziej?

przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy

adoracja Krzyża

odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych w Wiglię Paschalną

procesja rezurekcyjna

nawiedzenie pustego GrobuLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR