25 czerwca 2019 r. Imieniny obchodzą: Dorota, Łucja, Wilhelm

Pogoda: Siedlce

Numer 25
20-26 czerwca 2019r.

menu

NEWS

Bp Piotr Sawczuk nowym biskupem drohiczyńskim

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Polsko-ukraiński koncert talentów

3 kwietnia 2019 r.

Stworzyliśmy jedną rodzinę


fot. MK

29 marca w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach odbył się polsko- ukraiński koncert talentów „#HarcArt”. Został zorganizowany przez harcerzy i harcerki ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej w Siedlcach oraz młodzież z Ukrainy.

Było to pierwsze tego typu wydarzenie. Przyświecało mu również podsumowanie dotychczasowej współpracy siedleckich harcerzy i młodzieży z Ukrainy w ramach Akcji Paczka oraz zaprezentowanie talentów. - Akcja Paczka trwa już od 10 dziesięciu lat. Współpracę zaczęliśmy w grudniu 2009 r., przed świętami Bożego Narodzenia, kiedy harcerze siedleckiego ZHR przyjechali do nas, do Dowbysza - mówił ks. Waldemar Pawelec, pallotyn, proboszcz parafii Matki Bożej Fatimskiej - ukraińskiego sanktuarium. - Kiedy wiele lat temu zaczynaliśmy naszą akcję, nie wiedzieliśmy kompletnie, jak się do tego zabrać. Po prostu pojechaliśmy na Ukrainę z paczkami i odwiedzaliśmy potrzebujące rodziny - dodaje dh Maciej Olszewski, koordynator całej akcji. - Organizowanie zbiórek żywności jest bardzo ważne, ale sednem naszej akcji stanowi rozmowa z drugim człowiekiem, wspólne wypicie herbaty, pokazanie tym ludziom, którzy często są potomkami zesłańców do Kazachstanu, że polscy harcerze o nich pamiętają - podkreślił.

W tym roku większość 42-osobowej grupy, która przyjechała do Siedlec, stanowili uczniowie czwartej klasy miejscowej szkoły. - Są to dzieci, które przygotowały jasełka bożonarodzeniowe i w nagrodę przyjechały do was - mówił ks. proboszcz. Wszystkie osoby na czas pobytu zamieszkały u zaprzyjaźnionych rodzin harcerzy. - Dzieci z Dowbysza często nazywają was: mama i tato. I to jest prawda. Dziękuję serdecznie za każde słowo, szczególnie państwu Kopańskim, którzy zawsze, gdy jestem w Siedlcach, są dla mnie mamą i tatą. Ks. W. Pawelec przywiózł każdej z rodzin, która przyjęła i zaopiekowała się ukraińską młodzieżą, album z Rejsu Niepodległości, w którym uczestniczył jako kapelan. - Wziąłem udział w ostatnim etapie rejsu z Portugalii do Gdyni. Na statku spędziłem pół Wielkiego Postu, od 5 do 28 marca. Wiele się tam nauczyłem. Razem z młodzieżą zorganizowaliśmy na pokładzie Drogę krzyżową. Jedna z uczestniczek rejsu namalowała techniką akwareli stacje, które umieściliśmy na pokładzie statku - opowiadał kapłan.

 

Nowa inicjatywa

W tym roku nową inicjatywą, która powstała dzięki wspólnej pracy harcerzy i młodzieży ukraińskiej, był koncert talentów #HarcArt. Uczestnicy zaprezentowali piosenki i utwory poetyckie w języku polskim i ukraińskim. Na początku zaśpiewała 6-letnia Lala, która przywitała zebranych piosenką „Modlitwa za Ukrainę”. Wystąpili również: 1 Siedlecka Gromada Zuchenek „Słoneczne pszczółki”, 9 Siedlecka Drużyna Wędrowników „Semper Fidelis” z programem Stand Up, Samodzielny Zastęp „Dęby” zaprezentował muzyczno-atletyczne show, a grupa Wilczy patrol krótkie przedstawienie teatralne „Wspomnienia z Brownsea”. Jak podkreśla Alicja Wardak, harcerka odpowiedzialna za organizację koncertu: - Wspólnie pracowaliśmy, aby wypaść jak najlepiej przed zgromadzoną publicznością. Na zakończenie koncertu młodzież ukraińska przekazała wielkanocne życzenia, a organizatorzy wręczyli pamiątkowe kubki. Otrzymali je m.in. państwo Jerzy i Anna Kopczyńscy, którzy od wielu lat prowadzą Koło Przyjaciół Harcerzy i wspierają Akcję Paczka. - Na tej scenie wystąpiło wielu naszych przyjaciół. Stworzyliśmy jedną rodzinę. Pamiętajcie, że zawsze na was czekamy - dodał na zakończenie koncertu o. W. Pawelec.

Monika Król

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Siedlce dla Jezusa


W radosnej atmosferze uwielbienia blasku chwały Boga przebiegały koncerty i spotkania uwielbieniowy organizowane w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, 20 czerwca, w wielu miejscowościach naszego regionu. [fot. MK]

FOTOGALERIA

Moda na pomaganie


Co i dla kogo mogę zrobić - na te pytania można było znaleźć odpowiedź podczas III Dnia Siedleckich Organizacji Pozarządowych. Pogoda dopisała, stąd też zainteresowanie piknikiem NGO, który odbył się 6 czerwca na siedleckim placu Sikorskiego, było spore. Choć idea spotkania co roku jest taka sama, czyli prezentacja oferty oraz wymiana doświadczeń między organizacjami pozarządowymi z regionu, zmienia się zarówno grono uczestników, jak i wystawiające się grupy. A warto pamiętać o tym, że w tego typu formacjach, których głównym celem jest wsparcie codziennego życia mieszkańców regionu, działają tysiące osób, poświęcając swój czas. [fot. JAG]

PATRONAT "ECHO"


XXVII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka
16 sierpnia pielgrzymi z całej Polski wyruszą z białostockiej katedry do Ostrej Bramy w Wilnie. Podczas dziewięciodniowego zmagania się z trudem i wysiłkiem pątnicy doświadczą także niezwykłej gościnności.
więcej »
Kultura bez Granic
29 czerwca na terenie rekreacyjnym przy kąpielisku w Kobylanach w gminie Terespol odbędzie się festiwal Kultura bez Granic. To już 16 edycja imprezy, której celem jest prezentacja folkloru polsko-białoruskiego pogranicza.
więcej »
Spływy kajakowe
Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka zaprasza 20 czerwca, od 11.00, na spływ kajakowy Zielawą na trasie Wisznice - Studzianka na dystansie 20 km.
więcej »
 

POLECAMY


Droga na ołtarze
Św. Antoni z Padwy to niewątpliwie jeden z najbardziej znanych świętych na świecie. Już sam fakt, że we Włoszech mówi się o nim Il Santo, czyli po prostu Święty, świadczy o jego potędze.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR