21 maja 2019 r. Imieniny obchodzą: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin

Pogoda: Siedlce

Numer 20
16-22 maja 2019r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kościół

 
 

Trwają zapisy na EDK

3 kwietnia 2019 r.

Podejmiesz wyzwanie?


fot. EDK/facebook

Noc, wysiłek, ból, wyzwanie, zmaganie się z samym sobą - wszystko po to, by spotkać się z Bogiem, przeżyć coś ekstremalnego, zmienić swoje życie. Nie będzie łatwo, ale warto to przeżyć. 12 kwietnia po raz kolejny w naszej diecezji odbędzie się Ekstremalna Droga Krzyżowa.

EDK odbywa się nocą. Pątnicy podążają trasą, przy której ulokowanych jest 14 stacji Męki Pańskiej. Wędrówka odbywa się w milczeniu, towarzyszy jej modlitwa. W trakcie długiej, bo ponad 40-kilometrowej wyprawy, uczestnicy mają czas na refleksję i spotkanie z Bogiem. Ta niezwykła Droga krzyżowa to wewnętrzna podróż, która pozwala spojrzeć w głąb siebie i uczy pokory. W tym roku mieszkańcy regionu mają do wyboru kilka tras. W Dęblinie trasa liczy 43 km i przebiega przez: Dęblin - Masów - Bobrowniki - Krasnogliny - Stawy - Brzeziny - Rokitnię Starą - Stężycę - Dęblin. EDK zainauguruje Msza św. o 18.00 w parafii pw. Chrystusa Miłosiernego. W Międzyrzecu Podlaskim wędrówka rozpocznie się Eucharystią o 20.00 w kościele św. Mikołaja, po której uczestnicy wyruszą w drogę. Do przejścia będą mieli 42 km. Trasa św. Antoniego prowadzi przez: Międzyrzec Podlaski - Sitno - Zahajki - Berezę - Wygnankę - Grabowiec - Przychody - Misie - Jelnicę - Sawki - Tuliłów - Międzyrzec Podlaski.

Siedlce

W tym roku uczestnicy siedleckiej EDK mają do wyboru trzy trasy. Pierwsza - czerwona pod patronem św. Judy Tadeusza - liczy 43 km i będzie przebiegać przez: Siedlce - Stare Iganie - Nową Dąbrówkę - Cisie Zagrudzie - Chlewiska - Czerniejew - Skórzec - Gołąbek - Teodorów - Wołyńce-Kolonię - Wołyńce - Rakowiec - Siedlce.

Można też wybrać 46-kilometrową drogę niebieską św. Ignacego Loyoli przez: Siedlce - Strzałę - Chodów - Kisielany-Żmichy - Bale - Mokobody - Męczyn - Męczyn-Kolonię - Budziszyn - Mokobody-Kolonię, Osiny Górne - Wolę Suchożebrską - Chodów - Strzałę - Siedlce.

Ci, którzy zdecydują się na trasę brązową, będą mieli do pokonania 43 km. Przejdą m.in. przez Strzałę, Żabokliki, Pruszyn oraz Stok Lacki. Siedlecką EDK zainauguruje Msza św. o 20.30 w kościele pw. bł. Męczenników Podlaskich.

 

Sulbiny

Po raz kolejny EDK wyruszy także z Sulbin. Organizatorzy przygotowali dwie trasy. Pierwsza św. Jose będzie prowadziła przez: Sulbiny - Rudę Talubską - Izdebno Kolonię - Łaskarzew - Wolę Łaskarzewską - Dąbrowę - Stary Żabieniec - Nowy Żabieniec - Wilkowyję (Marianów) - Górki - Czyszkówek - Natalię - Garwolin - Sulbiny. W sumie do przejścia ok. 42 km.

Ci, którzy chcą więcej, mogą zdecydować się na 46-kilometrową wędrówkę pod patronatem św. Stanisława Kostki przez: Sulbiny - Sławiny - Górzno - Piaski - Łąki - Zgórze - Przykory - Goździk - Łętów - Unin - Mierżączkę - Sulbiny.

 

Żelechów

Ok. 21.00 po Mszy św. w kościele pw. Zwiastowania NMP wyruszą także pątnicy z Żelechowa. Do wyboru są aż trzy trasy. Pierwsza - św. Matki Teresy - liczy 41,8 km. Zaplanowano ją przez miejscowości: Żelechów - Łomnicę - Stary Goniwilk - Brzegi - Miastków Kościelny - Jagodne - Świder - Ciechomin - Baczków - Zwolę Poduchowną - Wilczyska - Żelechów.

Druga - św. Antoniego z Padwy - rozpocznie się przy kościele Zwiastowania NMP w Żelechowie, a następnie poprowadzi przez: Letnisko - Wolę Zadybską - Zaryte - Wylezin - Kłoczew - Sosnówkę - Gęsią Wólkę - Feliksin - Hutę Zadybską - Żelechów. W sumie 41 km.

W tym roku organizatorzy zaplanowali też 24-kilometrową trasę Frassatiego. Uczestnicy przejdą przez: Żelechów - Budziska - Stefanów-Nowy - Goniwilk - Łomnicę - Żelechów.

 

Dokładny opis znajduje się na stronie edk.org.pl, skąd możemy pobrać go wraz z rozważaniami. Również za pośrednictwem zamieszczonego na tej stronie formularza zgłaszamy swój udział - w zakładce „Wybierz trasę” klikamy w zaznaczony na mapie punkt. W EDK udział może wziąć każdy. Nie ma ograniczeń wiekowych. Uczestnicy, którzy nie skończyli 18 lat, idą pod opieką osoby pełnoletniej.


3 PYTANIA 

 

Damian Rymuza - koordynator siedleckiej EDK

 

Ciemno, niewygodnie, w dodatku boli. Mimo to EDK z każdym rokiem zyskuje nowych zwolenników. Dlaczego?

 

EDK jest szczególną okazją i szansą, by pobyć ze sobą i z Bogiem. Poza tym współczesny człowiek chce się mierzyć z różnymi słabościami, wyzwaniami. Poza tym często wpada w rutynę, zapominając o najważniejszych sprawach. Często w tej rutynie obecny jest Bóg i zastanawiamy się, jak ożywić tę relację. Żeby stała się ona szczególna, trzeba do niej podchodzić w szczególny sposób. Dla niektórych wyjątkowa może być cisza pełna trudu i zmagania ze swoim ciałem i duchem. A to oferuje nam właśnie EDK.

 

Czy trzeba się jakoś specjalnie przygotować?

 

Przede wszystkim należy nastawić się psychicznie na podjęcie wyzwania oraz trudu i podejść do tego z odpowiednią motywacją, a także otwartym sercem. Natomiast jeśli chodzi o sprawy techniczne, to należy pobrać ze trony edk.org.pl opis trasy i mapę w formie nagranego śladu GPS. Trzeba też mieć: element odblaskowy, latarkę - czołówkę lub ręczną, wygodne buty i ciepłe ubranie, prowiant na drogę (jedzenie, picie, termos z gorącą herbatą, wodę, wysokoenergetyczny prowiant: czekolada, batony, chałwa), naładowany telefon komórkowy, podstawowe opatrunki. Warto też zadbać - na wypadek konieczności rezygnacji z dalszej wędrówki lub po jej zakończeniu - o transport.

 

Ci, którzy choć raz wzięli udział w tej niezwykłej drodze, twierdzą, że to niezapomniana duchowa przygoda. Dlaczego jeszcze warto ją przeżyć?

 

Ponieważ dzięki EDK można doświadczyć szerokiego spektrum emocji i uczuć, odkryć prawdziwe oblicze swojej wiary w obliczu zmęczenia. Poza tym, kończąc całonocną wędrówkę, ma się poczucie, że zrobiło się coś niesamowitego: pokonałem siebie, swoje słabości, powiedziałem „nie” lękom, wyszedłem z mojej strefy komfortu. EDK daje też możliwość przeżycia Wielkiego Postu w wyjątkowy sposób, ofiarowania Bogu intensywnej modlitwy i wysiłku, podziękowania Mu, powierzenia swoich problemów.

MD

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Diecezjalny Dzień Rodziny


W niedzielę 12 maja do sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie przybyli narzeczeni, małżeństwa i rodziny z dziećmi z całej diecezji. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem „Małżeństwo bez lęku”. [fot. KO]

FOTOGALERIA

Festiwal Pieśni Maryjnej


W niedzielę 5 maja w kościele pw. św. Małgorzaty w Ulanie odbył się III Festiwal Pieśni Maryjnej. W muzycznym wydarzeniu ku czci Matki Bożej udział wzięło dziewięć chórów reprezentujących diecezję siedlecką.

PATRONAT "ECHO"


Konkurs Papieski
Czego nie wiemy o życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II? Okazją do zweryfikowania wiedzy na temat spuścizny Papieża Polaka jest konkurs organizowany przez Instytut Tertio Millennio. Tegorocznej, jubileuszowej edycji przyświeca hasło „Dar na stulecie”.
więcej »
Żywy Różaniec na Jasnej Górze
W dniach 31 maja - 1 czerwca odbędzie się VII Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę. Jak co roku, wezmą w niej udział członkowie i zelatorzy ŻR wraz z diecezjalnymi moderatorami, aby zawierzyć Kościół i świat opiece Matki Bożej.
więcej »
Zachęcą do ruchu
W niedzielę 19 maja od 15.00 do 17.00 w parku miejskim w Łukowie odbędą się IV Międzynarodowe Wyścigi Wózków w chodzie BuggyGym.
więcej »
Pieszy rajd śladami kpt. Ostoi
Dwudniowe wydarzenie rozpocznie się w sobotę 15 czerwca. Rajd jest wyrazem pamięci o stacjonujących w czasie II wojny światowej na terenie rezerwatu Jata formacjach wojskowych Polskiego Państwa Podziemnego, w szczególności I batalionie 35 pp Armii Krajowej.
więcej »
IV Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet
​Miejsce kobiety - katoliczki we współczesnym świecie będzie kanwą tegorocznej Diecezjalnej Pielgrzymki Kobiet do Pratulina, które odbędzie się 26 maja.
więcej »
XXVII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka
16 sierpnia pielgrzymi z całej Polski wyruszą z białostockiej katedry do Ostrej Bramy w Wilnie. Podczas dziewięciodniowego zmagania się z trudem i wysiłkiem pątnicy doświadczą także niezwykłej gościnności.
więcej »
Charytatywny Maraton Dobra
​Caritas Diecezji Siedleckiej zaprasza na plenerową imprezę rodzinną o nazwie „Charytatywny Maraton Dobra”, która odbędzie się 19 maja na placu przy milanowskim Gminnym Ośrodku Kultury.
więcej »
Bliżej Alzheimera
W piątek 7 czerwca w sali widowiskowej Podlasie w Siedlcach odbędzie się konferencja ph. BLIŻEJ ALZHEIMERA.
więcej »
Festiwal Piosenki Europejskiej
22 maja w sali teatralnej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach odbędzie się XII Festiwal Piosenki Europejskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Dokąd zmierzamy?
Jaka jest kondycja współczesnego Kościoła i czego potrzebuje, by sprostać wyzwaniom dzisiejszych czasów?
więcej »
Strażnik wśród nocy
To opowieść o Benedykcie XVI, papieżu atakowanym przez wszelkiego rodzaju nieprzyjazne siły w Kościele i spoza Kościoła, sprzymierzone przeciwko niemu.
więcej »
 

SONDA

 

Miesiąc z Maryją...

uczestniczę w nabożeństwach majowych

kojarzy mi się z wiosną

odmawiam Litanię loretańską

nabożeństwo do Maryi nie powinno ograniczać się do jednego miesiąca

jest jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR