18 sierpnia 2019 r. Imieniny obchodzą: Helena, Ilona, Bogusław

Pogoda: Siedlce

Numer 33
15-21 sierpnia 2019r.

menu

NEWS

W bieżącym numerze m.in. akt poświęcenia się Niepokalanemu Sercu Maryi...

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kościół

 
 

Trwają zapisy na EDK

3 kwietnia 2019 r.

Podejmiesz wyzwanie?


fot. EDK/facebook

Noc, wysiłek, ból, wyzwanie, zmaganie się z samym sobą - wszystko po to, by spotkać się z Bogiem, przeżyć coś ekstremalnego, zmienić swoje życie. Nie będzie łatwo, ale warto to przeżyć. 12 kwietnia po raz kolejny w naszej diecezji odbędzie się Ekstremalna Droga Krzyżowa.

EDK odbywa się nocą. Pątnicy podążają trasą, przy której ulokowanych jest 14 stacji Męki Pańskiej. Wędrówka odbywa się w milczeniu, towarzyszy jej modlitwa. W trakcie długiej, bo ponad 40-kilometrowej wyprawy, uczestnicy mają czas na refleksję i spotkanie z Bogiem. Ta niezwykła Droga krzyżowa to wewnętrzna podróż, która pozwala spojrzeć w głąb siebie i uczy pokory. W tym roku mieszkańcy regionu mają do wyboru kilka tras. W Dęblinie trasa liczy 43 km i przebiega przez: Dęblin - Masów - Bobrowniki - Krasnogliny - Stawy - Brzeziny - Rokitnię Starą - Stężycę - Dęblin. EDK zainauguruje Msza św. o 18.00 w parafii pw. Chrystusa Miłosiernego. W Międzyrzecu Podlaskim wędrówka rozpocznie się Eucharystią o 20.00 w kościele św. Mikołaja, po której uczestnicy wyruszą w drogę. Do przejścia będą mieli 42 km. Trasa św. Antoniego prowadzi przez: Międzyrzec Podlaski - Sitno - Zahajki - Berezę - Wygnankę - Grabowiec - Przychody - Misie - Jelnicę - Sawki - Tuliłów - Międzyrzec Podlaski.

Siedlce

W tym roku uczestnicy siedleckiej EDK mają do wyboru trzy trasy. Pierwsza - czerwona pod patronem św. Judy Tadeusza - liczy 43 km i będzie przebiegać przez: Siedlce - Stare Iganie - Nową Dąbrówkę - Cisie Zagrudzie - Chlewiska - Czerniejew - Skórzec - Gołąbek - Teodorów - Wołyńce-Kolonię - Wołyńce - Rakowiec - Siedlce.

Można też wybrać 46-kilometrową drogę niebieską św. Ignacego Loyoli przez: Siedlce - Strzałę - Chodów - Kisielany-Żmichy - Bale - Mokobody - Męczyn - Męczyn-Kolonię - Budziszyn - Mokobody-Kolonię, Osiny Górne - Wolę Suchożebrską - Chodów - Strzałę - Siedlce.

Ci, którzy zdecydują się na trasę brązową, będą mieli do pokonania 43 km. Przejdą m.in. przez Strzałę, Żabokliki, Pruszyn oraz Stok Lacki. Siedlecką EDK zainauguruje Msza św. o 20.30 w kościele pw. bł. Męczenników Podlaskich.

 

Sulbiny

Po raz kolejny EDK wyruszy także z Sulbin. Organizatorzy przygotowali dwie trasy. Pierwsza św. Jose będzie prowadziła przez: Sulbiny - Rudę Talubską - Izdebno Kolonię - Łaskarzew - Wolę Łaskarzewską - Dąbrowę - Stary Żabieniec - Nowy Żabieniec - Wilkowyję (Marianów) - Górki - Czyszkówek - Natalię - Garwolin - Sulbiny. W sumie do przejścia ok. 42 km.

Ci, którzy chcą więcej, mogą zdecydować się na 46-kilometrową wędrówkę pod patronatem św. Stanisława Kostki przez: Sulbiny - Sławiny - Górzno - Piaski - Łąki - Zgórze - Przykory - Goździk - Łętów - Unin - Mierżączkę - Sulbiny.

 

Żelechów

Ok. 21.00 po Mszy św. w kościele pw. Zwiastowania NMP wyruszą także pątnicy z Żelechowa. Do wyboru są aż trzy trasy. Pierwsza - św. Matki Teresy - liczy 41,8 km. Zaplanowano ją przez miejscowości: Żelechów - Łomnicę - Stary Goniwilk - Brzegi - Miastków Kościelny - Jagodne - Świder - Ciechomin - Baczków - Zwolę Poduchowną - Wilczyska - Żelechów.

Druga - św. Antoniego z Padwy - rozpocznie się przy kościele Zwiastowania NMP w Żelechowie, a następnie poprowadzi przez: Letnisko - Wolę Zadybską - Zaryte - Wylezin - Kłoczew - Sosnówkę - Gęsią Wólkę - Feliksin - Hutę Zadybską - Żelechów. W sumie 41 km.

W tym roku organizatorzy zaplanowali też 24-kilometrową trasę Frassatiego. Uczestnicy przejdą przez: Żelechów - Budziska - Stefanów-Nowy - Goniwilk - Łomnicę - Żelechów.

 

Dokładny opis znajduje się na stronie edk.org.pl, skąd możemy pobrać go wraz z rozważaniami. Również za pośrednictwem zamieszczonego na tej stronie formularza zgłaszamy swój udział - w zakładce „Wybierz trasę” klikamy w zaznaczony na mapie punkt. W EDK udział może wziąć każdy. Nie ma ograniczeń wiekowych. Uczestnicy, którzy nie skończyli 18 lat, idą pod opieką osoby pełnoletniej.


3 PYTANIA 

 

Damian Rymuza - koordynator siedleckiej EDK

 

Ciemno, niewygodnie, w dodatku boli. Mimo to EDK z każdym rokiem zyskuje nowych zwolenników. Dlaczego?

 

EDK jest szczególną okazją i szansą, by pobyć ze sobą i z Bogiem. Poza tym współczesny człowiek chce się mierzyć z różnymi słabościami, wyzwaniami. Poza tym często wpada w rutynę, zapominając o najważniejszych sprawach. Często w tej rutynie obecny jest Bóg i zastanawiamy się, jak ożywić tę relację. Żeby stała się ona szczególna, trzeba do niej podchodzić w szczególny sposób. Dla niektórych wyjątkowa może być cisza pełna trudu i zmagania ze swoim ciałem i duchem. A to oferuje nam właśnie EDK.

 

Czy trzeba się jakoś specjalnie przygotować?

 

Przede wszystkim należy nastawić się psychicznie na podjęcie wyzwania oraz trudu i podejść do tego z odpowiednią motywacją, a także otwartym sercem. Natomiast jeśli chodzi o sprawy techniczne, to należy pobrać ze trony edk.org.pl opis trasy i mapę w formie nagranego śladu GPS. Trzeba też mieć: element odblaskowy, latarkę - czołówkę lub ręczną, wygodne buty i ciepłe ubranie, prowiant na drogę (jedzenie, picie, termos z gorącą herbatą, wodę, wysokoenergetyczny prowiant: czekolada, batony, chałwa), naładowany telefon komórkowy, podstawowe opatrunki. Warto też zadbać - na wypadek konieczności rezygnacji z dalszej wędrówki lub po jej zakończeniu - o transport.

 

Ci, którzy choć raz wzięli udział w tej niezwykłej drodze, twierdzą, że to niezapomniana duchowa przygoda. Dlaczego jeszcze warto ją przeżyć?

 

Ponieważ dzięki EDK można doświadczyć szerokiego spektrum emocji i uczuć, odkryć prawdziwe oblicze swojej wiary w obliczu zmęczenia. Poza tym, kończąc całonocną wędrówkę, ma się poczucie, że zrobiło się coś niesamowitego: pokonałem siebie, swoje słabości, powiedziałem „nie” lękom, wyszedłem z mojej strefy komfortu. EDK daje też możliwość przeżycia Wielkiego Postu w wyjątkowy sposób, ofiarowania Bogu intensywnej modlitwy i wysiłku, podziękowania Mu, powierzenia swoich problemów.

MD

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Chwała bohaterom!


Dźwięk syren punktualnie o 17.00, tj. w godzinie „W”, śpiew hymnu narodowego, apele pamięci, honorowe warty, składanie kwiatów i palenie zniczy złożyły się na obchody tegorocznej, 75 rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Pamięć o powstańcach poległych w walkach o wolność naszej ojczyzny uczczono także w wielu miastach i miasteczkach naszego regionu. Cześć i chwała bohaterom!

FOTOGALERIA

Pątnicy na szlaku


W piątkowy poranek 2 sierpnia do pątników zdążających do Matki Bożej dołączyła kolumna siedlecka. Hasłem tegorocznej 39 Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę są słowa: „W mocy Ducha Świętego”. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


XXVII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka
16 sierpnia pielgrzymi z całej Polski wyruszą z białostockiej katedry do Ostrej Bramy w Wilnie.
więcej »
Pielgrzymka i jarmark
18 sierpnia na kodeńskich błoniach będzie miała miejsce kolejna edycja Jarmarku Sapieżyńskiego. Wydarzenie - nawiązujące do historii Jana Sapiehy, który w 1511 r. od króla Polski Zygmunta Starego uzyskał przywilej jarmarków - będzie przebiegało po hasłem ,,Od Sapiehów do 100-lecia niepodległości”.
więcej »
VI Dożynkowy Festyn Parafialny
W niedzielę 25 sierpnia parafia pw. św. Bartłomieja Apostoła w Grębkowie organizuje VI Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Sprawni poprzez sport
12 września w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy odbędzie się festyn integracyjny „Sprawni poprzez sport 2019”. Początek o 10.00.
więcej »
Powiatowe święto plonów
Miejscem tegorocznych dożynek powiatu siedleckiego jest Krzesk-Majątek w gminie Zbuczyn. Święto plonów zaplanowano na niedzielę 25 sierpnia. Gwiazdą wieczoru będzie Zenek Martyniuk.
więcej »
Dni Ryk i dożynki
Dobra muzyka, zabawy dla dzieci i atrakcje dla dorosłych zdominują ostatni weekend wakacji. Urząd Miejski i Miejsko-Gminne Centrum Kultury zapraszają na Dni Ryk i dożynki powiatowo-gminne.
więcej »
 

POLECAMY


Zmieniaj siebie i świat
Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek w czasie modlitwy wątpić, że Bóg Cię słyszy? Czasami masz wrażenie, że twoje słowa dochodzą do sufitu i rozpływają się w powietrzu? Zadajesz sobie pytania o realny wpływ i znaczenie twoich modlitw?
więcej »
Czarna kawaleria gen. Maczka
Na początku lipca 1944 r. Polacy w składzie II Korpusu Kanadyjskiego wylądowali w Normandii. Miesiąc później rozpoczęła się bitwa pod Falaise.
więcej »
Życie niezwykłej kobiety
Edyta Stein to jedna z najwybitniejszych kobiet XX w. Była filozofem i pielęgniarką, nauczycielką i prelegentką, zakonnicą i mistyczką.
więcej »
 

SONDA

 

Czy warto być honorowym krwiodawcą?

zawsze warto ratować ludzkie życie

warto tym bardziej, że krwi nie da się zastąpić innym płynem

nie, ponieważ nikt tego daru nie docenia

państwo nie dba o rozwój krwiodawstwaLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR